Vánoční stromek je nepostradatelnou součástí Vánoc. Jeho podoby jsou různé – pořídit můžete živé řezané stromky, umělé imitace či stromky v květináčích. Jaká by měla být kritéria výběru, jak stromek nazdobit a jak se o něj správně starat, aby vám vydržel co nejdéle, prozradíme na následujících řádcích.

Jaký stromek zvolit?

stromek

Pokud se rozhodnete pro klasický živý řezaný stromek, ujasněte si nejprve, který druh stromku se vám líbí nejvíce. K nejpopulárnějším stále patří díky svému dekorativnímu vzhledu smrk ztepilý. Jeho nevýhodou však je, že poměrně brzy opadává. Naproti tomu smrk pichlavý neboli smrk stříbrný vydrží déle. Kromě smrků jsou v kurzu i borovice černá a borovice lesní a luxusní jedle kavkazská, jejíž pořízení je však nákladnější. Stromky lze většinou zakoupit už na začátku prosince. Při jejich výběru volte takovou velikost, která je vhodná do vašeho bytu. Dbejte na to, aby byl stromek rovnoměrně a hustě rostlý a neměl polámané větve. Všímejte si i barvy jehličí, která by měla být svěže zelená. Vyvarujte se nákupu stromků v obalu, u kterých nemáte možnost si je důkladně prohlédnout. Většina prodejců vám při koupi zabalí stromek do ochranné sítě, aby se při přepravě neponičil.

Stejně důležitým aspektem jako výběr stromku je následná péče o něj. Před Štědrým dnem jej skladujte v chladnějším prostředí, nejlépe v nádobě s vodou, aby mohl načerpat živiny. Předtím je ještě nutné seříznout kmen o zhruba dva centimetry, aby se uvolnily kapiláry, kterými stromek rozvede vodu do všech větví – často jsou totiž zalepené pryskyřicí. Pro stromek zvolte ve svém příbytku vhodné místo – měl by být chráněný před dopadem slunečních paprsků a přímým vlivem tepla sálajícího z topení či krbu. Při umisťování do stojanu neořezávejte kůru – právě ta je totiž zásobárnou živin a udržuje stromek svěží. Pokud si pořídíte stojan s prostorem pro vodu, vydrží vám stromek mnohem déle svěží. Nezapomínejte jej pravidelně každý den zalévat tak, aby voda dosahovala ke kůře.

Nejoblíbenější druhy vánočních stromků:

  Vlastnosti Orientační cena
Smrk pichlavý šedozelený až stříbrný; píchavé jehličí; téměř neopadává 200 Kč/m
Smrk ztepilý zelený až šedozelený; kratší, tuhé jehličí; brzy opadává 160 Kč/m
Borovice lesní delší jehličí; širší koruna; téměř neopadává 240 Kč/m
Jedle kavkazská delší, lesklé jehličí; rovnoměrná stavba, pevné větve; neopadává 400 Kč/m

stromek

Při výběru stromku byste měli rovnou zvážit koupi jeho stojanu. Než složitě vymýšlet a následně vyrábět vlastní stojan, je lepší zakoupit již hotový a prověřený. Volit můžete mezi různými materiály – od přírodního dřeva přes odolný kov či slitinu až po dlouhověký plast. Především ale myslete na výšku vašeho stromku a průměr jeho kmene. Od těchto základních údajů se následně odvíjí jednotlivé kategorie stojanů. Stojany jsou většinou schopné upevnit stromky o průměrech 3 až 15 cm, přičemž se najdou výjimky i pro stromky s širšími kmeny. stromekDruhý rozměr, a to výška stromku, je pro výběr stojanu rovněž důležitý. Stojan musí být konstruovaný tak, aby se strom v něm upevněný snadno nepřevrátil a neponičil vše okolo stojící. Většina stojanů je konstruovaná pro velikosti stromků mezi dvěma a třemi metry (robustnější bezpečně zajistí i čtyřmetrové stromky). Většina současných stojanů je rovněž vybavena nádržkou na vodu (s objemem pohybujícím se mezi 1,5 až 2 l), díky níž si stromek déle udrží svou svěžest a neopadá. Samotné upevnění stromku je zajištěno buď trojicí či čtveřicí upevňovacích šroubů nebo systémem svěracích čelistí. Stromek se do takového stojanu pouze vloží a pomocí páky zaaretuje – odpadá povinnost vystředění či zmenšování průměru.

Obliba stromků v květináči neustále stoupá díky tomu, že přežijí Vánoce a můžete si je poté vysadit na zahradě nebo je použít i v následujících letech. Teplotní šok, který je čeká, však řada stromků nepřežije. Jak se stromkem správně zacházet, abyste se z něj mohli těšit i po Vánocích? Již před Štědrým dnem byste jej měli postupně přivykat na teplo. Z venkovního prostředí ho nejdříve přeneste do chladnější chodby či garáže, ideálně s teplotou do 10 °C, kde ho nechte několik dní. Místnost, v níž bude o Vánocích, příliš nepřetápějte (udržujte teplotu mezi 15 až 18 °C) a stromek doma nechte jen po omezenou dobu, zhruba tři dny. Než ho opět přemístíte ven, nechte ho několik dní přivyknout nižším teplotám v chladnější místnosti. Poté byste jej měli až do jara uskladnit v prostorech, kde bude chráněný před mrazy.


Umělé stromky sice neprovoní váš byt tak jako živé, ale skýtají několik výhod – nevyžadují péči, nenadělají nepořádek a i přes počáteční vyšší investici vycházejí dlouhodobě mnohem levněji. Stačí je na Štědrý den složit (postup je velmi snadný a rychlý) a po Vánocích je opět uskladníte pro opětovné použití. Vypadají velmi přirozeně a navíc jsou pravidelné a husté. Vybrat si můžete z nejrůznějších tvarů, velikostí a typů, navíc jsou ve většině případů opatřeny i stojanem. Hitem letošních Vánoc jsou stromky s umělým sněhem.

Reklama