Podzim je ježčí čas. Zvyšuje se jejich aktivita, protože jsou v největším shonu za potravou. Na dobrých tukových zásobách totiž závisí jejich zimní přežití. Možná byste jim rádi pomohli, ale pokud nejsou zranění, nechte je (zatím) raději v přírodě, radí zvířecí záchranáři.

Ježci jsou velmi plaší noční tvorové, které spatříme jen zřídka. Nejčastěji se s nimi setkáváme právě v tento čas. Na podzim jsou nejaktivnější.

V honbě za potravou opouští svá obvyklá teritoria. A je smutné, že jejich cesta často končí na silnicích. Řídíte-li, určitě vám neuniklo, kolik ježků poslední dobou zahynulo pod koly aut.

ježek

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

To však není jediný důvod, proč těchto užitečných zvířat ubývá. Ani naše „načinčané“ zahrady jim neposkytují dost úkrytů, kde by mohli přečkat zimu.

V čem jim můžete být prospěšní?

  • Poskytněte jim útočiště. Pro jednou přimhuřte oko a někde v klidném koutku zahrady nechte hromádku dříví, listí, nebo slámy. Umožněte jim, aby si udělali zimoviště třeba v kompostu.
  • Přilepšete jim vhodnou potravou. Ježci jsou masožravci!. Živí se housenkami, brouky, larvami, žížalami a slimáky, ale nepohrdnou ani drobnými obratlovci. Takže romantický obrázek ježka s jablíčkem na bodlinách je velkou mystifikací. Ani mléko není vhodnou potravinou (i když jste se o tom možná dočetli v dětských knížkách) mohlo by jim způsobit těžké zažívací potíže. Pokud už ježky na zahradě máte, nebo víte o jejich úkrytu, přineste jim konzervu nebo granule pro kočky.

Jak se zachovat, když najdete ježka? Kdy potřebuje vaši pomoc!

  • Pokud najdete mládě, nebo mláďata, nechte je raději být. V tomto období se ještě stačí „vykrmit“ do hmotnosti nutné k přežití zimy. Ježčí máma opouští svá mláďata i na delší dobu, aby pro ně našla potravu, takže zbytečně „nepanikařte“. Zvířecí útulky jsou plné zvířat, která by tam být nemusela.
  • Ohrožuje-li ježka váš pes nebo kočka, je-li chycen do nechtěné pasti (pletivo plotu, kanál, jímka, zahradní jezírko) vaši pomoc potřebuje. Vysvoboďte ho a odneste tam, kde mu nehrozí nebezpečí. Třeba je to právě ježčí máma, která se vydala za potravou.
  • Pokud ježek váží koncem října méně než 400 g nebo v listopadu méně než 600 g, potřebuje nejspíš pomoc. Pro bezpečné přezimování musí mít hmotnost 600 – 700 g.
  • V tomto případě ho můžete odnést na záchrannou stanici pro ohrožená zvířata, poradit se na stránkách ježek v nouzi, nebo se o něj postarat sami. Dobře mu bude v nemrznoucím sklepě v dřevěné krabici vystlané senem, slámou nebo papírovou drtí.
  • Stejně se zachovejte i v případě, naleznete-li ježka venku během zimy. Nejspíš mu došly zásoby nutné pro hibernaci. Bez vaší pomoci by nepřežil.

Čtěte také:

 

Reklama