Domácnost

Jaký by byl život bez elektrického proudu? Co víte o blackoutu?

Dneska si to již nedovedeme představit. To, že by kolem nás najednou zhaslo světlo, přestaly by fungovat všechny přístroje, které nám usnadňují život. Nejen usnadňují, ale na kterých jsme závislí. Ještě před několika desítkami let topila řada domácností uhlím, teplá voda byla díky bojleru, pod kterým se zatopilo, vodu ze studny šlo napumpovat pumpou. V dnešní moderní domácnosti je vše na elektriku, svíčky nám slouží už jen jako romantický doplněk interiéru, petrolejové lampy se staly relikvií své doby a dnešní děti už by ani nevěděly, jak vypadají. Bereme elektřinu jako samozřejmost, která je všude kolem nás. Při tom by stačilo málo a bez ní by se civilizace dostala do krize.

Co o elektřině nevíte?

Elektřina má svá specifika. Lze ji jen obtížně a v omezeném množství skladovat, a proto musí být v každém okamžiku zajištěna rovnováha mezi spotřebou a výrobou elektřiny. Propojená elektrizační soustava tvoří fyzikální systém, ve kterém se vzruch od každé poruchy okamžitě šíří celým systémem

Výpadky proudu – krátké i ty delší a jejich následky

Dovedete si představit, jaký by byl život dnes – bez elektrického proudu? Možná si vzpomenete na letní výpadky proudu. Díky silným letním dešťům a bouřkám byly minulý rok v létě několik hodin domácnosti bez proudu a tato situace se několikrát opakovala. V různých destinacích mimo naši republiku je tento jev dost častý. Problémy nekvalitní zatížené přenosové soustavy neudrží aktuální přenos proudu a dojde k výpadku, který nazýváme blackout.

blackout

Největší blackouty

Blackout se v historii již několikrát stal. Ten největší s nejhoršími následky proběhl 20. února 1998 v novozélandském Aucklandu. Zavinila ho porucha vedení, kdy po každé opravě a připojení napětí došlo k řetězci dalších poruch. Zdánlivá banalita však narostla do astronomických rozměrů. Centrum města bylo bez elektřiny 5 týdnů. A Auckland není jediným místem na zemi, kde k blackoutu došlo. Známé jsou výpadky proudu v New Yorku, v roce 2003 postihl Londýn, či nedávno proběhly blackouty na různých místech Indie. V počtu velkých blackoutů vede americký kontinent. Právě zde došlo v listopadu 1965 k prvnímu rozsáhlému výpadku, který postihl přes 30 milionů obyvatel v severovýchodních částech Spojených států a v kanadské provincii Ontario. Na počátku byla lidská chyba, personál špatně nastavil parametry ochrany na přenosové lince vedoucí od vodní elektrárny u Niagarských vodopádů do Ontaria.

Výsledkem byla řetězová reakce, kdy ochranné prvky postupně odpojily přetěžující se přenosové linky a následně došlo i k odstávce elektráren. Například v New Yorku došlo k výpadku v půl šesté večer a dodávky v celém městě byly obnoveny až za 13 hodin.

Tak rozsáhlý kolaps do té doby Spojené státy nezažily. Není divu, že se objevila řada moderních legend.

Jedna praví, že devět měsíců po blackoutu zaznamenaly nemocnice v severovýchodní části USA výrazně vyšší počet porodů. Pravdivost této domněnky však o pět let později vyvrátil demograf Richard Udry. Pravdou naopak je, že v noci po rozsáhlému výpadku klesla míra zločinnosti v New Yorku na historicky nejnižší úroveň. Další zemí, kde mají blackouty devastační následky je Indie. Zde díky blackoutu může být najednou 600 milionů lidí bez proudu.

Jak je na tom Evropa?

Sice si můžete říci, že nás v Evropě se takové věci netýkají. To ale nemusí být pravda. I když existují záložní zdroje pro důležitá zařízení (nemocnice, mobilní operátoři), přesto je jasné, že vůči nebezpečí a následkům blackoutů jsme bezbrannější, než jsme si ochotní připustit.   Například střední Evropa byla blízko zhroucení přenosových sítí při událostech z 25. července roku 2006. Více si o aktuální situaci můžete přečíst zde: Každá kombinace situací v elektrotechnice je vždy unikátní.

Jak se na takový výpadek připravit? Co bychom měli doma mít a dělat, kdyby taková situace nastala? O tom bude náš další článek.

Aby mohla elektřina pohánět všechny vynálezy, které nám denně ulehčují život, musí se dopravit z elektráren až do zásuvek. Tuto funkci zastává v řetězci energetických firem jeden důležitý mezičlánek. Elektřinu sice ani nevyrábí, ani ji nedistribuuje ke konečným spotřebitelům, na jeho bezchybném fungování přesto závisí dostupnost elektřiny pro firmy i domácnosti. Jedná se o českou elektroenergetickou přenosovou soustavu. Tvoří ji více než pět tisíc kilometrů drátů elektrického vedení a desítky transformátorů a rozvoden, na jejichž bezchybný provoz dohlíží dispečink. Provozuje ji akciová společnost ČEPS, která zajišťuje přenos elektřiny a potřebnou rovnováhu mezi výrobou a spotřebou elektrické energie 24 hodin denně po celý rok.

Výzva:

 • Je pro vás elektrický proud samozřejmostí? Dovedete si představit, jak byste se bez něj obešla?
 • Jak by podle vás vypadl svět bez elektrického proudu?
 • Jaký nejdelší výpadek elektřiny jste doposud řešila? Respektive, jak dlouho jste se doposud bez proudu obešla?

Své úvahy a příběhy nám napište pod tento článek, těšíme se na vaše reakce!

   
31.01.2014 - Technika - autor: (red)

Komentáře:

 1. [7] Alfonsek [*]

  Bez proudu je to nádhera. Ráno zatopím ve sporáku, mám teploučko a uvařím kávu a užívám si života. Teplo ze sporáku je oproti radiátoru něco úplně jiného, příjemnějšího. Místo ledničky sklep. Posvítím si svíčkou. Kuchyňský sporák na uhlí a dřevo je nejlepší stroj do domácnosti. Elektřinu rozvádí nějaká společnost do baráku. Do drátů lezou větve, dělají zkraty na vedení. A prý si ty větve mám odstranit sám na stromech vysokých 25m. Anebo si mám pozvat firmu, která mně to za 30 tisíc prořeže. To když už je zde zvědavá distribuční společnost. Chce to zde pro oživení také neromantický a praktický mužský prvek. Sml59

  Když mám nějaký solár nabiju baterku, mobil, tablet a malou TV. Radio mám s vestavěnou solární nabíječkou a generátorem na kličku. A dráty a elektroměr mně nehyzdí barák. Za peníze ušetřené za elektřinu a el. spotřebiče jezdím k moři.Sml59

  Perspektiva elektřiny? Nulová. Jaderné elektrárny přestanou pracovat, protože nebudou mít vlivem sucha vodu na chlazení a kromě toho se ČR se změní vlivem sucha na poušť a tam elektrárny nejsou potřeba.

  superkarma: 0 25.07.2014, 06:10:09
 2. avatar
  [6] Vivian [*]

  Já zbožňuju neplánované černé hodinky Sml29 Ale tady je to zřídka a obvykle tak nanejvýš na půl hodiny. Naposled když loni ve vedlejší čtvrti vyhořela trafostanice. Ale tady se to vždycky bleskově obnoví. Ono na pár hodin je to fajn, zvlášť když je večer a stejně se jde spát... ale delší dobu, bez ledničky, bez pračky... a bez televize Sml6 Sml6 Sml6 Sml52

  superkarma: 0 03.02.2014, 09:19:19
 3. avatar
  [5] Eliana [*]

  blackout tu máme pravidlně půl až celodennní, je tu špatná trafačka a nemájí zájem s tím nic dělat, pustí podpětí a přepětí, vymlátí pár spotřebičů a pak nás odpojí úplně, reklamovali jsme, ale neuspěli...

  superkarma: 0 03.02.2014, 07:53:34
 4. [4] JustitiaJ [*]

  no, vadila by mi lednička, pokud by nemrzlo, bez pc bych se asi obešla a teda troubu máme na proud. Ostatní zůstalo na přírodních zdrojích. Bylo by to nepohodlné, ale v rámci domácnosti si myslím, že by se to zvládnout dalo. Neumím si to ale představit v nemocnicích a třeba kravínech, vepřínech... sklárnách.

  superkarma: 0 30.01.2014, 10:14:08
 5. [3] yradka [*]

  na hcvíli možná, ale dlouhodobě výpadek elektřiny by vedl k tragédii

  superkarma: 0 29.01.2014, 13:09:25
 6. [2] dadma [*]

  V dnešní době bychom bez elektrického proudu zahynuli.Nic by nefungovalo.Neumím si to představit.Tak to by byla katastrofa o kterých bylo včerejší téma.Přežili by asi lidi někde v Africe a Indiáni někde v Amazonii.Civilizovaný svět ne.

  superkarma: 0 29.01.2014, 12:55:28
 7. [1] Boros [*]

  Nejhorší je, že v zimě člověk mrzne, protože kotle jsou napájeny elektřinou.Voda se dá nahřát na sporáku (plynovém či PB), prát se dá ve škopku.  Mně by chyběla lednička (pamatuju ledničku na svítiplyn), dětem fén a hlavně PC!!!

  superkarma: 0 29.01.2014, 09:32:59

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme