pit

Znáte? „Alkohol podávaný v malých dávkách, neškodí v jakémkoli množství“... dobré, ne? Motto všech adeptů na žulová játra někde bere za své, jinde tvrdí, že alkohol JE zdravý... a teď ,Hamlete: „Pít, či nepít?“

A když pít, tak co? A kolik? A kdy?

Pivo zřejmě první „chmelili“ v Mezopotámii, a to už přibližně před pěti tisíci léty. Obsahuje mnoho vitaminů řady „B“ a ještě spoustu příjemných životabudičů.

Víno pak existuje ještě o několik tisíc let déle. Je v něm zástup stopových prvků, vinný cukr a tak dále.

Hlavní látkou alkoholických nápojů je ethanol. V mírných dávkách způsobuje radost, ale také změnu chování, a v extrémních dávkách může zavinit i smrt.

Známe změny chování, že?

Bijec

Mám jednoho kamaráda, který je schopen, ač ve stavu střízlivosti jde o jemného muže, v opilosti napadnout i o hlavu většího člověka jen proto, že – má knír, blbě vejrá, usmívá se, mračí se, žije. V duchu hesla „ať jsem bit, jen když se peru“ to pak většinou popisuje slovy „no dal jsem mu facku, koukám, kde je, a on mi šlape po ksichtě“, nebo „vážení, tak jsem ho hnal za sebou až domů“... :)

Tuleň

Další skupina těch se „změněným chováním“ vás zahrne masívní náklonností, až se štěstím prchnete neuškrcení. 

Učenec

Následují moudré sovy, které vám za večer vykecají do hlavy kráter zvící velikosti Macochy a není před nimi úniku pomalu ani na toaletu, protože věrně stepují před dveřmi, a někdy ani tam neztichnou.

Autoterapeut

Mnoho lidí pokládá opití se za dobrý způsob, jak zapomenout na prožitý stres, a tři promile za autoterapii například při rozchodu.

Ráno ovšem zjišťují, že se situace změnila pouze o fakt, že se jim chce zvracet, bolí je hlava a partner stále nikde. S pohledem do mobilu, rubriky „odeslané“, navíc přichází šok a potřeba si nafackovat.

Dvacet paranoidních sms, které se bohužel doručily.

Poslední ve tři ráno vypadá jako hieroglyf, protože klávesnice zřejmě někam stále ujížděla. Hrdost se nedostaví a psát teď omluvné sms by znamenalo ještě víc to rozmáznout.

Efekt -30.

Snad možná jedno nelze popřít: Když se člověk zabývá tím, jestli strčit do záchodu dřív hlavu či pozadí, má méně času řešit, jaký je opuštěný chudák.

Čili z mého pohledu jednoznačně nepít.

Vědecké studie ovšem už tak za jedno nejsou

+ V prestižním časopisu European Heart Study se letos v létě objevila zpráva o zdraví prospěšném pití alkoholu. Říká se tu, že kombinace alkoholu a zdravého životního stylu snižuje riziko srdečních chorob. Dánský tým zjistil, že lidé, kteří zdravě žijí, jsou méně náchylní k srdečním chorobám, a toto riziko se dále snižuje, pokud si občas dopřejí menší množství alkoholu.

- V odborném časopise Alcoholism: Clinical & Experimental Research ovšem také letos zase jiná skupina vědců stojí za tvrzením, že alkohol zabíjí mnohem rychleji, než se čekalo! Své tvrzení bostonští experti demonstrovali na pokusu s myšmi, jimž podávali alkohol.
Už po osmi týdnech zpozorovali nečekaně výrazný deficit ve schopnostech hlodavců, jenž přetrvával až dvanáct týdnů v době, kdy už zkoumané myši zase dávno poctivě abstinovaly.


A co my?

Stojíme s onou pomyslnou lebkou nebo lahví a nevíme, zda si přihnout a žít, nebo si přihnout, zblbnout a umřít.

Osobně nepiji a žiji, ale můj dědeček si dával každé ráno dvě štamprle slivovice, dožil se úctyhodného věku a intelektuálně se nacházel ve stavu svěžím a nezasažen.

Naproti tomu babička nepila a chytrá byla i dlouhověká.

Jestli ono to nevězí nakonec v něčem jiném...

 

„Takhle zobecňovat to nelze a já osobně bych takovéhle studie bral hodně s rezervou. Tak například vy ženy jste na tom s odbouráváním alkoholu o něco hůře.  I když, zase je to věc individuální.

Pravdou je, že ženské tělo obsahuje méně vody než tělo mužské. Vypitý alkohol se v těle ihned mísí s vodou. Logicky pak má totéž množství alkoholu u ženy vyšší koncentraci než u muže.
Při chronickém těžkém nadužívání alkoholu potom dochází u žen k mnohem dramatičtějším fyzickým projevům.

Alkohol tělo zatěžuje, ale zase je třeba se na to dívat rozumně. Má se to zjednodušeně takhle:

Lidské tělo neumí alkohol ukládat, takže se ho snaží likvidovat. V ten moment mají napilno hlavně játra.  Ta ho nejdříve přemění na acetaldehyd, což je toxická látka, a pak na neškodný acetát. Ten je následně odbourán na oxid uhličitý a vodu.

Játra se postarají asi o 90–95 % zkonzumovaného alkoholu. Zbylých 5–10 % je vyloučeno močí, dechem a potem.
Lidský organismus odbourává alkohol rychlostí asi pět až osm gramů za hodinu. Tento proces nemůžeme nijakým způsobem urychlit.

Z mého pohledu tedy alkohol prospěšný není, byť jedna sklenička piva denně, u člověka se zdravými játry, žádnou paseku nenadělá.“

Vyjádření pro Ženu-in poskytl MUDr. František Sláma z interního oddělení fakultní nemocnice v Praze na Karlově.

 

Reklama