Domácnost

Jakou zvolit podlahu a za kolik

Koberce jsou prý rájem pro roztoče a linolea se poměrně brzy poškrábou.

V poslední době je módou podlaha dřevěná, ať již ve formě klasických parket nebo prken. To není ale ani zdaleka kompletní výčet možností, které podlahářské firmy nabízejí.

Jak se ve druzích dřevěných podlah orientovat, v jakých cenových relacích se tyto praktické podlahy pohybují a také jak dlouhé volno si na jejich výrobu máte vzít, to vše najdete v dnešním článku.

 

Zeptali jsme se jednoho z předních odborníků pana Pavla Baška ze společnosti PODLAHY PRAHA, s.r.o.:

 

Jaké základní druhy podlah se dnes nabízejí, pokud pomineme linoleum a koberce?

 

Za prvé jsou to podlahy laminátové o tloušťce 6-8 mm. Tyto se nedají renovovat a jejich lamely se spojují k sobe na sucho, zámkovými spoji.

 

Výhodou laminátových podlah je jejich vysoká zátěž tvrdosti. Tyto podlahy, pro příklad, „snesou“ típání cigaret…

Co by na druhou stranu mohlo být považováno za jejich nevýhodu, je dutý zvuk, který při chození zaznívá. Další problém nastává v případě poškození, jelikož většinou nezbývá, než měnit lamely, což je nesnadná práce.

 

Dalším druhem jsou podlahy vrstvené, které mají již tloušťku 14 mm. Jejich vnitřek je z měkkého dřeva a nášlapná vrstva je silná 4 mm. Vyrobí se ze dřeva, které si zákazník přeje. Nabízí se dub, buk, ořech a tak dále. Tento typ podlahy má tu výhodu, že se dá renovovat, to znamená přebrušovat. Po tomto zásahu vypadá podlaha zase jako nová a toto lze praktikovat až třikrát za sebou.

Podlahy vrstvené jsou na desítky let. Je třeba je samozřejmě lakovat, nabízí se opět v různých zátěžích laku.

 

Jejich výhodou je tedy věrohodný, dřevěný povrch, který se dá renovovat.

Nevýhodou vrstvené lakované podlahy je, že již nalakovaný povrch z továrny není tak tvrdostní a je choulostivý na otěr. Není lepená celoplošně k podloží, a tak je její zvuk také trochu dutý. Ale méně než u podlah laminátových.

 

 

Posledním typem podlahy jsou podlahy masivní, kam řadíme parkety, prkna, čtverce, mozaiky atd.

Jejich tloušťka je zpravidla 22 mm masivního dřeva. Dále se masivní podlahy řadí do třech skupin, dle rustikálnosti. Hlavními aspekty v tomto ohledu jsou sukatost a bělmo ve dřevě.

Do třetí skupiny masivních podlah patří tedy velmi sukovité a nestejnobarevné povrchy, ale mně osobně se právě tyto líbí. Vypadají živě a přirozeně!

 

Výhody masivu jsou nasnadě. Je to prostě dřevo, které je velmi pěkné a živé. K tomu se dá renovovat, přebrousit a novým lakem ladit do mnoha barev a odstínů. Lze renovovat parkety, které jsou staré například 30 nebo i 50 let. Toto se praktikuje nejvíce ve čtvrtích staré zástavby, jakými jsou například pražský Žižkov nebo Vinohrady.

Jejich snad jedinou nevýhodou je fakt, že mají tendenci se sesychat při suchém ovzduší v bytě.

 

 

Kolik za tyto podlahy zaplatíme?

 

Laminátové podlahy: Od 500 Kč/m2 až 1 300 Kč/m2 včetně materiálu a práce. Lišty dle výběru jsou okolo 95 Kč/bm. Slušná podlaha s prací se dá pořídit okolo 630 Kč/m2.

 

Vrstvené podlahy: Od 1 100 Kč/m2 až 3 500 Kč/m2 včetně materiálu a práce. Lišty dle výběru, zhruba 130 Kč/bm. Kvalitní podlaha s dobrou selekcí dřeva se dá pořídit okolo 1 380 Kč/m2.

 

Masivní podlahy: Parkety: v jakosti II dub, buk, jasan ... okolo 1 250 Kč/m2 včetně materiálu a práce. Lišty okolo 130 Kč/bm. Samozřejmě se dělají i exotické parkety, a tak podobně, a ty se pořídí přibližně za 2 000 Kč/m2.

 

  

Jak dlouhá doba je třeba k jejich zhotovení?

 

Pokud vezmeme jako měřítko cca 20 m2, potřebujeme na podlahu laminátovou nebo vrstvenou jeden den. Práce zahrnuje také lišty a případnou úpravu detailů.

 

Na podlahy masivní je zapotřebí jeden den na pokládku a poté je nezbytné je nechat týden „ležet“. Poté se během dalšího jednoho dne brousí, lakují a dodělávají se lišty. Lak uschne do druhého dne. Pokud by se někdo hrozil nad broušením a případným prachem, který u tohoto vzniká, rád bych podotkl, že naše stroje mají odsávání a broušení je tak téměř bezprašné.

 

Jako poslední je nutno poznamenat, že na pokládku musejí být vyhovující podklady. Často se stává, že tento fakt firmy zatají a následně tak vznikají problémy s reklamacemi a věkem podlah.

 

 

 

Za odbornou pomoc s tímto článkem děkujeme Pavlu Baškovi ze společnosti PODLAHY PRAHA, s.r.o., z Prahy 4, Krče

 

 

   
16.02.2005 - Dům a byt - autor: Jindřiška Kleknerová

Komentáře:

 1. [52] machos [*]

  No já myslím, že dobré jsou plovoucí podlahy. Vydrží dlouho a jsou pohodlnější, než běžná linolea.

  superkarma: 0 30.01.2012, 10:45:28
 2. avatar
  [47] jiti [*]

  Rikina: můj názor je, že pokud nemáš 150 kilo, dlažba ti neublíží, a pokud ano, dlažba za to nemůže

  superkarma: 0 16.02.2005, 15:13:53
 3. [46] Rikina [*]

  Emili25: to je opravdu takový rozdíl ? Lino se mi nezdá nějak zvlášť měkké a pružné. Stejně mám přece pantofle, tzv.zdravotní, a navíc venku taky chodím po tvrdém podkladu... no dobře, možná na tom něco je. Ale dlažba se dobře udržuje, a do kuchyně se mi zdá nejvíc praktická.

  superkarma: 0 16.02.2005, 15:01:24
 4. avatar
  [45] koza roza [*]

  Emili25: To jsi četla velmi správně,opravdu kdo má problémy se zády a klouby nemá mít tvrdou dlažbu.My jsme to řešili v kuchyni linem a všude jinde v místnostech máme klasické parkety.

  superkarma: 0 16.02.2005, 12:59:00
 5. avatar
  [42] adalim [*]

  Susina: Díky, tak já se podívám, popř. se ozvu.

  superkarma: 0 16.02.2005, 12:25:38
 6. avatar
  [37] Zuzča [*]

  Susina: adalim: a nestačí se zajít podívat do prodejen s koberci? Určitě prodávají lina různých vzorů i s filcem (zatepluící podklad)

  Jinak v květnu rekonstruoval parkety. Původní majitelé to bůh ví čím natřeli, že musel nejdřív použít nějaké rozpoštědlo na staré nátěry. Pak vybrousil a znovu nalakoval (asi 3 vrstvy).
  A teď jsou . Je fakt, že tím zabil týden dovolené a mohli mu kamarádi, ale stálo to za to.
  A kromě sociálního zázemí a špazky buď už máme nebo bude dřevěná podlaha.

  superkarma: 0 16.02.2005, 12:14:45
 7. [36] Rikina [*]

  Osobně bych to řešila tak, že v kuchyni a předsíni dlažbu, obytné místnosti klasická dřevěná podlaha, snad radši prkna než parkety. Jenže v paneláku je všude standardně lino, a to mizerné kvality i barvy, a na novou podlahu nemám, čili mám koberec, aby to šeredné lino aspoň nebylo tak moc vidět...

  superkarma: 0 16.02.2005, 12:07:06
 8. avatar
  [35] jiti [*]

  LenkaL: joo přesně tak, všude podlahovka samozřejmě vodní radiátory u nás nenajdeš:)

  superkarma: 0 16.02.2005, 12:06:09
 9. avatar
  [34] Susina [*]

  adalim: ahoj, popátrám u našich, budem ho teď pokládat na chodbu a do kuchyně, tak si musím od nich vzít kontakt na tu firmu, co to dělala jim a nám, já jsem to doma někam zasela..
  có si vzpomínám, viděla jsem u nich obrovskou nabídku lina ve všech možných tloušťkách a dezénech , bylo docela těžký si vybrat, nakonec zvítězil dezén se vzorem dřevěný podlahy..
  nevím, jestli jsi z Prahy, ale určitě bys našla kontakty na firmy poblíž, kde bydlíš, přes nějaký vyhledávač, stačí zadat asi "podlahy" nebo "PVC" nebo tak nějak..

  superkarma: 0 16.02.2005, 11:48:10
 10. avatar
  [33] šája [*]

  LenkaL: ta elektrika se hodí třeba ve formě topné rohože jen do koupelny. Ani to nemusí topit pořád, stačí jen v době "provozu" a je to příjemné

  superkarma: 0 16.02.2005, 11:39:03
 11. avatar
  [32] adalim [*]

  Susina:Mohla bys mi prosím napsat, jak se to lino jmenuje, popř. výrobce. Už jsem o něm slyšela, ale ještě jsem na něj nenarazila. Díky.

  superkarma: 0 16.02.2005, 10:53:06
 12. avatar
  [27] jiti [*]

  mám v pokojích laminátové podlahy a jsem s nimi navýsost spokojená. Na chodbě a v kuchyni mám kachličky a všude podlahové vytápění. Neměnila bych ani za zlatý prasátko

  superkarma: 0 16.02.2005, 10:31:35
 13. [24] hajcena [*]

  Vloni jsme rekonstruovali polovinu domu a ve 3 místnostech se dělaly nové podlahy. Rozhodovali jsme se mezi laminem a dlažbou. Vyřešili jsme to následovně - ve dvou je dlažba, která je naprosto super na údržbu, ve třetí je koberec. Tento rok se bude opravovat zbytek a už teď víme, že téměř všude bude dlažba.

  superkarma: 0 16.02.2005, 10:11:57
 14. avatar
  [23] Susina [*]

  sharonka: manžel normálně hrozně nerad luxuje, ale v tom starém bytě byl z toho laminátu tak nepříčetnej, že luxoval obden, pod postelema jsme normálně měli chuchvalce prachu, to jsem v životě neviděla.. a taky se mi po tom blbě chodilo, prostě je to takový divně tvrdý.. zajímavý je, že v kuchyňské lince máme dlažbu, ta je samozřejmě tvrdší než laminát, ale chodí se po ní mnohem líp než po tom zatraceným laminátu..

  Maxima: dlažba je praktická, ale není to zrovna nejlepší řešení, když máš malý dítě... když upadne, a praští se hlavičkou o podlahu, což se někdy stane, tak v případě dlažby to může mít horší následek, než když se břinkne o měkčí lino.. navíc je dlažba studená, takže bych po ní nenechávala lézt a hrát si malé dítě... dali jsme dlažbu do kuchyňské linky a je fakt super, ale jinak po bytě to lino..

  superkarma: 0 16.02.2005, 10:11:55
 15. avatar
  [22] sharonka [*]

  Susina: Nejen tobě, ale vám všem dávám s těmi laminátovými podlahami za pravdu. My jsme ji dali loni v létě do děcáku a už půl roku zuřím. Je na ní vidět každá ťápota, za týden sposta prachu a to jsem fakt na uklízení metr. Možná je pravda, že normálně byl všechen ten prach v koberci, ale nezdá se mi, že bychom tam tenkrát měli tolik chuchvalců. studí to, předložky jsme koupili v IKEI taky zrovna tak blbé, že se na ně děsně chytá smetí a chlupy ze psa. No, jsem ráda, že jsme neměli tolik peněz a nepoložil jsme to aktivně do celého bytu. Až našetříme a budeme renovovat dál, vyřeším to kobercem nebo nějakým tím linem. A možná při příštím malování tu děcákovou zrušíme.

  superkarma: 0 16.02.2005, 10:03:47
 16. avatar
  [19] Susina [*]

  když jsem bydleli v pronajatém bytě, byly tam laminátové podlahy. No příšerný, jednak byly studený, a příšerně se na to chytal prach...tak jsem se zařekla, že nikdy to do svýho bytu nechci. Truhlář, co mi dělal v novém bytě police, říkal, že by si tyhle podlahy nikdy do baráku nedal, že to není kvalitní, taky říkal, že je to studené, většina z nich málo odolná a kvůli statické elektřině se na to chytá prach. Tak jsme to vyřešili tak, že jsme nechali položit silné vyteplené lino se vzorem dřevěné podlahy a spoustu lidí už to zmátlo, že to není skutečná dřevěná podlaha.. nedám na to dopustit, dobře se to udržuje, dítě se může válet po zemi, aniž by to studilo a vůbec to vypadá hezky, když je na tom jen tak místy pohozený kobereček..

  superkarma: 0 16.02.2005, 09:44:33
 17. avatar
  [14] JanaVi [*]

  šája: Tato slova jsem četla několikrát a nakonec jsem si řekla, že asi nejsem odborník, abych byla schopná pochopit smysl...

  superkarma: 0 16.02.2005, 08:52:58
 18. avatar
  [13] Aja [*]

  Mě na těch laminátových podlahách studí nohy i v parným létě...

  superkarma: 0 16.02.2005, 08:26:00
 19. avatar
  [8] pavlenta [*]

  nedám dopustit na dlažbu, pro nás je prostě nejpraktičtější

  superkarma: 0 16.02.2005, 07:39:23
 20. avatar
  [7] Suzanne [*]

  My máme laminátovou, je pěkná...ale koberec se lépe udržoval, nebylo to na něm všechno vidět Jinak když laminátovou, doporučuju hodně kvalitní. Na té naší byl ze začátku vidět každý škrábaneček - křeslo, spadlé klíče, cokoli. Teď už je tam škrábanců tolik, že vznikla jakási patinka a už mě to nerozčiluje ...máme ji rok

  superkarma: 0 16.02.2005, 07:22:41
 21. avatar
  [6] Suzanne [*]

  šája: to víš, to je vysoká komunikativnost schopnosti

  superkarma: 0 16.02.2005, 07:19:51
 22. avatar
  [5] šája [*]

  zarazil mě pojem "vysoká zátěž tvrdosti". Tak buď "vysoká tvrdost", i když to zní divně, nebo "vysoká odolnost při zátěži".
  a další perla: "nalakovaný povrch z továrny není tak tvrdostní" JÉŽIŠÍKRISTÉÉÉÉ

  superkarma: 0 16.02.2005, 07:13:33
 23. avatar
  [4] *Kotě* [*]

  V našem starém bytě jsme měli dlažbu a v pokojích renovované původní parkety. Do nového bytu jsme si mohli vybrat ve standardní nabídce různé plovoucí podlahy, ale tak jsme si na to dřevo zvykli, že si radši připlatíme za klasické masívní parkety z kanadského javoru. Už se těším...

  superkarma: 0 16.02.2005, 04:36:14
 24. avatar
  [2] Léthé [*]

  Na podlahy je podle mě nejlepší udusaná zem .

  A u nás roztoči zpívají po celý den....."tohle je rááááj , tohle je rááááj ...."

  superkarma: 0 16.02.2005, 01:10:14
 25. avatar
  [1] Fifinka [*]

  Jak: Koberce jsou prý rájem pro roztoče ? Proč PRÝ? Ne PRÝ ale zcela jistě!

  superkarma: 0 16.02.2005, 01:02:59

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme