Zdraví

Jaro bez chřipky

 

Nejdřív má vaše dítě rýmu a horečku, potom manžel a nakonec vy. Už už to vypadá, že jste z toho venku, když dítě opět „donese“ chřipkový vir ze školy… Znáte to?

 

V tomto článku vám poradíme, jak se tomuto nesmírně únavnému a zatěžujícímu stavu účinně bránit.

 

Je to snadné

Stačí koupit správné vitaminy. Že jste to již zkoušeli? A dovedli se vámi zkoušené vitaminy rozpouštět postupně a tak skutečně efektivně ochránit váš organismus?

 

Jak užívat vitaminy

Není totiž jedno, kdy doplňky užíváme, zda ráno nebo večer nebo před, během a po jídle. Někdy záleží i na tom, s jakým jídlem doplňky bereme, např. zinek v doprovodu mléčných výrobků nebo kávy ztrácí svoji rozpustnost v trávicím traktu a tělo bez užitku nerozpustnou sraženinu vyloučí. Proto je vhodné preparáty se zinkem užívat nalačno. Také nemá smysl užívat tablety s vlákninou, od které očekáváme, že v žaludku nebobtná, když je nezapijeme dostatečným množstvím tekutin. Jde totiž vždy o to, aby se doplněk v optimálním množství a včas vstřebal, a to nejenom v návaznosti na stravování, ale i na přirozené biorytmy. Proto například tablety s hořčíkem, které uklidňují, až uspávají, berme vždycky před spaním.

 

Jaké jsou některé další zásady užívání doplňků s ohledem na časový faktor a biorytmicitu?

 

 • Doplňky stravy rozpustné v tucích (např. koenzym Q10, CLA, vitamíny A, D, K) užívejme vždy s jídlem s určitým podílem tuku (ne tedy s melounem nebo zeleninovou mísou, ale např. s mléčnými výrobky nebo masem).

 

 • Tobolky vitaminů nebo multivitaminů s postupným uvolňováním se užívají vždy 1krát denně s ohledem na dobu, po kterou se obsah tobolky vylučuje do organismu (obvykle 8–12 hodin).

 

 • Vitaminy B-komplexu působí nejúčinněji, když si je vezmeme ráno, nalačno a zapijeme je vodou.

 

 • Zinek a vitamin C, které mohou podráždit žaludek, užívejme vždy s jídlem. Při dávkách vyšších než 1000 mg vitaminu C denně může dojít v důsledku dráždění žaludeční sliznice k nevolnosti, zvracení, průjmům, a dokonce k ledvinovým kamenům. Když už přechodně chceme zvýšit dávkování vitaminu C nad denní doporučenou dávku, měli bychom dávkování rozdělit do několika dávek v průběhu dne, anebo jednoduše užívat ty, které se postupně uvolňují.

 

 • Selen lze užívat dohromady s ostatními vitaminy, ale nedoporučuje se ho užívat současně s léky, ale odděleně. Tabletu selenu lze užívat kdykoliv, ale pokud je kombinovaná se zinkem, doporučuje se užívat ji nalačno.

 

 • Při užívání léků, která mají charakter komplexů a chalátů (např. antibiotika Ofloxin, Ciprinol), neužívejte žádné doplňky stravy se stopovými prvky (selen, zinek).

 

 • Až na výjimky platí, že nejlépe se doplňky vstřebávají, když jsou užity s jídlem (při jídle se aktivují žaludeční enzymy zodpovědné za vstřebávání složek stravy).

Jaro bez chřipek vám přeje váš magazín Žena-in.cz

 

Zdroj: Ing. Ivan Mach, Csc., Doplňky stravy

 

 

   
22.04.2005 - Zdraví - autor: Jindřiška Kleknerová

Komentáře:

 1. avatar
  [13] Anedz [*]

  matysek79: jasně že ne, to jen když máš víc druhů zvlášť.

  superkarma: 0 25.04.2005, 11:31:15
 2. avatar
  [12] Amélie [*]

  Já mám chřipku zrovna ted, ostatně jako každé jaro . Celou zimu nic, ale s každým jarem chřipka. Pak mi to plynule přejde na alergii, takže celý rok s plným nosem .

  superkarma: 0 22.04.2005, 13:34:01
 3. avatar
  [9] Anedz [*]

  Pilule beru: C s postupným uvolňováním, zinek, česnekové tablety, lactobacillus a někdy přidám něco jiného podle neduhu, který zaútočí.
  Četla jsem, že se to hlavně nemá brát najednou - různý druhy, ale alespoň s odstupem 5 - 10 minut. Tak něco dám ráno a něco večer.
  A ten zinek nejradši zapiju pivem, protože jinak mi rozhoupe žaludek.

  superkarma: 0 22.04.2005, 10:37:11
 4. avatar
  [8] Vivian [*]

  Já na pilule nevěřím, chřipku jsem neměla celý roky, možná už desítky let

  superkarma: 0 22.04.2005, 09:44:48
 5. avatar
  [7] Elvie [*]

  Aha, tak to já to taky beru blbě, ráno po jídle si od každého vezmu tobolku, zaliju to sklenicí vody a ono to je špatně. Myslela jsem, že se to musí brát všechno po jídle, aby to nalačno všechno ta žaludeční kyselina nezlikvidovala. To už bylo teda vyhozených peněz...

  superkarma: 0 22.04.2005, 08:57:40
 6. avatar
  [3] Visnery [*]

  Feng: bléé, grepy ne:) Mám ráda banány, ale z těch než vymačkách nějakou šťávu, tak vykoupíš hypermarket

  superkarma: 0 22.04.2005, 00:13:56
 7. avatar
  [1] Visnery [*]

  Už rok pijeme čerstvé šťávy z ovoce a nemocní nejsou vůbec

  superkarma: 0 22.04.2005, 00:05:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme