Bulvár

Je CHAT nezávazná společenská zábava?


Moje čtyřicetiletá kamarádka, již delší dobu žijící osaměle, mě zničehonic pozvala na kafe. Po krátkém obcházení horké kaše se mi s rozzářenýma očima svěřila, že má přítele. Krátce mi popsala, jak se věc má: Při chatování se zkontaktovala s nějakým mužem z druhého konce republiky. Píšou si maily, telefonují si, vyměnili si fotky. Zamilovali se do sebe. Plánují společnou budoucnost. Muž shání pro oba byt. Asi se budou brát. Kamarádka k němu zanedlouho pojede na víkend, aby se konečně potkali osobně a vše naplánovali.

 

Dost jsem se vyděsila, snažila jsem se ji od jejího úmyslu odvrátit nebo alespoň ji přimět k opatrnosti. Zbytečně - byla už pevně rozhodnutá a říkala si asi, že jsem nepřejícná.

 

Snad jste si nyní pomyslili, že mám za kamarádku nějakou hloupou káču… Mýlíte se. Je to vysokoškolsky vzdělaná žena v dobrém postavení. Jak ale může být takhle lehkomyslná, jak může tak bezhlavě věřit někomu, koho v životě neviděla, a dokonce se do něj  zamilovat? 

 

V noci, když jsem nemohla spát, mě napadlo uskutečnit takový maličko podlý experiment. Jeho realizaci jsem si představovala takto: Zaregistruji se na chatu, pokusím se hrát různé role a dokáži kamarádce, jak lehké je vyvolat v někom falešné představy! Protože díky své profesi dobře znám chování, jednání a slovník mladých lidí, nebude pro mě neuskutečnitelná ani role sedmnáctileté dívky, ani vysokoškolského studenta. Vystoupím též v roli starší ženy, kterou ve skutečnosti opravdu jsem.

 

Jak jistě víte, na chatu je velmi mnoho různých místností vždy krátce charakterizovaných a zájemci se naskýtá možnost vybrat si podle svého věku, zájmu a zaměření. Možná je to jen náhoda, ale ať jsem vstoupila, kam jsem vstoupila, všude (snad kromě počítačové poradny) to v podstatě fungovalo, bez ohledu na deklarovaný popis místnosti, jako seznamka. Už po několika vstupech jsem ve všech třech případech měla zájemce, resp. zájemkyni o moji osobu a netrvalo dlouho, protějšek si řekl o mou adresu, o fotku, o setkání. Moji hru, jak jsem ostatně věděla už předem, neprohlédl nikdo…

 

V roli zralé ženy bez předsudků jsem „prověřila“ pána, který se ve vložené charakteristice popsal jako starší osamělý muž hledající nový vztah. Stačilo několik šikovně volených vět, abych získala jeho přízeň. Když si řekl o e-mail a fotografii, jeho požadavky jsem po předstíraném krátkém zdráhání splnila. Poslala jsem mu svoji fotku z výletu, na níž je spíše moje silueta, účel však splnila dokonale – zájem byl probuzen! Neměla jsem však v úmyslu zahrávat si s něčími city, proto jsem postupně do naší komunikace začala zařazovat „názory“, které se mu jako muži rozhodně nemohly zamlouvat. Nejprve projevil mírné zklamání, pak značné znechucení a nakonec mě nazval feministkou a „rozešel se“ se mnou. Jeho představy o mém charakteru byly nyní diametrálně odlišné od těch na počátku (přitom ani jedna z variant neodpovídá mé skutečné povaze) - a celý tento proces proběhl v necelém týdnu!

 

Není to dostačující potvrzení faktu, jak snadno jsou lidé manipulovatelní? A také toho, že u druhého počítače může sedět člověk, který v nás úmyslně vyvolá naprosto klamnou ideu?

 

(Docela se bavím následující představou: Statná čtyřicátnice v roli mladé dívky slíbí rande dvacetiletému klukovi  - na smluveném místě však stojí mírně plešatý padesátník očekávající, že se dostaví blonďatá sedmnáctka…)

 

Kamarádce jsem celou uskutečněnou akci vylíčila se vším všudy, ale mnou očekávaný efekt se nedostavil. V pátek odpoledne odjíždí na víkend za svým přítelem, kterého tolik miluje, přestože ho dosud ještě ani nezahlédla!

 

Záměrem zveřejnit celou tuhle záležitost si rozhodně nekladu za cíl odvrátit někoho od chatování. Vždyť na tom není vůbec nic špatného ani podivného! Ovšem pouze za předpokladu, že k počítači usedáme s určitým nadhledem a bez zbytečných iluzí.

 

A já? Mně celá tahle záležitost přinesla také jeden poznatek: Nejspíš nejsem vědecký typ, neboť neumím zůstat nad věcí. Myslela jsem si, že tak neosobní kontakt, jako je chatování, nemůže v člověku jako jsem já zanechat žádnou stopu. Opravdu ne? Proč mě tedy pronásleduje nepříjemný pocit, že jsem těm neznámým lidičkám lhala, že jsem v nich vzbudila nějaká očekávání…?

 

A co vy? Co pro vás znamená internet, chat a virtuální realita vůbec?

 

 

                                                                                                        

   
30.06.2005 - Společnost - autor: Čtenářský příběh

Komentáře:

 1. [47] Martina59 [*]

  Já se livechatem živým už pár let

  superkarma: 0 05.05.2013, 10:52:35
 2. [46] sdrawa [*]

  Chat nemusí být pouze zábava, ale také velmi kvalitní způsob, jak si vydělat peníze, napří kald livechat

  superkarma: 0 31.01.2013, 10:53:34
 3. avatar
  [44] jiti [*]

  na chat chodím zásadně jako někdo jiný. Je to poravdu zajímavé co z některejch vypadává Takovej malej big brother

  superkarma: 0 02.07.2005, 08:45:22
 4. avatar
  [41] risina [*]

  Ferdicka 4: Já bych teda cizího chlapa na víkend nepozvala, to mi připadá lepší jet za ním.. Ale radši bych taky nejdřív volila setkání na neutrálním veřejném místě, nejlíp na půl cesty mezi našimi bydlišti. A určitě bych dala kamarádce všechny údaje o něm a domluvila se s ní, že jí budu pravidelně telefonovat - a jakmile vynechám, tak že ona zburcuje policii.

  superkarma: 0 30.06.2005, 15:05:40
 5. avatar
  [37] *modrá [*]

  Mám plno známých z internetu a chatů ale přesně jak píšeš k počítači je třeba usedat s určitým nadhledem a bez zbytečných iluzí. Těžko bych si s někým koho jsem viděla jen na fotce začala domlouvat budoucnost! Napřed bych si dobře prověřila identitu takového člověka. Například každý podnikatel je vedený v obchodním rejstříku apod. Když šla takhle na schůzku naslepo jedna moje kamarádka tak mi pro jistotu řekla všechno co o tom pánovi vědela a místo kam jdou. Jeden fakt neví kde narazi na obchodnika s bilym masem třeba , nebo nějakého úchyláka. Lidi jsou na internetu i ti hodní i ti zlí a je dobré si dát bacha.

  superkarma: 0 30.06.2005, 14:13:07
 6. avatar
  [36] Ťapina [*]

  "Možná je to jen náhoda, ale ať jsem vstoupila, kam jsem vstoupila, všude (snad kromě počítačové poradny) to v podstatě fungovalo, bez ohledu na deklarovaný popis místnosti, jako seznamka." Naštěstí jsou i jiné chaty, nebo minimálně místnosti. Já vděčím chatu za svého přítele, se kterým už šestý rok žiju. A jsem přesvědčena, že jsme se našli právě díky tomu, že jsme ani jeden nešli na chat za účelem někoho hledat.

  superkarma: 0 30.06.2005, 14:04:43
 7. avatar
  [33] Meander [*]

  Na chaty chodím a většinou je to sranda. Akorát musí být člověk trochu otrlý. Jednou mi na slušné odmítnutí neslušné nabídky přišla "milá" odpověď - cituji: "tak jdi do hoven, ty kundo zasraná, takovou kurvu bych si stejně na krk nepověsil, ksindle zasranej, českej." Pěkné, že?

  superkarma: 0 30.06.2005, 13:38:01
 8. avatar
  [32] Trinitty20 [*]

  Taky jsem kdysi chodívala na chat, byli tam bezva lidičky z mýho města, byla sranda atd. Sem tam mi někdo dělal neslušný návrhy ale to je tam normální. Až jsem se jednou rozhodla jít na chatovej srazík. Zpočátku to bylo fajn, byl jsem ráda že poznávám lidičky, který jsem doposud znala jen podle přezdívek. Ale časem se to jaxi zvrtlo a z "kamarádů" se díky alkoholu stali zvrhlíci, kteří mě chtěli dostat akorát do postele. Vůbec je nezajímalo že mám přítele (na chatu jsem to netajila) a po té co se mě na dámským záchodku pokusil jeden "přefiknout", jsem na chat zanevřela! Od té doby mám klid a s lidma kteří byli fajn si píšu mailíky

  superkarma: 0 30.06.2005, 13:21:21
 9. avatar
  [28] zazi [*]

  Paní Aleno od první do poslední věty s Vámi souhlasím, přece jenom u počítače je to všechno trochu jiné a i přesto "chatuju". Poznala jsem moc prima kamaráda. Ovšem hned na úvod jsme si řekli, že jsme oba zadaní a v našem věku/oba šedesátníci/ nehodláme nic měnit. Radíme si ve věcech zahrady, důchod.pojištění, oba svorně kritizujeme politiky a počasí. Je fajn vědět, že pokud se mně, nebo jemu něco nepodaří, co zrovna nechceme před svým partnerem ventilovat, lze bez problémů svěřit jeden druhému. Nic víc nic míň. Přesto, že máme oba telefon nevyužíváme jej k bližšímu kontaktu. Co Vy na to? Budu ráda, když mně sdělíte svůj názor.

  superkarma: 0 30.06.2005, 13:02:19
 10. avatar
  [25] Žížala [*]

  na netu se lze maximálně seznámit, ale pak hned šup na kafe a vztah budovat v reálu...

  superkarma: 0 30.06.2005, 12:32:03
 11. avatar
  [21] Gwendylon [*]

  Rikina: no, většina chatovacích místností je o "plcích", jak říkáš, ale odborné nee... chodím do místnosti bojových umění na Lide.cz...

  superkarma: 0 30.06.2005, 12:06:46
 12. avatar
  [20] kemy [*]

  viděli ste toma hankse a meg ryan v lásce přes internet? podle mě to de! ale nesháněla bych hned byt...

  superkarma: 0 30.06.2005, 11:39:25
 13. avatar
  [17] Vivian [*]

  Jasmínka: taky jsem se toho bála, taky to bylo krátce po rozchodu, resp. po rozvodu, ale nakonec to byly zbytečné obavy...

  superkarma: 0 30.06.2005, 11:33:37
 14. avatar
  [16] breberka [*]

  Jasmínka-tady patří pořekadlo:"Kdo hledá, najde"

  superkarma: 0 30.06.2005, 11:30:42
 15. avatar
  [15] breberka [*]

  Hele Aleno a nezávidíš náhodou té svojí kamarádce???? Z článku je evidentní, že její radost nezdílíš.Což pak si nemůže najít lásku po internetu?Myslíš, že čeká na tvoje schválení, nebo co?
  Já taky chetuju na ženě-in.Myslím si, že si tady nikdo na nic nehraje, jsou tam fajn holky a člověk se alespoň částečně odreaguje, zasměje se, pokecá a podrbe.
  Na ty bezduché místnosti nechodím, až tak moc přebytečného času opravdu nemám.

  superkarma: 0 30.06.2005, 11:29:26
 16. [12] Rikina [*]

  Myslím, že kamarádka, jako "vysokoškolsky vzdělaná žena v dobrém postavení", patrně dokáže při osobním setkání poznat, jestli realita odpovídá písemnému kontaktu. Kromě toho si také telefonují - i z toho se dá leccos poznat, a zřejmě to netrvá týden, ale delší dobu, takže bych se tak moc o ni nebála. Svého přítele jsem taky poznala přes internet, jsme spolu pátý rok, a všechno je v nejlepším pořádku. Jinak na chat moc nechodím, spíš do takových podobných diskusí, jako je tady. Ty bývají tematicky zaměřeny, a nejsou to obecné plky typu "ahoj, je tady někdo ? jo jsem tady, jak se máš ? v poho, a jak ty ?" - to je totiž strašná ztráta času, než z někoho vyrazím rozumný slovo

  superkarma: 0 30.06.2005, 11:15:46
 17. avatar
  [11] Florencie [*]

  Přiznávám se bez mučení - chat ž-in je pro mě jako droga a když mám nedej bože volno, mám absťáky . Našla jsem na chatu spoustu super kamarádek , který mám moc a moc ráda . (to ale pořád mluvím o chatu na ž-in, na ostatních chatech mi chodily sprostý návrhy apod.)

  superkarma: 0 30.06.2005, 11:10:51
 18. avatar
  [10] novinka [*]

  Myslím, že to, co v kom vzbuzujeme není otázka chatu. U nikoho nepoznáš ani po několika setkáních jaký doopravdy je (někdo ani za několik let) a pokud jde o názory ,ty může "přizpůsobovat" okolí podle toho do jaké pozice chce toho druhého dostat. A to se může stát klidně i v reálném setkání.Jediná věc, která jde tím virtuální světem změnit je věk a tělesná schránka..můžeš se vydávat za kohokoliv, pokud máš tu potřebu.Já osobně net nezatracuju, dokonce jsem taky takhle naslepo jela na víkend..tedy ne na zamilovaný..a problém bych v tom neviděla. Jedna moje známá říká, že lidi ti dělají to, co jim sám dovolíš....a vo vo vo tom to je ...a jen tak mimochodem svého jsem poznala ne sice na chatu, ale přes inzerát na netu.

  superkarma: 0 30.06.2005, 11:05:49
 19. avatar
  [7] renike [*]

  a proc ne???ja verim,ze laska muze potkat kazdeho,kdykoli,jakkoli a v kazdem veku..treba i pres chat

  superkarma: 0 30.06.2005, 10:55:39
 20. avatar
  [6] Olina [*]

  Já kdysi v začátcích internetu taky takhle kecala, ale vždycky to bylo v pohodě, kecání o ničem a nikdy se mi nestalo to, co je popsáno v příběhu. Dokonce jsme s kamarádkou (tu jsem znala osobně dřív, než internet) zorganizovali stekání lidí z internetu a bylo to docela povedený. A pak mě to nějak přestalo bavit, kecatjsem začala zas až tady

  superkarma: 0 30.06.2005, 10:52:03
 21. avatar
  [5] dzijana [*]

  Myslím,že chat je jistá forma závislosti.Já jednou vlezla na ž-in,je ze mě závislák a musím to mít každý den.

  superkarma: 0 30.06.2005, 10:51:16
 22. avatar
  [3] Vivian [*]

  Jasně že na internet (potažmo chat) chodí spousta takových, kteří využívají anonymity a hrají si na něco, čím nejsou (jako třeba paní Alena ), ale taky spousta úplně normálních lidí, kteří "to myslí vážně"
  Já osobně vděčím chatu za svého přítele , báječného chlapa, se kterým už pár let žiju Takže chat rozhodně nezavrhuju, ačkoli tam už moc nechodím, neb není důvod Záleží na tom, jaké typy lidí člověk přitahuje...

  superkarma: 0 30.06.2005, 10:47:33
 23. avatar
  [2] gerda [*]

  na celý víkend bych za někým, koho neznám osobně, nikdy nejela. Nejsem proti setkání. Ale první osobní kontakt bych si přála mít na veřejnosti, třeba někde v kavárně nebo klidně v ZOO, ale zásadně ne v soukromí člověka, který mi mohl celou dlouhou dobu věšet bulíky na nos. Jinak si myslím, že seznamky i ty virtuální můžou svést dohromady dvojici introvertů, kteří by se jinak seznámit nemohli, takže jim spíš fandím.

  superkarma: 0 30.06.2005, 10:45:38
 24. avatar
  [1] m.k. [*]

  Pro mě znamená to,že si tu můžu poklábosit s holkama o všech možných věcech,a k te Tvoji kamárádce mám jenom jedno připomínku,může to být nějaký otrapa,ale na druhou stranu to může být i seriozní člověk,myslím si,že někteří lidé mají z komunikací z očí do očí problém a tak po chatu jím to může jít líp a nemusí mít hned nekalé úmysly

  superkarma: 0 30.06.2005, 10:44:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme