Talentovaná slovenská zpěvačka žijící v Praze vydala své debutové album, na němž najdete jedenáct cover verzí známých jazzových hitů. Přečtěte si, co na album říká redaktorka Eva Soukupová a zasoutěžte si o něj.

Když nám do redakce dorazilo nové album Miriam Bayle, věděla jsem, že je třeba napsat recenzi, kterou jsem přislíbila. A když jsem si přečetla přiloženou tiskovou zprávu, podle níž se album skládá z cover verzí známých jazzových hitů, bylo mi jasné, jak velký bič jsem na sebe upletla.

Tak za prvé: O jazzu vím jen to, že je to hudební směr, který má pořád své posluchače. Za druhé: Nemám ráda předělávky. Mám tendenci srovnávat s originálem a pokládat ho za lepší, protože originál je jen jeden. Jedinou čestnou výjimkou, kdy jsem cover shledala o mnoho vydařenější, je rock’n’rollová verze hitovky Umbrella (původně od zpěvačky Rihanny) z dílny skupiny The Baseballs. I s překladem si ji můžete vychutnat ZDE. Teď ale zpět k Miriam Bayle.

Velkou výhodou tohoto alba byl fakt, že originální písně jsem neznala, a tak nebyl možnost jejich covery předem zavrhnout, jak bych to jinak udělala. Vložila jsem cédéčko do počítače, připojila sluchátka a vrhla se do práce. A výsledek?

Jaký je verdikt?

Hlas Miriam Bayle i veškerý zvukový doprovod se poslouchá celkem příjemně. Po prvních dvou až třech skladbách jsem přestala vnímat, že poslouchám hudební styl, který vůbec není mým šálkem kávy. Po několika dalších jsem už nevnímala, že vůbec něco poslouchám. Jak jsem řekla, všechno to zní opravdu příjemně. Nic mě na písních neruší, ale bohužel tam není ani nic, co by poutalo moji pozornost.

Na to, abych naskočila na tramvaj a okamžitě jela tohle CD koupit, to opravdu nestačí. Nicméně jako tlumená hudební kulisa k jakékoliv činnosti je to ideální. Kdybych měla posedět v kavárně s kamarádkou, celý večer popíjet víno nebo chutné latté a odněkud z povzdálí ke mně doléhaly tóny z alba Miriam Bayle, považovala bych to za příjemně strávený čas.

Něco málo o albu

Album vyšlo po dlouhých přípravách počátkem října 2010 u vydavatelství Animal Music. Najdete na něm jedenáct písní standardního více či méně jazzového repertoáru – vedle skladeb Cole Portera, Chrise Corey a Thelonia Monka tu stojí například latinské standardy z pera Toma Jobima nebo Luize Bonfá, ale také píseň klasika zcela jiného žánru – Neila Younga.

Novou podobu známým skladbám dala celá řada vynikajících hudebníků z české jazzové i ne-jazzové scény. Album je zvukově a aranžérsky velmi pestré a přináší univerzálně srozumitelnou, a přesto velmi nápaditou a neotřelou sestavu skladeb, které spojuje výjimečný zpěv Miriam Bayle. Ten mimochodem kritik Vladimír Kouřil označil za „nejlepší jazzový vokál v Praze“ a kritik Tomáš Polívka se podivil, jaktože Miriam Bayle „dosud není středoevropskou jazzovou hvězdou první velikosti“.

Kdo je Miriam Bayle?

bayleSlovenka žijící v Praze začala svoji pěveckou kariéru již při studiích na vysoké škole pedagogické. Postupně se stávaly častějšími její vystoupení ve slovenských jazzových klubech. Objevila se na obrazovce Slovenské televize jako host Petra Lipy v pořadu ‘Cassovia jazz’.

Po tříměsíční zkušenosti s rockovou hudbou ve Finsku se Miriam rozhodla ukotvit v Praze, kde obcházela vážené hudebníky s tím, zda by si s nimi mohla zazpívat. Se svou kapelou ‘Miriam Bayle Band’ vystupuje v pražských (U Staré paní) i mimopražských jazzových klubech a na českých festivalech.

 

Chcete debutové album Miriam Bayle? Máte šanci ho vyhrát! Soutěž s podrobnými pravidly najdete ZDE.

Reklama