Zdraví

Jdou jen na lidi se „sladkou“ krví a jsou jen v jižních Čechách aneb největší mýty o klíšťatech

Díky lékařům a hygienikům vystupujících v médiích a odpovídajících v poradnách se už podařilo vyvrátit celou řadu zakořeněných mýtů o klíšťatech. Lidé se nyní chrání lépe než ještě před několika lety. Málokdo si už dneska myslí, že klíšťata skáčou na své oběti ze stromů (ve skutečnosti se vyskytují v trávě a keřích zhruba do jednoho metru nad zemí), a do obecného povědomí se dostává i správný způsob odstraňování přisátého klíštěte, který snižuje riziko případné infekce (rozhodně to není zakápnutí olejem a točení proti směru hodinových ručiček, naopak se má použít dezinfekce a klíště vyviklat). Přesto některé mýty přežívají dál. Které to jsou?

klíště

Mýtus - Po aplikaci repelentu jsem před klíštětem v bezpečí.

Fakta - Ochrana pomocí repelentu není stoprocentní, ani pokud aplikujeme dostatečné množství. Účinná látka časem vyprchá a aplikaci je nutné opakovat v pravidelných intervalech. Navíc musí být repelent velmi pečlivě nanesen na každý kousek povrchu těla, protože klíště rádo hledá skulinky, kudy se k Vám dostat. Nelze se tedy spolehnout pouze na tento způsob prevence. Jedinou spolehlivou ochranou je očkování, ne však proti klíšťatům jako takovým, ale proti klíšťové encefalitidě, kterou přenášejí.

Mýtus - Klíště jde pouze na člověka se sladkou krví.

Fakta - Někteří lidé si myslí, že klíšťata jdou pouze na osoby se „sladkou“ krví. To je ale ohromný omyl. Klíšťata se řídí čichem a vnímají pach lidí, vyzařované teplo a vydechovaný oxid uhličitý. Klíště číhá ukryté na porostu, přední pár nohou vztyčí jako lapače, aby se mohlo ve vhodné chvilce přichytit na svého hostitele. Odpuzuje je pach repelentů, ty ale časem vyprchají, a poté člověk již není chráněný. Proto je důležitá prevence v podobě očkování proti klíšťové encefalitidě.

Mýtus - Proti klíšťové encefalitidě se mohu nechat očkovat pouze v zimních měsících.

Fakta - Podstoupit očkování je možné během celého roku. Rozdíl je pouze v intervalu mezi první a druhou dávkou. V zimě, díky snížené aktivitě klíšťat, je interval delší – od jednoho do tří měsíců, v teplých měsících roku se používá zrychlené očkovací schéma, které poskytne ochranu většině osob již za pouhé dva týdny po druhé dávce.

Mýtus - Očkování má spoustu vedlejších účinků.

Fakta - Očkovací látky, které se používají při očkování proti klíšťové encefalitidě, jsou prověřené více než 20letou praxí. Pokud se objeví nějaké nežádoucí účinky, jedná se většinou pouze o nezávažné projevy typu bolesti hlavy, únavy a zvýšené teploty, které za krátkou dobu odezní.

klíště

Mýtus - Na světlé oblečení klíšťata nejdou.

Fakta - Klíště nemá dostatečně vyvinutý zrak na to, aby ho odradilo světlé, tmavé či jinak barevné oblečení. Barva oblečení zde tedy nehraje důležitou roli. Na světlé látce ho pouze snáze zahlédnete a můžete ho rychleji odstranit.

Mýtus - Důležité je očkovat hlavně děti, ty mají horší průběh klíšťové encefalitidy.

Fakta - Očkování je důležité jak u dospělých, tak i u dětí. Jsou to však paradoxně právě senioři, kteří mají horší průběh klíšťové encefalitidy, a onemocnění může mít pro ně často závažné trvalé následky. Neočkujte tedy pouze svoje děti, ale myslete i na sebe.

Mýtus - Nebezpečná klíšťata se nacházejí jen v některých oblastech ČR.

Fakta - Infikovaná klíšťata se mohou v některých oblastech vyskytovat hojně. Nejvíce případů je zaznamenáno v jižních a západních Čechách, setkat se s nimi ale můžete na území celé republiky. Jejich aktivitu můžete sledovat například na webu Ministerstva zdravotnictví nebo Českého hydrometeorologického ústavu.

   
04.04.2016 - Zdraví - autor: Tiskový materiál

Komentáře:

 1. avatar
  [5] AmeA [*]

  Vitamín B a je pokoj Sml24

  superkarma: 0 04.04.2016, 22:15:09
 2. avatar
  [4] carmi [*]

  Taky mi maminka od mala říkala, že mám sladkou krevSml57 Na mně leze všechno. Říkám, že jsem přirozený repelent pro lidi v mém okolí. Kdyby byl v okolí jedinej komár, tak je u mně a saje Sml30. A že blechy psí na člověka nelezou? Tak na mně joSml30

  superkarma: 0 04.04.2016, 14:01:17
 3. avatar
  [3] vladka321 [*]

  Osobně mám zkušenost, že na ekzematiky klíšťata nejdou. Po mně tak maximálně lezou, ale nikdy se nepřisají - že by malá kompenzace Sml30

  superkarma: 0 04.04.2016, 10:56:08
 4. [2] Boros [*]

  ještě bych přidala další mýtus- kdo pije pivo, na toho nejdou

  superkarma: 0 04.04.2016, 06:40:02
 5. [1] Boros [*]

  Se sladkou krví? Co to je? Jako se zvýšenou glykémií? nebo na ty, co milují sladké? To by museli lézt i na mne a nelezou.

  superkarma: 0 04.04.2016, 06:39:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Akce pro čtenářky: Velikonoční pečení a vaření s Globusem
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme