Vztahy

Jdu na sobě pracovat!

Na babičky jsem moc štěstí neměla, jedna měla ráda sebe a jedině sebe a pak ještě flašku a cigára. Když mým rodičům vysvětlila, že jí kdyby se narodila holka, tak ji rovnou uškrtí, protože holky jsou nanic (to už bylo v době ultrazvukové a rodiče věděli, co čekají) a jediný zájem o moji maličkost projevila tak, že zatímco otec ležel na áru a matka bojovala, jak se dalo, babička přišla ožralá s bandou kolegů (ožralých), dožadovala se vstupu do bytu, že si jenom cigáro a panáka dají a hned půjdou. Matka je vyhodila rovnou.

Tahle babička byla vcelku neškodná, pravda. Když po ní člověk nic nechtěl, tak byla spokojená. Kupovala mi cukrdlata, protože to bylo jednodušší, než nějaká aktivní námaha s děckem.
Její maminka, moje prababička, byla ta pohádkovitá babička. Protože matka musela vydělávat, aby uživila mimino a chlapa na neschopence, babička mě od šesti měsíců opečovávala. Měla důchod asi dvě stovky, protože celý život pracovala ve šroubárně a platila příspěvky do stranické pokladny a eróhá... a když byla stará, nebyla systému dobrá ani na hnůj. Takže to bylo slabší s cukrdlaty, ale vždycky se našla nějaká lahůdka jako tvrdý chleba s meltou nebo jíška ze sádla (máslo si babička nemohla dovolit). A tahle stařenka se o svou dceru starala, dokud mohla, protože moje babička byla prostě arogantní egoistická bestie, která nechala svou starou matku, ať jí vaří, pere a uklízí a platí za ni dluhy. Stařenka zemřela, když mi bylo deset. Babička vcelku nedávno a upřímně řečeno, možná se svět v tom okamžiku o něco zlepšil.

Druhá babička je stále živá a páchá škody. A stará se o kulhavého dědu, což jí dává ohromný repertoár historek na téma Já jsem ale světice. Tahle bábi je prototyp pavlačové drbny podle vzoru Když to nevíme, budeme lhát, dokonale ví, kdo s kým a jak až do sedmého kolena a naštěstí bydlíme dost daleko, mimo její akční rádius, protože to bychom se zbláznili. Ale je hodná. Ne jako ty pohádkové babičky, spíš takovým tím mírně utiskujícím způsobem, ale když člověk najde dostatek nápadů, jak by se mohla babička zavděčit, tak to ujde. U těchto staříků jsem strávila půl dětství, bydleli na dědině, kde byly různé úžasné věci jako kadibudka, půlhektarový sad, králíci, slepice a jiný dobytek. Děda, než poněkud zesenilněl a otupěl, byl strašný škudlil, takže jsem si nesměla natrhat třešně, ty se vozily do výkupu a když zbylo něco shnilého, tak se to dalo dětem a vnoučatům, protože vyhodit to byla škoda.... a ušetřený peníz se pak nějak zajímavě prošustroval. Přestavěla se šopa nebo tak něco.

Kromě oné stařenky jsem ovšem ve své rodině na moudré stáří nenarazila. Bohužel je to stáří hádavé, protivné nebo zavalující takovou tou dusivou láskou - to je ještě jakž takž nejpříjemnější, když člověk eliminuje to nejhorší, jako že ho tetička štípe do zadku a na základě hmatových dojmů pak rozebírá, že mě doma málo krmí a že s takovým zadkem se nikdy nevdám, protože nevěstu bez pérdele nikdo nechce.
Takže v zásadě vím, kudy cesta nevede. Možná, že budu taky senilní a nebudu se trefovat domů příliš spolehlivě, ale to už je úradek Boží. Ale rozhodně si můžu nevzít příklad z postarších příbuzných a zkusit být jiná, lepší. Takže nehodlám za čtyřicet let probírat, kolik spoďárů má sousedka na šňůře, jaké barvy a kolik z toho s krajkou. Nebudu nosit květákovou trvalou mahagonové barvy, i když je to zcela demokratický účes (každý v něm vypadá blbě. Teto, promiň. Babi, promiň. Není to osobní). Klidně budu mít šedivé vlasy do pasu jako jedna paní, co kdysi bydlela o ulici dál. Nepřiberu za každých deset let po třicítce patnáct kilo, takže v šedesáti nebudu vypadat jako hrouda kytu a nebudu muset nosit ohavné beztvaré hadry. Nebudu mít rakovinu kůže, na které vesele pracuje moje máma (Letos si koupila opalovací olej, SPF 2. Jí to stačí, ona se nespálí.) Nebudu nosit šňůrkové bikinky o rozloze 20cm čtverečních, když budu mít patnáct kilo nadváhy, jako to dělá moje jinak vcelku příčetná teta. Totéž v případě patnácti kil podváhy (teta II.). Nebudu ani jinak děsit lidi vzhledem. Budu si pořádně čistit zuby, ty nasazovací nejsou zrovna sexy.

Jdu na sobě pracovat. Katastrofám, zchátralosti a stařecké demenci lze předcházet, tak proč bych to nedělala.

Gentiana


Amen. Přeju hodně úspěchů, i když si nejsem tak úplně jistá, že se dá úplně všechno tou sebekázní zvládnout. :-)


 

   
07.06.2007 - Láska a vztahy - autor: Eva Jedelská

Komentáře:

 1. [34] a.... [*]

  Majucha: Mně to neříkej...hádej co dělám
  Kadla: neudělala dobře, že na sebe upozornila

  superkarma: 0 08.06.2007, 09:30:05
 2. avatar
  [33] Kadla [*]

  Majucha: Jo, ona ti řekne školu a pak jí ten grant zase seberou

  superkarma: 0 08.06.2007, 09:25:52
 3. [31] a.... [*]

  Majucha: Jojo, čísla musej sedět ale vysvětluj to filozofům

  superkarma: 0 08.06.2007, 09:02:41
 4. avatar
  [29] Mylady [*]

  Janecka: U mě je zas 40 úplně v pohodě. Já jsem těžce nesla 30. To jsem si říkala, mládí v čudu a co mě teď může čekat. A když vidím, že je to pořád dobrý, tak to beru optimisticky. Teď zas říkám,že do 50 není co řešit. Pak se uvidí.

  superkarma: 0 08.06.2007, 08:44:19
 5. [28] a.... [*]

  gentiana: Tak si hlavně dej pozor, aby ti ta čísla seděla, až na tebe nějaký "pako" bude psát hodnocení

  superkarma: 0 08.06.2007, 08:43:23
 6. [27] gentiana [*]

  Majucha: neber si to osobně. Mohla bych jmenovat a ten člověk mě strašně naštval, když jsem podávala tu žádost, protože mi to vrátil s takovým elaborátem ve stylu Každý blbec ví, že.... a výčtem chyb ve smyslu, že to není dostatečně věděcké, že tam není napsané, co vybádám, formulace typu dá se předpokládat že jsou nevhodné, že tak si mám povídat s kamarádkama...... atd tři stránky. Měla jsem chuť mu poslat nějakou vtipnou odpověď, ale pak jsem to přepsala podle pokynů paní profesorky (Citujte v podivných jazycích, vypadá to chytře. Když chcou čísla, vymyslete si nějaká. Když nevíte, lžete...) a zdá se, že to zabralo. Tak jsem zvědavá, jestli mi to ovšem nezkrouhli na 460 korun, to byl jim bylo podobný:D

  superkarma: 0 07.06.2007, 22:31:23
 7. avatar
  [26] OlgaMarie [*]

  Janecka: 40 mi padlo,když zde poprvé vyšla kniha od Susanne Kubecka:Konečně přes čtyřicet.S podtitulem:Zralé ženě patří svět.

  superkarma: 0 07.06.2007, 20:23:56
 8. avatar
  [22] Janecka [*]

  Potvrzuju tu 40 cítku,je děsná, i když já na váze nepřibrala,ale měla jsem depky a nevím z čeho(tlustá nejsem,chodím moderně oblečená,trvalou nemám-mám svoje vlasy vlnité,které si nyní žehlím,mám hodného manžela,děti dospělé a hodné,dobrou práci,) a přesto mě ta potvora 40 dostala.Nebyla jsem sama a to mě těší.

  superkarma: 0 07.06.2007, 16:13:41
 9. avatar
  [21] Kadla [*]

  Majucha: Tvoje kolegyně schvalující vědecký granty nechodí na ženu-in? Zdá se, že o mnoho přichází

  superkarma: 0 07.06.2007, 16:12:44
 10. avatar
  [19] Kadla [*]

  Prudérní Angličanka Kopulující Odpoledne

  superkarma: 0 07.06.2007, 16:11:05
 11. avatar
  [17] Kadla [*]

  Majucha: Hele, schválně, navážu na dnešní soutěž. Kolik výrazů lze udělat ze slova "pako". Mně teď napadl jeden super: Prdelatá A Kozatá Ochechule". Anebo "Permanentní Alkokoholik K Odstřelu".

  superkarma: 0 07.06.2007, 16:05:51
 12. avatar
  [15] Kadla [*]

  Majucha: Tak nezbývá doufat, že jsi to nebyla ty

  superkarma: 0 07.06.2007, 16:00:12
 13. avatar
  [13] Kadla [*]

  gentiana: Congratulations! Co budeš vyzkoumávat?

  superkarma: 0 07.06.2007, 15:49:35
 14. [11] gentiana [*]

  Jak se vždycky v debatách začne řešit hubnutí nebo tloustnutí:D

  Jinak, postava ve tvaru hroudy kytu vyžaduje asi docela dřinu, ani se nehnout, kvalitně se přežírat, na to je potřeba onačejší povahy. Ty oteklé...

  Ale vůbec, právě mi volalo nějaké kancelářské pako z univerzity, že mi přiklepli výzkumnej grant.

  superkarma: 0 07.06.2007, 15:44:55
 15. avatar
  [10] Kadla [*]

  Majucha: S tím nemám osobní zkušenost

  superkarma: 0 07.06.2007, 15:17:32
 16. avatar
  [9] Boženka [*]

  Martina X. Jen se těšte, jak vás ohodnotí vnoučata. Třeba je budete hlídat, místo abyste si konečně udělala chvilku pro sebe, budete jim kupovat cukrdlata, místo abyste sobě koupil cokoliv. Budete se divit, jak vás bolí záda, špatně se vám dýchá a nemůžete do kopce. Pak vás potěší, až uslyšíte, jak jste nemožná a OUT (v té době už bude IN něco docela jiného). Stáří není zásluha. Každej starej blbec bejval kdysi mladej blbec, jak říkával Werich, kterej byl mimochodem celej život tlustej, a bylo mu to úplně jedno.

  superkarma: 0 07.06.2007, 15:13:56
 17. avatar
  [7] Kadla [*]

  Majucha: Po dvacítce to maj akorát vyvolení

  superkarma: 0 07.06.2007, 15:11:47
 18. avatar
  [6] Kadla [*]

  eva.jedelska: Je to tak. Když jsem si dřív řekla, že zhubnu, tak stačilo ubrat jídlo a přidat pohyb a bylo to v pohodě. Mám silnou vůli, takže to nebyl problém. Ale teď se mi přehoupla čtyřicítka a nejde to. Nepomáhá nežrat. Je to fakt děs

  superkarma: 0 07.06.2007, 15:05:51
 19. [3] annamarie [*]

  tak to já asi měla štěstí na babičku, byla pracovitá, hodná,milá,obětavá,naučila mě moc užitečných věcí, starala se omne od mého 1,5 roku,neb mě zemřela máma, nikdy mi nedala byť jen slovíčkem najevo, že bych jí byla naobtíž.Byl to jeden z nejbáječnějších lidí, které jsem kdy poznala.Moc ji touto cestou dodatečně za vše, co promne udělala děkuji,protože osobně jí to již říci nemohu.Zemřela, když mi bylo 20 a to jejíž hodně,hodně dávno a jí 83.

  superkarma: 0 07.06.2007, 14:55:38
 20. avatar
  [2] Kadla [*]

  Průser je, že se po čtyřicítce tak nějak přibírá, ačkoliv se vůbec nechce. Ono si to pitomý tělo jaksi dělá, co chce. A nežrat vůbec je vskutku smutná představa

  superkarma: 0 07.06.2007, 14:45:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme