.

Jana Paulová: Změňte osud!

Cestování

Jana Paulová: Změňte osud!


Jana Paulová chvíli váhala, než kývla na následující rozhovor. Týká se totiž tématu, o němž dosud veřejně nemluvila. Herečka už tři roky podporuje chudé seniory a od června i malé sirotky z jihoindického venkova. „Je mi z duše protivné, když někdo dělá charitu jen před fotoaparáty a zneužívá ji pro své zviditelnění v médiích,“ zdůvodnila své rozpaky.  

Mezi takové celebritky ovšem Jana Paulová samozřejmě nepatří. Nakonec sama uznala, že dokud o tom nezačne sama hovořit, má málokdo z nás šanci se dozvědět o existenci ašramu (vzdáleně cosi jako u nás klášter) Ramany Maharišiho ve městě Tadpatri v bídou stiženém jihoindickém státě Andhra Pradéš. Jeho zakladatel, duchovní mistr Šrí V. V. Brahmam, při něm založil domov pro staré lidi a v létě se mu společně s Janou i dalšími zapálenými příznivci podařilo otevřít internátní školu pro děti bez rodičů

 

 

Z vašich webových stránek jsem se dozvěděla, že se věnujete charitativní činnosti, v čem vaše práce spočívá?


Řadu let jezdím do Indie, kde nacházím klid a ticho. Vždycky tam mám pocit, že jsem přecestovala do jiného století a mohu srovnávat hodnoty našeho konzumního světa s tím jejich duchovním, který tamním lidem umožňuje přežít bídu i přírodní katastrofy. Samozřejmě nemůžete zavírat oči před chudobou, která tam všude je. V jižní Indii jsem potkala duchovního mistra, který obohatil můj život. V jeho ashramu žilo asi třináct starých lidí, kteří by bez jeho pomoci už tady nebyli. A tak jsem je začala pravidelně podporovat, protože příspěvky na jejich obživu byly jen náhodné. Slíbila jsem si, že každý měsíc, dokud budu zdravá a budu mít práci, pošlu jim peníze na jídlo.

Tenkrát, před třemi lety, mě napadlo, že bychom mohli vybudovat v Indii školu a domov pro chudé děti, které nemají rodiče. A letos se to konečně podařilo. Dostala jsem nabídku na reklamu a já si řekla, že je to příležitost, jak využít těch finančních prostředků. Dnes už tam stojí dva domečky, ve kterých je zatím patnáct dětí. Podařilo se tady sehnat adoptivní rodiče, kteří přispívají měsíčně šest set korun na jedno dítě, a z toho se dá pokrýt jídlo, oblečení i učitel s náhradní „mámou“. Setkání s dětmi je úžasné a moc ráda bych v tom pokračovala dál. Aby mohla mít škola podle indických zákonů oficiální statut, musí být ve škole aspoň 25 dětí.

Není to tak dlouho, co jste se z Tadpatri vrátila. Jak si máme novou školu představit?

S těmi, na jaké jsme zvyklí u nás, se co do vybavení pochopitelně nemůže srovnávat, ale je na krásném pozemku s velikánskou zahradou. V jedné místnosti se učí a ve druhé spí na zemi na rohožích. Jejich jediným majetkem je většinou jen to, co mají právě na sobě. Takže rozhodně žádný přepych, nicméně mají střechu nad hlavou a dostanou každý den najíst, což pro ně do té doby nebyla samozřejmost. Navíc tam našly lidi, kteří je mají rádi. Působí jako jedna velká rodina a já cítím, že jsou šťastné. A především, protože dostanou vzdělání, už nikdy nebudou hladovět. Chceme teď především přistavět další domky a celý areál dodělat, abychom mohli přibírat další žáčky.

No to je úžasné, vybudovali jste tak ohromnou a potřebnou věc a v médiích se o tom ani nemluví!

Doposud jsme nikde na veřejnosti ani v médiích naši práci nepředstavovali, protože si říkám, je to moje věc, kam pošlu peníze a kam jdou. Ale teď už vše přerůstá naše možnosti, protože jsme se tímhle projektem pustili na dlouhou trať a cítím velkou odpovědnost. A tak jsme vše zveřejnili, založili občanské sdružení a webové stránky „zmenmujosud.cz“, aby vše bylo průhledné. Každý, kdo tento projekt podporuje, okamžitě vidí, kam a na co jeho finance jdou. Nemáme žádnou administrativu a i ty stránky platíme my, takže všechny peníze jdou opravdu těm osamělým dětem. Je to krásné, protože se zapojuje čím dál tím víc lidí, včetně mých kamarádů z divadla.


Jaké byly vaše první dojmy z tohoto koutu světa?

Předně vás napadne, že jste se ocitli ve stroji času a procestovali se do pozdního středověku. Je to velmi zaostalá oblast, pole tam obdělávají primitivními stroji… chudoba je to skutečně strašná, ale zase ne tak hrozivá jako ve velkých městech téhle jižní oblasti, kde rodiny s dětmi žijí i mezi svodidly na dálnicích. Bída venkova vás nezraňuje tolik, protože víte, že díky zemědělství lidé na vesnicích alespoň méně hladoví, není mezi nimi tak moc žebráků.

Jak mohou lidé od nás přispět?

Na webových stránkách "zmenmujosud.cz" www.zmenmujosud.cz  je číslo účtu, na kterém se vám okamžitě ukáže, co kdo poslal a kam ty peníze jdou. Dárce může i obdržet darovací smlouvu a dar odečíst z daní. Každá stovka se hodí, protože to, co tady sotva stačí jednomu, tam může zachránit několik lidí.

Moc se mi líbí, že v Indii se děkuje potřebným za to, že jim můžete pomoci. Neděkují oni vám, protože by to jen posilovalo vaše ego, ale vy jim. To je logika, kterou ctím. Vy tím děkujete životu, nebo Bohu, za to, že vůbec máte tu možnost. Já prostě dostala dar, který mohu postoupit dál. A to je filozofie, která se mi líbí.

Zaujalo vás toto vyprávění? Také vás chytlo za srdíčko? Vše o tomto projektu se dozvíte na stránkách www.zmenmujosud.cz  

   
24.10.2008 - Zahraničí - autor: Odborný článek

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [59] *Kotě* [*]

  K tomu, proč někdo pomáhá tady a jiný v Indii - všude na světě žijí lidé a utrpení je utrpení, ať je tady nebo na Kamčatce.

  A já se domnívám, že dobročinností je povinován každý člověk, bez ohledu na to, kolik má peněz a bez ohledu na to, zda se jedná zrovna o dobročinnost finanční.

  superkarma: 0 26.10.2008, 20:29:46
 2. avatar
  [58] wich [*]

  Sasa (11): Já si vybavím konkrétně třeba nadaci Taťány Kuchařové, která pracuje na principu případové studie a na rozhodnutí odborníků poskytuje finanční injekce konkrétním lidem, organizacím, které si podají žádost.

  superkarma: 0 26.10.2008, 13:36:37
 3. avatar
  [57] Libča [*]

  ziskala jsem jednou v zivote vetsi cas penez, rekla jsem si tuhle cast das rodine, detem, uzijes si s nimi par dni klidu neb predtim jsme par mesicu trpeli takkze splatka za ten stres, pak jsem si koupila vytouzenou sedacku za par euro a jednu cast jsem darovala do cech jedne nejmenovane institutici, nechci s tim nejak chlubit a delat ze sebe frajerku to ne, jen ziji v nemecku ale tohle slo do me rodne zeme protoze srdickem jsem tam a budu tam porad a vim ze jsme tak pomohla tem co to potrebuji
  howg

  superkarma: 0 26.10.2008, 08:26:09
 4. avatar
  [56] AnteaX [*]

  Jana dělá moc dobrou věc Je jen na ní, jestli chce pomáhat v Čechách nebo v Indii, důležité je, že pomáhá. Někoho táhne srdíčko do Indie, tak proč ne, není přece její povinnost pomáhat v Čechách, když se zde narodila. Naopak, ty děti v Indii jsou mnohem vděčnější než ty rozmazlené české.

  superkarma: 0 25.10.2008, 13:41:36
 5. avatar
  [55] Julianna [*]

  Překvapila mě, Jana Paulová a skláním se, aspoň někdo z těch, kteří mají víc, než my normální smrtelníci, je schopen si odebrat a dát tam, kam je to potřeba a je mi jedno, jestli to jsou české dětské domovy nebo děti v Indii, myslím, že tam to potřebují víc. S dětmi z domova jsem jednu dobu byla v kontaktu a vím, že měly všeho dost, oblečení, počítače, televize, hry, hračky...je fakt, že si toho mnohdy nevážily, v Indii mají jen tu rohož a své jediné oblečení, takže Jano určitě vám něco pošlu, českým dětem jsem v rámci možností pomohla, teď pomůžu jinde . Ale samozřejmě souhlasím s tím, že by měla nastat nějaká prevence, méně se množit a vynakládat víc na hygienu a bla bla bla...

  superkarma: 0 24.10.2008, 22:52:32
 6. [54] mindulinka [*]

  Kerridaenn: naprosto výstižné

  superkarma: 0 24.10.2008, 19:37:30
 7. [53] mindulinka [*]

  aninas: no jo, já mám takový dojem, že oni se pak o ty děti nestarají a zároveň se pak ty děti nemůžou starat o ně - je to začarovaný kruh a úplně jiná mentalita. Ono by se to chtělo zeptat představitelů daných států a ne přímo těch lidí, kteří jsou na tom vzděláním úplně jinde.

  superkarma: 0 24.10.2008, 19:37:10
 8. avatar
  [51] aninas [*]

  mindulinka: me tahle otazka taky zajimala, tak jsem se jednech africanu zeptala primo, proc maji tolik deti, kdyz je pak neuzivi a ty pak zivori. Takze z techto duvodu: Je tam velice vysoka umrtnost, proto maji co nejvice deti, aby bylo zajisteno, ze nektere preziji. A ty, ktere preziji se maji pak postarat o sve rodice. To je tam zvykem.

  superkarma: 0 24.10.2008, 18:17:25
 9. avatar
  [50] Kerridaenn [*]

  mindulinka: To mi pripomnelo jednu moudrost (bohuzel nevim, odkud to znam) - Daruj hladovejicimu rybu a zachranis ho na den. Nauc ho rybarit a zachranis ho na cely zivot.

  Ale uvest to do praxe se asi jen tak neda.

  superkarma: 0 24.10.2008, 15:51:32
 10. [49] mindulinka [*]

  borovice: ale ono už to trvá několik desetiletí - prostě se pomáhá finančně jenom důsledkům. Proč už se před 10ti lety tehdy 10tilétí děti - dnes 20ti letí neučili - jak na to??? Charita je tu už opravdu několik desetiletí - to není otázka posledních několika let. A pořád se nic nezměnilo.

  superkarma: 0 24.10.2008, 14:40:47
 11. avatar
  [48] átéčko [*]

  Kelly: Vidíš, jak JÁ jsem na tom bídně? Radovala bych se i z blbého pc.

  superkarma: 0 24.10.2008, 14:29:22
 12. avatar
  [47] borovice [*]

  mindulinka: No dobře, tak se bude dělat prevence a osvěta, aby se tak nemnožili a uměli se sami uživit atd., jenže tady už ty děti na světě JSOU, takže je jen dobře, když se jim pomůže získat vzdělání,protože pak si sami spoustu věcí uvědomí a rozšíří se jim možnosti uplatnění a můžou žít jinak, než jejich nevzdělaní rodiče, bohužel to pár let bude trvat...

  superkarma: 0 24.10.2008, 14:26:20
 13. avatar
  [46] Kelly [*]

  átéčko: co noťas, takový vrtulník by se šiknul

  superkarma: 0 24.10.2008, 14:18:43
 14. [45] mindulinka [*]

  borovice: já neodsuzuji pomoc, ale myslím si, že by ta pomoc měla být zaměřena jiným směrem - v dané zemi. Pomáhá se finančně řešit důsledek - lepší by bylo finančně podporovat PREVENCI.

  superkarma: 0 24.10.2008, 13:58:59
 15. avatar
  [44] átéčko [*]

  borovice: A hlavně se hned přihlásí spousta lidí, co si myslí, že také třou nouzi s bídou, protože nemají na nový notebook.
  Tam ty lidi zachrání před nouzí stokoruny a hlavně - může to dělat každý, že pomůže!

  superkarma: 0 24.10.2008, 13:49:46
 16. avatar
  [43] borovice [*]

  No když tady čtu některé reakce, tak si říkám, že Jana Paulová dobře věděla, proč o tom příliš nemluvit. Pak do toho každý kecá a radí, proč dělá to a nedělá to takhle a proč Indie a nikoliv ČR....docela by mě zajímalo, kolik na dobrou věc u nás přispěli tihle vševědoucí a neomylní. Prostě udělala to, co se jí zdálo správné a má za to můj obdiv. A jestli z peněz, které se jí podaří shromáždit, bude sponzorovat výzkum sexuálního chování kapustňíků u pobřeží Floridy, je zcela a naprosto její věc.

  superkarma: 0 24.10.2008, 13:03:12
 17. avatar
  [42] átéčko [*]

  lukas.cejka: Proto to dělám

  superkarma: 0 24.10.2008, 12:22:15
 18. avatar
  [41] Lukáš Čejka [*]

  átéčko: tezsi je vzdycky neco postavit, nez zbourat

  superkarma: 0 24.10.2008, 12:21:52
 19. avatar
  [40] átéčko [*]

  lukas.cejka: Nikoliv. Bourám je

  superkarma: 0 24.10.2008, 12:17:51
 20. avatar
  [39] Lukáš Čejka [*]

  átéčko: stavis bariery?

  superkarma: 0 24.10.2008, 12:11:03
 21. avatar
  [38] átéčko [*]

  Já pokud můžu, dám na konto Bariéry, protože když jsem potřebovala, pomohli oni mně. Rychle a bez ptaní.

  superkarma: 0 24.10.2008, 12:08:13
 22. avatar
  [37] átéčko [*]

  lukas.cejka:

  superkarma: 0 24.10.2008, 12:06:09
 23. avatar
  [36] Lukáš Čejka [*]

  átéčko: panika? urcite

  superkarma: 0 24.10.2008, 11:37:18
 24. avatar
  [35] Lukáš Čejka [*]

  gerda:

  superkarma: 0 24.10.2008, 11:36:19
 25. avatar
  [34] átéčko [*]

  lukas.cejka: Myslíš, že by třeba pomohla i mně?

  superkarma: 0 24.10.2008, 11:35:19
 26. avatar
  [33] gerda [*]

  lukas.cejka: já nic nešířím, já jen uvažuju...

  superkarma: 0 24.10.2008, 11:33:42
 27. avatar
  [32] Lukáš Čejka [*]

  gerda: u nas je vsechno jak ma byt, nesir paniku

  superkarma: 0 24.10.2008, 11:26:03

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [31] Solei [*]

  mindulinka: to není do kamery tak hezké jako objímat malého sirotečka nakaženého HIV (samozřejmně předem vydesinfikovaného) Na to dojela v očích britů i Fergie, starala se o lidi s alzhemerem, takže Diana ji v poho zastínila.

  superkarma: 0 24.10.2008, 11:13:56
 2. [30] janina01 [*]

  gerda: potkala jsem se již s dospělým mladým mužem z dětského domova a ptala se, jak se tam žije... odpověď? třeba na vánoce dostávají hodně dárků, které si ty děti prý ani neváží...
  Janu Paulovou mám ráda a fandím ji... takže mě to zaujalo a chytlo za srdíčko

  superkarma: 0 24.10.2008, 11:13:11
 3. [29] mindulinka [*]

  gerda: no právě, tak udělat mezinárodní pomoc proti množení - aby nemohli vyhazovat nechtěné děti na ulici a bohatší státy je pak musely dotovat.

  superkarma: 0 24.10.2008, 11:09:37
 4. avatar
  [28] gerda [*]

  mindulinka: oni jsou tam ale naučení na mezinárodní pomoc. S tím nehneš.

  superkarma: 0 24.10.2008, 11:05:12
 5. [26] mindulinka [*]

  Mě spíš udivuje, proč je v chudých zemích tolik dětí - ať už opuštěných nebo sirotkům - a těm se samozřejmě pomáhá nejvíc. Ale měla by se spíš udělat něco s tím, aby tam děti nepřibývaly??? Humanita je dobrá věc, ale jde o to jakým jde směrem. Jestli Afrika čeká, že se jí civilizované země budou starat o sirotky a hladové děti, kterých kvapem přibývá nebo, že by se mohla také začít starat sama.
  Samozřejmě, že každá pomoc je obdivující a dobrá, ale jestli to pak není zneužívání.

  superkarma: 0 24.10.2008, 10:59:19
 6. [25] Lindaa [*]

  Solei 15: Velice zajímavý úhel pohledu... rozhodne stojí za zamyslení

  superkarma: 0 24.10.2008, 10:57:44
 7. avatar
  [24] gerda [*]

  Solei: ano, přesně takto si to představuji já. Aby to nemohli zašantročit.

  superkarma: 0 24.10.2008, 10:46:02
 8. avatar
  [23] Solei [*]

  gerda: to já vím, stejné to je i jinde... proto nemám potřebu dávat peníze na různé sbírky a nechápu proč se tisk pozastavuje nad tím, že někdo nedal peníze na charitu. Jako by to, že je někdo při penězích (Heather Mills) byl povinován dobročinností.

  superkarma: 0 24.10.2008, 10:41:40
 9. avatar
  [22] gerda [*]

  Ťapina: jen počkej, ještě přilezeš....

  superkarma: 0 24.10.2008, 10:37:20
 10. avatar
  [21] paníliška [*]

  Solei: Tohle mě nikdy nenapadlo, ale uznávám, že Tvé tvrzení má něco do sebe.

  superkarma: 0 24.10.2008, 10:36:41
 11. avatar
  [20] Solei [*]

  Sasa: nedávno dělal klub e-dýmka dražbu pro jeden dětský domov. Pominu-li že polovina členů jsou právníci tak jsem docela koukala jak si kluci pojistili, že peníze dostanou opravdu děti. Celou dražbu natáčeli, paní ředitelku s maxišekem vyfotili a ještě ji nechali podepsat darovací listinu s přesně uvedenou částkou.
  Jednu chvíli jsem nevěděla jestli je unavená nebo jestli jí podepsání toho, že částku převzala poněkud vadí.

  superkarma: 0 24.10.2008, 10:34:10
 12. avatar
  [19] Ťapina [*]

  gerda: No, mě bys hlavně zaměstnat nemohla Možná tak pronajmout prostory ve své budově

  superkarma: 0 24.10.2008, 10:33:49
 13. avatar
  [18] gerda [*]

  Solei: ad Afrika: hospodaření je tam velice neprůhledné a humanitární pomoc často končívá ve velice pofiderních rukách. Nadto Afričany nic nenutí, aby se začli zajímat o vyřešení svých problémů jinak, než za pomoci zahraničních sponzorů.

  superkarma: 0 24.10.2008, 10:33:49
 14. avatar
  [17] gerda [*]

  Ťapina: promiň, ale se svými miliony si naložím podle svého - a jestli budeš remcat, tak tě nezaměstnám! Možná stihnu nadaci i na ten domov...

  superkarma: 0 24.10.2008, 10:32:33
 15. avatar
  [16] Ťapina [*]

  gerda: Přepychový útulek pro zvířata, když jsou tady děti bez domova, týrané a nemocné?

  superkarma: 0 24.10.2008, 10:31:26
 16. avatar
  [15] Solei [*]

  Občanská válka v somálsku: ještě před lety tam byl hladomor a lidé posílali potraviny.... ti kteří díky tomu zůstali na živu teď drží v rukou zbraně a zabíjejí své přátele a unášejí lodě zemí ze kterých předtím přišel chleba.
  Přesně z toho důvodu neposílám peníze ani do afriky, ani do indie ani jinam do "chudých" zemí.

  superkarma: 0 24.10.2008, 10:30:17
 17. avatar
  [14] gerda [*]

  Sasa: zjistím, kde je jaký dětský domov, zajdu tam, vyhledám ředitele-ku a poradím se, jak přispět tak, aby to bylo právně čisté a zpětně kontrolovatelné. Když budu překypovat milióny, pořídím si nadaci - konkrétně já bych vystavěla přepychový útulek pro zvířata a najala prověřený personál. Ťapino????

  superkarma: 0 24.10.2008, 10:25:30
 18. avatar
  [13] Kelly [*]

  gerda: vidíš to? Já Ti říkala, že pícháš do vosího hnízda
  Ale já to také cítím stejně ... nicméně, každý, kdo pomáhá, by zasloužil metál.

  superkarma: 0 24.10.2008, 10:24:17
 19. [12] Toni108 [*]

  Obdivuji.Chválím. Není samozřejmostí, že se nám žije tak dobře. Je supr, že si to někdo uvědomil a chová se podle toho.

  superkarma: 0 24.10.2008, 10:22:17
 20. [11] Sasa [*]

  gerda: O.K., poraď jak průhledně a konkrétně někomu pomoci u nás....

  superkarma: 0 24.10.2008, 10:19:09
 21. avatar
  [10] Ťapina [*]

  gerda: Já to říkám. Kdybych někdy měla peněz na rozdávání, vzpomenu si na tebe a zařídím se podle toho

  superkarma: 0 24.10.2008, 10:16:47
 22. avatar
  [9] gerda [*]

  Ťapina: nikdo neříká vykašlat se na všechny.

  superkarma: 0 24.10.2008, 10:11:56
 23. avatar
  [8] Ťapina [*]

  Radši se vykašlat na všechny, než pak poslouchat, že se mělo pomáhat někomu jinému. To pak člověk sice taky vyjde z úst jediných spravedlivých jako špatnej, že prachy měl, a nedal, no ale má aspoň ty prachy

  superkarma: 0 24.10.2008, 10:09:25
 24. avatar
  [7] gerda [*]

  átéčko: to máš fuk, tito duchovní vůdcové jsou mi podezřelí šmahem všichni

  superkarma: 0 24.10.2008, 09:40:28
 25. avatar
  [6] átéčko [*]

  SORRY!!! Já jsem si ho popletla se SwAmim Madešvarananadou!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  superkarma: 0 24.10.2008, 09:39:03
 26. avatar
  [5] gerda [*]

  Kelly: nemůžu si pomoct. Tohle nadšení pomáhat někde v Africe bych pochopila, kdyby u nás bylo všecko v pohodě. Není! Tak proč ke všem čertům dávat peníze tak daleko? Pomoc se přece neznásobí počtem kilometrů. Nechci přisuzovat nízké pohnutky, jako podívat se přitom do světa, ale nemůžu se myšlenkám na ně ubránit

  superkarma: 0 24.10.2008, 09:38:15
 27. avatar
  [4] átéčko [*]

  gerda: Šri Ramana Mahariši, pokud já vím, žel v Rakousku a ašrám měl tam. Byla jsem na jeho přednášce a zklamal mě. Nebyl to asketický Ind, ale malý tlustější člověk, který přijel v nejmodernějším Mercedesu. Neměl jej vypůjčený, neboť na SPZkách(protože jich přijelo více), měl namísto čísel SWAMI 1,Swami 2.....
  Udělal dobrou Jógu v denním životě, to je fakt,.

  superkarma: 0 24.10.2008, 09:38:04
 28. avatar
  [3] Kelly [*]

  gerda: pícháš do vosího hnízda

  superkarma: 0 24.10.2008, 09:32:40
 29. avatar
  [2] gerda [*]

  a tady u nás není komu pomáhat?

  superkarma: 0 24.10.2008, 09:28:58
 30. avatar
  [1] aninas [*]

  Jano, vzdy jste byla krasna, ted se k tomu pridala i krasna duse

  superkarma: 0 24.10.2008, 04:18:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme