.

Jděte po červený…

Cestování

Jděte po červený…

Jak se to stalo se nedovíme, ale po několika hodinách chůze „správným“ směrem po červený byla Janny zcela jinde, než měla být. A přesto situaci vyřešila

Asi před pěti lety jsem se společně se svou sestrou,dcerou a kolegy zúčastnila autobusového zájezdu na Medvědí soutěsku v severním Štýrsku.Šlo o turistický výšlap skalnatým kaňonem,vystoupat po 164 lávkách,žebřících a můstcích - prostě báječný zážitek.

Paní průvodkyně nám rozdala mapku a řekla,že kdo chce,může jít pomalu napřed a kdo si netroufá,ať se drží skupinky a že půjdeme spolu.No,my odvážlivci se pustili sami(já,má 15letá dcera,sestra a 2 kolegové).Paní průvodkyně zdůraznila:Po červených značkách!!...a prý se nemůžeme ztratit.

Po červený

Výstup měl trvat zhruba 3 hodiny,v 16 hodin jsme měli být u jezera Teichalmsee,kde měl čekat autobus.Hezky jsme si vyšlapovali,obdivovali tu překrásnou alpskou přírodu,fotili o stošest,dokonce jsem si na památku vzala do batůžku dva krásné kameny-zajímavé zbarvené...když jsme si uvědomili,že je už 15.30 a nějaké jezero stále v nedohlednu.

Po červený

Během deseti minut jsme vyšli z lesa a mysleli jsme,že jsme na místě.Avšak - nikde nikdo,ani živá duše.Přišli jsme k nějakému domku,kde spolu šprechtili 2 rakušáci. Němčinu neznaje,ukázali jsme jim onu mapku a místo,kde na nás čekal autobus. Jeden z nich převrátil oči a ukázal na mapce,kde se nacházíme. My byli 10 km od onoho místa!!krve by se v nás nedořezal.Ani jednomu z nás nefungoval roaming,tudíž jsme se nikomu neodovolali.Já z němčiny znala jen“Was ist das“,dcera německy neuměla vůbec,sestra jen rusky a kolegové - absloutně nic.

Rakušák se nám pokoušel rukama nohama vysvětlit podle mapky cestu,kudy se dostaneme zpátky,ale co to bylo platné,když za 15 min. jsme měli být u autobusu?!Naše zmučené výrazy v obličeji ho zřejmě dovedly k vynikající myšlence.Najednou vletěl do garáže,vytáhnul nějakého rodinného bavoráka a řekl něco jako :“Kommen Sie...“ Tak jsme nasedli,aniž bychom věděli,do čeho vlastně lezem.Ten dobrák šlápnul na plyn a něco málo po čvrté jsme dorazili na místo.

Všichni už na nás čekali.Když viděli,jak se všichni štracháme z bavoráku nějakého tyroláka,spráskli ruce a zeptali se,odkud jedem,že už chtěli odjíždět.Vysvětlili jsme jim,že jsme si malinko zašli a ocitli se v jiné vesnici,10 km od cíle.Paní průvodkyně obrátila oči v sloup a nechápala,jak se to mohlo stát.“No jak“,řekla jsem,“šli jsme po těch červených značkách!“ Všichni z toho měli vánoce a my byli rádi,že sedíme v autobuse  a jsme nalezeni.Jinak bychom se možná dodnes brodili hustými alpskými lesy a hledali cestičku zpět.
No a co následovalo po příjezdu domů?Když jsme to s dcerou vyprávěli manželovi,nevěřícně kroutil hlavou a řekl:“No já se z vás picnu.Jedete do Alp bez znalostí cizího jazyka,s mobilem,který je vám na prd,když nemá roaming...navíc jste si doma zapomněli orientační smysl,a vy si tam klidně sbíráte po lese šutry a vůbec vám nevadí,že jste odbočili nevím kam a že jste 10 km mimo trasu??To může napadnout jedině ženské!!“
Tak ráda bych se tam ještě jednou podívala,je tam nádherně,ale jedině s průvodkyní!

janny


Milá Janny, děkuji za příspěvek k tématu.

Ztratit se může každý. Vždyť ne nadarmo se říká: „Zkratka bude delší, ale zato horší cestou…“  A vaše přání vrátit se do Alp zrealizujte. Je spousta nádherných míst kousek od nás. Cesty bývají skvěle značené a lidé milí, přesně tak, jak popisujete.

Možná rozzlobím Slováky, ale pravý opak toho, co jsem léta zažíval v Tatrách. Nyní jezdím do Rakouska a cítím se tam jako zvaný host.

Pište dnes na krásné téma:

Největší dobrodružství mého života

redakce@zena-in.cz

A pro jednu z vás, jejíž příspěvek se mi bude nejvíc líbit, mám připraven dárek: Vichy Liftactiv Derm Source Denní krém pro normální a smíšenou pleť 50 ml v hodnotě 750 Kč. Abyste při vašich dobrodružstvích byly krásné...

Vichy

   
18.05.2011 - Zahraničí - autor: Radek Kříž

Komentáře:

 1. avatar
  [6] femme [*]

  jet do ciziny na takový výlet bez roamingu, no comment Sml80 my jsme, díky polomům, před pár lety zakufrovaly na Slovensku v Chočských vrších, nikde ani človíček, čas utíkal, km naskakovaly, nohy začínaly bolet a někteří z nás začali být už mírně hysteričtí Sml22 nakonec jsme sešli do jakési vesnice, která byla vzdálená od místa srazu skoro 13 km Sml30 naštěstí jsme měli roaming Sml58 a čísla na ostatní, kteří pro nás přijeli Sml67 

  superkarma: 0 18.05.2011, 20:42:27
 2. avatar
  [5] Francaise [*]

  Němci mají jednu typickou vlastnost. Když se dostanete do úzkých, bez jakéhokoli prošení se o Vás postarají. Sml59Naopak Američani jsou ohromně přátelští, s každým hned kamarádi, ale jen do chvíle, kdy něco potřebujete Sml80.

  superkarma: 0 18.05.2011, 11:29:34
 3. avatar
  [4] OlgaMarie [*]

  heligona — #2 Ach jó! Někdy je i znalost jazyka na Sml64. Uvidíš ceduli Proprieta privata na v mapě značené turistické cestě, jdeš se slušně zeptat do nejbližšího domku, zda se tam smí, dozvíš se "si", zeptáš se zda "a velo", dozvíš se "si". Po půl km jsou přes cestu mříže, které lze obejít a po dalším km na kole se cesta náhle změní v sotva půlmetrovou pěšinku macchií...Ale ve špitále byli super!Sml67 

  superkarma: 0 18.05.2011, 10:29:38
 4. [3] janny199 [*]

  enko...to je možný...mělo to jednu jedinou výhodu - a sice,že jsme měli úplně jiné fotky než ostatní.Oni je měli všichni stejné,my měli nafoceno něco zcela jiného,neb jsme šli zcela jinou trasu Sml59Sml30 Tak já se tam musím vrátit už jen proto,abych měla ty správné fotky .Sml22

  superkarma: 0 18.05.2011, 10:11:37
 5. avatar
  [2] heligona [*]

  Ale Němčina se ti už očividně zlepšila Sml24

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #4
  superkarma: 0 18.05.2011, 10:10:38
 6. avatar
  [1] enka1 [*]

  Sml16To by se vám za totála nestaloSml24

  superkarma: 0 18.05.2011, 10:07:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme