Bulvár

Jakou roli hraje v našem životě přátelství?

pratele

Jacobs aktuální průzkum zjišťoval, jakou roli hraje v našem životě přátelství. Jak jste na tom vy?

Zeptejte se, co znamená „přátelství" a získáte sto různých odpovědí. Jako přítele představujeme svého partnera, za přítelkyni považujeme nejbližší kamarádku (zatímco ostatní jsou jen naši známí), virtuální „přátele" si přidáváme na facebooku do své „sítě" atd. Většina z nás se ale jistě shodne na tom, že mít alespoň jednoho dobrého přítele je k nezaplacení. Zajímavé statistiky k tomuto tématu přináší průzkum značky Jacobs, značky prémiové kávy s královským aroma, kterou si vychutnáte nejlépe právě ve společnosti svých nejbližších.

Vztahy mezi ženami jsou důvěrnější

Výsledky průzkumu ukázaly, že muži do okruhu svých nejlepších přátel řadí 3 - 5 lidí, zatímco ženy považují nejčastěji za své nejlepší kamarády maximálně 3 osoby. Muži si také dokážou na své kamarády najít v průměru o 4 hodiny měsíčně více času než jejich ženské protějšky a své přátele vídají několikrát do týdne. Zatímco s přáteli (bez partnerky) se pravidelně setkává 13 % mužů, na popovídání s kamarádkou si pravidelně najde čas jen 3,9 % žen.

Mezi ženami je větší počet samotářek, které tráví svůj volný čas bez partnera i přátel. Ženy obecně kladly větší důraz ma kvalitu přátelství (důvěrnější vztah) než na kvantitu (počet přátel a délku času s nimi strávenou).

Partner má před přáteli přednost

Kamarádka se vdala nebo otěhotněla a najednou nemá na nic jiného než na rodinu čas? Jacobs průzkum potvrdil předpoklad, že sezdané páry mají méně přátel než svobodní muži a ženy. V průměru ztratí lidé, kteří se rozhodnou pro vstup do manželství, jednoho přítele či přítelkyni. Obdobná situace nastane i po narození dítěte, kdy většina dotazovaných potvrdila, že se počet přátel (alespoň těch považovaných za nejbližší kamarády) snížil.

Volný čas ve všední dny pouze s dětmi (bez partnera) naopak tráví pravidelně téměř 11% žen. Muži tráví pouze s dětmi (bez partnerky) v drtivé většině čas jen o víkendech (1 % dotázaných).

Smysl pro humor a spolehlivost

Téměř každá dívka má nějakou „nejlepší" kamarádku. Ač je tento fenomén spojen především s mladším školním věkem, Jacobs průzkum ukázal, že přátele „na celý život" si nejčastěji najdeme až později, nejčastěji na střední či vysoké škole, případně v prvních letech zaměstnání. Čeho si na svých přátelích nejvíce ceníme? Dobré přátele spojuje často smysl pro humor. Pro většinu dotazovaných je zásadní, že se se svými nejbližšími přáteli znají dlouho a mohou se na ně s čímkoli obrátit. Mají zkrátka někoho, kdo vidí jejich situaci objektivně a upřímně poradí.

To potvrzuje také psycholog Jeroným Klimeš, který zdůrazňuje potřebu lidí po kontaktu také s jinou osobou než svým partnerem: „Mezi důležité lidské konstanty patří celková doba povídání za den, která se pohybuje okolo čtyř hodin. Pokud se máme udržet v životní pohodě, je dobré se od této konstanty moc nevzdalovat. Vyhoření si brousí zuby například na psychology, učitele či pracovníky callcenter, kteří jsou nuceni mluvit více jak čtyři hodiny denně. Stejně tak trpí samotářští programátoři, kteří se bojí lidí, a často s nikým nepromluví celý týden. Jak ukázal i výzkum firmy Jacobs, lidé z těchto čtyř hodin v průměru dvě hodiny věnují přátelům, a to je velmi moudré. Chybou je snažit se tuto potřebu celou přenést na partnera. Jeden člověk ji nemůže trvale unést."

Pozvání na kávu jednoznačně vede

Průzkum značky Jacobs ukázal, že ženy přistupují k trávení svého času s přáteli jinak než muži. Zatímco muži jsou poměrně činorodí a nejčastěji jedou se svým nejlepším přítelem na společný víkend, zajdou na pivo nebo grilují, ženy si s kamarádkou nejraději povídají nad šálkem dobré kávy.

Jak dodává psycholog PhDr. Mgr. Jeroným Klimeš, Ph.D., rozdíly vyplývají z rozlišnosti mužů a žen. „Role přátelství je u každého pohlaví odlišná a vyvinula se podle nároků, které na toto pohlaví kladla evoluce. Muži se věnovali lovu a válčení. Obě tyto aktivity vyžadují koordinaci stmeleného kolektivu, proto jejich přátelství je spíše skupinové a činorodé. Nevyhledávají až tolik protředí klidných kaváren, jako spíš hlučnějších párty a sportu. Přátelství žen je mnohem více individuální a slouží ke směně informací typu, kde se co šustlo, co je kde výhodně k mání, jak vychovávat děti a jak vyjít s tím neřiditelným buldozerem, kterému se říká muž."

Co je mezi přáteli tabu

Asi nikoho nepřekvapí, že ženy probírají ve větší míře osobní témata a nevyhýbají se ani negativním zprávám, jako jsou nemoci. Mnohem více také rozebírají vlastní city. Z průzkumu značky Jacobs vyplývá, že ženy se spolu nejčastěji baví o každodenních radostech a starostech, dětech a domácnosti a o svých partnerech nebo mužích obecně. Naopak jejich mužské protějšky při společném hovoru více zajímá třeba dovolená a cestování, koníčky, sportovní výsledky, v menší míře rodina a děti apod. Muži se baví více o ženách obecně, rodinné problémy řeší se svými kamarády spíše výjimečně.

V otázkách témat mezi partnery panuje podle Jacobs průzkumu shoda. Ženy i muži uvádějí, že se svými partnery nejčastěji mluví o tom, co se za den událo, o práci, chodu domácnosti a o rodině. Za téma, které je v rozhovoru s partnerem jednoznačně tabu, označili téměř všichni bez výjimky nevěru. Vyhýbat bychom se podle dotazovaných měli i probírání intimních záležitostí jiných lidí.

   
02.09.2010 - Společnost - autor: Tisková zpráva

Komentáře:

 1. avatar
  [13] Hortenzie [*]

  Myškomedvídek — #12 To je super Sml59Sml67

  superkarma: 0 03.09.2010, 21:21:00
 2. avatar
  [12] Myškomedvídek [*]

  mám dost přátel,ale jen jednu opravdovou kámošku již kolik let a nesmírně si jí vážímSml22Sml22Sml22

  1. na komentář reaguje Hortenzie — #13
  superkarma: 0 03.09.2010, 12:41:06
 3. avatar
  [11] Hortenzie [*]

  Možná mám několik kamarádek,o něco víc známých,pár dobrých kolegyň,ale přátele,ty opravdové,mám dva.Shodou okolností jsou to dva manželské páry,se kterými se přátelíme už drahná léta.Ale moje největší,životní kamarádka,je jen jedna jediná.Poznaly jsme se v 16 letech,po čase se naše cesty na nějakou dobu rozešly,ale nikdy,opravdu nikdy,jsem na ní nezapoměla.Veliké štěstí,že jsme obě přišly k rozumu a zase se k sobě vrátily.Jsme si tak hrozně blízké,že pořád říkám,mít setru,nemohla bych jí mít raději.Vím,že každá její vzpomínka letí za mnou,požádat jí o cokoliv,všechno po mě udělá a samozřejmě já pro ní.Mám jí velmi ráda,škoda,že nás dělí 140 km a nemoc její maminky,o kterou se musí celodenně starat.Potkalo mě veliké štěstí,které každý nemá.

  superkarma: 0 02.09.2010, 21:38:20
 4. avatar
  [10] danca79 [*]

  Mam jednu kamosku od ctvrte tridy, na nejakou dobu se nase cesty rozesly, pak zase sesly, ted to bude asi trosku zas na rozcesti neb ona je doma se dvema prckama, zatimco ja ted budu zivit manzela na studiich, a myslim ze to pochopeni pro to, ze ja budu ta, co bude zivit oba, tam tak trosku neni....Co jsem se prestehovala, tak opravdovou blizkou kamosku nemam, a chybi mi to. Partner je super, ale kamoska je kamoska....

  superkarma: 0 02.09.2010, 20:56:37
 5. avatar
  [9] femme [*]

  ToraToraTora — #3  nic si z toho nedělej Sml79 určitě to nebyly nejlepší kamarádky Sml23  já jsem se s jednou kámoškou rozešla ve zlém v r.89, věděla jsem, že je z kované komoušské rodiny, ale ona nikdy nedávala najevo jakoukoliv příslušnost k téhle posr.... straně, ale po revoluci se zabarvila do ruda a to jsem nevydejchala Sml23 Sml80

  superkarma: 0 02.09.2010, 18:13:10
 6. avatar
  [8] Pentlička [*]

  Kamarádky pro mě hrají zásadní roli, protože nemám partnera. Dokud jsem ho měla, celkem jsem o kamarádky ani nestála, vystačila jsem si s ním. Po rozvodu jsem kamarádství zase obnovila a je bezva, že člověk má s kým promluvit, zasmát se, zajít na kafíčko, do kina, na výstavu nebo jet na dovolenou. Bohužel mám jen 4 kamarádky, ale doufám, že mě žádná z nich neopustí.Sml22

  superkarma: 0 02.09.2010, 17:45:09
 7. avatar
  [7] Tulinka [*]

  ToraToraTora — #3 átéčko — #4 Tak to znám.Měla jsem kamarádku od 2.třídy,brala jsem ji skoro jako sestru.Kolikrát jsem u ní doma jako dítě spala a ona zase u nás.Fakt jsme se hodně rozuměly.V pubertě jsem ji kolikrát zachránila před jejími rodiči zadek.Když jsem se v osmnácti seznámila s manželem,byl pro mne na prvním místě,ale vždycky když potřebovala udělala jsem si na ní čas a to se mi vymstilo,že mě časem začala využívat.Nějak jsem to přehlížela,ale nastala situace,kdy jsem potřebovala pomoc já.Na sms mi nereagovala,natož na zavolání  Sml24

  Před dvěma roky chtěla před svým manželem udělat ze sebe světici a to tím způsobem,kdy se ji naskytla příležitost a potkala v jedné pizzerce mého muže.Tam mu začala vyprávět věci,jak se ve společnosti chovám apd.  Sml28 no nějak jsem to nepochopila,proč měla potřebu si vymýšlet Sml80

  Před rokem to vyvrcholilo,tím,že mě opět využila.Tentokrát jsem ji nevědomky kryla zadek před jejím manželem.Aby toho nebylo málo,druhý den mi přišla sms ,která nebyla pro mě.......ale O MNĚ Sml57

  Dnes vím,že je šikovná héééérečka a přetvářka v jedné osobě.A jak si pořád říkám......na každého jednou dojde Sml3

  Možná byl problém ve mně,že jsem k ní byla upřímná Sml80 a nehrála její hru.

  superkarma: 0 02.09.2010, 15:54:08
 8. avatar
  [6] átéčko [*]

  ToraToraTora — #5 Tos napsala přesně. A někdo si ve 42 neuvědomuje, že by se měl začít starat o sebe a nespoléhat na svou matku. A když mu to řekneš, ne že se nazlobí, ale nasere se na tebeSml31

  superkarma: 0 02.09.2010, 14:49:52
 9. avatar
  [5] ToraToraTora [*]

  átéčko — #4 Lidi by chtěli pořád brát a nic dávat. Se těm některým holkám divím. Pořád se za něčím ženou a neumí si uvědomit, že už to třeba mají a je třeba si to užít.

  1. na komentář reaguje átéčko — #6
  superkarma: 0 02.09.2010, 14:40:06
 10. avatar
  [4] átéčko [*]

  ToraToraTora — #3 Také jsem přišla o kamarádky. Ale jen já jsem si myslela, že to jsou kamarádky....Sml15

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #5
  2. na komentář reaguje Jitulinka — #7
  superkarma: 0 02.09.2010, 14:23:02
 11. avatar
  [3] ToraToraTora [*]

  femme — #1 Tiše závidím. Já v posledním měsíci přišla o dvě nejlepší. jedné jsem řekla pravdu a chtěla jí chránit před špatným rozhodnutím a do vztahu s druhou jsem investovala již tolik energie a nikdo to neopětoval, že to nepovažuji za oboustranné přátelství

  1. na komentář reaguje átéčko — #4
  2. na komentář reaguje Jitulinka — #7
  3. na komentář reaguje femme — #9
  superkarma: 0 02.09.2010, 12:30:42
 12. avatar
  [2] enka1 [*]

  jak jsou tyhle průzkumy placenýSml24?

  superkarma: 0 02.09.2010, 12:22:12
 13. avatar
  [1] femme [*]

  na počet a ani kvalitu mých kámošek si nemůžu stěžovat Sml23 s jednou se znám od 1.tř. ZDŠ, což je bratru 48 let, hrůůůůůůůůůůůůůza Sml30

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #3
  superkarma: 0 02.09.2010, 09:23:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme