Zdraví

Jan Saudek: Otce mi vzala rakovina

Světoznámý fotograf Jan Saudek vzpomíná na poslední setkání se svým otcem a zákeřnou chorobu, která ho připravila o život. Muž, který prošel dvěma válkami, nakonec podlehl rakovině.

Když rakovina postihne někoho vám blízkého, jsou to chvíle, které se vám natrvalo vryjí do paměti. Fotograf Jan Saudek přišel kvůli rakovině o otce...

Jan Saudek vzpomíná

Jednoho dne, které šly jeden za druhým, jednostejné už desítky let bez nejmenší myšlenky na smrt, zavolala mi vyděšená matka do továrny - a zajíkavě mi oznámila, že otce odvezli do nemocnice.

Byla polovina sedmdesátých let minulého století - a mému otci bylo víc než 81 let.

Jel jsem tam hned - ale po způsobu lidí, kteří si myslí, že život, co jsem tenkrát žil, tak půjde pořád, pranic jsem netušil - a abych se mazaně dostal k otci (tenkrát byly podmínky ve zdravotnictví velmi přísné), prohlásil jsem lékaři, že otec umírá a chci se s ním rozloučit. Měl to být jen trik, ale doktor mi k mému úžasu řekl, že ano: „Váš otec umírá, vezměte si zelený plášť a jděte mu říct sbohem.“

Tatínek, už pod účinkující narkózou, ležel na vozíku v předoperačním sále. Přistoupil jsem.

Byl křehký a bezbranný - políbil jsem ho jen - a on mi, po dětském způsobu, zašeptal, že půjde na operaci - a já na to, že až se vrátí, půjdeme spolu plavat do řeky, jak jsme chodili celý život. Pak mne vyhnali.

Zemřel příští noc. Rakovina, metastázy - a tak dále.

Byl to starý muž - prošel dvěma válkami. Ale umírají i děti, ženské v rozkvětu sil, chlapci na univerzitách - tohle nic není!

Ale já dnes myslím na všechny a vím, že až jednou budou zvonit zvony po celém světě, bude to den, kdy byl vynalezen Lék.

Modlím se za to.

Jan Saudek

Jan Saudek

POŠLI PŘÍBĚH - CENA NADI URBÁNKOVÉ

Sdružení Rakovina věc veřejná založilo projekt „Pošli příběh - Cena Nadi Urbánkové“, na kterém spolupracuje s magazínem Žena-in.cz. Projekt je určen všem lidem, kteří přišli jakýmkoli způsobem do kontaktu s rakovinou.

Součástí tohoto projektu se tedy můžete stát i vy, mile čtenářky! Jak? Formou vlastního příběhu popište své zkušenosti, obavy i naděje, které jste přímo vy či někdo z vašich blízkých v souvislosti s onemocněním prožili. Neposílejte je ale do naší redakce, navštivte stránky projektu a napište svůj příběh do připraveného formuláře.

S nejzajímavějšími příběhy se budete setkávat také na stránkách magazínu Žena-in.cz.

Čtěte také...

   
01.06.2011 - Prevence rakoviny - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [5] monkee [*]

  Klára Milošová — #2 Určitě má, Sára Saudková schovává jako poklad jeho dopisy, kdoví, co se v nich jednou po létech, až budou vydány v pamětech, naši potomci dočtou. Já se toho už, asi, nedožiju.Sml15Sml15

  superkarma: 0 01.06.2011, 23:46:02
 2. [4] pinokio [*]

  Skoro mě rozbrečel.

  superkarma: 0 01.06.2011, 18:20:43
 3. avatar
  [3] maje [*]

  tohle je po hodně dlouhé době něco, co se mi líbí jak lidsky, tak literárně. pan Saudek má úžasné fotky, ale ty rozhovory a některé názory Sml15Sml15Sml15

  superkarma: 0 01.06.2011, 10:30:20
 4. avatar
  [2] Klára Wimmerová [*]

  Tenhle minipříběh mě zaujal ze všech těch o rakovině, co tu dosud byly, asi nejvíc - netušila jsem, že pan Saudek má i literární talent. :)

  1. na komentář reaguje monkee — #5
  superkarma: 0 01.06.2011, 09:46:15
 5. avatar
  [1] enka1 [*]

  Já taky,Jene.

  superkarma: 0 01.06.2011, 08:51:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme