Pláničkova metoda boduje nejen ve filmovém JZD Hoštice, ale také ve Španělsku poblíž Madridu. Tamní farmář pouští svým kravám Mozarta a nechává je spát na vodní posteli. Ty mu pak dojí více mléka, které je navíc voňavé a sladké.

Vliv hudby na zvířata se těší zájmu i na vědeckém poli ve Velké Británii. Tady se ovšem nepouští kravám hudba na zvýšení dojivosti. Pouští se kočkám jogínská relaxační hudba na uklidnění.Koťátko

Za vším stojí jednadvacetiletá žena jménem Sian Barrová. Tahle studentka veteriny na veterinární klinice ve Waleském městě Powys provedla zvláštní experiment.

Zkoumala kočky při přijetí na kliniku před operací. Sledovala jejich aktivitu, dech a komunikaci s okolím. „Kočka je v kleci a nemůže dělat to, co by chtěla, takže jí přibývá stresových hormonů a ona se cítí v napětí a naštvaná. To je špatné nejen pro její chování, protože se s ní potom hůře zachází, ale i pro její imunitní systém a schopnost uzdravování,“ napsala ve své zprávě Barrová.

Pak kočky rozdělila do dvou skupin. Jedné skupině pak pouštěla relaxační hudbu a po 40 minutách obě skupiny zhodnotila. Výsledek? „Při srovnání hodnot jsem zjistila, že hudba měla významný dopad na dech. Zvířata, která hudbu poslouchala, se dostala na klidovou úroveň mnohem dříve než ostatní,“ uvedla.

Kočka u doktora

Samozřejmě nechci snižovat vědeckou úroveň mladé studentky, ale funguje to opravdu jen na meditační hudbu? Nefungovalo by to na jakýkoliv zvuk? Osobně se nemůžu zbavit dojmu, že tak trochu „objevila Ameriku“. U nás (a vsadím se, že i u vás) se už po generace nechává hrát rádio nebo televize psům, kteří jsou sami doma. A už po generace víme, že to má dobrý účinek. Jen, a to se musí nechat, nás nenapadlo udělat z toho vědeckou studii. :-)

lupa

Reklama