Domácnost

Jarní inspirace ve váze


Přirozenost a nenucený vzhled. Takový je základ současného bytového designu. A platí to samozřejmě i o květinách a květinových dekoracích.

 

Nynější nabídka typických jarních květin tomuto trendu báječně nahrává. Narcisky, tulipány, modřence, pryskyřníky, hyacinty, anemonky, irisy… Jdou s nimi dělat úplná kouzla!

Při výběru květin se už za každou cenu nedržíme přísných pravidel a zavedených zvyklostí. Nyní si vytváříme prostor pro vlastní, osobitý a nenucený styl. Přísně upravené, luxusní a drahé kytice už nejsou na prvním místě. Raději hledáme překvapení – opouštíme zajeté koleje a zcela pomíjíme tradiční postupy.

Květiny ve stylu Participate to Create

Do popředí se dostávají květinové vazby charakteristické pro naše životní prostředí a harmonii. Současný trend se nese v duchu hesla „Go Green“, což znamená „život v souladu s přírodou, citlivý přístup k životnímu prostředí a nalezení harmonie v moderním světě 21. století“.

To se odráží také ve větší úctě k umění, použití přírodních materiálů a zelené barvy v interiéru. Projevuje se tu silná potřeba sebevyjádření a při vytváření interiérů se vlastní kreativita velmi cení.

Stejně jako příroda se náš domov neustále proměňuje, předměty nepotřebují mít své trvalé místo. Zvlášť důležité je využití přírodních materiálů, zejména živé zeleně. Květiny a rostliny jsou živé a svým růstem zajišťují v interiéru neustálou změnu.

Jarní produkty, především cibuloviny, jsou pro inspiraci Participace to Create (Spoluvytvářejte) ideální, protože po vytvoření aranžmá neustále rostou a každý den se tak proměňuje jeho vzhled.

V květinových aranžmá kombinujeme mnoho různých barev, ale použít můžeme i jednu dominantní barvu doplněnou zelenou nebo bílou. Tvary jsou přirozené a proměnlivé jako příroda sama. I květináč nebo váza můžou být neobvyklé – lze použít v podstatě jakýkoli předmět denní potřeby, pokud dodá aranžmá „osobní dotek“.

Tulipány (Tulipa) jsou pro toto téma velmi vhodné, protože ve váze dále rostou, a to jak řezané, tak ponechané s cibulkou. Aranžmá s tulipány proto neustále mění svůj vzhled. Mají mnohostranné použití a existují téměř v jakékoli barvě. Všechny jejich formy – od papouškovitých po plnokvěté – jsou pro toto téma ideální.

 

Hyacint (Hyacinthus), cibulovina s nádhernou vůní, má s tulipánem společné to, že i v aranžmá dále roste – řezaná i s cibulkou – a zajišťuje jeho neustálou proměnu. Pro inspiraci Participace to Create jsou nejvhodnější robustnější odrůdy.

 

 

Pokud znáte řebčík (Fritillaria), zcela jistě neznáte všechny jeho formy. Je jich skutečně mnoho a všechny jsou pro toto téma vhodné. Pro řebčík je typické, že v aranžmá dále roste, stejně jako tulipán nebo hyacint. Pomáhá nám ocenit tvůrčí schopnosti přírody.

 

Narcis (Narcissus) – přestože známe smetanové i oranžové narcisy, nejvýraznější zůstávají žluté odrůdy. Trubkovité květy narcisu navozují představu jara. Tím, že jsou mírně skloněné dolů, působí květina poněkud ostýchavě. Stejně jako další jarní kytky v aranžmá dále roste.

 

 

Pryskyřník (Ranunculus) – jeho zvlněný stonek a kulovité květy oživí každé aranžmá, a to nejen tím, že květina ve váze roste. Bývá dominantou vazby, protože jeho květ je výrazně větší než ostatní!

 

Kalina (Viburnum) je nápadná nejen svou svěže zelenou barvou, ale i svými ohebnými větvičkami, které je možné využít různým nevšedním způsobem k ozvláštnění aranžmá.

 

Tyto květiny se v aranžmá kombinují a doplňují se sasankami (Anemone), šeříkem (Syringa), okrasným česnekem (Nectaroscordum), modřenci (Muscari), máky (Papaver), hrachorem (Lathyrus), fialou (Matthiola) a různými větvičkami sakury a třešní (Prunus), vrbou (Salix) či lískou (Corylus).

 

Foto: Holandská květinová kancelář

 

Čtěte také: Bez kytek není Valentýn

   
10.02.2009 - Zahrada a květiny - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [6] Myškomedvídek [*]

  nádhera,nádhera to nemá slov

  superkarma: 0 23.04.2009, 17:40:48
 2. avatar
  [5] kareta [*]

  je to krása. Bohužel jsem na aranžování čehokoliv úplné dřevo Mé děti jsou naštěstí nadané, takže o výzdobu se stará má 6 letá dcera

  superkarma: 0 10.02.2009, 19:29:07
 3. avatar
  [4] wich [*]

  Já mám doma nejčastěji bílé květiny, zejména růžičky

  superkarma: 0 10.02.2009, 17:10:27
 4. avatar
  [3] Meander [*]

  Mám na stole ve váze deset narcisek

  superkarma: 0 10.02.2009, 16:42:17
 5. avatar
  [2] mysak [*]

  Jednou jsem měla doma krásné bílé narcisky (jako jsou na předposledním obrázku), pěstované z cibulky. Ale ta rychna, když se začaly rotvíjet, to si neumíte představit. Nejdřív šly z kuchyně do koupelny, ale když mě po dvaceti minutách ve vaně začalo být na zvracení (a ještě dvě hodiny poté), šly na mráz. Nikdy víc.

  superkarma: 0 10.02.2009, 12:51:57
 6. avatar
  [1] Landriel [*]

  Nádhera, já už chci jaro i venku!

  superkarma: 0 10.02.2009, 12:43:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme