Bulvár

Jan Přeučil: Mým vzorem je Dustin Hoffman


Jan Přeučil patří bezesporu mezi nejlepší české herce a zároveň gentlemany. Narodil se v roce 1937 v Pardubicích, již po roce se však s rodiči přestěhoval do Prahy. V roce 1960 absolvoval na DAMU.

 

Po ukončení studia získal angažmá v Divadle na Zábradlí, kde působil 33 let, stal se dokonce šéfem činohry. Od roku 1994 pracuje na volné noze. Dlouhých 27 let učil na DAMU a nyní vyučuje na herecké škole v Banské Bystrici.

 

Zahrál si například ve filmech Smrt v sedle, Zločin v dívčí škole, Čtyři vraždy stačí, drahoušku, Nesmrtelná teta, Jak básníci přicházejí o iluze a jiných.

 

Se svojí ženou, Štěpánkou Haničincovou, prožil třiatřicet let. „Doufám, že jsem pro ni znamenal tolik jako ona pro mne,“ říká. Nyní žije s herečkou Evou Hruškovou.

 

Poměrně dlouhou dobu jste působil v divadle Na zábradlí, nestýská se vám po něm?

Ano, podstatnou část svého hereckého života jsem strávil v divadle Na zábradlí, kde jsem působil 33 let. Paní ředitelka Doubravka Svobodová mi dokonce řekla, že vlastně v celé éře divadla jsem tam byl nejdéle. Prožil jsem zde nádherné chvíle, ale na druhou stranu i okamžiky velice kruté a bolestivé. Takový je ale život, takže na ty bolestivé chvíle raději zapomínám a spíše vzpomínám na ty příjemné.

Divadlo Na zábradlí mělo vždy co říci. Režisér Jan Grossman jednou vyřkl hezký termín, ve kterém divadlo Na zábradlí označil jako apelativní divadlo, divadlo, které nějak oslovuje diváka, nenechává ho chladným a nutí ho k určitému přemýšlení. Podle mě je důležité, aby divák nešel do divadla jen proto, že je to společenská událost, ale především proto, že divadlo pro něj něco znamená, že v něm dojmy a pocity ještě dlouho zůstanou.  

 

Kde vás mohou čtenářky vidět nyní?

Před rokem mě oslovil Jan Schmid z divadla Ypsilon, což mě nesmírně potěšilo. Je tam ohromná parta s Jiřím Lábusem, Martinem Dejdarem a dalšími, a ta drží hezky pospolu a právě to mi připomíná zlaté časy divadla Na zábradlí. Hraji zde v komedii Vdovou proti své vůli, to představení má obrovskou odezvu a vždy se na večerní vystoupení těším. V létě hraji na Pražském hradě v Shakespearovských hrách, konkrétně mám podepsanou smlouvu s režisérem Jiřím Menzelem na Veselé paničky Windsorské. 

 

Vyučujete na divadelní fakultě na Slovensku, jaké předměty učíte?

Přednáším hereckou tvorbu. Před své studenty se ale nestavím jako vousatý profesor, to chraň bůh. Spíše zastávám teorii, že jsem jejich budoucí starší kolega, takže se dle toho i chovám.  Asi před deseti lety mě oslovili kolegové na Slovensku na fakultě hudebně-výtvarné a divadelní, abych zde učil, a i když musím dojíždět daleko, tak mě to nesmírně baví. Vždy jsem obdivoval slovenské herce pro jejich zdravou expresivitu. Rovněž pořádám rétorické laboratoře (kurzy rétoriky), kde vyučuji, jak se správně vyjadřovat, chovat, prezentovat…

 

Jakou radu dáváte svým žákům – budoucím hercům nejčastěji?

Měli by být na sebe přísní, to je alfa a omega všeho. Když někdo dostane od boha talent a chce dělat např. herectví, je jeho povinností se zdokonalovat a zlepšovat neustále. Za tím je obrovské množství snažení a člověk na sobě musí pracovat celý život.

 

Takže?

Svým studentům dávám radu: „Neumdlévat a stále na sobě pracovat.” Také jim ale radím, aby byli zdravě suverénní a zároveň zdravě pokorní.

 

Jak byste tedy definoval herce?

To je zajímavá otázka a ještě těžší odpověď. Je to člověk, který by měl umět zahrát roli takovým způsobem, aby divák, který jeho výstup sleduje na jevišti nebo v televizi, se cítil být jeho výstupem nějak osloven. V tom má umělecké dílo obrovskou moc a v tom je i smysl herecké profese.

Já vždy říkám, že herec by měl být určitým nositelem kultury. Na herce by se mělo pohlížet jako na osobu, která dokáže i obyčejnému člověku ukázat život a lidské hodnoty z jiného pohledu. Herec by se měl podle toho i chovat a být jakýmsi gentlemanem.  

 

Vystudoval jste víceméně „z donucení” dřevomodelářství, vracíte se někdy k této činnosti?

V té době, v padesátých letech, byl můj otec považován za třídního nepřítele, protože chtěl demokracii. Mně, jako synovi nepřítele, bylo řečeno, že musím smýt vinu svého otce, proto jsem byl poslán do továrny na „převýchovu”. Dřevomodelářství mi bylo tedy určeno. Obdivuji tento obor, je to nádherná práce, svůj volný čas ale věnuji spíše relaxaci. S mojí paní nejsme na chalupaření ani na zahradničení, nemáme chatu ani chalupu, nejsem ten montérkový typ. Přestože můj život začal v továrně, jsem povahou spíše kavárenský typ.

 

Jak tedy trávíte svůj volný čas nejraději?

Rád chodím na koncerty a do kina. Miluji moře a moje paní taky, takže pravidelně každé léto jezdíme do Řecka na ostrov Thasos. Neopalujeme se na pláži – ale sedíme pod borovicemi, popíjíme kafíčko, vínečko, čteme si, učíme se nové texty – prostě užíváme si přítomný okamžik.

Obdivuji moře a rád se k němu ráno chodím procházet. V době, kdy nikde nikdo není, si tak mohu s mořem nerušen povídat. Moje paní se směje, jestli někdy to moře pustím ke slovu. Tehdy si uvědomím to kouzlo a magičnost přírody. Tu její sílu a řád…

 

Když jsme u té přírody, v Máji hrajete malou roli, proč jste ji přijal?

Protože mám velice rád poetiku režiséra a kameramana F.A. Brabce. Je to podle mého názoru jedna z nejvýraznějších osobností filmařského světa. Jeho pohled je nesmírně osobitý, výtvarný, velmi mě oslovuje. A já se snažím i malou roli odvést na úrovni.

 

Kdo je tedy váš herecký vzor?

Obdivuji preciznost a charakterizaci postav Dustina Hoffmana, toho mám velice rád. Jeho přístup k herecké práci a profesionalitu skutečně obdivuji.

 

Jaký je váš oblíbený snímek?

To je těžké, ale nesmírně se mi líbil film režiséra Polanského Pianista a pak mě také oslovil snímek Match point od Woodyho Allena. 

 

S vaší ženou hrajete loutkové divadlo, jak tento nápad vznikl?

Oslovil jsem před osmi lety Evu, protože jsem věděl, že má velmi kvalitní představení pro děti, myslel jsem, že jednu pohádku uděláme spolu – tehdy jsem potřeboval naplnit čas do poslední vteřiny, byla to smutná doba po odchodu mé ženy Štěpánky. A jak vidíte, u jednoho představení nezůstalo, máme jich pět společných. A navíc krásný vztah.

 

 

Co byste popřál čtenářkám Ženy-in? 

Přeji všem dámám a paním krásné jaro plné lásky!

   
02.03.2009 - Rozhovory - autor: Pavel Miškovský

Komentáře:

 1. avatar
  [30] Myškomedvídek [*]

  pan Přeučil je galantní a šmrcovní pán,za poděkování děkujeme,to zahřeje u srdíčkaSml7Sml75

  superkarma: 0 29.05.2009, 00:29:53
 2. [29] esterka820 [*]

  TAKOVÝCH ZDVOŘILÍCH MUŽŮ JAKO JE PAN PŘEUČIL ,BY MOHLO BÝT VÍC.

  DĚKUJEME ZA PŘÁNÍ.

  superkarma: 0 26.04.2009, 16:15:26
 3. avatar
  [28] denca18 [*]

  krasne nam zapral,jej potesilo........napodobne..... dakujemeeee :))

  superkarma: 0 26.04.2009, 14:24:35
 4. [27] FAXÍK [*]

  krásné přáníčko,děkujeme

  superkarma: 0 21.04.2009, 10:41:24
 5. [26] Pavla_b [*]

  ToraToraTora: nedabuje, Denny Trejo mluví sám

  superkarma: 0 02.03.2009, 14:50:04
 6. avatar
  [25] Suzanne [*]

  7kraska: ale on taky neříká, že je jeho vzorem - na otázku o vzoru jen uvádí, že se mu líbí jeho herectví
  Jinak jsem přesvědčená, že když má člověk narazit na někoho, kdo ho zviklá, tak ho potká kdekoli, nejen v Čechách. I když tady to viklání bývá asi častější, uznávám.

  superkarma: 0 02.03.2009, 13:15:42
 7. [24] 7kraska [*]

  treba v Americe se nikdo neboji pustit do neceho uplne novyho i v pokrocilym veku, a nikdo mu nerika, ze na to je starej...studovala jsem v UK a byli tam normalne lidi pres 40 i pres 50, ktery zacinali neco jako druhej zivot

  superkarma: 0 02.03.2009, 12:47:36
 8. [23] 7kraska [*]

  jeste dodavam, ze Dustin Hofmann je pokazdy jinej, verite mu autistu i zenskou, kdyz hraje...Preucil je porad stejnej, at hraje cokoliv - porad je typ podvodnika/sarlatana...zamlada hral v TV partnera Seherezady, to jsem ho mela nejradeji

  superkarma: 0 02.03.2009, 12:46:20
 9. [22] Anai [*]

  A ještě: Tehdy se říkávalo, že kariéra herečky se dělá výhradně přes postel, že kdo nemá ostré lokte, atd, atd.... no a na mě bylo na první pohled vidět, že bych neuspěla, bývávala jsem velmi zakřiknuté děvče, pravý opak dnešní podoby!

  superkarma: 0 02.03.2009, 12:40:39
 10. avatar
  [21] Deafina [*]

  Já se musím přiznat, že ač mu sluší klobouky, vadí mi, když je nosí tam, kde páni pokrývky hlavy mít nemají.

  superkarma: 0 02.03.2009, 12:39:46
 11. [20] Anai [*]

  Altamora: ani při nejmenším nezkoumal, zda jsem či nejsem talentovaná, jinak bych tohle vůbec nikam nepsala! A ostatní: Pamětnice vzpomenou, že tehdy byl člověk ve 23 letech fakt starší, zhruba stejně, jako dnes ve 33... Třeba to myslela dobře a chyt se mé výtvarničiny.

  superkarma: 0 02.03.2009, 12:39:27
 12. avatar
  [19] OlgaMarie [*]

  7kraska: Vupomeň na Belousovou s Protopopovem! Ti začínali bruslit ve věku, kdy mnozí dnes končí a myslím, že snad vyhráli 3x olympiádu hodně po třicítce.

  superkarma: 0 02.03.2009, 12:36:08
 13. avatar
  [18] Suzanne [*]

  7kraska: to se může stát kdekoli, nejen v Čechách.

  superkarma: 0 02.03.2009, 12:35:09
 14. avatar
  [17] ToraToraTora [*]

  Zrovna nedávno mě dostal do smíchu ten paradox. Dabuje v reklamě Mountfield toho mexičana s vlasy do půlky zad....On

  superkarma: 0 02.03.2009, 12:07:37
 15. [16] 7kraska [*]

  rict nekomu ve 22 letech, ze je na nakou praci starej, to je teda pekne hnusny...to muze rict baletce, kdyz s tim teprve ve 22 letech zacina, nebo sportovkyni, ale ne herecce

  superkarma: 0 02.03.2009, 10:52:46
 16. [15] 7kraska [*]

  nemam davat F5.....jo, to mi taky napadlo, ze si Preucil myslel, ze Anai nema talent, ale kdyz ji ani nevyzkousel, tak jsem tu ideu zavrhla

  superkarma: 0 02.03.2009, 10:44:46
 17. [14] 7kraska [*]

  Anai, to mne tedy Preucil zklamal, ze Ti rekl takovou hovadinu....to se muze stat jen v Cechach, ze lidi se navzajem predem odrazujou od moznych sanci

  superkarma: 0 02.03.2009, 10:42:58
 18. avatar
  [13] OlgaMarie [*]

  Suzanne: Ta slečna, o které píšu, měla smůlu, že rodiče byli tvrdě proti studiu zpěvu a i já jim domlouvala. Tak si slečna vzala muzikanta a on ji ve studiu podporoval. Později si ale v divadle našel jinou... To už ale jeho žena byla dávno v angažmá.

  superkarma: 0 02.03.2009, 10:29:18
 19. avatar
  [12] Suzanne [*]

  Je pravda, že některé talenty skutečně dozrávají s věkem. Někdy i právě to odmítnutí nastartuje v člověku procesy, o kterých by si dříve mohl nechat zdát. Co tam není ve 14 či ve 20, může se objevit později, jak člověk dozrává či na sobě pracuje. Všechno má vždycky svůj čas

  superkarma: 0 02.03.2009, 10:03:40
 20. avatar
  [11] OlgaMarie [*]

  Altamora: Znám sólistku opery, kterou nevzali na konzervatoř. Jistá profesorka ji označila za zcela ne, ne, ne. Slečna šla na gympl a opět to zkusila. Málem to vzdala, když uviděla stejnou profesorku, ale s jakou chutí paní profesorce zdůvodnila, proč nešla na konzervatoř dřív, nemusím popisovat. Pravda je, že si i na gymplu platila soukromé hodiny.

  superkarma: 0 02.03.2009, 09:52:23
 21. avatar
  [10] kareta [*]

  náš nejlepší padouch- jak já ho nesnášela!

  superkarma: 0 02.03.2009, 09:43:07
 22. avatar
  [9] Altamora [*]

  7kraska: A co když to bylo třeba takto - pan Přeučil neměl dojem, že Anai má talent, nepřesvědčila ho, tak ji odradil s poukazem na věk, protože mu to připadalo méně zraňující. (Podotýkám, že nemám nejmenší ponětí, jestli Anai je i není dobrá herečka a pan Přeučil není můj oblíbenec.)

  superkarma: 0 02.03.2009, 09:38:00
 23. [8] gentiana [*]

  Anai: to je tak, když někdo dána autority víc, než na vlastní rozum. Pravda je, že takhle zamlada si ještě málokdo uvědomuje, že slovutný pan profesor nebo tak někdo může být taky pěkný debil.

  superkarma: 0 02.03.2009, 09:31:18
 24. [7] 7kraska [*]

  Anai, to mne tedy Preucil zklamal, ze Ti rekl takovou hovadinu....to se muze stat jen v Cechach, ze lidi se navzajem predem odrazujou od moznych sanci

  superkarma: 0 02.03.2009, 09:15:23
 25. avatar
  [6] Suzanne [*]

  Anai: tyhle rady jsou dobré i k tomu, že někdo rezolutně prohlásí, že starý není, že ví, že se uplatní a chce to. Zřejmě to silné puzení přišlo až později

  superkarma: 0 02.03.2009, 09:12:28
 26. avatar
  [5] Suzanne [*]

  Mám ho ráda, divadlo s Evou Hruškovou děti milujou, navíc oba vypadají fantasticky.

  7kraska: Ony se ty věci pořád dají udělat krásně a za minimum. Ale požadavej je rychlejší, větší, barevnější, akčnější  superkarma: 0 02.03.2009, 09:08:47
 27. [4] Anai [*]

  sanvean: Tříska je určitě úžasný, ale tady je řeč o Přeučilovi, ne? Tento pán zasáhl do mého osudu, tedy možná. Kdysi byl vybrán mým mecenášem, který mě měl dostat na herectví na DAMU jako můj školitel. Ovšem pan Přeučil se mě, aniž by mě jakkoliv vyzkoušel, nejdříve zeptal na věk. Bylo mi něco mezi 22 a 23. Poté prohlásil: "Jak si myslíte, že se po studiu uplatníte? Máte nulovou šanci, jste stará, převálcujovu Vás konzervatisti... neumíte ještě něco jiného?" Řekla jsem, že maluju. Navrhl studum scénografie a tak jsem poslechla (bohužel to nevyšlo), nakonec - taky mě to bavilo. Po asi 10 letech jsem se s p. Přeučilem setkala znovu. Připomněla jsem mu jeho radu a on se zeptal: Poradil jsem Vám dobře? Já tehdy řekla, že asi ano. Měla jsem dvě malé děti a život vedla pouze rodinný. A abych se přesvědčila ještě víc, že herectvím bych se nikdy neuživila, za dalších 15 let jsem nastoupila do Divadla Kámen. A už si tak úplně jistá svou odpovědí nejsem... ale to musí posoudit spíš diváci a můj režisér

  superkarma: 0 02.03.2009, 09:06:56
 28. avatar
  [3] sanvean [*]

  7kraska: Pohádky tisíce a jedné noci Já nedávno viděla Zemanův animovaný film namluvený Třískou, úplně mě to dostalo.

  superkarma: 0 02.03.2009, 08:23:49
 29. [2] 7kraska [*]

  zajimavy, ze za komunistu se s minimem prachu delaly uzasny kulturni veci, hlavne pro deti...to proto, ze se na nich podilely Osobnosti - jako treba Preucil

  superkarma: 0 02.03.2009, 06:54:27
 30. [1] 7kraska [*]

  mam rada Preucila i Hanicincovou i Hruskovou (uzasna Popelka)...to jsou herci meho detsvi...pamatujete?

  Sahrazad dlouho krali vypravela,
  tisic a jednu noc ji naslouchal,
  slavici pisen ze zahrady znela,
  a jasmin vonel,
  svezi vanek val

  ....doufam, ze si nekdo uvedomi, jak dobry ty pohadky byly a vyda je na DVD, i kdyz tam hrali jen dva herci v papirovych kulisach a bylo to cernobily!

  superkarma: 0 02.03.2009, 06:52:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme