Co já se jako malá ujedla hmyzu. Ne, netrávila jsem své dobrodružné dětství v Asii nebo Africe, ale bývala jsem na prázdninách u babičky.

Byla vynikající kuchařkou, často si vzpomenu, jak nám do nekonečna pekla naše oblíbené borůvkové amolety a bramborové placky a vařila knedlíky na páře. Ale nedílnou součástí obědu byla i polévka, pač polívka je grunt.

A přes léto, jaká jiná, než zeleninová - co zahrada dala: brambory, mrkev, kedlubny, celer, petržel, hrášek a květák!

Přestože babi zeleninu pečlivě myla, čistila, oškrabávala, holt jí už oči tolik nesloužily, a tak pravidelně v polívce plavali hmyzáci, nejčastěji okřídlené mšice, výjimečně i masitější úlovek v podobně housenky běláska zelného.

Když jsem se pak koukla do talíře, z mastných ok na mě koukaly několikery oči další. Potajmu jsem se snažila hmyzáky vylodit na okraj talíře. Jak si toho babi všimla hned spustila:

„Co se v tom přebiraš, iz, dyť zje chudé jak zavodni kocur,“ (překlad: Jez, jsi hubená jak závodní kocour – konec překladu – povzdech autora – Jo bejvávalo …).

A pak následoval vždycky stejný dialog:

„Babi, plavou tu mušky, já je dávám bokem.“ 

Babička se poté vrhla ke kredenci a se sáčkem v ruce dotčeně pravila:

„Tu z teho sačku sem to tam sypala, to je marijunek.“

„Babi, vždyť to má křídla a nožky,“ pípla jsem už rezignovaně.

„Ni, to je marijunek, enem iz.“

No a tak jsem tu polívku s nohatou “majoránkou“ většinou fofrem snědla. A jaká byla?! Skvělá, jako Ty, babi! Od těch dob zeleninové polívce u nás doma nikdo neřekne jinak, než broukačka.

Věřím, že hmyz je výživný, protože do hubenosti závodního kocoura mám momentálně hodně daleko, babi by měla radost.

Japina


Hezký příspěvek k ranní kávě. Úplně z toho cítím tu lásku k babičce a kouzlo milých vzpomínek. Je to příjemné. Pěkný den přeji a díky. Míša

Napište mi dnes na redakce@zena-in.cz, co jste kdy odvážného ochutnali a jestli byste šli s námi do výživného hmyzu, který máme dnes v redakci k obědu. Zvolili jsme cvrčky pražené s mandlemi, v sýrovém těstíčku a jako zákusek hmyz s banánem a čokoládou.

Těším se na vaše názory a příběhy, hezký den!

 

Reklama