Domácnost

Jarní očista v květináčích

 

Pozor, pozor – vaše květiny v domácnosti se hlásí o slovo!!!  

Vytáhněte hadříky, houbičky, lesky na listy, nové substráty a jde se na to.

 

Jarní očista začíná

 

Jsem malinko opožděná, protože už koncem února je možné začít s pravidelným přihnojováním. V této době už totiž na rostlinách uvidíte první známky nového jarního růstu. Raší první listy (potos je v tomhle naprosto spolehlivý, ten má jaro už od konce ledna), a vůbec celá rostlina jakoby pookřeje.

Takže šupky dupky první dávku hnojiva.

Teď zkraje jara doporučuji spíš začínat slabší koncentrací hnojiva a postupně zvyšovat dávku.

 

A aby vše bylo dokonalé, vyhraďte si chviličku času na kosmetické květinové studio. Očistěte listy nebo celou rostlinu osprchujte. Zároveň se mrkněte po škůdcích, suchý teplý vzduch zimního bytu přitahuje svilušky a podobné potvory.

Pokud je najdete, rázně proti nim zakročte. V první fázi stojí za pokus použít lesk na listy.

I ten nejobyčejnější, přírodní na bázi rostlinného oleje může pomoci. Olejový film škůdce udusí.

 

A lesklé listy celkový dojem krásně opečovávaných kytiček jen dokreslí.

 

Chlupaté listy, které má například africká fialka, jenom omeťte, ofoukněte a nebo velmi opatrně přejeďte luxem.

 

Vytipujte si vhodné rostliny k přesazení.

Jak poznat ty vhodné adeptky, to už jistě víte. Je to hlavně prorostlý kořenový bal, kořeny, které vylézají ze spodních drenážních otvorů. A pokud má rostlina na povrchu ošklivou hlínu, taky ji v tuto dobu můžeme obrat a nahradit novou.

Ostatně u hodně velkých květin a květináčů je právě výměna vrchní části zeminy takovou „malou formou přesazování“.

 

Přesazovat můžete postupně, doporučuji počkat do opravdového jara, tedy na chvíli, kdy u této činnosti někde ve venkovních prostorech nezmrzneme.

 

Prozatím můžeme kytičkám ulehčit alespoň tím, že jim lehce prokypříme půdu ve starých květináčích. Časem se na půdě totiž vytvoří špatně propustná kůra, (Labuť)která omezuje výměnu vzduchu. Pokud nesázíte do substrátu, pak obyčejná těžká půda zhutní velmi brzy. Vždy půdu alespoň prolehčete smícháním s lehkým substrátem.

 

A množíme, množíme…
Odlamujeme výhonky a kořeníme ve vodě. Má to vždy úspěch. Tedy téměř vždy.

Na jaře je šance na úspěšné množení jakékoliv rostliny největší.

 

Stejně tak už můžeme začít s vyséváním některých letniček, březen je prostě startovací měsíc pro každého milovníka „truhlíkové a zahradní kultúúúúry“!!!!!

 

Pro ibišek je ideální doba k sestříhání, a to se týká většiny „stromkovitých“ rostlin. Sestříháním teď neubližujeme, naopak krásně omladíme. Téměř v cuku letu se dočkáme nových svěže zelených výhonků. 

   
15.03.2006 - Dům a byt - autor: Renata Petříčková

Komentáře:

 1. avatar
  [25] Kačena1 [*]

  Holky, děkuji za rady. Ručně, to si moc nedovedu taky představi. Ten fíkus je do stropu, na podzim jsem ho ořezala na dřevo, zbytek stříkala Savelem jako šílená, včetně všech ostatních kytek (taky 3 fíkusy benjamíny 1,5 m vysoké) Stříkala jsem poctivě jak je v návodu (po dvou hodinách pětkrát, další den... už přesně nevím, bylo to jako vojenské manévry) Pomohlo na chvíli. Pak celé znovu. A pak už jsem se na to vykašlala. Tak zkusím ten Difusil. A po něm zkusím ručně stírat lihem nebo pivem, jak jste doporučily. Ach jo, a to jsem se původně na jaro těšila. Já nevím, že ty kytky nevyhodím a nekoupím nový. Jenomže já ten banán fakt miluju, dostala jsem ho jako malinkej ždibec a od jeho "dětství" o něj bojuji neustále s nějakým hmyzem.

  superkarma: 0 15.03.2006, 18:27:26
 2. avatar
  [18] Žábina [*]

  jo a koupila jsem si takový postřik na kytky ve spreji, je to lesk a jsou tam i vitamíny, vypadá to opravdu hezky

  superkarma: 0 15.03.2006, 14:21:43
 3. avatar
  [17] Žábina [*]

  Ťapina: už do obýváku nesmí

  superkarma: 0 15.03.2006, 14:21:09
 4. [16] irko [*]

  Ještě k puklicím. Máte někdo zkušenosti se SAVELEM? Mám puklice na vavřínu a tohle mi doporučil zahradník, ale prý se to musí prvních několik dní natírat nebo stříkat několikrát denně. Mně osobně tady ani opakované ruční čištění nepomohlo.

  superkarma: 0 15.03.2006, 12:56:35
 5. avatar
  [15] Ťapina [*]

  Žábina: A to počkej, až pesa odroste blbinám, jinak je to zbytečná práce

  superkarma: 0 15.03.2006, 10:32:31
 6. avatar
  [14] Žábina [*]

  já budu letos vysazovat některé kytky i nově neboť naše mi zlikvidovala 2 veliké Monstery nebo Philodendrony nevím přesně co to bylo jsou si dost podobné
  a mě zbylo jen prázdné místo tak ho musím zaplnit

  superkarma: 0 15.03.2006, 09:41:31
 7. avatar
  [13] Ťapina [*]

  Jeden můj potos přivítal jaro tím, že ho půlka uschla. Naštěstí jet o takovej nezmar, že stačí ukořistit jeden zelenej lístek a za rok bude zase paráda přes celou skříň

  superkarma: 0 15.03.2006, 09:29:51
 8. [12] Evalota [*]

  Gabi:hmmm tak ty jsou jenom na mšice a svilušky...

  superkarma: 0 15.03.2006, 09:15:16
 9. [11] Evalota [*]

  Kačena1: Puklice..odstraňuji jedině ručně.Namočená vata údajně v pivu a hezky ručně lístek po lístku..opatrně stírat.Chemie nikdy nepomohla.Banán lituju už předen,páč má velmi křehké listy....Mně zase okupuje bílá,odporná plíseň Voskovku.Nepomohla ani chemie,ani vlažná sprcha ...nemáte někdo nějaký osvědčený fígl na plíseň ?

  superkarma: 0 15.03.2006, 09:13:28
 10. avatar
  [10] Gabi [*]

  Mě se proti hmyzu osvědčily takové ty lepivé (obvykle žluté) trojuhleníčky nebo obdélníčky s lepivou látkou, které dávám do každého květináče.

  superkarma: 0 15.03.2006, 09:10:46
 11. avatar
  [5] Kačena1 [*]

  jituna:
  Já mám od podzimu doma puklici. Vysává mi můj milovaný metrový banán a míň milovaný, ale veliký a hezký fíkus. Derazitace proběhla na podzim třikrát a pak jsem to vzdala. Teď jsem jarně nabuzená, tak jakmile bude nemrzlavo ( ) tak je vyhodím ven a začnu chemizovat. Nemáte nějaký zaručený tip na mrchy puklice?

  superkarma: 0 15.03.2006, 08:38:43
 12. [2] Evalota [*]

  Hezký článek.Ibišek jsem minulý týden tak sešmikala,až jsem se sama lekla ,ale dnes už mu raší nové,mladé lístečky.S leskem na listy bych byla opatrná,protože pokud se takto ošetřené listy dostanou ke stěně..olejík z listů udělá nehezké mastné skvrny i na malbě.Všechny květiny a že jich doma mám, jsem přihnojila a teď čekám,na ty jarní přírustky a džungli v zimní zahradě.Ještě vyseju letničky a budu čekat,kdy sleze to odporné bílé svinstvo,abych mohla vyrazit na zahradu !!!

  superkarma: 0 15.03.2006, 08:12:17
 13. avatar
  [1] Kačena1 [*]

  Letos jsem kytkám doma řekla, že se opravdu dočkají přesazení. Nic se nedá dělat, slova byla pronesena nahlas, zanevřely by na mě .

  superkarma: 0 15.03.2006, 05:26:19

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme