Bulvár

Jan Tříska zarecituje Máj pro Konto Bariéry

Jako mladík jsem se žádnou dívku nesnažil obloudit recitací právě téhle básně,“ přiznal Jan Tříska. „Hlavně proto, že jsem byl hloupý a tu báseň jsem dostatečně neznal. Patřil jsem zkrátka k davu těch, kteří dovedli citovat jenom pár veršů. Takže budu recitovat "Máj" poprvé až teď. Cítím vůči němu něco jako dluh. Chtěl bych ten příběh vyprávět. Nechci objevovat nic nového. Nemíním ho přikrášlovat. Jako když držíte v ruce třpytící se diamant, nemá smysl volat: "heleďte se, jak se blejská!" Bud se blýská, nebo ne… A pak, teprve s léty dovedete pochopit co ono "na tváři lehký smích, hluboký v srdci žal" vlastně znamená.“

Nadace Charty 77 – Konto BARIÉRY pořádá 7. července benefiční večer, na kterém zazní nezkrácená verze známé Máchovy básně v podání Jana Třísky. Akce se uskuteční od 21 h na nádvoří Nejvyššího purkrabství Pražského hradu a její výtěžek bude určen na financování osobních asistentů pro postižené.

Možná bychom si měli připomenout, že Nadace Charty 77 se dnes angažuje v sociální a zdravotní oblasti a v oblasti vzdělávání a kultury; tradičně také v problematice lidských práv.
Vyhlašuje několik prestižních cen,  pořádá benefiční divadelní představení, umělecké výstavy a aukce výtvarných děl a další projekty. V roce 1992 zorganizovala první charitativní sbírku známou jako Konto MÍŠA. Veřejnost zaujal i další velice úspěšný projekt „Ostrovy života“.

Večer proběhne jako komponované představení, jehož režie se ujal renomovaný divadelník a Třískův bývalý spolužák z DAMU, Jan Kačer. Hudební doprovod zajistí klavírista Jan Jiraský, který zahraje výběr z velkého milostného cyklu Zdeňka Fibicha Dojmy nálady a upomínky

„Máj je báseň notoricky známá, ale i neobjevená,“ říká Jan Kačer. „Lidé ji vnímají především jako báseň lyrickou a romantickou – myslím ale, že je víc o návratu, o domově a o dospívání. A že se zdaleka netýká jen lásky, ale těch nejhlubších a nejcitlivějších věcí člověka, jako je otec, nebe a země."

Předprodej vstupenek na tuto jedinečnou akci je zajištěn v síti TICKETPRO, v pokladně Divadla Na Zábradlí, v Leica Gallery Prague v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu a v pokladně na místě konání.
Cena vstupenek je 440,- Kč.
Více informací je na
www.bariery.cz.

„Jsem velice ráda, že se nám podařilo navázat spolupráci s tak výbornými umělci a spojit tento ojedinělý projekt se jménem Konta BARIÉRY, které si právě v letošním roce připomíná 10 let od svého založení. “ shrnula závěrem ředitelka Konta BARIÉRY, Mgr. Božena Jirků.

 
   
03.07.2003 - Společnost - autor: katchaba

Komentáře:

 1. avatar
  [4] Ťapina [*]

  Tak u toho jsem nebyla.

  superkarma: 0 09.12.2003, 21:33:31
 2. avatar
  [3] jankucharo [*]

  Hezký den,
  za námi víkend, také poslech Máchova Máje v podání Jana Třísky. Jaké byly mé zážitky????
  Ranní obloha nevěstila nic dobrého, ocelově šedé mraky, déšť a chladno... Celý den jsme zvažovali,jít či nejít..Nakonec jsme šli a nelitovali. Zážitek slyšet recitovat tuto báseň v hvozdech hukvaldských, kdy jediným osvětlením krom reflektorů byly světlušky, doplňovali je komáři, dokonce i netopýr, štěkot psa a z dálky se ozývající bouře. Naštěstí spadlo jen pár kapek deště. Amfiteátr plný nedočkavého publika. Režisér Jna Kačer chodil rozvážným krokem a zkoumal náladu přítomným v hledišti. Když v devět večer na podium vstoupili Jan Tříska a Jan Jirásek, zazněl potlesk na přivítanou. Zatímco se prsty klavíristy rozběhly po klaviatuře, seděl recitátor s pohledem upřeným k hráči nehnutě. A pak, zvolna lehce, jako ty modravé obláčky plující po obloze, zazněla ta tolik známá první slova... Publikum nedýchalo, jen se lidé víc tulili k sobě a poslouchali přednes. Jan Tříska hovořil srdcem i tělem, celý příběh prožil, místy i jakoby pláč jeho hlasem třásl...

  Nebudu a nechci Vám popisovat jednolivé části, prostě a jasně, bylo to nádherné!!!! Oba učinkující sklidili obrovský aplaus, diváci vstali a volali bravo, na podium vystoupil i Jan Kačer, který byl po zásluze odměněn stejnou dávkou potlesku...
  Hodina a půl chladné deštivé červencové neděle strávená s klasikem naší literatury a perlami prken co znamenají svět stála za to. Děkujeme.

  superkarma: 0 07.07.2003, 08:51:59
 3. avatar
  [1] jankucharo [*]

  Kdybych měla kvůli každému zajímavému kulturnímu vystoupení dojíždět do Prahy, to bych hořce zaplakala...kde bych na to vzala?
  Naštěstí v rámci festivalu Janáčkovy Hukvaldy zazní recitace Máje v podání Jana Třísky za již zmíněného klavírního doprovodu tuto neděli-5.7.2003 od 21.00 hodin na hradě Hukvaldy. těším těším...

  superkarma: 0 03.07.2003, 09:11:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme