Janin přítel Jirka je od už pohledu velmi příjemný muž. Její kamarádky na něj pějí samá slova chvály. Jak je milý, usměvavý, jak se s ním dobře povídá, jak si s ním rozumí. Jana tímto tvrzením moc nadšená není, často jí přijde, že Jirka jde ve své debatě už za hranici únosnosti. Vede příjemný rozhovor, nebo flirtuje? Pokusíme se to zjistit.

Jak to vidí Jana:

flirt

Vím, že Jirka je rád ve společnosti žen, vždyť i my dva jsme se seznámili, když najednou vpadl v baru mezi náš babinec a všechny nás bavil. Byl okouzlující a já jsem byla pyšná, že si „vybral“ právě mě. Žijeme spolu už tři roky a Jirka je stále ten milý, zábavný a okouzlující muž, kterého mi závidí všechny kamarádky. Zřejmě proto, že je milý a okouzlující i k nim. A to mi trochu vadí. Nerozeznám, zda s nimi vede normálmí rozhovor, nebo s nimi flirtuje, nebo je dokonce „balí“.
Před týdnem jsme byli i s Jirkou pozváni na třicetiny mé kamarádky Věry. Mezi hosty byla i její neteř Žaneta, dvaadvacetiletá černovláska. Já jsem se zapovídala s Věrkou a mezitím jsem si všimla, jak Jirka o něčem vášnivě debatuje s Žanetou. Od Věrky jsem se pak dozvěděla, že Žaneta se jí svěřila, že se do Jirky zamilovala a má pocit, že je to oboustranné. Prý to vycítila z jejich rozhovoru – nevím, o čem ten rozhovor byl.

Jak to vidí Jirka:

Jana to zbytečně dramatizuje. S Žanetou jsme se bavili o normálních věcech. Svěřila se mi, že se rozešla s přítelem, tak jsem jí jen poradil, v čem udělala chybu, a také že je to krásná holka, která může mít na každém prstě deset takových. Jestli si to vyložila nějak víc intimně, to je mi líto. A co se týče hovoru s jinými ženami, včetně Janiných kamarádek, nevidím důvod, proč se k nim chovat odměřeně, nebo nafoukaně. Vždy jsem měl rád společnost žen a Jana to dobře ví. To ale neznamená, že je hned balím. Nějaká ta káva přece ještě neznamená, že jsem Janě nevěrný.

A jak vidí rozdíl mezi příjemným rozhovorem a flirtováním odborní, MUDr. Radim Uzel?

Co je to vůbec flirtování?
Při flirtování o jisté sexuální napětí ve vzduchu, o mrknutí, o kompliment, o naznačení možnosti, že se nám druhá osoba líbí. Flirtování samo o sobě tedy má sexuální složky, nicméně ty jsou velmi proměnlivé. Je to určitá hra, která je myšlena zároveň vážně, ale i čistě hravě.
Za určitou formu flirtování je považováno také „balení“. Ale tak tomu není. Balení je hra, která má jen jednoho vítěze, jejího iniciátora, a to pokud je úspěšný.

Při flirtování také svému okolí sdělujeme, a to na nejrůznějších úrovních, že se nám náš protějšek líbí a že je sexy, a chceme vědět, jestli si to o něm myslí také. Přitom to onen dotyčný ani nemusí vědět.

V případě Jirky bych jeho způsob komunikace s Žanetou nijak nedramatizoval. Kdyby si s ní chtěl opravdu něco začít, nedělal by to tak okatě před svou přítelkyní. A Žanetu naprosto chápu, v dnešní společnosti je málo mužů, kteří se ještě dokážou k ženě chovat jako gentlemani.

Co je tedy příjemný rozhovor?
Nic jiného než kontakt mezi dvěma osobami, při kterém nedochází k žádnému pomrkávání či narážkám a náznakům. Může dojít k pohlazení, povzbuzení, ale zcela nevinnému, podobnému přátelskému objetí. Při příjemném rozhovoru dochází pouze k příjemné atmosféře mezi dvěma lidmi, jejichž pohlaví hraje vedlejší roli. Škoda jen, že většina lidí si příjemný rozhovor vysvětluje jinak. Jako v případě Žanety.

text byl redakčně upraven
poděkování MUDr. Radimu Uzlovi za vyjádření

Přečtěte si také:

Reklama