Přečtěte si příspěvek od čtenářky Jaly, která zastává názor, že nic není tak jednoduché a černobílé, jak se na první pohled zadá... To je pravda.

Milá Sašo, milé ženy-in!

Když jsem si přečetla v pátek upoutávku a diskusi k dnešnímu tématu, nabyla jsem podle prvních komentářů dojmu, že by snad všichni, co mají maturitu, byli raději vyučení. Že s maturitou nemají šanci na uplatnění. No pak ale přibylo i komentářů o tom, jak je vzdělání v dnešní době důležité.

 Ono to asi nebude tak jednoduché a černobílé, jak se možná na první pohled zdá.

 Zrovna v naší ulici  - jeden dům od nás – bydlí jeden velmi šikovný řemeslník, umělecký kovář.

Má dokonce výstavní pavilon ve své zahradě, kde občas pořádá veřejné výstavy hojně navštěvované. Je to člověk, kterého si lidé v naší čtvrti velmi váží. Navíc je i příjemný a skromný, i když má určitě být na co hrdý. Myslím, že nemá nouzi o zakázky, takže v jeho případě platí, že řemeslo má zlaté dno.

 Mám i druhý příklad. Můj dědeček, kterého jsem bohužel neměla to štěstí poznat, protože zemřel rok před mým narozením, byl církevní malíř a restaurátor. Po vyučení šel „na zkušenou“ dokonce do Vídně. Také zajímavé řemeslo, že? Na konci první republiky byl i městským zastupitelem a teprve nedávno jsem se dozvěděla, že byl zařazen mezi významné občany maminčina rodného města, ač sám nebyl rodák. Vlastně jsem se o něm některé věci dozvěděla až na pohřbu jeho syna, mého strýce, který se u něj vyučil, ale dál mu přes nesporný talent nebylo dopřáno studovat malířství díky „nevhodnému původu“. Maloval tedy také jako dědeček „jen“ kostely, i když měl určitě na víc.

Vím, že zrovna toto nejsou ty typické příklady, které měla Saša svým tématem na mysli. Určitě chtěla spíš znát naše názory na ta praktická řemesla a řemeslníky, které potřebujeme v každodenním životě.

Dnešní doba je skutečně jiná. Mnoho lidí si myslí, že řemeslo je něco podřadného, že pracovat rukama je něco nepatřičného, že je potřeba vystudovat nejen střední, ale i vysokou školu. A kdo může, tak jich vystuduje i víc. A mnohdy ani to už dnes není záruka lepšího zaměstnání.

Vzdělání a vzdělaných lidí si nesmírně vážím. Teď samozřejmě nemyslím ty, co si koupili tituly v Plzni či na jiných, mnohdy soukromých rádoby VŠ  nevalné úrovně. Mám ale pocit, že za posledních dvacet let došlo u nás obecně k veliké degradaci vzdělání – na všech stupních. Je to smutné, že zatímco před revolucí jsme mohli být hrdi na výsledky našeho – nesvobodného – školství, uznávaného i v zahraničí, dnes už je asi mnohé jinak …

Je to ale v lidech. Jen tam, kde se v rodině mluví o vzdělání s úctou, mohou vyrůst vzdělaní jedinci, které naše společnost potřebuje. Možná to zní trochu jako fráze, že?

A naše učňovské školství? Vlastní zkušenost s tímto typem školství nemám, nerada bych tedy dělala unáhlené závěry. V současné době je asi v dost velkém útlumu. Určitě to souvisí i s tím, že populačně silnější ročníky teprve do puberty dorůstají. Možná se ale ještě dožijeme i v této oblasti pozitivních změn.

Mám pocit, že bychom je všichni – a to nejen zde na tomto webu – uvítali…

P. S.  Vyučeného řemeslníka sice doma nemám, ale umí toho víc, než mnohý s výučním listem.

Jala

pozn.red.: text nebyl redakčně upraven

___________________________

V tomto příspěvku to padlo. Čím toho člověk umí víc, tím je skromnější.
Dnes čím dále více lidí ztrácí jak šikovnost, tak skromnost. Také budu doufat, že se dožijeme pozitivních změn
Děkuji za příspěvek a přeji pěkný den – samozřejmě i s šikovným (ne)řemeslníkem :)
Saša

Tématem dne 30. 7. 2012: řemesla a řemeslníci

  • Máte doma řemeslníka?
  • Jaké jsou vaše zkušenosti s řemeslníky?
  • Myslíte, že jich ubývá? Zejména mezi mladými lidmi.
  • A proč?
  • Věříte, že řemeslo má i dnes zlaté dno?
  • Jsou dnešní řemeslníci placeni dobře nebo špatně?
  • A jaký je váš názor na nabírání nekvalifikovaných pracovních sil?
  • Je to nevyhnutelné?
  • A co říkáte na rušení učilišť?

Téma je to závažnější, než se zdá. Doufám, že mě v tom nenecháte samotnou a třeba jen krátce se vyjádříte. Těším se na vaše příspěvky.

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z pisatelek odměním pěkným dárkem (vhodným i pro řemeslníka)), tělovou kosmetikou Avon / planet spa

foto

Reklama