Rodina

Jana Martincová: Proč bych měla rozhodovat, na jakou otázku dítěti odpovím?

Hovory s dětmi na téma sex bývají těžké. Inspiraci, jak na to, přináší nová kniha Jak děti přicházejí na  svět založená na skutečných rozhovorech. Více o knize vám poví autorka Jana Martincová.

Redaktorka magazínu Babyonline přišla s novou knížkou Jak děti přicházejí na svět, která otevírá téma, jež stále ještě bývá v některých rodinách tabu. Sex. Tato publikace vznikla na základě skutečných hovorů dětí ve věku 2-5 let s matkou, a my vám nyní přinášíme rozhovor s autorkou knihy Janu Martincovou.

Co tě vedlo k sepsání této publikace? Kde se vzal ten nápad?
Podobně jako předchozí publikace z dílny Babyonline.cz vznikla i tato z naší vlastní rodinné potřeby. Syn se jako ostatní děti na tuto problematiku ptal velmi jednoduše a očekával jednoduché jemu srozumitelné odpovědi. Navíc pravdivé. Dětem se nevyplatí lhát, vše berou velice vážně, pokud je rodič jednou, byť v žertu, zklame, důvěra je již nalomena. Slovně jsem si v odpovědích vystačila, přece jenom jsem si toto téma z medicíny pamatovala až příliš dobře. Co mně ale chybělo, tak jednoduché, pro děti názorné a skutečnosti se držící obrázky.

Když jsme u těch obrázků, opravdu si myslíš, že některé rodiče nepobouří obrázek sexuálního aktu v knížce pro nejmenší?
To jsme právě u toho, proč knížka vznikla. Nejtěžší otázka syna přišla v pěti letech, kdy se mě zeptal, jak se tatínkova buněčka dostane mamince do bříška, jestli ji tatínek přenese v ruce. Po vyřčení otázky jsem při nádechu k odpovědi hledala vhodný obrázek. Poté, co mě neuspokojily ani ty v anatomických atlasech, narazila jsem na vhodný v útlé anglicky psané brožuře. Když jsem jej před syna položila na stůl, ještě než jsem stihla cokoliv vyslovit, jako by se jednalo o banální věc, pravil: „Aha, oni se spojí.“ Jednodušeji bych to nedokázala vyjádřit, a proto jsem si tuto jeho odpověď vypůjčila do publikace. O tom, že bez obrázku by děti situaci těžko pochopily, vypovídá právě tato historka.

knihaKomu je vlastně knížka určena? Dětem, nebo rodičům?
Dětem prostřednictvím rodičů. Rodič na ní ocení, že v ní najde pro každou věkovou úroveň od 2 do 10 let vhodnou odpověď a hlavně potřebný výtvarný doprovod. Odpověď je samozřejmě na kreativitě každého rodiče, jak ji přizpůsobí. Zda odpověděl dostatečně srozumitelně, rodič pozná podle toho, že dítě se již k předchozí otázce nevrací, rozhovor tak skončí zcela, nebo se zeptá naopak již na něco pokročilejšího. Zhruba do 5 let věku z publikace uplatníte pouze odpovědi na konkrétní dotaz dítěte. Až teprve v 5 letech jsme problematiku probrali takto komplexně. Předpokládám, že po umístění knížky do knihovniček dětí si ji čas od času vezmou, prohlédnou či přečtou, případně přijdou za rodiči s novými dotazy.

Myslíš si, že rodiče neumí, nebo spíše nechtějí svým dětem pravdivě vysvětlit původ dítěte?
Část rodičů se asi tohoto tématu bojí, neboť se necítí „pevná v kramflecích“. Další část se do toho odvážně vrhne, ale zaplete se natolik, že se zajímavé téma pro dítě stane nepochopitelnou nudou. No a většina stále přemýšlí o tom, co by dítě mělo vědět a co ne. V tom si myslím, že je hlavní problém. Dítě by mělo vědět to, co jej zajímá. Nechápu, z jakého důvodu bych měla rozhodovat, na jakou otázku dítěti odpovím, či ne, protože má na ni tzv. ještě dost času. Jediné, co u odpovědi rozmýšlím, je míra a detaily informace ve smyslu správného pochopení dítětem. Někdy to ovšem, jako i v tomto případě, znamená uvést obrázek, u kterého si většina společnosti bude myslet, že je pro 5leté dítě nepřípustný.

Také si myslím, že cenzura informací pro děti souvisí s dřívější cenzurou informací ve společnosti a neustálým řízením toho, co máme a nemáme vědět. To je bohužel v našich zeměpisných šířkách zakódováno na generace.

V čem je ještě kromě pravdivých odpovědí a možná inkriminovaného obrázku Tvé pojetí sexuální výchovy pro nejmenší nové?
Zatímco dřívější generace slovo „sex“ vůbec v tomto věku nemohly vyslovit, současný svět se točí hlavně kolem něj. Bohužel zapomínáme, že je velmi nebezpečné dětem tuto problematiku začít vykládat od samotného sexu. Proto i v publikaci jsem zvolila širší kontext, kdo a proč ten sex vlastně dělá a co tomu předchází. Nutnost do výběru sexuálního a životního partnera, což chápu jako synonymum, zapojit také rozum, pokládám již od útlého věku jako nejdůležitější informaci, která by se k dítěti měla dostat. Děti nezačneme plodit či toto plození nacvičovat s každým, kdo se nám zalíbí, ale s tím, o koho se budeme moci v životě opřít, budeme si s ním nejen fyzicky, ale i lidsky a intelektuálně rozumět a dokážeme si představit, že s tímto člověkem chceme strávit celý život i své stáří. Proto je kniha psána v kontextu celého lidského života. Proto je tam uvedeno mnoho informací o člověku, jeho podstatě, biologii, zdravém životním stylu, vztazích mezi lidmi. Základem úspěšného života, tedy i úspěšného výběru partnera je vzdělání neboli úroveň informovanosti člověka. Jestli je knížka něčím jedinečná, tak nakupením obrovského množství znalostí podaných srozumitelně i těm nejmenším na velmi malém obsahu.

Na jaké otázky najdeme v knížce odpovědi?
Knížka je zpracována do deseti kapitol, ve kterých se děti dozví, jak přicházejí na svět, že na miminko musejí být dva: maminka a tatínek. Nechybí ani kapitola o lidských buňkách, i těch pohlavních, jaký je rozdíl mezi dítětem a dospělým, mezi ženou a mužem, jak se tatínkova buněčka dostane do maminčina bříška, jak děti v bříšku rostou, jí a dýchají, jak se rodí děti, co rozhoduje o tom, jak miminko vypadá, zda může být v bříšku více dětí, o dětech ze zkumavky a také o tom, že porodem to nekončí, ale teprve začíná.

Ty sama máš děti dvě, a to odlišného věku. Z rozhovoru s mladším vzešla tato knížka. Uspokojují odpovědi i starší 10letou dceru? Nebo jste se dostali již k podrobnějšímu popisu?
V podstatě oběma dětem, které dělí 4 roky, byly poskytnuty stejné informace. Věřím však tomu, že každý z nich si informace přebral po svém. To mě také přesvědčilo, že škatulkování odpovědí na stejné otázky u dětí do 10 let nemá žádný smysl. V podstatě jim můžeme realitu vyložit stejně. Samozřejmě, že nyní po 10. roce již nastupuje druhá fáze sexuální výchovy zaměřená na samotné dospívání.

Jak dlouho taková knížka vzniká?
Na knížce jsme začali pracovat v únoru. Prvotní text jsem zaslala k posouzení dětské psycholožce, pak probíhala kresba obrázků, úprava textů a závěrečné korektury pedagogů, psychologů a lékařů, kterým velice děkuji.  V listopadu se dostává na trh. Nápad ovšem vznikl již na podzim roku 2008, ale tehdy jsme akutněji pro své děti potřebovaly předškoláka.

Kde ji můžeme zakoupit?
Bude k zakoupení v Puntanelách, vybraných knihkupectvích a na www.prochytrehlavicky.cz

Rozhovor pořídily Naďa Barochová a Věra Tautová

Téma na dnešek zní: Mluvíte s dětmi o sexu?

 • Když se vás vaše dítě zeptá, jak přišlo na svět, řeknete pravdu, nebo mu povíte historku s čápem?
 • Mluvíte s dětmi o sexu, nebo to necháváte na škole?
 • Pokud s nimi mluvíte sama, jak?
 • Kdy je podle vás vhodný věk na tyto hovory?
 • Kdo a jak mluvil o sexu s vámi?

Pište nám své názory na adresu

 redakce@zena-in.cz

Vaše příspěvky budeme v průběhu dne zveřejňovat a jednu z vás také odměníme. Tentokrát tu máme vlasový šampon a tonikum Activ F od Dr. Hoting.

POZOR! Také si budete moci zasoutěžit o tři knížky Jak děti přicházejí na svět!

   
07.12.2010 - Děti - autor: Eva Soukupová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [43] orangutan [*]

  taky mě to čekáSml68

  superkarma: 0 11.12.2010, 22:56:28
 2. avatar
  [42] Makova_panenka [*]

  kniha vypadá zajímavě, docela bych si ji i přečetla.Třeba se objeví v knihovně Sml30 Ale jen aby byla v knihovně pro dospělé, do dětské už nemám kartičku Sml30

  superkarma: 0 07.12.2010, 16:59:04
 3. avatar
  [41] ToraToraTora [*]

  kuty — #40 Sml52Sml52 asi ne, ta  si klikla a maká dál, aby to dneska všechno stihla. Dneska je macaté vydání Sml54

  superkarma: 0 07.12.2010, 14:22:54
 4. avatar
  [40] kuty [*]

  ToraToraTora — #37 a nebo znovu nakoukla IvetkaSml58

  tak co Ivet bude další košík?

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #41
  superkarma: 0 07.12.2010, 14:19:14
 5. avatar
  [39] ToraToraTora [*]

  SNÍŽEK — #38 Určitě, autorka patrně platí hypotéku Sml24 Sml54

  superkarma: 0 07.12.2010, 14:17:23
 6. avatar
  [38] SNÍŽEK [*]

  knížka je moc potřebná.Sml79

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #39
  superkarma: 0 07.12.2010, 14:12:50
 7. avatar
  [37] ToraToraTora [*]

  Ááááá, tady je nějaký fanda  autorky Sml54  že to tak zbělelo.

  1. na komentář reaguje kuty — #40
  superkarma: 0 07.12.2010, 14:11:33
 8. avatar
  [36] nadenica [*]

  dceři odpovídám jasně a srozumitelně na veškeré otázky. posledně se mě ptala, kdy jsem "to" dělala poprvé, po mé odpovědi byla ráda, že za pár let může taky a nebudu ji do toho kecat...Sml24 Ale její hlášky se každý den mění.Sml54

  superkarma: 0 07.12.2010, 14:10:02
 9. avatar
  [35] kuty [*]

  ToraToraTora — #34 Sml30Sml67

  superkarma: 0 07.12.2010, 13:32:15
 10. avatar
  [34] ToraToraTora [*]

  ivetinkav — #33 mě též, vikle  se mi stůl Sml57

  1. na komentář reaguje kuty — #35
  superkarma: 0 07.12.2010, 12:57:24
 11. [33] ivetinkav [*]

  ta knížka opravdu vypadá dobře, a hodila by se

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #34
  superkarma: 0 07.12.2010, 12:55:58
 12. avatar
  [32] ToraToraTora [*]

  enka1 — #31 Máňa s Hurvínkem jo, ale Spejbl je ještě kus chlapa Sml52

  superkarma: 1 07.12.2010, 11:27:45
 13. avatar
  [31] enka1 [*]

  Quentinová z Montargis (Kentánová) — #30 ToraToraTora — #29Sml30 Škoda že Mánička a Hurvínek jsou nějak asexuální, no jsou to ještě děti. Nebo mi něco uniklo, za ty desítky let co už je nesleduju?

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #32
  superkarma: 0 07.12.2010, 11:25:06

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] Quentinová z Montargis (Kentánová) [*]

  ToraToraTora — #29 ale tak to je velmi dobrý přístup Sml79

  Sml52Sml52Sml52

  1. na komentář reaguje enka1 — #31
  superkarma: 0 07.12.2010, 10:59:56
 2. avatar
  [29] ToraToraTora [*]

  Quentinová z Montargis (Kentánová) — #27 Normálka spojím  i Bořkovu Tínu a Kena, ať děti vidí, tedy dcera, že život není jen svině Sml57Sml52

  1. na komentář reaguje Quentinová z Montargis (Kentánová) — #30
  2. na komentář reaguje enka1 — #31
  superkarma: 0 07.12.2010, 10:58:16
 3. avatar
  [28] mio [*]

  Proč je žena ženou mi vysvětlila máti někdy v mých 8 letech na dovolené v Rumunsku, když jsem se rozčilovala, že se mnou nejde do moře. Oplakala jsem to. Vše ostatní mi následně vysvětlila jakási brožurka z časopisu Vlasta cca z roku 1971, kterou jsem našla hrabáním ve starých tiskovinách a poučila mě dostatečně o VŠEMSml54

  superkarma: 0 07.12.2010, 10:58:02
 4. avatar
  [27] Quentinová z Montargis (Kentánová) [*]

  ToraToraTora — #25 Normálně dej Helgu a opraváře Dietera, hlavně, ať je to naostro, ať parchoše nemystifikuješ Sml24

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #29
  superkarma: 0 07.12.2010, 10:51:49
 5. avatar
  [26] maje [*]

  ToraToraTora — #25 Sml52Sml52Sml52Sml52 ty seš kůňSml52Sml52Sml52

  superkarma: 0 07.12.2010, 10:48:03
 6. avatar
  [25] ToraToraTora [*]

  Sml52 Quentinová z Montargis (Kentánová) — #23 Máme Barbie a Bořka stavitele.....to už je lepší snad ta Helga a opravář. přinejmenším nastejno

  1. na komentář reaguje maje — #26
  2. na komentář reaguje Quentinová z Montargis (Kentánová) — #27
  superkarma: 0 07.12.2010, 10:35:45
 7. avatar
  [24] Quentinová z Montargis (Kentánová) [*]

  enka1 — #22 No a může i tři Keny a tři Barbie a ukázat děckám  HROMBESO Sml57

  superkarma: 0 07.12.2010, 10:28:16
 8. avatar
  [23] Quentinová z Montargis (Kentánová) [*]

  ToraToraTora — #21 Tssssss, normálně vemeš Kena a Barbie a ukážeš Sml24

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #25
  superkarma: 0 07.12.2010, 10:27:26
 9. avatar
  [22] enka1 [*]

  ToraToraTora — #21 Ty vlastně třikrát!Sml24

  1. na komentář reaguje Quentinová z Montargis (Kentánová) — #24
  superkarma: 0 07.12.2010, 10:22:28
 10. avatar
  [21] ToraToraTora [*]

  Já jednou tu sexuální výchovu u nás nechci vidět Sml54

  1. na komentář reaguje enka1 — #22
  2. na komentář reaguje Quentinová z Montargis (Kentánová) — #23
  superkarma: 0 07.12.2010, 10:20:53
 11. avatar
  [20] enka1 [*]

  ToraToraTora — #17 Sml30Zedm ztatečných

  superkarma: 0 07.12.2010, 10:11:15
 12. avatar
  [19] Zázvorka [*]

  ToraToraTora — #17 Sml52Sml52

  superkarma: 0 07.12.2010, 10:05:51
 13. avatar
  [18] Quentinová z Montargis (Kentánová) [*]

  ToraToraTora — #17 Sml30 ))) Sml67

  superkarma: 0 07.12.2010, 10:05:51
 14. avatar
  [17] ToraToraTora [*]

  Quentinová z Montargis (Kentánová) — #1 Já zahlédla u sestry na stolku knihu Když dívka dospívá. neznalá češtinářských pravidel o změně významu slova při záměně s a z jsem to považovala za nějaké drama o dívce, která dozpívala-tedy zemřela. já byla v těch westernech vždycky kovanější než v Rosamunde Sml52

  1. na komentář reaguje Quentinová z Montargis (Kentánová) — #18
  2. na komentář reaguje Zázvorka — #19
  3. na komentář reaguje enka1 — #20
  superkarma: 0 07.12.2010, 10:02:33
 15. avatar
  [16] Quentinová z Montargis (Kentánová) [*]

  enka1 — #15 tak to je od nich Sml30

  superkarma: 0 07.12.2010, 09:43:37
 16. avatar
  [15] enka1 [*]

  Quentinová z Montargis (Kentánová) — #14 Sml30 ze Sudet u Budějc

  1. na komentář reaguje Quentinová z Montargis (Kentánová) — #16
  superkarma: 0 07.12.2010, 09:39:39
 17. avatar
  [14] Quentinová z Montargis (Kentánová) [*]

  enka1 — #12 ze Sudet Sml30 A ty?

  1. na komentář reaguje enka1 — #15
  superkarma: 0 07.12.2010, 09:34:03
 18. avatar
  [13] Dimsy [*]

  počítačka — #7 Pochválit se musíš sama, nikdo to za tebe neudělá.Sml22

  superkarma: 0 07.12.2010, 09:31:51
 19. avatar
  [12] enka1 [*]

  Quentinová z Montargis (Kentánová) — #10 odkud pocházite?Sml16 tohle se používalo u nás,jen zdrobnělinou

  1. na komentář reaguje Quentinová z Montargis (Kentánová) — #14
  superkarma: 0 07.12.2010, 09:29:26
 20. avatar
  [11] enka1 [*]

  Dante Alighieri — #8 Mě když se syn ptal, jak se dítě dostane ven z břicha,tak jsem řekla,že vedle čurání mají mamky ještě jednu dírku a tudy doktoři mimčo vyndají.Zašklebil se a řek - vedle čurání?, tak tudy jsem nechtělSml16

  superkarma: 1 07.12.2010, 09:28:00
 21. avatar
  [10] Quentinová z Montargis (Kentánová) [*]

  Dante Alighieri — #8 My doma používáme výraz PULINA a dcera se ptala, zda má táta taky pulinu, odpověděla jsem, ne, tatínek má puliňáka.

   Bydlíme na vsi, kde se v okolí pěstují masné bílé krávy a jsou celorok venku na všech pastvinách kolem i s telaty, stále je pozorujeme, dcera ví, že se telátka narodí krávě z puliny Sml30

  1. na komentář reaguje enka1 — #12
  superkarma: 0 07.12.2010, 09:19:31
 22. avatar
  [9] Odemětobě [*]

  Na co se děti zeptaly,na to jsem odpověděla já nebo manžel. Doma jsou volně přístupné encyklopedie a domácí lékař.Hodně to probíraly s holkama-tehdy začalo Bravíčko.Syn je medik,ten už se neptá na nic.Sml16

  superkarma: 0 07.12.2010, 09:18:53
 23. avatar
  [8] Dante Alighieri [*]

  Tak já tedy vůbec nevím, jak jsem se tyhle věci dozvěděla. Moje rodiče jsou ale dost konzervativní, co se konverzace na téma sex a rozmnožování týče (a já jsem po nich), takže nějaké hovory asi moc neprobíhaly - pamatuju si jediný. Byla jsem hodně malá a ptala jsem se, jak se dítě narodí. A máma mi řekla "čurinkou". Já ale ještě nevěděla, že existuje vagína a myslela jsem, že dítě jde ven otvorem, kterým se čůrá.

  1. na komentář reaguje Quentinová z Montargis (Kentánová) — #10
  2. na komentář reaguje enka1 — #11
  superkarma: 0 07.12.2010, 09:15:04
 24. [7] počítačka [*]

  Lehce jsem včera přešvihla padesátku, vyrůstala na vesnici, takže náplní našich dětských povinností bylo pást husy a kachny. A při hlídání drůbeže se všechno vyřešilo. Starší poučili mladší, kteří byli občas vykulení, protože výklad byl podáván někdy až moc podrobně... A občasné poučení maminky ukončené slovy - však víš... Nic od tebe nevím, doma se o ničem nemluvilo, tabu. Ve své rodině jsme všechno řešili otevřeně, demokraticky, hned, správnými slovy.  Když nás jednou maminka vyslechla, jak se o "důvěrných" věcech bavíme s dcerou, suše konstatovala: "Abyste se z té demokracie nepos...i." Mno, důležité je, že doma to funguje, na poradu chodili a chodí i kamarádi mladé, takže to asi s námi není tak špatné. (vím, že sebechvála smrdíSml79)

  1. na komentář reaguje Dimsy — #13
  superkarma: 0 07.12.2010, 09:02:31
 25. avatar
  [6] enka1 [*]

  átéčko — #3 I praxiSml57

  superkarma: 0 07.12.2010, 07:58:16
 26. avatar
  [5] Quentinová z Montargis (Kentánová) [*]

  Věrulinka — #4 my jsme toto téma nikdy nerozebírali asi právě pro to vykání dospělým doma, jako by se to "neslušelo" Sml57 Ale všichni jsme včas dostali vhodné čtivo a každý byl dostatečně poučen. Nedělala bych z toho takového bubáka, Maje má pravdu, že se leccos přirozeného moc řeší Sml22

  superkarma: 0 07.12.2010, 07:54:23
 27. avatar
  [4] Věrulinka [*]

  maje — #2 ano, souhlasím s tebou Sml22Sml67, taky jsem tak děti vedla Sml22

  Quentinová z Montargis (Kentánová) — #1 ani knížku Děvčátka, na slovíčko, jsem nedostala Sml23, taky jsem nevěděla, ale vůbec nic Sml23Sml15, doma bylo TABU, až šílený Sml68

  1. na komentář reaguje Quentinová z Montargis (Kentánová) — #5
  superkarma: 0 07.12.2010, 07:35:20
 28. avatar
  [3] átéčko [*]

  Quentinová z Montargis (Kentánová) — #1 Sml22Se mnou o sexu nikdo nemluvil. Literaturu jsem si sehnala sama.

  1. na komentář reaguje enka1 — #6
  superkarma: 0 07.12.2010, 07:34:20
 29. avatar
  [2] maje [*]

  já mám pocit, že se  v dnešní době všechno moc řeší - těhotenství, porod, kurzy,... moje dcera např. od mala ví, že děti nosí máma v bříšku. pak se narodí (to ví díky krtečkovi, respektive zaječici ve večerníčku). od mala mi nedělalo - ani manželovi problém, když nás zahlédla v koupelně nahé. ví, co si kdo k ní může dovolit a co nesmí.Sml24Sml24

  1. na komentář reaguje Věrulinka — #4
  superkarma: 0 07.12.2010, 07:10:25
 30. avatar
  [1] Quentinová z Montargis (Kentánová) [*]

  Nikdo se mnou nemluvil, u nás doma to bylo tabu. Starším příbuzným, babičce, dědovi, tetám, apod. se vyká  (dosud). Neumím si představit, že by mi to někdo vysvětloval)Sml54

  Dostala jsem knihu Děvčátka, na slovíčko. Přečetla, dověděla, neptala, věděla Sml24

  1. na komentář reaguje átéčko — #3
  2. na komentář reaguje Věrulinka — #4
  3. na komentář reaguje ToraToraTora — #17
  superkarma: 0 07.12.2010, 00:16:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme