Rodina

Jaký je život s dvojčaty?

Tak na tuhle otázku odpověď neznám. Dvojčata doma nemám, takže mi chybí vlastní zkušenost, znám ale dost lidí, kteří mají děti – dvojčata, sourozence – dvojče nebo jiná dvojčata v rodině.

U nás v rodině se nikdy žádná dvojčata nevyskytla, ani v rodině manžela. Bylo tedy málo pravděpodobné, že by se nám dvojčata mohla narodit. Přesto jsem si oddechla vždy, když mi doktor potvrdil, že budeme mít jen jedno dítě. Myslím totiž, že starat se o dvě miminka najednou musí být daleko složitější než o jedno. A co mi řekly maminky dvojčat – ještě horší bylo, když jejich děti začaly chodit a běhat každé jinam. Přece jenom uhlídat jedno dítě je proti tomu pohoda. Na druhou stranu když pak dvojčata trochu vyrostou, mají doma stejně starého kámoše na hraní a nikdy nejsou samy, u některých dvojčat to tak platí dokonce celý život.

dvojčata

Vlastně jedna dvojčata v rodině máme, narodila se sestřenici, když jsem chodila na gymnázium. Jezdívala jsem k nim o prázdninách a sestřenici trochu s malými kluky pomáhala. Tehdy jsem zjistila, jaký je to s dvojčaty kolotoč. Kluci samozřejmě nechtěli spát ve stejné době, ještě neuměli sami jíst, takže se dožadovali jídla, když zrovna dostával ten druhý, špinavého prádla a plen bylo dvakrát tolik, kočárek byl o hodně těžší než pro jedno dítě...

Jednou si sestřenice někam odskočila a já kluky hlídala v době odpoledního spánku. Leželi v postýlkách, tak jsem jim nechala otevřené dveře, abych je slyšela. Oba si něco broukali, ale neřvali, tak jsem se na ně šla podívat asi až po deseti minutách. A už při vstupu do pokoje mě polilo horko... Byl tam příšerný smrad, jeden z kluků se pokakal a sundal plínu, takže si asi dovedete představit, kde všude její obsah byl - na prostěradle, peřince i na tyčkách od postýlky. Druhý kluk naštěstí nedosáhl, nechala jsem ho tedy tam a šla dát špindíru do sprchy. Pak jsem oba dala do jedné postýlky a začala uklízet tu spoušť. Kluci na mě koukali a já měla pocit, že se mi smějí. Asi ne, ale tehdy mi to tak připadalo. Jinak s nimi ale byla legrace.

Během života jsem poznala i několik kamarádů – dvojčat. Do naší ulice k rodičům jezdili na víkendy a prázdniny kluci, s kterými jsme trávili volný čas, a bylo to moc hezké období. Teď mám zase nejlepší kamarádku z dvojčat a u ní pozoruju některé věci, které dvojčata často provázejí – se svou sestrou se hodně vídá, svěřují se a pomáhají si, jsou pořád tak trochu spojené. A do třetice mám kamarádku, která má dcery – dvojčata. I ona vypráví, co s nimi zažívá, momentálně řeší hlavně jejich nástup do školy, kam půjdou od září.

Máte taky nějaké příbuzné, známé a kamarádky dvojčata nebo dokonce trojčata? Napište nám o tom. Tématu se budeme věnovat celý dnešní den!

Téma dnešního dne: Příběhy s dvojčaty, trojčaty atd.

Pište nám na známou adresu redakce@zena-in.cz, heslo DVOJČATA. Jedna z vás opět získá pěkný dárek, dvě balení multivitamínů Marťánci a bonbóny a lízátka nimm2. Těším se na vaše příspěvky do dnešních 14.30 hodin a děkuju.

dvojce

   
09.04.2013 - Děti - autor: Lucie Paličková

Komentáře:

 1. [9] akludad [*]

  Mám - teď už 40-letá dvojčata, kluky, tak jen pár postřehů. Vzpomínám na denní haldy plínek a vycházky. Než jsem je nachystala a vyrazila ven, dalo to celkem zabrat (nikdo mi nepomláhal, babičky tak na baterky), dojeli jsme do středu města, jeden začal křičet hlady, druhý libě spinkal, ale já musela hodně rychlým krokem domů, protože jsem kojila a tehdy si něco takového dovolit venku nešlo. Kupodivu se ve spaní vzájemně nebudili, jak jsem předpokládala. A jinak jsem vhodně někde vyčetla "spásnou" větu - jedno dítě zabere mamince veškerý čas - mohou dvě zabrat více? Prostě člověk si zvykne, protože se stejně nic jiného nedá dělat.

  superkarma: 0 09.04.2013, 18:33:27
 2. [8] martasko [*]

  mám o 11 let mladší ségry - dvojčata a sama mám 2 holky, 14 měsíců od sebe. Když posoudím, tak začátek s dvojčaty je určitě horší, ale dál je mnohem horší mít děti tak blízko a přece tak daleko od sebe, záškodničí, žárlí na sebe a hlavně, každé má úplně jiný režim a potřeby. Ale přežít se dá vše Sml22

  superkarma: 0 09.04.2013, 17:07:29
 3. avatar
  [7] denkas [*]

  Sestra má dvojčata a vnoučata má narozený týden od sebe,takže skorem jako dvojčataSml30

  superkarma: 0 09.04.2013, 15:26:40
 4. [6] Pálivka [*]

  Jsem z dvojčat, v květnu oslavíme 60 let. Jsme dvě sestry a obdivovala jsem rodiče, protože tenkrát si postavili domek, ale nebyla tam voda, tatínek dvakrát kopal studnu, ale vždy narazil na skálu. Tak se pro vodu chodilo s velkého kopce k pumpě a máchat plíny také tam do potůčku. Copak jít s kopce, ale horší to bylo tahat vodu do kopce. Vůbec si to neumím představit. Vodu jsme pak měli, až když se zavedl veřejný vodovod. A žádná automatická pračka, pleny se vyvářely na kamnech v hrnku a praly na valše. Dokonce maminka říkala, že musela nosit naši fotografii, když nám chtěla koupit něco na sebe, protože dvě věci koupit najednou bylo tenkrát skoro nemožné, tak aby prodavačky věřily, že má dvojčata.Jinak se sestrou jsme ve škole nesměly sedět v jedné lavici, aby si nás učitelé nepletli, jezdily jsme spolu na pionýrské tábory,chodily do tanečních a na zábavy,  což bylo fajn. Mám dva syny, ale zatím oni dvojčata neměli, že by to čekalo naše vnoučátka? Ani dcery mé sestry dvojčata nemají..Zdraví Pálivka

  superkarma: 1 09.04.2013, 15:18:01
 5. [5] DCOlga [*]

  Dvojčata jsem neměla, ale  2 děti po 13 měsících a mořno to bylo náročnější než dvojčata, teda ne hned, ale o pár měsíců později.

  superkarma: 0 09.04.2013, 14:46:59
 6. avatar
  [4] luneta [*]

  nechtěla bych dvojčata.Má je moje sestra i švagrová.Stačí,když je vidím jednou za čtrnáct dnů.Pokud jsou spolu je to hrůza

  superkarma: 0 09.04.2013, 14:30:29
 7. [3] radussej [*]

  na 1000% není nudný :-D sice náročnější ale vše se dá zvládnout :-D

  superkarma: 0 09.04.2013, 11:12:31
 8. [2] T.J.T. [*]

  No, rozhodně není nudný Sml30

  superkarma: 0 09.04.2013, 10:23:02
 9. [1] lidicka [*]

  Mít dvojčátka je na první pohled hezké - právě včera jsem potkala 2 kočárky s dvojčátky, dětičky jsou samozřejmě roztomiléSml16, ale nedokáži si představit tu práci s nima - máme doma jedno batolátko, takže vím, co je s miminkami za práci, a to je jen jedno. Uhlídat ho když po čtyřech leze je takřka nad mé síly. Sml22Sml16Sml30

  superkarma: 0 09.04.2013, 06:48:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme