Zdraví

Jdou jen na lidi se „sladkou“ krví a jsou jen v jižních Čechách aneb největší mýty o klíšťatech

Díky lékařům a hygienikům vystupujících v médiích a odpovídajících v poradnách se už podařilo vyvrátit celou řadu zakořeněných mýtů o klíšťatech. Lidé se nyní chrání lépe než ještě před několika lety. Málokdo si už dneska myslí, že klíšťata skáčou na své oběti ze stromů (ve skutečnosti se vyskytují v trávě a keřích zhruba do jednoho metru nad zemí), a do obecného povědomí se dostává i správný způsob odstraňování přisátého klíštěte, který snižuje riziko případné infekce (rozhodně to není zakápnutí olejem a točení proti směru hodinových ručiček, naopak se má použít dezinfekce a klíště vyviklat). Přesto některé mýty přežívají dál. Které to jsou?

 • Mýtus - Po aplikaci repelentu jsem před klíštětem v bezpečí.

Fakta - Ochrana pomocí repelentu není stoprocentní, ani pokud aplikujeme dostatečné množství. Účinná látka časem vyprchá a aplikaci je nutné opakovat v pravidelných intervalech. Navíc musí být repelent velmi pečlivě nanesen na každý kousek povrchu těla, protože klíště rádo hledá skulinky, kudy se k Vám dostat. Nelze se tedy spolehnout pouze na tento způsob prevence. Jedinou spolehlivou ochranou je očkování, ne však proti klíšťatům jako takovým, ale proti klíšťové encefalitidě, kterou přenášejí.

klíště

 • Mýtus - Klíště jde pouze na člověka se sladkou krví.

Fakta - Někteří lidé si myslí, že klíšťata jdou pouze na osoby se „sladkou“ krví. To je ale ohromný omyl. Klíšťata se řídí čichem a vnímají pach lidí, vyzařované teplo a vydechovaný oxid uhličitý. Klíště číhá ukryté na porostu, přední pár nohou vztyčí jako lapače, aby se mohlo ve vhodné chvilce přichytit na svého hostitele. Odpuzuje je pach repelentů, ty ale časem vyprchají, a poté člověk již není chráněný. Proto je důležitá prevence v podobě očkování proti klíšťové encefalitidě.

 • Mýtus - Proti klíšťové encefalitidě se mohu nechat očkovat pouze v zimních měsících.

Fakta - Podstoupit očkování je možné během celého roku. Rozdíl je pouze v intervalu mezi první a druhou dávkou. V zimě, díky snížené aktivitě klíšťat, je interval delší – od jednoho do tří měsíců, v teplých měsících roku se používá zrychlené očkovací schéma, které poskytne ochranu většině osob již za pouhé dva týdny po druhé dávce.

 • Mýtus - Očkování má spoustu vedlejších účinků.

Fakta - Očkovací látky, které se používají při očkování proti klíšťové encefalitidě, jsou prověřené více než 20letou praxí. Pokud se objeví nějaké nežádoucí účinky, jedná se většinou pouze o nezávažné projevy typu bolesti hlavy, únavy a zvýšené teploty, které za krátkou dobu odezní.

 • Mýtus - Na světlé oblečení klíšťata nejdou.

Fakta - Klíště nemá dostatečně vyvinutý zrak na to, aby ho odradilo světlé, tmavé či jinak barevné oblečení. Barva oblečení zde tedy nehraje důležitou roli. Na světlé látce ho pouze snáze zahlédnete a můžete ho rychleji odstranit.

 • Mýtus - Důležité je očkovat hlavně děti, ty mají horší průběh klíšťové encefalitidy.

Fakta - Očkování je důležité jak u dospělých, tak i u dětí. Jsou to však paradoxně právě senioři, kteří mají horší průběh klíšťové encefalitidy, a onemocnění může mít pro ně často závažné trvalé následky. Neočkujte tedy pouze svoje děti, ale myslete i na sebe.

 • Mýtus - Nebezpečná klíšťata se nacházejí jen v některých oblastech ČR.

Fakta - Infikovaná klíšťata se mohou v některých oblastech vyskytovat hojně. Nejvíce případů je zaznamenáno v jižních a západních Čechách, setkat se s nimi ale můžete na území celé republiky. Jejich aktivitu můžete sledovat například na webu Ministerstva zdravotnictví nebo Českého hydrometeorologického ústavu.

   
20.04.2016 - Zdraví - autor: Tiskový materiál

Komentáře:

 1. avatar
  [8] AmeA [*]

  Sml23Sml23Sml23Sml23Sml23

  superkarma: 0 20.04.2016, 21:46:53
 2. avatar
  [7] wich [*]

  Mickey Mouse — #6ja narazim na rozhovor s urednici takydoktorkou Rohacovou tady na strankach, ktera misto aby pacose lecila, je premlouva, ze jim nic neni a rika tomu boreliova poradna, pritom nevidela z okna ani zakladni smernice pro lecbu boreliozy, jinak by nemohla kafrat takove pindy a odsoudit tim lidi k postupne invalidite...

  superkarma: 0 20.04.2016, 15:38:08
 3. avatar
  [6] Mickey Mouse [*]

  wich — #5 Hmm, to snad ne! Po očkování je riziko invalidity naprosto mizivé.

  Také bych rád viděl více informací o borelióze a dalších chorobách, jejichž přenos je v posledních letech častější než zrovna encefalitida.

  1. na komentář reaguje wich — #7
  superkarma: 0 20.04.2016, 13:49:56
 4. avatar
  [5] wich [*]

  Reklama na ockovani proti klistovce. Ja bych uvitala mnohem radeji vetsi osvetu ohledne boreliozy, bartonelly, erlichie a dalsich svinstev, ktera prenaseni nejen klistata A kterych je mnohem vic. To ne, vy tu radsi date lzive cinty od Rohacove, ktere jsou skoro az navodem, jak invalidizovat pacienta.

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #6
  superkarma: 0 20.04.2016, 12:59:41
 5. avatar
  [4] carmi [*]

  Tenhle článek tu byl 4. dubna. Vím, opakování - matka moudrostiSml57

  superkarma: 0 20.04.2016, 12:25:40
 6. avatar
  [3] RenataMor [*]

  Sml80

  superkarma: 0 20.04.2016, 10:53:48
 7. [2] bobani [*]

  Sml67

  superkarma: 0 20.04.2016, 09:39:37
 8. [1] Andreadornova [*]

  Sml67

  superkarma: 0 20.04.2016, 06:46:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme