Příspěvek od čtenářky Jaly také připomíná tu pohádku o dědečkovi a jehle v kupce sena, jak měnil, až vyměnil. Na její konci ale hrouda zlata je. A má podobu velkého domu se zahradou.

Moc ráda čtu příběhy ze života popisující zajímavé, mnohdy až dramatické osudy. Dnešní téma k tomu vyloženě vybízí, i když já miluju příběhy se šťastným koncem …

 Myslím, že větu, která je vlastně dnešním tématem, musel vyslovit opravdový zoufalec. Člověk, který buď zažil obojí, anebo se možná stěhoval do podstatně horšího či menšího bydlení.

To se ale taky stává… U mě to naštěstí bylo jinak.

 Moji rodiče spolu bydleli ve třech bytech a nakonec si koupili dům. Vlastně si pamatuju jen to poslední stěhování. V době těch předchozích jsem buď nebyla na světě, nebo jsem byla velice malá. Dům koupili po velkých peripetiích, když už jeden měli téměř 10 let předtím koupený. Pak jim díky měnové reformě padla nejen možnost koupě (prodávající byl z Prahy a pracoval na ministerstvu, takže si „logicky“ prodej rozmyslel), ale zároveň i všechny našetřené peníze. Nakonec se jim starší dům se zahradou podařilo koupit. Po nezbytné rekonstrukci jsme se stěhovali a zbytek se už opravoval za provozu. To mě do budoucna hodně poznamenalo, takže jsem si já sama žádný dům nepřála. Stěhováním jsem ztratila své prostředí, byt byl v menším pěkném cihlovém domě, kde jsem měla v okolí plno kamarádek. Prostě se mi tam líbilo, i když je možné, že si to dnes příliš idealizuji.

Dokonce jsem v té době trochu záviděla svým spolužačkám, že mají to štěstí a bydlí v paneláku.

My s manželem jsme s byty měli vlastně kliku. Ten první pidibyteček byl vlastně garsonka ve starším cihlovém domě. Manžel ho dostal ihned po promoci od své firmy. Věděli jsme, že se během roku má uvolnit krásný velký jednopokojový byt s obývací kuchyní a zahrádkou na velmi klidném náměstí v malé cihlové šestibytovce.

Rok jsme přežili docela snadno – manžel byl vlastně většinu toho roku na vojně. Neměli jsme děti, takže to bylo v pohodě. Náš první skutečný byt se mi ohromně líbil. Vše jsme stěhovali na vypůjčeném přívěsu, když si manžel z vojny odskočil na opušťák. Snad jedinou nevýhodu tento byt měl – byl nám po narození syna docela těsný. A neměl výtah. Takže si to asi dovedete představit – zvláště v zimě s nákupem a dítětem ve fusaku do 3. patra. Možná bychom v tom bytě museli setrvat i delší dobu, kdyby můj šikovný manžel nedostal spásný nápad. Když se totiž odstěhoval soused, který vlastně bydlel v identickém bytě na patře, požádal firmu, zda by mohl k tomuto bytu připojit i půdní prostory a vybudovat byt větší. Jako stavař okamžitě viděl, že tento sousední byt má k budování půdní vestavby mnohem lepší dispozici. Ihned se pustil do díla, udělal samozřejmě projekt, vše na potřebných místech vyřídil a pustil se vlastnoručně do díla.  Materiál financovala firma, ale jeho práci ne.  Ale to ho netrápilo. Vidina většího bydlení byla lákavá.  Za pomoci nějakých řemeslníků to zrealizoval za půl roku.

Toto bylo nejradostnější stěhování v mém životě. Měli jsme krásný třípokojový byt a stěhovali jsme se jen ze dveří do dveří. Znáte větu V novém bytě nové dítě? Nic tomu nebránilo.

Asi si myslíte, že takový byt snad ani nelze opustit. Ale lze. Naskytla se nám možnost nového – lepšího - bydlení. Jen moc lituju, že jsme si tento byt pořádně neužili. Po necelých třech letech jsme se stěhovali do našeho posledního bytu. Byl krásný, velký, se dvěma lodžiemi, měl i výtah. Také se mi tam moc líbilo. Stěhování bylo opět snadné, byl ve stejné čtvrti, jen o pár ulic dál. A zase se šlo do nového. Možná bychom tam vydrželi i dodnes, ale tento byt na rozdíl od těch předchozích neměl u domu zahrádku. Tu jsme si po ročním hledání sice koupili, ale na opačném konci města.  Neříkám, že to byl hlavní důvod, ale ježdění na ni nás začalo trochu unavovat. Po určité době manžel nadhodil to, co říkal na začátku manželství. Co kdybychom si přece jen pořídili domeček?

No zkrátím to. Nakonec jsme se tedy stěhovali ještě jednou. Do velkého domu s velkou zahradou. Dnes už je tu pro nás všechno velké, děti se odstěhovaly…

Ale nebudu se rouhat. Nakonec máme, co jsme chtěli, ne?

pozn.red.: text nebyl redakčně upraven

________________________

Tak velký dům se zahradou, to je krásné završení stěhování. Já už bych dál nepokračovala.
A že je velký? Byty jsou dnes drahé, třeba budou jednou děti dětí rády, že mají kam hlavu složit ))
Děkuji za příspěvek a užívejte si krásného bydlení
Saša

Téma dnešního dne 6. srpna: Stěhování

 • Kolikrát za svůj život jste se stěhovaly?
 • A z jakých důvodů?
 • Napište, i kdyby jenom jednou.
 • Co považujete u stěhování za nejhorší?
 • Ztratilo se vám někdy něco?
 • Myslíte, že je lepší vyhořet než se stěhovat?
 • A co chudáci lidé ze zaplavených oblastí, kteří se stěhovat musí?
  Znáte nějaké?
 • Pokud máte, napište i nějakou veselou stěhovací historku.
 • A můžete posílat i fotografie, třeba se stěhováky :)

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu ze čtenářek odměním dárkovou kazetou přírodní bylinné kosmetiky Ryor.

kosmetika

Reklama