Zdraví

Jarní sluníčko

Myslíte, že jarní sluníčko není tak silné jako to letní? Že se nemůžete spálit? Nemyslete! Síla jarního sluníčka tkví hlavně v tom, že pokožka je po dlouhé zimě ještě nepřipravená. Většinou má nedostatek vitamínů, je dehydratovaná a plná škodlivých volných radikálů.

Před opalováním tedy začněte nejdřív s eliminací těchto nedostatků. Pořiďte si dobrý hydratační krém, konzumujte vitamíny A, E a C a svou pokožku vystavujte sluníčku pouze oděnou do kvalitního opalovacího krému (obsahujícího vitamín E, který je důležitý pro obnovu pokožky), a čiňte tak pomalu a postupně.

Spálení je totiž snadnější v tom, že není ještě takové horko, naše tváře ovívá chladivý vánek, a tak člověk pomalu dostává barvu grilované klobásy, aniž by cokoliv tušil. I když se totiž nespálíte, nechráněnou pokožku může jarní sluníčko pořádně poškodit a způsobit předčasné stárnutí, tvorbu vrásek, pigmentové skvrny a pihy, ale i solární dermatitidu (alergickou reakci na sluníčko, projevující se červenými svědivými pupínky) a může podpořit i vznik kožních nádorů.

Nezapomínejte ani na dobré sluneční brýle – měly by mít nejen UVB, ale i UVA filtr – zabráníte tím poškození oka a zánětu spojivek. Ty správné zaručeně koupíte v oční optice. Na tržištích se můžete trefit do kvality, ale také nemusíte.

I po jarním slunění je krém po opalování nezbytný. Jarní slunění nikdy nekombinujte se soláriem. Pokud už na zlatavou barvu na vaší tváři spěcháte a nemůžete si pomoci, nechte si mezi soláriem a sluníčkem nejméně tři dny pauzu. Pokud již opalování přeženete a přece jen se spálíte, na zklidnění zarudlé, svědivé a rozpálené pleti použijte odvar z černého čaje, případně si můžete udělat masku z kysané smetany. Pokud ani to nezabere, zkuste Panthenol nebo dermatologa.  

   
17.04.2003 - Zdraví - autor: Michaela Veselá

Komentáře:

 1. avatar
  [10] Ťapina [*]

  Copak jarní sluníčko, taky podzimní umí ještě pěkně překvapit.

  superkarma: 0 09.12.2003, 14:29:52
 2. avatar
  [5] Denča [*]

  Vzala jsem si samozřejmě KNÍŽKU

  superkarma: 0 17.04.2003, 19:44:58
 3. avatar
  [4] Denča [*]

  Já používám NIVEU AQUA a je moc dobrý! kolem 300,-
  Dneska jsem se pustila na úklid balkónu a za odměnu jsem si uvařila vzala dnížku a nechala se opalovat. No prostě škoda,že zítra už má být škaredě.
  Jinak já začínám chodit na solárko, beru betakaroten a jsem v pohodě, lehce přičmoudlá a hlavně připravená na dovču!!!

  superkarma: 0 17.04.2003, 19:43:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme