Magie

Jaro přináší Slovanům Vesna

Možná jste se s pojmem vesna setkaly jako s označením jara. Je to právě líbezná bohyně v rozevlátých bílých šatech Vesna, s jejímž příchodem podle starých Slovanů končí zimní řádění Morany.

„Za zpěvu brali se k vodám, k volným teď potokům, řekám, házeli do nich obraz zimy a smrti a radostným hlaholem vítali Vesnu, líbeznou bohyni jara,“ popisuje Alois Jirásek vynášení Morany ve Starých pověstech českých.

Na vsích se můžete setkat i s dalšími rituály vítání jara. Mladé lehce oděné dívky vybíhají přes vesnici a jdou naproti Vesně, která přilétla na křídlech kukačky a přinesla první jarní déšť. Chovají se právě jako ona. Tancují, jásají a zpívají. Při návratu obcházejí jednotlivé domy, kde jsou vlídně pohoštěny.

Jak Vesna vypadá?

Je stále mladá a krásná. Její smích je nespoutaný a nakažlivý. Běhá bosá po krajině, oděná jen v lehkém průsvitném bílém rouchu. Ráda tančí a zpívá. U studánek se občas objevuje jako bílá paní Velkokočka - takové prameny prý mají moc navrátit mládí.

Je také symbolem dívčího mládí a panenství.

Vesna a ostatní bohové

Podle spisovatele Ivana Hudce jaro přichází, když hromovládný bůh Perun obejme krásnou Vesnu a upustí při tom své kopí.

Vesna má dvě sestry, zimní stařenu Moranu a bohyni plodnosti Živu. V čase příchodu jara se prochází krajem Vesna, když dozrává úroda Živa, v zimě pak Morana.


Který bůh je podle lidové tradice druhem bohyně Vesny?

Možnost%
Perun77,3
Veles14,3
Vesnik8,4


V některých slovanských kulturách je Vesna ztotožňována s bohyní krásy, mládí a plodnosti Ladou či Lel´. Historik Jan Hanuš Máchal podle pověstí usuzoval, že byla Lada uctívána také na našem území. Je ale pravděpodobné, že šlo spíše o bohyni jižních Slovanů.

Křesťanská tradice se pokoušela Vesnu ztotožnit s archandělem Hanielem. Nezajímavé také není, že slavnosti Vesny se konaly po jarní rovnodennosti, tedy v době křesťanských Velikonoc.

Kam dál?

   
21.03.2014 - Magie - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [5] Marcela53 [*]

  velice zajímavé

  superkarma: 0 27.03.2014, 13:22:24
 2. avatar
  [4] gerda [*]

  luneta — #3 bezinka — #2 ale není to současný autor, čili to chce krapet soustředění, používá dost neobvyklý jazyk. Já mám tuhle knížku strašně ráda, odmalinka. Tehdy jsem jí všecko věřila, dnes si vážím autora, který to dokázal tak pěkně sepsat. A troška zdravého vlastenectví je tam taky.Sml16

  superkarma: 0 21.03.2014, 11:32:34
 3. avatar
  [3] luneta [*]

  gerda — #1 to může být dobrý na čtení

  1. na komentář reaguje gerda — #4
  superkarma: 0 21.03.2014, 11:26:33
 4. avatar
  [2] bezinka [*]

  gerda — #1  Sml59díky za tip na četbu

  1. na komentář reaguje gerda — #4
  superkarma: 0 21.03.2014, 09:42:00
 5. avatar
  [1] gerda [*]

  Naše nejkrásnější bohyně. Opět budu otravovat s četbou. Koho zajímá život slovanských bohů a bůžků, ať si aspoň prolistuje líbeznou knihu Slovanské nebe od Tomana. Jsou tam bohové se všemi lidskými nectnostmi a když tam Morana přivede párek údajně zmrzlých novomanželů, zmatky na sebe nenechají dlouho čekatSml52

  1. na komentář reaguje bezinka — #2
  2. na komentář reaguje luneta — #3
  superkarma: 0 21.03.2014, 04:45:46

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme