Kojenecká voda - pro kojící a jejich drobečky to nejlepší
Péče maminek o ty nejmenší je přirozeně provázena mnoha otázkami. Častým tématem bývá i voda. Jakou těm nejmenším dávat, zda použít tu z kohoutku a převařovat ji, nebo je lepší sáhnout po některé z balených vod...
Dusičnany v kohoutkové vodě na první pohled neuvidíte
I přes výrazné zlepšení kvality dodávané „kohoutkové“ pitné vody nelze nikdy lokálně vyloučit v jejím složení přítomnost nežádoucích látek. Jsou to kupříkladu dusičnany, vyšší obsah některých minerálů a jejich solí (např. vápenné a železité). Proto dětští lékaři doporučují pro přípravu kojenecké stravy a čajů používat v období do jednoho roku věku dítěte kojeneckou vodu, která musí splňovat ty nejpřísnější limity.
„Je nutno si uvědomit, že ledviny nejmenších dětí - novorozenců a kojenců - nemají ještě dostatečně vyvinutou schopnost vylučovat z organizmu (filtrovat z krve) do moče zvýšené koncentrace cizorodých a minerálních látek. Žádoucí je tedy minimalizovat zbytečné riziko poškození ledvin, v kterých se tyto látky mohou „usazovat“. Myslet musíme i na to, že z hlediska vývoje a funkce není dítě malý dospělý,“ upozorňuje MUDr. Milan Kudyn, pediatr.
Přizpůsobivé mateřské mléko
Naše tělo je z více než 60 % tvořeno „vodou“, která je u kojenců dodávána ve formě mateřského mléka. Méně se však ví, že jeho složení (včetně obsahu minerálů) se mění s věkem dítěte. Jsou ale případy, kdy kojení není možné. Výrobci „umělé“ kojenecké mléčné výživy ve svých produktech striktně dodržují obsah jednotlivých minerálů a stopových prvků tak, aby respektoval věk kojence. Protože umělá výživa již potřebné množství minerálů a stopových prvků obsahuje, je vhodné, aby voda, která se používá na ředění těchto sušených mléčných výrobků, obsahovala už jen minimum minerálů, ne více, než je nezbytné. Proto je pro přípravu kojenecké stravy vhodnější použít vodu s nižší mineralizací, cca mezi 150 - 200 mg/l.
Kojenecké vody by měly obsahovat co nejmenší množství iontů sodíku (Na+), draslíku (K+ ) a
chloridů (Cl-) a minimum dusičnanů.
Doporučené hodnoty vybraných přirozených součástí pitné vody z hlediska vhodnosti pro kojence:
sodík (Na) 5 - 25 mg/l
hořčík (Mg) 50 mg/l
vápník (Ca) do 100 mg/l
dusičnany a dusitany do 15 mg/l
fluoridy do 0,7 mg/l
celkový obsah minerálních látek do 500 mg/l
Pozor na soli a dusičnany
„V kojeneckých poradnách pediatrů jsou matky kojenců i batolat upozorňovány, že i dětem po prvním roce života není žádoucí pokrmy přisolovat. Jak již bylo výše uvedeno, jejich ledviny ještě nefungují stejně jako u dospělých a i malé množství soli (NaCl) je významnou zátěží. Upozorňujeme také na to, že v zelenině (mrkev, brambory) mohou být dusičnany v množství, jejichž negativní účinky mohou být stejného rozsahu jako při používání pitné vody z kohoutku.“
Řešením mohou být příkrmy, které jsou pouze v nutných případech, kdy matka nemůže ze závažných důvodů dítě kojit, doporučeny podávat dětem už od 4. měsíce věku (doporučení Světové zdravotnické organizace).
Těhotenství a šestinedělí
Také v období „rozběhu“ kojení - šestinedělí - a zejména v těhotenství jsou funkce ledvin matky vystaveny zvýšené zátěži. Proto je doporučováno i v tomto období používat k pití kojeneckou vodu, a ulehčit tak namáhanému organismu. Vhodné jsou především vody s celkovým množství rozpuštěných látek 150 - 500 mg/l, a to v množství asi o 0,5 litru vyšším, než obvykle.
Nový komentář
Komentáře
když jsem byla těhotná, žádná voda pro kojence nebyla
Trefa:nas se nikdo v tehotenstvi,neptal jakou vodu pijeme,v dnesni dobe ani nevime co v te kojenecke vode je?staci si pustit televizi a tam kolik vyrobku je spatnych.
mi to připadá jen tah pro výrobce, každá voda se stejně převařuje...
voda balená (klasická i kojenecká)se musí hlavně vhodně skladovat a třeba v létě si zákazník,co si koupí balenou vodu vůbec nepolepší ,spíš naopak
Mám dvě dospělé děti a už když byly malé, řešila se kvalita vody. Samozřejmě, že jsme ji na doporučení převařovali. Vzpomínám si, že se už tehdy prodávala kojenecká voda - ne tak masově jako teď, ale kupovali jsme ji.
peetrax — #18 Hele, já před dvaceti lety taky leccos neřešila..a ejhle, děti přežily. Je fakt, že jsem mimo jiné měla dost kliku..třeba synovi mi MUDra doporučila cca ve třech měsících šťávy, ve skleníku právě rostla nádherná rajčata, tak jsem mu vymačkala ty.
Až když mu bylo asi 15 tak jsem se dozvěděla, že rajče je jeden z nejhorších alergenů
Naštěstí žádnou alergií netrpí, jen dodnes nejí rajčata
Nevím,co ž si dokáží lidé všechno vymyslet ohledně zdravého životního stylu - žijeme tady, v této bě a každé omezení je na škodu - kdo vám zaručí,že právě tato teze je ta pravá - a to se jedná jen o vodu
Spousta věcí se přehání. S vodou, s hygienou. Pak si děti nevytvoří protilátky a věčně marodí. Skleníkové děti.
ToraToraTora — #13 já přemýšlím, jak tyhle věci řešily naše mamky - no asi nijak a narodili jsme se všichni a přežili do dospělosti... Sama děti nemám, tak ze své zkušenosti nevím, co přesně mateřství obnáší, ale občas mi přijde, že se fakt řeší už takový blbosti...
U nás teče z kohoutku voda vhodná i pro kojence. A balená voda ve mně moc důvěry nevzbuzuje.
Já pila odjakživa vodu z vodovodu. Dcerce jsem ji nejprve převařovala (tak do 10m), teď už pije normální napuštěnou. Kojeneckou vodu jsem nikdy neřešila.
Co takhle pohledem na pozitivní těhotenský test nafasovat chemickou laboratoř, abychom náhodou my a pak naše dítě nepozřeli něco závadného
.
U nás je nejlepší voda v republice (nebo jedna z nejlepších), takže jsem to nikdy neřešila. Jo, až se nadnárodní korporaci povede prosadit toto, tak nebude mít vodu asi vůbec nikdo
já si pořídila filtrační konvici a to je pošušňáníčko mňam
Nejlépe maminy a mimina zabalit do bubliny, aby je neofouklo jedovaté povětří a gerilové útoky matky Přírody.
To je článeček.....to by chtělo radu pro reklamu.
nejlepší je voda z kohoutku,aspoň my máme dobrou
Pila jsem normální vodou z vodovodu po celá svá těhotenství, a že by to nějak poznamenalo mě nebo děti to ani náhodou, zase komerce.
Ještě bych pochopila pro miminka, ale pro maminky? Zase komerční reklama
Když byly naše dítka malé,žádná balená voda v obchodech nebyla,používali jsme jen tu z kohoutku a jak jsou dneska šikovní.
RosaGloriaDei — #2


také jsem pila v těhotenství vodu z vodovodu. A děti začaly v roce.
nejlepší je voda z vodovodu