Domácnost

Jarní úklid - na ulici, doma i v šatníku. Přidejte se, prosím!

Čištění ulic a silnic, úprava zeleně v parcích a okolí i opravy zimou poničených částí dětských hřišť - jarní úklid nemají v plánu pouze města a obce. Jarní sluníčko láká k očistě, úklidu a zbavování se všeho, co už po zimě nepotřebujeme. Pusťte si jaro i do vašeho bytu!

Venku už se vše na jaro pomalu chystá (s přivřeným okem), neměli bychom tedy zahálet ani s tzv. jarním úklidem. Ale nenechte se vyděsit! Nemusí to být nic drastického - odbudete si jej třeba v sobotu a v neděli máte volno na těšení se na jaro. Máme pro vás několik tipů, jak být za poctivou hospodyňku a přitom nestrávit s hadrem v ruce celou věčnost.

uklid

Jarní vítr do šatníku!

Nemusíte nutně z šatníku vystrnadit vše, co vaše zimní výbava obsahuje. Není totiž vyloučeno, že nás ještě překvapí mrazivé počasí a za kabát nebo čepici budeme vděčni i v březnu. Přesto oblečení a boty určené na tuhou zimu můžete s čistým svědomím schovat na příští sezónu, a tak uvolnit místo jarním kabátkům a slušivým botkám. Pokud je to třeba, kabáty svěřte do péče čistírny, ostatní věci vyperte a uložte pro další sezónu. A proč začít právě v šatníku? Protože tahle část je zaručeně jednou z těch příjemnějších jarně-úklidových povinností. Úklid šatníku vás jistě naladí na jarní očistu i zbylé části bytu.

Okna - neoblíbená činnost většiny hospodyněk

Je třeba zatnout zuby a pustit se do toho. Čištění a leštění oken bohužel k jarnímu úklidu neodmyslitelně patří. Výborným pomocníkem je teleskopická tyč se stěrkou, která vám ulehčí spoustu práce a okna zbaví nehezkých šmouh.

Prach, nepřítel hospodyněk

Při úklidu se neustále víří spousta prachu, proto si jeho utírání a vytírání podlah nechte až na samý konec. Pokud se snažíte zbavit prachu i objemnou komodu v předsíni, vratká stolička a otáčecí židle vám nejspíše nebudou dobrými společníky. Pokud nemáte po ruce schůdky určené k těmto činnostem (ideálně s protiskluzovými páskami), sežeňte si stabilní židli, u které vám nebude hrozit nebezpečí úrazu.

Ušetříte si práci

Udělejte si v uklízení systém a od jednotlivých činností nepřeskakujte k jiným. Začínejte od méně používaných místností, abyste si ty uklizené znovu “nezaneřádili”. Zvolte univerzální pomocníky, kteří vám ušetří spoustu času. Pro ovládnutí prachu, špíny nebo mastnoty využijete například pěnovou Fixinelu, která je ideální zejména pro použití v kuchyni a vystačíte si pouze s jediným prostředkem.

Nezapomínejte ani na sebe. Pracujte v rukavicích

Přestože budete pracovat s šetrnými prostředky, již samotné namáčení ve vodě vaše ruce vysušuje. Je tedy ideální používat při úklidu rukavice, které ochrání vaši pokožku i nehty od vysoušení a působení chemických látek.

   
19.03.2014 - Dům a byt - autor: (red)

Komentáře:

 1. avatar
  [10] kobližka [*]

  violinist — #2 A proto já žaluzie nemám a nesnáším je.

  superkarma: 0 19.03.2014, 17:29:14
 2. avatar
  [9] Danila [*]

  no jo asi sa do toho budem musieť pustiť Sml52 alebo až zajtra? Sml30

  superkarma: 0 19.03.2014, 14:27:21
 3. avatar
  [8] gerda [*]

  Maria28 — #7 svatá pravda, navíc to moje nechráněné okno můžu mýt obden. Jak začnou vzduchem létat pyly, všecko máme na okně a když na to naprší, vypadá to strašně. Ani mě nehne, chválím ti, že jedeš radši do přírody, bledule kvetou jenom chvilku a okno můžeš drhnout pořád.

  superkarma: 0 19.03.2014, 13:43:41
 4. [7] Maria28 [*]

  To s těmi žaluziemi vyzkouším. Ale v sobotu má být 19°C, to vezmu kolo a jedem se podívat na ohromné koberce bledulek, které jsou v blízkém lese. Okna neutečou, ale kytky odkvetou.

  1. na komentář reaguje gerda — #8
  superkarma: 0 19.03.2014, 13:40:34
 5. avatar
  [6] gerda [*]

  violinist — #2 s těma já se nepářu. Předtím, než začnu mýt okno, žaluzie spustím, nastavím naplacato z jedné strany - normálně hadříkem a vodou se saponátem umyju a osuším - pak totéž z druhé strany - umyju a osuším a až pak vytáhnu nahoru a dám se do okna. Je to rychlé a účinné.

  superkarma: 0 19.03.2014, 10:38:44
 6. avatar
  [5] gerda [*]

  Pentlička — #4 já jsem právě dala za balkonové okno truhlíky s maceškama a říkám si, že by mi to okno mohl někdo přijít umýtSml52 Ne, nebudu ho teď umývat, až na Velikonoce, tak hrozné zas není, máme krytou lodžii. Horší je to kuchyňské. Ještěže máme žaluzie, když se spustí, hned to vypadá lípSml57

  superkarma: 0 19.03.2014, 10:36:50
 7. avatar
  [4] Pentlička [*]

  Taky uklízím průběžně, takže žádné generální úklidy nedělám. Výjimkou jsou okna, to nenávidím, takže je myju jen asi 2x ročně - na jaře a na podzim. Zrovna se na ně chystám, zatím jen psychicky.

  1. na komentář reaguje gerda — #5
  superkarma: 0 19.03.2014, 09:25:17
 8. avatar
  [3] marianaant [*]

  Taky uklízím průběžně, takové velké úklidy jako dělávala moje maminka už neprovádím. Sml16

  superkarma: 0 19.03.2014, 09:08:49
 9. [2] violinist [*]

  Jediné, co mě opravdu, ale opravdu strašně nebaví uklízet, jsou žaluzie na oknech. A to už jsem si na ně pořídila nejrůznější vychytávky, aby mi to šlo od ruky, ale všechno málo platný! Sml57

  1. na komentář reaguje gerda — #6
  2. na komentář reaguje kobližka — #10
  superkarma: 0 19.03.2014, 08:22:49
 10. avatar
  [1] gerda [*]

  uklízím průběžně celý rok, tak se na nic nemusím složitě chystat.

  superkarma: 0 19.03.2014, 04:59:09

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme