.

Jaro a stopování je tu!

Cestování

Jaro a stopování je tu!

Pro holky je stopování v dnešní době v naší zemi vcelku bezpečné. Naprostá většina holek, se kterými jsem o tom mluvil, mi řekla, že nikdy žádné problémy neměla. Náhoda je ale vůl.

 

Holkám staví auta dvanáctkrát častěji než klukům. Za to se platí větším rizikem. V autě je řidič se stopařkou sám ve svém prostředí, takže si občas do něčeho troufne. Nemusí jít o přímý fyzický nátlak, už i slovní obtěžování je velmi nepříjemné. V tomto textu naznačuji způsoby, jak takovým situacím předcházet a jak se je snažit řešit.

 

Moje rady začínají prevencí. Samozřejmě že nejlepší prevencí je stopem nejezdit, ale to je příliš velká cena. To je, jako kdyby někdo zakazoval horolezcům lézt po skalách, protože mohou spadnout.

 

Jezděte ve dvojici

Nejjednodušší předcházení problémům. Nejenom, že si řidič sotva troufne, ale hlavně si můžete navzájem pomoci, kdyby něco. Podle mě už je pak jedno, zda jedou dvě holky nebo kluk a holka (jasně že kluk a holka je jistější). Jízda ve dvojici je dokonce natolik bezpečná, že se jí v dalším textu nezabývám a předpokládám osamělou stopařku.

 

Co na sebe

Raději ne sukni, hlavně ne krátkou

Ani kraťasy, nejsou to pravé

Nic vyzývavého

Dobré je vypadat jako čundrák, ověsit se baťohy

Nebo prostě normální bytelné oblečení


Nastoupit?

Někteří řidiči nebo jejich auta působí na první pohled nevěrohodně.  

Když za tebou zastaví obzvláště divní lidé, tak se ani neohlížet, ono je to troubení přestane bavit.

Nikdy po zastavení neříkej, kam jedeš, ale ptej se, kam jede řidič. Pokud se ti ten člověk nezdá, řekni, že tam nejedeš, třebaže jede přesně tam, kam chceš.


Po nastoupení

Zjisti, jak se otevírají dveře.

Zjisti si opravdu, jak se otevírají dveře.

A vyzkoušej si to, případně si to nech ukázat.

Pásy si vezmi jedině v případě, že je má řidič.

Po zapnutí si je zkus odepnout.

A kdyžtak si pásy vůbec neber.

Můžeš-li volit, pak si nenechávej dát batoh do kufru, ale na zadní sedadlo.

Máš-li nějakou věc, větrovku třeba, polož si ji přes nohy, ať na ně řidič zbytečně nekouká.

Neříkej přesně, kam chceš vzít. Pokud bude řidič vypadat na první pohled divně, takže si budeš chtít vystoupit, nejjednodušší výmluva je nahlásit falešný cíl. Vždy uváděj svůj cíl jako "možný", ať máš pak možnost kdykoliv jakoby změnit plán, třeba na benzínce.

Máš-li mobil, zavolej někomu, že už jedeš. Klidně i fingovaně.

 

Navázání kontaktu

Je důležité s řidičem navázat takový kontakt, aby nezbyl prostor pro zbytečnou fantazii.

Nevyzývej ani nevědomky.

Přeruš každé delší "těžké" ticho.

Na otázku: "A to nemáte strach, takhle sama holka stopovat?" odpovídej: "Většinou berou poctiví a slušní lidé, jako jste vy."

Je dobré s řidičem dost hovořit, abys mu nebyla cizí (cizímu člověku je snazší ublížit než člověku, který je ti sympatický, protože si tak rozumíte a máte tolik podobného...)

Zajímej se, co řidič dělá. Mimochodem o něm takto shromáždíš dost informací. Kdyby si pak chtěl něco troufnout, dojde mu, že už není anonymní.

Herecká etuda: Na dobře osvětleném místě zamávej jakoby kamarádovi v protijedoucím autě. Řidič se na to zeptá a uvědomí si, že jsi byla viděna v jeho autě.


Choulostivé otázky o sexu

Naznač, že je ti tento rozhovor nepříjemný.

Zkus neodpovídat.

Pokud to jde, nech si zastavit a vystup si. Většinou to ale nejde.

Převáděj řeč na rodinu, děti.

Pokud si troufneš, veď řeč na téma láska. Zdůrazni, že v lásce považuješ za důležitou skutečnou hloubku citů. Říkej, že jsi šťastně zamilovaná a že vás nemůže nic rozdělit. Nevěra nepřichází vůbec v úvahu. (Ve skutečnosti to samozřejmě může být jinak.)

Převáděj řeč jinam, třeba vyprávěj příběhy z natáčení.

Pozvání na rande a na kafe neodmítej, slib, že přijdeš. Pak samozřejmě nikam nemusíš.


Pokud jde do tuhého

Do tuhého jde, jakmile na tebe řidič sahá nebo zastaví někde v polích.

Neztrácej hlavu.

Velmi jasně dej vědět, že opravdu NE. Většina mužů chápe částečné odmítání jako sbližovací rituál. Nenechávej tuto možnost otevřenou.

Vystup, kdekoliv to půjde (křižovatka, zácpa, benzínka, závory).

Chce to mluvit, rozmlouvat, vymýšlet si. Ale nic, co by mohlo vzrušovat.

Pokus se převrátit jeho nátlak v žert. Dej mu možnost čestného ústupu.

Nenadávej moc, to ty úchyláky jenom rozpálí.

Nevyhrožuj pozdějším udáním. Když už se někdo rozhodne, případný postih ho většinou neodradí.

Pokus se mu slíbit pozdější schůzku (na kterou nepřijdeš).

 

Obrana proti znásilnění

Aktivní obrana: Nože, meče a kuličkové pistolky jsou na nic. Smysl mají obranné chvaty a paralyzující pěnový spray. Nejlepší je kopnutí do koulí, to ale v autě nejde.

Pasivní obrana: Pláč, schoulení se, močení.

Poslední možnost: Udělej mu to rukou, mohlo by mu to stačit.

 

Pokud k tomu dojde

Ber si s sebou kondom.

Zapamatuj si SPZ a všechny případné detaily, které dopomohou odhalení.

Není pravda, že si za to holky můžou samy.

Není to ostuda, je potřeba někomu se svěřit.

 

 

Pravděpodobnost komplikací

Rady, které zde popisuji, jsou extrémní. Žijeme v civilizované zemi a řešit komplikace naštěstí není potřeba příliš často. Podle všech údajů, které se ke mně dostaly, usuzuji, že při jedné jízdě samotné holky je pravděpodobnost řečí o sexu asi 5%, fyzického kontaktu 0,5% a znásilnění asi tak 0,05%. (Tyto mrňavé pravděpodobnosti se špatně kalkulují.) Je ale dobré vědět, že to existuje, a promyslet si všechny eventuality.

 

Hlavní stránka autora: http://dusan.pc-slany.cz

   
15.03.2005 - Zahraničí - autor: Radek Kříž

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [58] Vera1 [*]

  Gedžitka: noo ja uz se radeji zdrzim odpovedi na tvoje blaboly-protoze potom co tu prezentujes by to bylo porad dokola..

  ...nezistna pomoc - nema hranic

  superkarma: 0 17.03.2005, 09:16:57
 2. avatar
  [57] Vivian [*]

  Gedžitka: to bych vážně chtěla vidět, jak tě někdo zaměstná bez dokladů...

  Ale jinak... Co ti na to mám říct...
  Snad jen - radši tohle vůbec neřeš. Neřeš bezdomovce, neřeš znásilněné ženy... a hlavně se jim radši nikdy nepokoušej říct to, co prezentuješ tady. Aby tě neposlali do prdele, v nejlepším případě . Protože i mně vážně připadáš trochu mimo...
  Vždyť ty tady ze stopování děláš skoro zločin
  Jak jsi, prosímtě, přišla na to, že tím, že si stopuju auto, si automaticky říkám o znásilnění? A co je na tom nezodpovědného?? Myslíš si snad, že znásilněná můžeš být jen na stopu? A myslíš si snad, že řidiči, kteří berou stopaře, jsou násilníci? A myslíš si snad, že nikde jinde se ti nemůže nic stát? Nebo je stejně nezodpovědná i chůze přes ztemnělý park nebo jízda nočním vlakem? (Kdybys skutečně uvažovala takhle, nesměla bys ani vycházet z domu, aby sis náhodou neřekla o znásilnění nebo oloupení...)
  Sorry, ale tyhle úvahy opravdu JSOU odtržené od reality . Děkuj Bohu, že o tom nic nevíš Protože ŽÁDNÉ znásilnění nelze omlouvat nebo zlehčovat tím, že dotyčná "si o to říkala"!!!

  A ta nezištná pomoc by mě zajímala... Kde má svoje hranice? (Když někoho svezeš ve svém autě, tak tě to přece nic nestojí, ne? )

  superkarma: 0 16.03.2005, 23:16:00
 3. avatar
  [56] Gedžitka [*]

  Vera1: odtržena od reality? no nevím, ale myslím, že lidi, co neví co by roupama dělali žijí odtrženi od reality, opravdu vím, co je realita a nikomu bych nepřála zažít to, co mám za sebou, vím, že sou daleko horší osudy lidí a že třeba moje problémy, co sem musela prožít by byly pro někoho prkotina, ale opravdu nežiju odtržena od reality ani náhodou. Nevím, proč je ti mě líto, že se snažím žít tak, abych neporušovala zákony, neobtěžovala ostatní čímkoliv. Mám snad jásat nad bezdomovcema nebo sqaterama a třeba radit svým dětem ať to rozhodně zkusí taky, protože je to zážitek, životní styl? Nebo co? Jak víš, že sem s těmahle lidma nikdy nemluvila?
  *Kotě*: vadí . Znásilněný ne, pokud si o to neříkaj. Když budu nosit peněženku v kapse tak, že je vidět a je vidět, kolik v ní je, tak se asi pak nebudu divit, že mi ji někdo ukradl. Když budu stopovat v krátké sukni, tak se nebudu divit, že mě někdo chce znásilnit.
  Vivian: ráda nezištně pomůžu, ale... prostě to má svoje hranice.
  Bezdomovce si nepředstavuju jako žůžo dobrodrůžo, můžou si za to sami, ale pořád si můžou najít nějakou práci, o kterou třeba nikdo jinej nestojí a měli by alespoń na bydlení. Taková práce určitě sehnat jde. Bydliště ani účet k tomu nepotřebují. Max. doklady, ale předpokládám, že k práci třeba na stavbě kolikrát ani to ne. A peníze můžou snad dostat hotově.
  O znásilněných viz výše, samozřejmě, že když tě někde někdo znásilní je to strašný, ale proč si o to říkat že?
  Ke stopařům nechovám zášť, přijde mi to nezodpovědný. Asi jako když začínáš brát drogy a víš, že do toho jednou spadneš a nedáš si říct a pak plačeš, že seš závislá a máš problémy. U stopařek je jasný, že jednou si někdo něco dovolí a přesto to dobrovolně dělají a pak plačou, že se to fakt stalo.

  superkarma: 0 16.03.2005, 15:01:14
 4. avatar
  [55] Vera1 [*]

  Gedžitka: holka ty zijes naproto odtrzena od reality ....je mi te lito ....Viv mi mluvila z duse a diky ti za to Viv ...tys totiz NIKDY nemluvila se stoparkou, bezdomovcem,squaterem ani znasilnenou jak je vidno!...ale je pravda, ze obdivuji tvou neuveritelnou kombinaci c.48

  superkarma: 0 16.03.2005, 10:09:51
 5. avatar
  [54] *Kotě* [*]

  Gedžitka: tobě koukám vadí všechno šmahem sakumprásk - bezdomovci, squatteři, stopařky (o stopařích jaksi nemluvíš), znásilněné holky, lidi co naskakují za jízdy do vlaku... všichni jsou zjevně nějak na obtíž tobě a tvému autíčku

  superkarma: 0 15.03.2005, 23:30:42
 6. avatar
  [53] Vivian [*]

  Gedžitka: to jsi vedle, já neměla nikdy hromadu peněz, jsem z poměrně chudých poměrů a peněz bylo u nás vždycky spíš málo, ale ani přesto mi nevadí pomoct někomu zadarmo.

  Mám dojem, že si to bezdomovectví představuješ jako nějaké žůžo dobrodrůžo, do kterého se každý bezdomovec vrhl celý žhavý... nebo jako ten Hurvínek válku Znáš nějakého bezdomovce osobně? Mluvila jsi někdy s někým takovým? Řekl ti, že mu někdo nabídl práci, a že on ji nechce, protože dělat uklízeče je potupné? Já vím, že si za to často můžou sami, ale nazvat to životním stylem... a říct, že je to baví No nevím...
  A pak mi řekni, jak může takovej houmles požádat o nějaké sociální dávky, když nemá (často) žádné doklady, žádné bydliště, natožpak nějaký účet v bance. Že by mu ty peníze posílali do kontejneru?
  Jo, ubytovny taky existujou, ale většinou to není charita a chtějí za ubytování peníze. Ono najít práci, když nemáš žádné doklady a žádnou adresu, nebude asi žádná legrace .

  A k těm znásilněným... já už fakt nevím, já prostě nemám slov . Nepřála bych ti, aby sis to zažila na vlastní kůži. A aby sis někdy musela vyslechnout, že si za to můžeš sama a ať si nestěžuješ, když sis o to říkala. A kdyby se ti nedejbože něco takovýho někdy stalo, tak prosímtě nevolej policajty, protože mají na práci určitě něco mnohem důležitějšího, třeba nějakou vyloupenou banku nebo tak, aby s tebou nemuseli ztrácet čas...

  Upřímně by mě zajímalo, proč chováš vůči stopařům tolik zášti, když tě nikdo a nic nenutí zastavovat jim; v podstatě se tě to vůbec netýká, přesto tě tak rozčiluje jen pomyšlení, že by se někdo v tvém autě svezl zadarmo...

  superkarma: 0 15.03.2005, 23:26:56
 7. avatar
  [52] Gedžitka [*]

  Vivian:vážně myslíš, že ti bezdomovci musí být bezdomovci? Myslím, že ne, jen se jim nechce třeba dělat "potupnou" práci uklízeče apod.. Kdyby se trochu snažili, přestali chlastat..... tak minimálně práci podobnu uklízení, pomáhání na stavbě apod. seženou, existují sociální dávky o který můžou požádat. Existujou ubytovny. Nemusí být na ulici.
  Neříkám, že drogová závislost je životní styl, říkám, že brát drogy je životní styl nebo to k němu alespoň patří.
  Squatteři porušují zákon, to je na tom to špatný. Navíc tam tahaj malý děti a nutí je žít v takových podmínkách.
  Pokud tě někdo znásilní kdekoliv kdykoliv je to hrozný, samozřejmě se to musí řešit, ale tím, že stopuješ si o to říkáš, to je snad všeobecně známo. Když půjdu po parku v minisukni v noci, taky se nebudu moc divit, když se na mě někdo vrhne. Ta úvaha patřila pouze stopařkám.
  Pár kaček sem myslela jako pár kaček tzn. málo, kdy si budeš vážit každé koruny a všeho, co si budeš moct dovolit. Pokud si měla v životě vždycky všeho dost a začala jsi vydělávat hned celkem dost, pak mě nepochopíš.
  *Kotě*: sama vidíš, že se stopem jezdit nemusí, pokud je to nouzová situace, pak je to něco jinýho, ale to už sem psala, slyšela sem i o ženských, který si domluvily práci a věděly, že nestihnou autobus a prostě počítali s tím, že pojedou domů stopem, každej den. To mi teda fakt přijde divný.

  superkarma: 0 15.03.2005, 22:58:47
 8. avatar
  [51] *Kotě* [*]

  Gedžitka: Ty máš teda názory naprosto souhlasím s Viv. Nikdo tě nenutí, abys stopaře brala, vždyť si opatruj toho svýho "plechovýho miláčka" a hlavně nikomu nedovol, aby se ti tam roztahoval za tvoje peníze na benzín. Ale jsou opravdu lidi, kteří to prostě berou jako formu pomoci jinému člověku, víš? A říct, že znásilněná holka si za to může sama a ještě přidělává práci policajtům? Proboha, jak to uvažuješ? Kdybych tě neznala, tak řeknu, že jako nějaký buranský chlap. "Vona si vo to říkala, neměla mi do toho auta lézt..." kolikrát to slyšíš? Ale ještě jsem to tedy neslyšela od ženy.

  Mimochodem, já jsem stopovala v životě pouze jednou a byl to přesně ten případ, kdy jsem byla v krajní nouzi. Byla jsem na výletě v místě, odkud jel jen jeden odpolední autobus a ten mi nešťastnou shodou okolností ujel. Měla jsem na výběr - zůstat přes noc sama v obci Nechanice, kde jsem nikoho neznala a mohla spát akorát tak v autobusové budce, a hezky si počkat na ranní autobus, nebo stopovat. Hádej, co jsem si vybrala? Naštěstí se na mě štěstí usmálo a do Hradce Králové jsem se ještě ten den dostala bez problémů. Díky někomu, kdo to prostě považoval za pomoc člověku v nouzi.

  superkarma: 0 15.03.2005, 20:49:01
 9. avatar
  [50] karlik [*]

  A teď něco vážně, stopaře neberu zkrátka proto, že se bojím. a stopařky neberu: Ad 1 nechci platit alimenty za nic.
  Ad 2 nechci se dostat před soud pro znásilnění, a věřte tomu děvčata, že vím o čem mluvím (píšu).

  superkarma: 0 15.03.2005, 19:17:26
 10. avatar
  [49] Vivian [*]

  Gedžitka: no já vážně nevím, co ti mám na tohle říct...

  Bezdomovectví není životní styl (aspoň ne v tom smyslu, který máš na mysli ty). Neznám bezdomovce, který by si svůj úděl zvolil vědomě a dobrovolně, který by opustil domov, rodinu a práci, aby mohl mrznout na ulici a živit se odpadky
  Stejně tak není životní styl drogová závislost.

  O squattingu už by se dalo mluvit jako o životním stylu, akorát tady nechápu tvůj "argument", že na něm "není nic dobrýho"... Já ani nevím, co ti mám na to říct, já tvoje uvažování prostě vůbec nechápu Já takhle lidi prostě neposuzuju. Ať si žijou ve squatu, když jsou tak šťastní a spokojení a nikomu tím neubližujou, co mně je do toho?
  Stejně tak když někdo jezdí stopem - a i to se dá brát jako určitý životní styl - je spokojenej a nikomu tím neubližuje, tak proč bych ho měla odsuzovat?

  Jasně, když pojedu stopem a narazím na nějakého úchyla a znásilní mě, můžu si za to do jisté míry sama, to souhlasím. Ale stejně tak si za to můžu sama, když mě znásilní nějaký úchyl ve vlaku nebo po cestě přes park nebo kdekoli jinde - vybrala jsem si to sama a dobrovolně, tak ať si nestěžuju, že...
  Radši ani nebudu volat policii, aby mohli objasňovat vyloupení banky Gedžitko, tohle jsi nemyslela vážně, že ne? To jsou naprosto absurdní úvahy, to je plivanec do ksichtu všem znásilněným...

  Až budu vydělávat pár kaček to mě pobavilo Myslela jsem, že víš, kolik mi je. Je mi 25 a už několik let "pár kaček" vydělávám A i to auto už jsem měla. A stopaře jsem brala a peníze jsem při tom vůbec nepočítala. Přesně jak píšeš, jestli jedu sama nebo s někým, vyjde to na jedny peníze. A v životě by mě nenapadlo tomu stopaři takhle vypočítávat, kolik mě (resp. nás) to auto stálo a kolik stojí pojištění a povinný ručení a na kolik vyjde benzín a údržba...

  superkarma: 0 15.03.2005, 18:33:23
 11. avatar
  [48] Gedžitka [*]

  Vivian: to není jen o tom ale i o tom. Ale to pochopíš až v té situaci budeš. Až začneš vydělávat pár kaček(třeba nikdy nebudeš a od začátku bvyděláváš hodně, nebo jezdíš služebním autem a netrápí tě to), utrhávat si od huby a pořídíš si starýho žigula, pak ho budeš pořád spravovat, platit benzín, dálniční známku.... A budeš přemýšlet kolik tě benzín bude stát pokud pojedeš tam nebo onam. Můžeš argumentovat, že jestli jedeš sama nebo s někým už je jedno. Stejně tak i když auto máme, vyšlo nás levněji jet na dovolenou autobusem.
  Argument, že je to životní styl neberu, plno bezdomovců to má jako svůj životní styl ,skvoteři sou taky životní styl, stejně tak jako feťáci, ani na jednom není nic dobrýho. Sou lidi ,co naskakujou na vlaky za jízdy, taky životní styl.... A taky to není normální.
  A taky ať se pak ty stopařky o sebe postarají sami a nestěžujou si na znásilňování apod. Kdyžto vezmu do detailu. A taky si vem, pojedeš stopem, znásilní tě, můžeš si za to sama, dojede pomoc, policajti budou hledat toho, kdo ti to provedl, mohli najít někoho, kdo vykradl banku, někoho zabil a ten si za to nemohl a bude to stát peníze, samozřejmě přijede i sanitka, mohli někomu zrovna zachránit život a stojí to peníze a ty mohli pomoct staré paní, co má malej důchod nebo za to mohli koupit do kojeňáku hračky nebo co já vím. Chápeš? Nikomu to nevnucuju jen to rozebírám a koukám na to ze všech stran.
  Chápu to, že pro mladou holku je to vzrůšo a životní styl. Ale...
  A sou to pořád jen úvahy ze všech stran

  superkarma: 0 15.03.2005, 18:14:14

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [47] Klarchen [*]

  Já jsem díky stopování mohla procestovat spoustu zemí, jinak bych si to nemohla dovolit - a hlavně jsem se při stopovaní seznámila s místními lidmi, takže jsem z té cesty měla o mnoho víc, než kdybych jela jiným způsobem. Jezdila jsem ale vždy s přítelem, takže to určitá rizika eliminuje. Loni jsme takhle na čundru strávili měsíc ve Francii

  superkarma: 0 15.03.2005, 18:02:39
 2. avatar
  [46] Vivian [*]

  Gedžitka: no jasně, pokud někomu vadí, že musel vrazit kupu peněz do svýho plechovýho miláčka a teď by se mu v něm, nedejbože, měl někdo vozit zadarmo, ať si nezastavuje, vždyť nemusí... Stop je záležitost čistě dobrovolná.

  Já jsem jela naposledy stopem loni v létě, cestovali jsme s Jirkou z Prahy skoro až na druhej konec republiky, do Králík, a ujel nám poslední vlak, na kterej navazovaly spoje . Tak jsme se rozhodli jít na stopa. A proč ne? Hele, pokud nám někdo zastaví, tak ho určitě netrápí, kolik peněz musel do svýho auta investovat. Prostě to neřeší. Kdyby řešil, nezastavil by. Když někdo vezme stopaře, tak automaticky s tím, že to je bezplatná pomoc. (Nikdo ho nenutí zastavovat).
  Cestovali jsme na etapy, v Hradci a v Žamberku jsme museli přestoupit (stopnout někoho jinýho) , ale celá cesta proběhla v pohodě a v cíli jsme nakonec byli dřív než vlak A aspoň to nebylo takový nůďo jako cesta vlakem Já bych tímhle způsobem klidně procestovala Evropu, jako kdysi Jirka

  superkarma: 0 15.03.2005, 17:44:11
 3. avatar
  [45] Gedžitka [*]

  Jane11: když se nebojíš, akorátže to je jen procento, všchny stejně nezachráníš

  superkarma: 0 15.03.2005, 17:16:51
 4. avatar
  [43] Gedžitka [*]

  ratonito: jojo taky se nám občas stalo, když ještě auta nebyly tak běžný v každé rodině, že nám třeba řekli špatně, kdy to jede, no holt sme si museli počkat, nebo jet jiným dopravním prostředkem, tenkrát nám ujel vlak, jeli sme za 2 hoďky autobusem. Nebo sme jeli na zábavu a nasedli do špatnýho vlaku, tak sme taky museli počkat, dostat se zpět a tam počkat na správnej vlak. To je holt smůla. Ale stopem sme nejeli.
  A myslím, že bodnout prst do mapy a jet vlakem má taky něco do sebe.

  superkarma: 0 15.03.2005, 17:06:41
 5. avatar
  [42] Gedžitka [*]

  Vera1: no opravdu mám potuchy o jízdních řádech, vím, jak to jezdí, vím, že to není med. sama sem dojížděla hodně dlouho do dost vzdálené části republiky, a to denně a jezdila sem vlakem nebo busem, holt mi nezbylo než si zjistit jízdní řád, domluvit se třeba v práci, že mi to jede tak a tak, občas sem na poslední chvíli dobíhala, ale nestalo se, že bych to musela řešit stopem.
  Jinak opravdu neznám osobně nikoho, kdo by opravdu stopem jet musel. Proto říkám nikdy.
  s těma vojákama , je jasný, že sem myslela v minulosti

  superkarma: 0 15.03.2005, 17:02:08
 6. avatar
  [41] ratonito [*]

  Taky jsme s kámoškou před lety hodně jezdily stopem. Třeba jen pro zábavu. Neměly jsme co dělat, vzaly mapu, bodly prstem a tam jsme jely. Tam a zase zpátky. Vždycky v pohodě. Naposled jsem jela se svým asi před rokem protože nám na informacích řekli špatně autobus a ten nám před nosem odjel a další jel asi až za 4 hodiny.
  Gedžitka: Takže o penězích na lístek to asi nebude

  superkarma: 0 15.03.2005, 17:00:33
 7. avatar
  [40] Vera1 [*]

  Gedžitka: holka ty mas zrejme naprosto jiny problem nez je stop,(RE:..a pak přijde nějaká, co se jí nechce dát peníze za lístek...většina těch holek, který stopovaly byly zazobaný holky..) nemylim-li se? ....asi vazne mooc jezdis autem a nemas potuchy a jizdnich radech nasi vlasti-ale to je zase jina.)....a jeste jedna:nikdy nerikej nikdy....ani jsem nemela v umyslu ti neco rozmlouvat jen se trochu zastat tech stopujicich hajzliku:)....a posledni rada pro tebe a manzela:dej bacha na stopujiciho vojaka-na 100pro to bude uchyl-ponevadz povinna vojenska sluzba uz u nas daaavno skoncila

  superkarma: 0 15.03.2005, 16:55:52
 8. avatar
  [39] Gedžitka [*]

  Vera1: odsuzuju a vím proč, většina těch holek, který stopovaly byly zazobaný holky, kterým by nevadilo si vzít taxi i přes celou republiku, přesto stopovaly proto, aby nemusely platit. Nehledě na to, že až si sama pořídíš auto a budeš muset platit vše okolo pochopíš, nejsem člověk, kterej by si nechal vrtat koleno pro korunu, ale jak píšu i když jedeme s kámošema na výlet a přijde nám zbytečný jezdit víc autama, vždycky se složíme ne jen na benzín, ale i něco přidáme, protže všichni víme, jak je finančně náročný si auto platit. Víš ještě bych pochopila, kdyby ti ujel autobus do "Hornídolní" a další nejel, jak sem psala chápu vojáky, kteří fakt nemaj na to, aby si zaplatili lístek, když jezděj za holkou za rodinou. Ale zbytek rpomiň ale ne. Nehledě na to, že si pak někdo stěžuje, že byl znásilněnej, okradenej.... přidělává tím práci lidem, co se s tím musí pak zabývat a může si za to sám.
  A tím, že vyjádřím svůj názor ti to stejně nerozmluvím, jak ty jsi pro stopování já jsem proti. Každopádně se nechci hádat, jen jsem chtěla napsat názor té druhé strany.
  Další možnost je, že někdo stopuje právě kvůli tomu nebezpečí a adrenalinu, ale to že např. někdo jezdí na střeše vlaku taky nepovažuju za dobrej nápad a někteří to dělaj a myslí si, jak je to prima.

  superkarma: 0 15.03.2005, 16:44:36
 9. avatar
  [38] Vera1 [*]

  Gedžitka: myslim si, ze pro spousty lidi (mezi stopari) je to urcity zivotni styl...ja se napriklad premistuji po repubice nejradeji stopem, protoze je to bohuzel casove nejvyhodnejsi-uznavam,ze s urcitymi riziky..ale na druhou stranu, kdyz jsem v 90.letech jezdivala domu vecernimi vlaky mivala jsem casto vetsi strach nez stopem...ale jak rikam je to o stylu lidi...nekteri jsou pejskari, jini sprejeri a nekteri hold stopari....prosim neodsuzuj je tak radikalne...

  superkarma: 0 15.03.2005, 16:36:04
 10. avatar
  [37] Gedžitka [*]

  Vera1: vážně? stopují proč, já zatím slyšela jen proto, že se jim nechce platit takový jízdný , že je levnější stopovat. Nehledě na to, co sem od těch holek slyšela, že se jim stalo při stopování a stopujou dál, vůbec jim nevadí, že jim může někdo něco udělat. Mě stačilo jen slyšet, jak jim ti chlapy chtěli něco udělat.

  Vivian: Stopařům nezastavujeme.

  Jane11: moje děti ani nikdo z rodiny fakt nikdy nebude muset jezdit stopem, já sama nikdy nemusela a muset nebudu, radši si tu hodinu počkám, jakože sem fakt kolikrát musela čekat.

  Manx: to je taky pravda i mezi stopaři může být někdo nebezpečnej .

  superkarma: 0 15.03.2005, 16:31:42
 11. avatar
  [36] Vera1 [*]

  Manx: myslis, ze stopovani je jen o usetreni na jizdence??..dokonce jsem presvedcena, ze toho "uchyla" potkas s vetsi pravdepodobnosti jinde na naprosto beznem miste nez na stopu.....mezi nami devcaty, vis kolik "uchylu " musi byt i mezi ridicemi a ridickami? ...v te chvili ridic x stopar..je to proste na ferovku 50x50!

  superkarma: 0 15.03.2005, 16:29:57
 12. avatar
  [34] Vivian [*]

  Gedžitka: boduješ
  Každý má přece možnost stopaři prostě nezastavit, pokud by měl pocit, že vozit se zadarmo je sprosťárna .

  superkarma: 0 15.03.2005, 15:47:14
 13. avatar
  [32] Vera1 [*]

  Gedžitka: tak to je zatim nejvetsi kravina co jsem tu dneska cetla

  superkarma: 0 15.03.2005, 14:47:42
 14. avatar
  [31] Gedžitka [*]

  Stopování je ta největší kravina, která může koho napadnout. Jedinej u koho to chápu sou vojáci, kteří na to fakt nemaj, aby si platili jízdný, pokud cestujou často a rodina je nepodporuje. Jinak bych to zakázala. A nakonec je to sporostý i vůči lidem, co šetří, aby si koupili auto, benzín, o auto se starali a pak přijde nějaká, co se jí nechce dát peníze za lístek a radši se nechá svézt. I když sme auto neměli, vždy sme se v partě domluvili, že se nás sveze víc a taky sme se složili.

  superkarma: 0 15.03.2005, 14:37:07
 15. avatar
  [30] Vivian [*]

  Fajn článek. Nestraší, nepřehání, nedělá ze stopování bubáka, nezakazuje, ale naopak dobře a věcně radí
  Já teda moc nestopuju, ale párkrát už jsem se takhle svezla a bylo to v pohodě. I stopaře jsme párkrát vzali, a taky bez problémů. Někdy to holt jinak nejde (zvlášť v krajích, kde jezdí dva autobusy denně, jeden tam a jeden zpátky )

  superkarma: 0 15.03.2005, 14:36:03
 16. avatar
  [29] karlik [*]

  Jede řidič takhle ve čtvrtek z Prahy do Plzně, za Motolem ho zastaví stopařka: prosila by jsem do Ejpovic - fajn to je po cestě tak na palubu. Rozhovor za jízdy v autě, představte si, že jste tento týden již čtvrtá těhotná stopařka kterou vezu - promiňte já ale nejsem gravidní. no vždyť taky ještě nejsme v Ejpovicích.

  superkarma: 0 15.03.2005, 14:24:07
 17. avatar
  [27] Meander [*]

  Manx: To moje kocouří nadělení má 9 - 10 kilo. Briťák. A samozřejmě se v přenosce sesune ke staně, aby se blbě nesl

  superkarma: 0 15.03.2005, 13:43:17
 18. avatar
  [26] gerda [*]

  já se divím každé, která se odhodlá vstoupit do auta k někomu, koho vůbec nezná. Do bytu by k němu nešla, ale do auta klidně...a ještě něco, nikdy nevíme, jaký je to řidič a svěřit svůj život nebo zdraví komukoliv? Nestopovala bych dřív a v dnešní době, kdy řídí každý trouba, už teprve ne. Každá, která stopuje, riskuje.

  superkarma: 0 15.03.2005, 13:38:11
 19. avatar
  [23] Meander [*]

  Manx: Taky jsem jednou málem klesla cestou k veterináři pod tíhou koroura v přepravce. Ale nestopovala jsem. Půjčila jsem si kárku

  superkarma: 0 15.03.2005, 13:02:11
 20. avatar
  [20] kris.jan [*]

  Taky souhlasím, že je to pěkný článek. Stopaře bych nevzala, protože člověk nikdy neví jakej ten stopař je. Něž pak riskovat třeba okradení...

  superkarma: 0 15.03.2005, 12:03:47
 21. avatar
  [19] Meander [*]

  Bezpečné stopování? Fór dne

  superkarma: 0 15.03.2005, 11:58:43
 22. avatar
  [15] Aja [*]

  Hodně hovořit? Znám jednoho, který je schopný zastavit uprostřed ničeho a stopaře vyhodit z auta, protože je moc ukecanej...

  superkarma: 0 15.03.2005, 11:00:02
 23. avatar
  [13] Žábina [*]

  jako svobodná jsem párkrát stopovala, ale neměla jsem z toho dobrý pocit...a stopaře ze zásady nebereme

  superkarma: 0 15.03.2005, 09:56:42
 24. avatar
  [12] medved [*]

  taky moc nechapu to s tim poutanim, ale jinak dobry clanek...my jsme tedy stopovali dost, ale vzdycky ve dvou...s manzelem ...mozna jsme meli stesti, ale natrefili jsme temer vzdycky na velmi mile a prijemne lidi a stopovani bylo super ted splacime dluhy a bereme sami stopare...ale reknu vam, nekdy je to horsi nez stopovani

  superkarma: 0 15.03.2005, 09:40:07
 25. avatar
  [11] next_way [*]

  no loni jsem projela pul Italie stopem (z CR do Benatek za den a pul) a nikdy zadny problem dokonce ani s lidma co neumeli slovo anglicky ani nemecky:-) proste domluva ruce nohy:-) a cedule?? ano zrychli to cestu ale uz se nemuzes vymluvit na jinou cestu:-) (jo a nejvic berou polaci a pak pristehovalci)

  superkarma: 0 15.03.2005, 09:30:58
 26. avatar
  [10] Vera1 [*]

  Stopuju uz mnoho let, ale tenhle clanek je fakt mazec!

  superkarma: 0 15.03.2005, 08:58:24
 27. avatar
  [8] Hannah01 [*]

  Už vidím, jak nadrženého násilníka zajímá "hloubka citů". Tomu jde o úplně jinou hloubku...
  linde: Taky mě to napadlo.
  Co mám známé, tak stopaře neberou, protože jednak nevíte, koho si berete do auta, a za druhé - přebíráte za něj odpovědnost.

  superkarma: 0 15.03.2005, 08:43:04
 28. avatar
  [5] Jupíí [*]

  nejlepší je ta rada s kondomem ...
  Už nestopuju, naopak stopaře beru. .

  superkarma: 0 15.03.2005, 08:00:35
 29. avatar
  [3] Linde [*]

  Skvělý článek, rozhodně poučný. Zásadně nestopuju, ale člověk nikdy neví...
  Mám jen malou připomínku: "pokud se nepoutá řidič, nepoutej se taky..." pokud má airbag, skončíte dost možná oba se zlomeným vazem to jenom tak na okraj

  superkarma: 0 15.03.2005, 07:08:49
 30. avatar
  [1] Léthé [*]

  superkarma: 0 15.03.2005, 01:19:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme