Vaření

Jaro na zahrádce i za oknem

Kdo má zahrádku, tak už určitě neodolal a pustil se do čisticích prací a přípravy záhonků. Patříte-li mezi nadšené zahradníky, tak máte připravená semínka zeleniny i bylinek a už jen čekáte na správnou příležitost, kdy se pustíte do práce.

 bylinky

Zkrátka ale nemusíte přijít, ani pokud bydlíte v bytě. Malou zahrádku si můžete vykouzlit i za oknem nebo na balkoně. Stačí k tomu pár květináčů, do kterých nasypete semínka rostlin, které chcete pěstovat. Pro pěstování doma se hodí všechny druhy bylinek, kterým stačí pravidelná zálivka a teplo. Za pár dní už máte vyklíčené malé rostlinky a za krátkou dobu už trháte první petrželku do polévky nebo první bazalku do italského salátu caprese.

Na pěstování bylinek v květináči vám postačí pytlík substrátu. S jeho výběrem vám poradí v zahradnictví. Dále si připravte květináče a obaly na ně. Při použití plastových květináčů musíte na dno nasypat tenkou drenážní vrstvu – drobné kamínky nebo hrubý písek. U květináčů z terakoty můžete tento krok vynechat. Do takto připravených květináčů nasypte substrát, který prsty lehce utlačíte. Nasejte semínka, která přikryjte tenkou vrstvou substrátu, který opět trochu utlačte.

Ze začátku - než vyrostou první zelené výhonky, je lepší zalévat pomocí rozprašovače. Nevyplavíte si tak semínka na povrch. A pak už jen zalévejte a sledujte, která bylinka vyleze z hlíny jako první, a která se bude loudat. Hlavně se nebojte, třeba petrželkám trvá klíčení trochu déle.

bylinky

Stejný postup doporučujeme, i když budete chtít bylinky sázet na zahrádku. Nejdříve si je předpěstujte doma za oknem, a až budou rostlinky silnější a jarní slunce stálejší, vysaďte je na záhonek. Nejlépe co nejblíže kuchyni, ať nemusíte při vaření běhat moc daleko.

Výborný nápad pro pěstování bylinek je bylinková spirála. Z kamenů, cihel nebo jiného materiálu se vystaví základ, ve tvaru spirály. Zasype se hlínou a osadí bylinkami. Nahoře, ve středu spirály, se usadí bylinky, které potřebují více slunce a méně vláhy. U paty spirály zase pro změnu ty, které potřebují více stínu a mokrou půdu. Každá bylinka si tak na malé ploše najde všechno, co potřebuje ke svému zdárnému růstu.

Inspirace na bylinkovou spirálu najdete v tomto článku
Bylinková spirála

A kdo je opravdu zahradník tělem i duší, nechybí mu čas a prostor, určitě si rád vypěstuje i svou vlastní zeleninu. Několik keříků rajčat nebo paprik se vejde i na balkon v bytě, na více druhů zeleniny už však potřebujete záhonek na zahrádce, případně i skleník. Já se k tomu chystám každý rok, ale vždycky to nějak nevyjde. Vloni jsme si vytvořili několik vyvýšených záhonků, ohraničených upleteným proutím a letos chceme pěstovat minimálně mrkev a ředkvičky, nějaké listové saláty a samozřejmě bylinky. Tak uvidíme. :-)

   
27.03.2014 - Sezona - autor: elly

Komentáře:

 1. [8] Marcela53 [*]

  mi máme balkon na jihozápad od 11až do večera výheń udržet tam něco živého je výkon

  superkarma: 0 27.03.2014, 13:16:02
 2. [7] Lyoness [*]

  gerda — #1 ja davam na balkon rajcata - mala balkonova a previsla, do truhliku, ktery povesim na zabradli.

  Rajcata visi zvenku, pradlo uvnitr Sml58

  superkarma: 0 27.03.2014, 12:55:56
 3. avatar
  [6] Krupová [*]

  já už mám ředkvičky tak velké, že do 14 dnů už sklidím první úrodu .-)

  superkarma: 0 27.03.2014, 10:47:51
 4. avatar
  [5] gerda [*]

  enka1 — #3 narostlo mi to tak, že jsme se skoro nevlezli na lodžii, nasadila jsem totiž vysoká rajčata, ale i malá keříčková místo zabrala. Lepší je zahrada.

  superkarma: 0 27.03.2014, 09:29:18
 5. [4] macamala [*]

  Zrovna nedávno mi volala kámoška, jestli už mám jarní truhlíky za okny, že ona tam má ještě ty zimně laděné. O víkendu došlo k výměně.

  superkarma: 0 27.03.2014, 08:49:46
 6. avatar
  [3] enka1 [*]

  gerda — #1 Ale stojí to za to, kydž nechceš jít s úrodou na trhSml54.

  Rostliny mám u stěn, prádlo nemá šanci se jich dotknout, i když - mám lodžii, to je asi snazšíSml24

  1. na komentář reaguje gerda — #5
  superkarma: 0 27.03.2014, 08:39:10
 7. avatar
  [2] tauferova monika [*]

  V truhlíku na balkoně pěstuji bylinkySml22

  superkarma: 0 27.03.2014, 08:13:40
 8. avatar
  [1] gerda [*]

  Před rajčaty na lodžii či balkoně, pokud tam sušíváte prádlo, varuju. Když jsem nad rostlinu pověsila prádlo a jen se o ni šmrnclo, hned na něm byla zelená šmouha. A úroda nic moc - nestálo to za to.Sml80

  1. na komentář reaguje enka1 — #3
  2. na komentář reaguje Lyoness — #7
  superkarma: 0 27.03.2014, 05:05:14

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme