Jedna ryba fugu obsahuje takové množství jedu, že by stačilo usmrtit třicet dospělých. Tělo tohoto čtverzubce totiž obsahuje smrtelně jedovatý alkaloid tetrodotoxin, jehož účinky jsou velmi silné a rychlé a neexistuje proti nim žádná protilátka.

fugu

Kvůli těmto skutečnostem se proto jedná o jediný pokrm, který nesmí nikdy pozřít japonský císař, byť jde o pokrm, který je výsadou luxusu a vyšší společnosti. Jedna malá porce fugu vyjde v přepočtu na našich zhruba 2 500 korun.
Zaplatíte sumu, a ještě také nemusíte přežít, pokud nebyla ryba správně připravená.

Jen nezabít hosty

Státní správa uděluje licenci na přípravu ryby od roku 1958. Kuchaři s povolením připravovat fugu se považují za elitu v oboru. Musí nejprve projít náročným dvouletým kurzem praktických cvičení a poté skládají zkoušku, kterou pořádá Tokijské sdružení fugu na rybím trhu ve čtvrti Cukidži. Zkouška se skládá ze tří částí, včetně neomylného rozeznání více než dvaceti druhů čtverzubců, z nichž se fugu připravuje. Zájemce se musí naučit připravit rybu tak, aby své hosty nezabil.

Japonská ryba fugu je jedním z nejjedovatějších zvířat na světě. Přísná pravidla k udělení licence jsou často citována jako důvod nízkého počtu smrtelných otrav, ale stále se objevují případy rybářů, umírajících poté, co si nesprávně připravili vlastní úlovek. A smrt je to opravdu krutá. Člověku nejdříve znecitliví oblast kolem úst a poté následuje ochrnutí a smrt, přičemž zůstává člověk po celou dobu až do svého konce při vědomí.

Příprava a konzumace

fuguK charakteristikám fugu patří to, že jde o sezónní záležitost. Jí se jenom v zimě, kdy jsou ryby obaleny tukem, který je má chránit před studenou vodou. Do vybraných provozoven je chovatelé dodávají živé. Na nápadném místě restaurace se nachází velké osvětlené akvárium, kde si milovníci fugu mohou sami vybrat, kterého čtverzubce chtějí připravit.

Kuchař rybu odborně rozřízne a důkladně omyje. Následně velmi opatrně vyjme vnitřní orgány, které obsahují jed, tedy ledviny, játra a jikry. Poté odstraní jed ze zbývajících částí těla a fugu je připravena k servírování.
Toxický odpad z ryby musí ihned pečlivě zabalit a odvézt ke spálení na určené místo.

Fugu se servíruje ve tvaru květu. Dušená nebo grilovaná s omáčkou terijaki anebo také v podobě sašimi, což jsou plátky nakrájené tak tence, že i když jsou vyskládány přes sebe, prosvítá jimi vzor talíře.

Syrová fugu je spíš tuhá. Chuť jí dodává sojová omáčka, takže při první ochutnávce připomíná tak trochu kuře.

Konzumace fugu rovná se silný adrenalin

Jedinečnost její chuti prý spočívá v jedu. Nadšení konzumenti této ryby tvrdí, že právě jemné brnění, jež po soustu fugu ulpívá na rtech a je způsobeno silným nervovým jedem, který ryba obsahuje, je právě součástí přitažlivosti tohoto jídla.

Není divu, že konzumace fugu se považuje za jistý druh adrenalinové zábavy.

použitý zdroj: Velký atlas ryb, nakl Svojtka, 2008

Reklama