Zdraví

Je alkohol zdravý a zdraví prospěšný?

pit

Znáte? „Alkohol podávaný v malých dávkách, neškodí v jakémkoli množství“... dobré, ne? Motto všech adeptů na žulová játra někde bere za své, jinde tvrdí, že alkohol JE zdravý... a teď ,Hamlete: „Pít, či nepít?“

A když pít, tak co? A kolik? A kdy?

Pivo zřejmě první „chmelili“ v Mezopotámii, a to už přibližně před pěti tisíci léty. Obsahuje mnoho vitaminů řady „B“ a ještě spoustu příjemných životabudičů.

Víno pak existuje ještě o několik tisíc let déle. Je v něm zástup stopových prvků, vinný cukr a tak dále.

Hlavní látkou alkoholických nápojů je ethanol. V mírných dávkách způsobuje radost, ale také změnu chování, a v extrémních dávkách může zavinit i smrt.

Známe změny chování, že?

Bijec

Mám jednoho kamaráda, který je schopen, ač ve stavu střízlivosti jde o jemného muže, v opilosti napadnout i o hlavu většího člověka jen proto, že – má knír, blbě vejrá, usmívá se, mračí se, žije. V duchu hesla „ať jsem bit, jen když se peru“ to pak většinou popisuje slovy „no dal jsem mu facku, koukám, kde je, a on mi šlape po ksichtě“, nebo „vážení, tak jsem ho hnal za sebou až domů“... :)

Tuleň

Další skupina těch se „změněným chováním“ vás zahrne masívní náklonností, až se štěstím prchnete neuškrcení. 

Učenec

Následují moudré sovy, které vám za večer vykecají do hlavy kráter zvící velikosti Macochy a není před nimi úniku pomalu ani na toaletu, protože věrně stepují před dveřmi, a někdy ani tam neztichnou.

Autoterapeut

Mnoho lidí pokládá opití se za dobrý způsob, jak zapomenout na prožitý stres, a tři promile za autoterapii například při rozchodu.

Ráno ovšem zjišťují, že se situace změnila pouze o fakt, že se jim chce zvracet, bolí je hlava a partner stále nikde. S pohledem do mobilu, rubriky „odeslané“, navíc přichází šok a potřeba si nafackovat.

Dvacet paranoidních sms, které se bohužel doručily.

Poslední ve tři ráno vypadá jako hieroglyf, protože klávesnice zřejmě někam stále ujížděla. Hrdost se nedostaví a psát teď omluvné sms by znamenalo ještě víc to rozmáznout.

Efekt -30.

Snad možná jedno nelze popřít: Když se člověk zabývá tím, jestli strčit do záchodu dřív hlavu či pozadí, má méně času řešit, jaký je opuštěný chudák.

Čili z mého pohledu jednoznačně nepít.

Vědecké studie ovšem už tak za jedno nejsou

+ V prestižním časopisu European Heart Study se letos v létě objevila zpráva o zdraví prospěšném pití alkoholu. Říká se tu, že kombinace alkoholu a zdravého životního stylu snižuje riziko srdečních chorob. Dánský tým zjistil, že lidé, kteří zdravě žijí, jsou méně náchylní k srdečním chorobám, a toto riziko se dále snižuje, pokud si občas dopřejí menší množství alkoholu.

- V odborném časopise Alcoholism: Clinical & Experimental Research ovšem také letos zase jiná skupina vědců stojí za tvrzením, že alkohol zabíjí mnohem rychleji, než se čekalo! Své tvrzení bostonští experti demonstrovali na pokusu s myšmi, jimž podávali alkohol.
Už po osmi týdnech zpozorovali nečekaně výrazný deficit ve schopnostech hlodavců, jenž přetrvával až dvanáct týdnů v době, kdy už zkoumané myši zase dávno poctivě abstinovaly.


A co my?

Stojíme s onou pomyslnou lebkou nebo lahví a nevíme, zda si přihnout a žít, nebo si přihnout, zblbnout a umřít.

Osobně nepiji a žiji, ale můj dědeček si dával každé ráno dvě štamprle slivovice, dožil se úctyhodného věku a intelektuálně se nacházel ve stavu svěžím a nezasažen.

Naproti tomu babička nepila a chytrá byla i dlouhověká.

Jestli ono to nevězí nakonec v něčem jiném...

 

„Takhle zobecňovat to nelze a já osobně bych takovéhle studie bral hodně s rezervou. Tak například vy ženy jste na tom s odbouráváním alkoholu o něco hůře.  I když, zase je to věc individuální.

Pravdou je, že ženské tělo obsahuje méně vody než tělo mužské. Vypitý alkohol se v těle ihned mísí s vodou. Logicky pak má totéž množství alkoholu u ženy vyšší koncentraci než u muže.
Při chronickém těžkém nadužívání alkoholu potom dochází u žen k mnohem dramatičtějším fyzickým projevům.

Alkohol tělo zatěžuje, ale zase je třeba se na to dívat rozumně. Má se to zjednodušeně takhle:

Lidské tělo neumí alkohol ukládat, takže se ho snaží likvidovat. V ten moment mají napilno hlavně játra.  Ta ho nejdříve přemění na acetaldehyd, což je toxická látka, a pak na neškodný acetát. Ten je následně odbourán na oxid uhličitý a vodu.

Játra se postarají asi o 90–95 % zkonzumovaného alkoholu. Zbylých 5–10 % je vyloučeno močí, dechem a potem.
Lidský organismus odbourává alkohol rychlostí asi pět až osm gramů za hodinu. Tento proces nemůžeme nijakým způsobem urychlit.

Z mého pohledu tedy alkohol prospěšný není, byť jedna sklenička piva denně, u člověka se zdravými játry, žádnou paseku nenadělá.“

Vyjádření pro Ženu-in poskytl MUDr. František Sláma z interního oddělení fakultní nemocnice v Praze na Karlově.

 

   
17.09.2010 - Zdraví - autor: Michaela Kudláčková

Komentáře:

 1. avatar
  [19] babicka11 [*]

  skleničku alkoholu si dávám pouze při různých oslavách a to jen opravdu jednu, někdy dvě. Víno mi nechutná a pivo nemusím....On to za mě ten můj dožene Sml16

  superkarma: 0 24.09.2010, 13:01:06
 2. avatar
  [18] vodfon, kolie [*]

  neníSml80

  superkarma: 0 21.09.2010, 23:37:14
 3. [17] bernadeta1 [*]

  Nedávno se mi dostal do ruky článek, v němž bylo několik rozhovorů s dlouhověkými, leč čipernými babičkami. Když se ptal redaktor na recept, 3 ze 4 přiznaly, že si po ránu dají štamprdličku něčeho ostřejšího na lačný žaludek. Musím říct, že moje prababička se dožila úctyhodných 92 let a pamatuji si, že když jsme tam o prázdninách jezdili, seděla na židličce v růžku, měla tam deckovou skleničku "kmínky" a ráno před snídaní upíjela-jen se chichotala Sml30

  superkarma: 0 20.09.2010, 19:18:56
 4. [16] inci [*]

  alkohol nepiju!!!

  superkarma: 0 20.09.2010, 12:21:11
 5. avatar
  [15] arjev [*]

  Nic se nemá přehánět, všeho s mírou.... mám ráda víno, vínko, vínečko a to v pátek, abych měla v zádech volno v sobotu a v neděli mohla pracovat.

  Pokud jde o typ dráčete - směje se jakékoli kravině Sml52 a kolik vtipů prý nakecám, normálně si je nepamatuji. Zžejmě při vyšší dávce alkoholu odplouvá ten NěmecSml52Sml52Sml52

  superkarma: 0 20.09.2010, 08:13:08
 6. avatar
  [14] wich [*]

  Miluju víno, nesnáším opilost. Vypiju tak jednu skleničku, vyloženě na chuť. Mám své oblíbené značky a druhy. Sklenka vína a Sml46. A je to zdravé Sml8

  superkarma: 0 18.09.2010, 13:39:06
 7. [13] Rikina [*]

  Zrovna v době vinobraní si nehodlám dělat hlavu s tím, zda je alkohol škodlivý. V burčáku ho beztak není mnoho přítomno, a obecně ve víně taky nepřevažuje. Sml57 Za určitých okolností bych byla ochotna diskutovat o "tvrdém" alkoholu, ale ono v zimě, když si člověk po návratu z celodenní vycházky na mrazu naleje do sklenky na dva prsty zlatavého nápoje irského původu, taky to není k zahození.

  superkarma: 1 17.09.2010, 16:27:29
 8. [12] Anai [*]

  Velmi nehezký je pohled na ženu ve středím věku a starší, když je přiopilá a nemusí se ani pochichtávat, či dělat jakékoliv prostopášnosti.... já osobně se alkoholu nevyhýbám ani jeden den, jak jsem psala, ale zásadně se vyhýbávám opilosti. Když už to nedobrovolně a omylem (někdo mi nalévá a já nekontroluju množství, protože mi to chutná) přeženu - tak je mi maximálně druhý den špatně (ne od žaludku, ani mě nebolí hlava, nýbrž motá se mi, příšerné). Nechápu lidi, co se opíjejí cíleně, tam jsem nikdy nedošla, mně jen je na jen o chuť, nikdy bych nepila alkohol, který by mi nechutnal a toužím po nealko vínu, ovšem to, co je k dostání je odporné, zřejmě nemožný požadavek.

  superkarma: 0 17.09.2010, 14:36:32
 9. avatar
  [11] Bugy [*]

  Všeho s mírou a pak je alkohol prospěšný.

  Já mám doma dokonce knížku s názvem Alkohol jako lék.

  Hezký článek do Míši!

  superkarma: 0 17.09.2010, 13:27:29
 10. avatar
  [10] femme [*]

  Léthé — #8  to já taky Sml30 ale tady jde i o to přitroublé pochechtávání Sml58 to mě vždycky bere čert Sml31

  superkarma: 0 17.09.2010, 13:12:46
 11. avatar
  [9] femme [*]

  OlgaMarie — #2  jj, to dělá ten můj taky Sml31

  superkarma: 0 17.09.2010, 13:10:52
 12. avatar
  [8] Léthé [*]

  OlgaMarie — #2 femme — #1 znám pár lidí, kteří plácají naprosté nesmyli  i když nejsou napitý...a ty svoje bláboly opakují a opakují...Sml30

  Já si to vínko dám moc ráda....někdy s Mírou a někdy i bez mírySml52...mám ráda veselou a uvolněnou společnost a že  občas to někdo přežene? To se stane i v lepších rodináchSml30 To mě určitě neodradí, abych i takového člověka měla ráda.

   

  1. na komentář reaguje femme — #10
  superkarma: 0 17.09.2010, 12:24:32
 13. avatar
  [7] Lukáš Čejka [*]

  Je alkohol zdravý a zdraví prospěšný? - jiste Sml80

  superkarma: 0 17.09.2010, 11:38:49
 14. avatar
  [6] Dante Alighieri [*]

  Alkohol bych vymýtila ze světa.

  superkarma: 0 17.09.2010, 10:31:13
 15. avatar
  [5] aviaki [*]

  Sml16Sml16 Pobavil mě název "učenec", já vždycky varuju své spolustolovníky, ať mě moc nenalévají, protože pod parou mi to vždycky moc kecá....Sml58. Od téhle chvíle budu říkat, že když mi budou nalévat, bude ze mě učenecSml22Sml22Sml30.

  superkarma: 0 17.09.2010, 10:14:14
 16. avatar
  [4] rusalka2008 [*]

  Já zas na červené vínko kvalitní chutě nedám dopustit... Sml23 a nechápu zas ty lidi, které štve, když někdo v jejich okolí úplně abstinuje

  superkarma: 0 17.09.2010, 09:10:50
 17. [3] Anai [*]

  Proč ty extrémy? Je to tak jednoduché: jednoznačně už se prokázalo, že pít, ale jen tolik, aby se člověk neopil a nedocházelo k výše popsaným - velmi vtipně Sml59 - stavům! Četla jsem, že abstinenti jsou na tom dokonce zdravotně a délkou života hůř, než alkoholici, čemuž sice nevěřím, ale rozhodně proč si nedopřát víno, pivo, občas i štamprli třeba k jídlu, po jídle, před jídlem, nebo "jen tak", pro pohodu? Já to tedy rozhodně dělám a dělají to tak i všichni lidé, které znám (kromě Jakuba a teď koukám, že i Míši Sml30)

  superkarma: 0 17.09.2010, 09:04:10
 18. avatar
  [2] OlgaMarie [*]

  femme — #1 Horší je, když ty bláboly neustále opakuje a opakuje a opakuje. To je fakt o přes hubu.

  1. na komentář reaguje Léthé — #8
  2. na komentář reaguje femme — #9
  superkarma: 0 17.09.2010, 08:58:33
 19. avatar
  [1] femme [*]

  on takový blb, který napitý plácá děsný nesmysle a u toho se přitrouble pochechtává, není taky nic moc Sml80

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #2
  2. na komentář reaguje Léthé — #8
  superkarma: 0 17.09.2010, 08:01:33

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme