Zdraví

Jarní únava a očistná kúra

 

 

Únava jako pokles výkonnosti jedince je jen velmi obtížně hodnotitelná a většinou záleží jen na vůli každého z nás, jak rychle se s ní vypořádá. Někdo se nenamáhá vůbec, a pokud možno nic nedělá, aby se neunavoval. Tím ovšem klesá jeho celková výkonnost stále hlouběji a pak končí s diagnózou chronického únavového syndromu.

 

Druhým extrémem jsou lidé, kteří si únavu vůbec nepřipouštějí, pracují dál a stále více. Paradoxně mohou dopadnout stejně jako ti předchozí, protože jejich organismus zátěž nevydrží. Většina lidí se však s únavou vypořádat dokáže.

 

Zvýšená únava se projevuje po infekčních onemocněních, zvlášť virového původu, po větších stresech nebo po změně prostředí (například stěhování z města na venkov a opačně).

 

Nejznámější je únava po zimě, tedy jarní únava. Únava však také provází řadu chronických, pomalu začínajících onemocnění, například štítné žlázy, a může být také prvním projevem počínající alergie. Při déle trvající únavě je proto vhodné vyhledat lékaře.

 

Jarní únava

Příčina jarní únavy dosud nebyla jasně definovaná. Určitě ji však nelze zužovat na nedostatek vitaminu C, i když je jasné, že zimní strava není zdaleka tak pestrá na ovoce a zeleninu jako v ostatních ročních obdobích. Mimo změn ve stravovacích režimech – jíme méně ovoce a zeleniny a o to více masa a tučných jídel – se na jarní únavě podílí i činnost štítné žlázy, která se i u zdravého člověka těžko vypořádává s rychlými změnami teplot, a celý neuroendokrinní systém.

 

Dlouhodobý nedostatek slunečního svitu způsobuje depresivní nálady, které se mohou projevovat pouze únavou.

Podzimní a zimní období je největší zátěží pro náš imunitní systém, který se s drobnými virózami vypořádá, ale jeho aktivaci vnímáme velmi často právě jako zvýšenou únavu.

S jarní únavou tedy musíme počítat a snažit se jí předejít. Stravovací návyky se mění jen velmi těžko, ale měli bychom se poučit od našich předků, kteří právě na počátku jara držívali půst. Změna nezdravé stravy na zdravou však občas vede paradoxně k zažívacím obtížím, takže je dobré zažívaní pomoci například přípravkem Denoxinal, který podpoří jaterní a ledvinové funkce a pročištěním organismu pomůže překonat i únavu.

 

Zvýšený příjem vitaminu C je důležitý pro boj s infekcemi. Nesmíme zapomínat na pohybovou aktivitu. Při sportu nebo příjemné jarní procházce dochází k vyplavování endorfinů, které pomohou překonat depresivní nálady z nedostatku slunce.

Nejdůležitější pro boj s únavou je odhodlání začít. Pokud spojíme zahájení očistné kúry Denoxinalem se změnou stravování a zvýšením pohybu, nálada se určitě velmi brzy zlepší a únava ustoupí. 

 

Očistná kúra s Denoxinalem

Denoxinal je detoxikační přípravek firmy Walmark. Detoxikace znamená odstranění jedovatých látek, které se usadily těle, a také zlepšení očisty našeho organismu přirozenou cestou – podporou metabolismu, trávení a vylučování.

Preparát je směsí rostlin (lopuch, řešetlák, smetanka, jetel, česnek, ostropestřec mariánský), jejichž účinky ověřily již naše babičky. Zároveň obsahuje výtažek ze sladkovodní řasy chlorelly, která je součástí řady preparátů na podporu imunity a metabolismu. V Denoxinalu je také vláknina – pektin a vitamin C v dostatečné dávce pro denní potřebu. Jeho kompletní složení včetně balastních látek je uvedeno na obale, takže lidé alergičtí právě na tyto přídatné látky si mohou zkontrolovat složení a nemusí se obávat alergické reakce na neuvedenou chemikálii.

 

Jak látky obsažené v Denoxinalu působí?

Na ostropestřec mariánský spoléhali už naši předci coby na prostředek pro ochranu jater. Těchto jeho účinků však využívá i současná medicína v preparátech, jejichž součástí je silymarin – jde o léky chránící játra před poškozením.

Právě játra jsou orgánem zodpovědným za odstranění většiny škodlivých látek z těla, a proto také nejvíce trpí poruchami životosprávy. Látky toxické pro náš organismus vznikají také během metabolismu, takže játra jsou zatěžována, i když dietně nijak nehřešíme, ale i tehdy, pokud nejíme vůbec nic a tělo čerpá z vlastních zásob.

 

Poruchy trávení patří mezi civilizační nemoci, ale také doprovázejí všechny změny stravování. I přechod na zdravější stravu někdy znepříjemní průjmy či zácpa, což většinu lidí odradí od změny jídelníčku. Zlepšení trávení stimulací tvorby žaludečních šťáv napomáhá smetanka.

 

Řešetlák působí povzbudivě na hladké svaly tlustého střeva, a proto se používá jako mírné projímadlo. Jetel luční má rovněž regulační účinky při poruchách vyprazdňování.

 

Česnek se vždy používal jako přírodní antibiotikum. Pokud dochází ke změnám stravování, a tedy i trávení, mění se i střevní flóra. Škodlivé bakterie ničí právě česnek. Další důležitou látkou upravující střevní mikroflóru je inulin, který obsahuje lopuch a smetanka.

 

Ledviny jsou dalším orgánem, při jejichž poruše se v těle hromadí škodlivé látky a zadržuje voda. Mírné močopudné účinky má lopuch, na záněty močových cest se používá smetanka lékařská.

 

Denoxinal je tedy vhodně kombinovaná směs rostlin a dalších látek, která příznivě působí na trávení, vylučování, metabolismus a následně i celkovou výkonnost přirozenou cestou. Preparát je vhodný po větší zátěži organismu, ať už se jedná o stres, infekci nebo dietní chyby. Jako očistnou kúru ho lze doporučit, ale mělo by to být vždy společně s dietním a režimovým opatřením, tedy zlepšením životosprávy a zvýšením pohybu. Denoxinal svým komplexním působením zmírňuje negativní stránky pozitivních změn v naší životosprávě.

 

                                                                                              MUDr. Helena Marečková, CSc.

 

Více najdete na www.walmark.cz

 

 

   
20.03.2006 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [16] Visnery [*]

  Zrovna dnes si dávám očistu těla. Na jaro je to potřeba
  Zrovna dnes sedím na čerstvé zelenině a ovoce

  superkarma: 0 20.03.2006, 22:13:45
 2. avatar
  [15] Věrulinka [*]

  Také se těším na zahrádce jak si natrhám první kopřivy a piji denně 3-4 šálky.

  superkarma: 0 20.03.2006, 18:18:27
 3. avatar
  [12] arjev [*]

  Monina: olovo,olej Mogul a jiné dobroty

  superkarma: 0 20.03.2006, 11:27:16
 4. avatar
  [10] Žábina [*]

  už se těším až mi na chalupě vyrazí první kopřivy, hned si budu dělat čaje
  jinak jsem si koupila Ostropestřec mariánský, o kterém je řeč v článku, v kapkách a 2x denně si dávám 15 kapek do tekutiny

  superkarma: 0 20.03.2006, 10:45:45
 5. [9] Hanule [*]

  No nevím těm kopřivám moc nevěřím - kolega z práce po očistné kopřivové kůře dostal dost vysoké teploty. Takže si dám radši ten salátek.

  superkarma: 0 20.03.2006, 09:57:19
 6. avatar
  [8] V.Nováková [*]

  super recept na jarní únavu :jeden ledový salát nakrájený na tenké nudličky,zakopat citronem, jemně posolit,malinko krupic.cukru,olivový olej ,posypat strouhaným sýrem,kolečka ředekvičky a kolečka vajíček. .Kdo nedrží linii může sem tam kápnout dobrou majonézu! to můžu jíst každý den , je to prostě mňamka! Já ten salátek rozprostřu na plítký talíř a postupně pokračuji, tak jak píšu-nepromíchávám !!!! dobrou chuť!

  superkarma: 0 20.03.2006, 09:46:39
 7. avatar
  [7] Enya [*]

  mam-ča: já myslím, že za tři týdny už kopřivy budou, má být teplo

  superkarma: 0 20.03.2006, 08:43:32
 8. avatar
  [6] arjev [*]

  mam-ča: mohou být i sušené z loňské sklizně.Trhají se jen vršky.Čerstvé budou cobydup a také je dobrý kopřivový špenát.Už se těšíme

  superkarma: 0 20.03.2006, 08:37:41
 9. avatar
  [5] Maši [*]

  Kopřivovou kůru jsem si dala loni na jaře, pila jsem 3x denně hrnek čaje a nepřála bych Vám vidět moji pleť, když se začala čistit...Vypadala jsem jako ten nejzoufalejší puberťák

  superkarma: 0 20.03.2006, 08:33:41
 10. avatar
  [4] mam-ča [*]

  Enya: To je dobrá rada, ale kdepak vzít letos čerstvé kopřivy ? Leda zajít ke dvanácti měsíčkům.

  superkarma: 0 20.03.2006, 08:22:30
 11. avatar
  [3] arjev [*]

  Pro mě jarní únava začíná přechodem zimního času na letní.Trvá mi to cca 2měsíce,než si zvyknu.Nepomáhají žádné prášky ani byliny.Tak se zase těším na zimní čas.

  superkarma: 0 20.03.2006, 08:22:17
 12. avatar
  [1] Enya [*]

  Doporučuji pít tak týden (14dní) každé ráno půl litru čaje z čerstvých jarních kopřiv Navíc se po tom krásně zlepší pleť

  superkarma: 0 20.03.2006, 07:38:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme