Rodina

Jaký typ léčby neplodnosti je pro vás nejvhodnější?

V celosvětovém měřítku je dnes na světě přes 3 miliony dětí, které se narodily pomocí IVF. Ale i ostatní metody léčby neplodnosti jsou úspěšné: 50 procent párů se dočká vysněného potomka.

Neplodnost má celou řadu příčin a právě podle nich by se měl řídit výběr terapie individuálně u každého páru.

Správné načasování

plodnostNěkdy stačí pouhé správné načasování pohlavního styku, a to zejména u žen majících nepravidelný cyklus. Vystihnutí momentu ovulace, tedy uvolnění vajíčka, je pro otěhotnění stěžejní. Nejspolehlivější metodou určení ovulace je pomocí běžně dostupných ovulačních testů. Ty vám také prokážou, zda vůbec k ovulaci dochází.

Léky při potížích s ovulací

Pokud se ovulace nedostavuje tak, jak má, lékař nejdříve předepíše léky. Jsou k dispozici jak léčiva užívající se ústy, tak injekčně podávaná hormonální léčba.

Chirurgické metody

Chirurgie přichází na řadu v případě neprůchodných vejcovodů. K tomu může docházet z různých příčin, např. jako následek některých onemocnění, jako je endometrióza, po proběhlé infekci v minulosti či v důsledku předchozích operačních zákroků.

Když se mluví o IUI

IUI znamená intrauterinní inseminaci a je častým a oblíbeným řešením. Jedná se o zavedení spermatu do ženiny dělohy v okamžiku ovulace. Výhodou je nižší zátěž pro ženin organismus než u klasického umělého oplodnění a finanční dostupnost. Ovšem pravděpodobnost otěhotnění je také nižší. Obměnou, zejména u mužského typu neplodnosti, je použití dárcovského spermatu. Pak si je však nutno uvědomit, že ženin partner nebude biologickým otcem dítěte.

Klasické umělé oplodnění neboli IVF

IVF odstraňuje všechny bariéry mezi spermatem a vajíčkem, splynutí obou probíhá přímo v laboratoři a do ženiny dělohy je vráceno až samo embryo. V případě špatné kvality spermií je možné dokonce aplikovat spermii přímo do vajíčka. Většina IVF dnes probíhá právě touto metodou. A tak, jako existují dárci spermií, existují i dárkyně vajíček. Rovněž je možné použít rovnou celé dárcovské embryo, zpravidla od jiného páru, jenž také podstupuje IVF oplodnění a nějaká embrya mu doslova „zbydou“. Boomem v IVF technice je po splynutí vajíčka se spermií udržení embrya v laboratoři po dobu 5 dní a až poté jej aplikovat do dělohy, čímž je lépe odhadnutelná jeho schopnost přežití.

Náhradní mateřství

Hojně z etického hlediska diskutovanou možností je situace, kdy ženy, jež mají problémy s donošením, aplikují embryo do dělohy náhradní maminky.

Metod umělého oplodnění je tedy celá řada, je důležité všechny možnosti řádně prodiskutovat s odborníky a vybrat to správné řešení právě pro vás.

Zdroj: www.zenska-neplodnost.cz

   
22.07.2014 - Těhotenství a porod - autor: U lékaře

Komentáře:

 1. [8] mamina73 [*]

  Náhradní mateřství mi přijde jako velmi dobrá varianta, pro páry které nemohou jinak mít geneticky vlastní miminko, jen škoda že to nejde více právně ošetřit.

  superkarma: 0 02.08.2014, 20:42:26
 2. avatar
  [7] samecka [*]

  peetrax — #6 kámoš to taky podstoupil - martyrium, ale je pravda, že zohledňovali třeba vizuální podobu adoptivních rodičů s dítětem podle fotek a tak. Stálo to za to (už řvuSml27), malý je nádherný, skvělý a jako by tátovi vypadl z oka!A druhý kluk šel přirozenou cestou za dva roky!Sml67Sml16

  superkarma: 0 22.07.2014, 23:06:25
 3. avatar
  [6] peetrax [*]

  rendvo — #1 možná bys vadila ty - těm, kteří rozhodují, zda dítě do rodiny umístí. Ten tvůj smích by tě asi přešel. Kamarádka a její manžel procesem posuzování procházejí třetím rokem, příští rok "už" možná dítě dostanou.

  1. na komentář reaguje samecka — #7
  superkarma: 3 22.07.2014, 18:05:42
 4. avatar
  [5] peetrax [*]

  Léčbou neplodnosti je správné načasování? WTF? Sml14

  superkarma: 0 22.07.2014, 18:04:19
 5. [4] Zuza70 [*]

  Sml80Sml80Sml80

  superkarma: 0 22.07.2014, 15:44:12
 6. avatar
  [3] Ivanka [*]

  rendvo: co je finančňe náročné? Adopce?

  superkarma: 0 22.07.2014, 08:00:44
 7. avatar
  [2] buldok [*]

  S tímto jsem naštěstí problém neměla, otěhotněla jsem poměrně brzy.

  superkarma: 0 22.07.2014, 06:36:51
 8. avatar
  [1] rendvo [*]

  je dobře že pro ženy které nemohou mít děti existují tyto možnostiSml16

  kdybych nemohla mít děti tak by mě nevadila ani adopceSml30 akorát si myslím že je to asi finančně náročné

  1. na komentář reaguje peetrax — #6
  superkarma: 0 22.07.2014, 00:34:05

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme