Jaké nemoci hrozí dětem v mateřské škole a jak proti nim děti chránit? Jak moc je důležité chránit děti proti žloutence typu A očkováním? Na tyto a další otázky nám odpověděla MUDr. Jana Prattingerová z protiepidemického odboru, Krajská hygienická stanice Libereckého kraje se sídlem v Liberci

school

Jaké nemoci hrozí dětem v mateřské škole a jak proti nim děti chránit? Děkuji, Kamila S. Pardubice
Mezi nejčastější onemocnění, kterými se děti v kolektivu nakazí, patří například chřipka, plané neštovice nebo žloutenka typu A. Zdraví dětí může ohrozit také meningokok. Proti všem těmto nemocem můžete děti chránit očkováním. Proti planým neštovicím lze dítě nechat naočkovat buď kombinovanou vakcínou, která kromě planých neštovic dítě ochrání i proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám, nebo vakcínou samostatnou. Vakcinace je spolehlivou ochranou i proti nákaze žloutenkou typu A. Riziko pro malé děti představuje také meningokok, jehož výskyt je právě u předškolních dětí zvýšený. Meningokok způsobuje velice závažné a rychle probíhající infekční onemocnění, které při pozdní či nedostatečné léčbě může skončit smrtí nebo trvalými následky, například amputací prstů či končetin, ztrátou sluchu nebo poruchou učení. I proti meningokokovým infekcím lze očkovat v rámci dobrovolného očkování.

Ráda bych se zeptala, jak je to s očkováním proti žloutenkám u dětí? Kdy je nejvhodnější očkování využít a proti kterým typům je možné se chránit? Děkuji, Petra A. Praha
Očkování existuje proti žloutence typu A a B. Očkování proti žloutence typu B je zařazeno do povinného očkování, ale ochrana proti žloutence typu A je volitelná a očkovat se může od jednoho roku dítěte. Očkuje se dvěma dávkami, které zaručí dlouhodobou, možná až celoživotní ochranu. Vzhledem k narůstajícímu počtu případů onemocnění žloutenkou typu A u malých dětí bych doporučila očkovat děti kolem tří let, ideálně před nástupem do prvního kolektivu. Tuto možnost můžete probrat s pediatrem na preventivní prohlídce svého dítěte.

Jak moc je důležité chránit děti proti žloutence typu A očkováním? Děkuji, Lenka V. Brno
Malé děti se s nákazou nikdy nesetkaly, a proto jsou vůči ní vnímavé. V posledních třech letech žloutenkou typu A onemocněly nejčastěji děti do čtyř let věku. Každý třetí nemocný v ČR je dítě do deseti let. Očkování představuje spolehlivou ochranu proti nemoci. Důležitou součástí prevence je také pečlivá hygiena, která ovšem nemůže vyloučit riziko přenosu viru. Pokud dítě žloutenku typu A prodělá, tělo by si proti tomuto onemocnění mělo vytvořit trvalou imunitu.

Je žloutenka typu A vůbec nebezpečná? Děkuji, Katka S. Hradec Králové
Žloutenka je infekční onemocnění, způsobené virem, který napadá játra. Po prodělaném onemocnění žloutenkou typu A je poměrně dlouho nutné dodržovat jaterní dietu, ale po prodělání onemocnění by se neměly objevit trvalé následky. U žloutenky typu B je to horší, je nebezpečnější a může přecházet až do chronicity a končit selháním jater či karcinomem jater.

Zajímalo by mě, jak nejčastěji dojde k nákaze žloutenkou typu A u dětí? Děkuji, Eva P. Liberec
Nakazit se žloutenkou typu A je relativně snadné a malé, očkováním nechráněné děti, představují rizikovou skupinu. K šíření viru přispívají zhoršené hygienické podmínky nebo pobyt v prostředí s vysokým výskytem viru. Mezi dětmi se infekční nemoci šíří poměrně rychle. Souvisí to s jejich chováním a návyky, které zvyšují pravděpodobnost přenosu viru. Virus žloutenky typu A je velmi odolný a při pokojové teplotě dokáže dlouho přežít v podstatě kdekoliv: na oblíbené hračce, v jídle či nápoji. K nákaze žloutenkou typu A přitom stačí, když si děti strčí do úst prsty, ve kterých držely virem kontaminovaný předmět. Prevencí by měla být pečlivá hygiena, spolehlivou ochranu poskytuje očkování.

Je možné, aby rodič poznal, že dítě onemocnělo žloutenkou typu A? Děkuji, Věra S. Kladno
Na začátku nemusíte příznaky nemoci vůbec poznat, podobají se totiž chřipkovému onemocnění. U dítěte se může se objevit zvýšená teplota, nevolnost, po té se někdy přidává í píchání v podžebří. Až pak obvykle dojde ke změně barvy moči a stolice (moč tmavne, stolice světlá) a objeví se zažloutlé bělmo očí. Přibližně u jedné třetiny nakažených probíhá onemocnění žloutenkou typu A bezpříznakově, u další třetiny se objevují netypické projevy, až u poslední třetiny se objeví zežloutnutí bělma.

Chtěla bych se zeptat, jestli není zbytečné nechat očkovat proti žloutence typu A tříleté děti? Paní doktorka mi očkování sice doporučila, ale stejně si nejsem jistá. Můžete mi říct, jak často u nás v průměru děti onemocní žloutenkou? Děkuji Věra K. Písek
V předchozích letech výskyt hepatitidy A klesal, v České republice v roce 2004 klesl až na rekordně nízkou hodnotu 70 případů. V roce 2008 ale Českou republiku zasáhla epidemie a výskyt hepatitidy typu A se vyšplhal až na 1 600 případů onemocnění. O dva roky později bylo hlášeno 862 případů. Při započítání infekcí, které proběhnou bez příznaků, by byl výskyt žloutenky typu A vyšší. V posledních třech letech u nás nejčastěji onemocní žloutenkou typu A právě děti do čtyř let věku. V dětském věku žloutenka typu A také nejčastěji probíhá bez příznaků. Doporučení dětské lékařky očkovat proti hepatitidě A lze tedy považovat za správné. Vakcína nemá závažné nežádoucí účinky a poskytuje téměř 100% ochranu.

Ráda bych se zeptala, jestli je možné a nutné dceru očkovat proti žloutence typu A, když už se s virem setkala. Její kamarádka nemoc prodělala. Bojím se, aby dcera také neonemocněla, ale nevím, jestli má očkování ještě smysl. Děkuji, Sára. V. Kolín
Očkování proti žloutence typu A v této situaci opravdu možné je. Tento postup se označuje jako postexpoziční profylaxe. Žloutenka typu A má poměrně dlouhou inkubační dobu a očkování po expozici viru ještě umožňuje vytvoření protilátek, které onemocnění zabrání.

Reklama