Bulvár

Jan Tříska si už opakuje text hry Kumšt

Houkání sovy často slyší legendární herec Jan Tříska, když si při svém časném kondičním běhu ještě za tmy v Los Angeles opakuje text své role v úspěšné divadelní hře Kumšt pařížské autorky Yasminy Rezy, kterou si opět zahraje v Divadle Na Jezerce. A považuje to podle svých slov za dobré znamení. „Když se pak v garáži přezouvám, na polici mám připravený otevřený text a za čerstva se snažím vyhledat, co jsem při běhu vynechal, přehodil anebo jinak zkazil,“ popisuje své přípravy. Poprvé ho v Kumštu uvidíme 18. května.

triska

Na jeviště Divadla Na Jezerce se legendární herec vrací již počtvrté. Spolu s Janem Hrušínským a Janem Kačerem v Kumštu doslova excelují. Tato inscenace v režii Jana Hřebejka se stala jedním z nejoblíbenějších titulů divadla a od května 2007, kdy měla premiéru, ji zhlédly desítky tisíc lidí. Děj se odehrává v uzavřeném pánském spolku, který se stal jediným pevným bodem v životě tří kamarádů. Jejich poklidné vztahy ale najednou naruší zprvu banální spor kvůli modernistickému obrazu, který přeroste v hádku a nakonec v úporný spor. „Velice se těším na své spoluherce. Jsme tři Honzové a spolu jsme absolvovali hodně repríz a hodně zájezdů. A jsme, tak říkajíc, dobře sehraný tým,“ uvádí Tříska. Potvrzuje také, že se někdy představení, jež herci hrají již delší dobu, promítá i do jejich běžných dní. „Repliky z her nevyhnutelně vstupují hercům do života a některé z nich už nelze vymazat. Tak třeba Honza Hrušínský se mě v jedné scéně zdánlivě nesmyslně zeptá: „Chceš kešu?“. Od té doby, kdykoliv jím, anebo jen zahlédnu kešu oříšky, si vzpomenu na Kumšt, přestože od premiéry už uběhly čtyři roky. Byl bych zvědavý, jak jsou na tom hamletovští herci s „Být či nebýt?“ vypráví. 

Těší se na rozverné děkovačky

Neméně se prý Jan Tříska těší na diváky a také na děkovačky. „Jsou často rozverné a nepředvídatelné. Jednoho večera předstoupila před první řadu moc hezká dívka a podala mi kytičku chudobek. Vytáhl jsem z kapsy kostýmu mé rekvizitní „Gelsemium 9“ - to jsou prášky na uklidnění, které během představení Marek, má postava, užívá. Dívka prášek popadla a bez rozpaků ho před publikem spolkla. Ujišťuji, že ve skutečnosti to je vitamin C. A obecenstvo zaryčelo nadšením. Děkovačku také doprovází krásná hudba. Režisér Hřebejk pro ni vybral „J’ai Deux Amours“ s Dee Dee Bridgwater. V takových okamžicích má obecenstvo radost, z nás tří herců opadá napětí z odehraného představení a je to moc hezká atmosféra,“ popisuje Tříska. A dodává, že rozdíl mezi diváky v Čechách a v Americe není žádný. „Obecenstvo je buď dobré, nebo méně dobré. Když s vámi jde pevně ruku v ruce, cítíte to moc dobře,“ uvádí.

Kumšt uvede Divadlo Na Jezerce na domovské scéně 18., 24., 25., a 27. května. Tři Janové se také představí 19. května ve Strakonicích, 20. 5. v Náchodě, 30. 5. v Ostravě a 31. 5. v Prostějově. Několik dalších představení Kumštu uvede DNJ v Praze i na zájezdech také v červnu.  

Více na www.divadlonajezerce.cz

   
19.04.2011 - Kultura - autor: red

Komentáře:

  1. [1] suzane [*]

    Kumšt jsem viděla a musím konstatovat že mě zklamal, Jan Kačer měl problémy s textem, a nezaujal mě ani děj, Divadlo na Jezerce má tedy lepší kusy!

    superkarma: 0 19.04.2011, 12:11:30

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme