Možná máte v ústech několik korunek – náhradních zubů. Víte, z jakého materiálu byla vyrobena a jak ji máte v ústech dlouho? Běžně se stává, že korunku v ústech ani nevnímáme – časem si na ni zvykneme a už pomalu ani nevíme, jak dlouho ji v ústech máme.

dentist

Zbytek zubu se ale pod korunkou může zkazit nebo materiál, ze kterého je korunka vyrobena se časem opotřebuje.  Nebo se vám může stát, že se v ústech jednoduše odlepí a vy musíte se zubním lékařem řešit její náhradu.

Oslovili jsme zubní kliniku Erpet Medical Centrum www.erpetmedical.cz , se kterou spolupracujeme, aby nám odpověděli na několik zajímavých otázek. Na otázky odpovídal MUDr. Tomáš Zábojník

Řešíme novou korunku - z jakých materiálů se korunky nyní vyrábějí, ž čeho si může pacient vybrat? Který materiál doporučujete a proč?
Jednotlivé korunky se dnes vyrábějí z těchto materiálů:
- plastové (provizorní - dočasné korunky),
- celokovové (různé slitiny kovů, nejsou estetické, v moderní stomatologii se příliš nedělají)
- kovoplastové (tvářová plocha kovové korunky je krytá plastem, rovněž nejsou příliš estetické)
- kovokeramické (kov, je plně krytý keramikou, vhodné spíše do zadního úseku, jelikož nejsou tolik estetické, ale pevné do skusu) 
- keramické (největší estetika, nejlepší mechanické vlastnosti, nejvyšší přesnost)
...upřednostnil bych tedy korunky keramické, bohužel jsou nejdražší. V zadním úseku chrupu jsou dostatečné kovokeramické (neboli metalokeramické). Cena o malinko nižší než celokeramické

Pokud máme v ústech korunku – například 5-10 let starou, jakou obecně mají starší typy korunek životnost a za jak dlouho bychom si je měli nechat vyměnit a proč?
Životnost korunky závisí na:
- ústní hygieně,
- celkovém procesu „výroby“ korunky počínaje přípravou zubu v ordinaci, otiskem….konče zhotovením korunky v zubní laboratoři
...to znamená, že když je pacientova hygiena výborná a v procesu výroby korunky se udělá minimální množství chyb, korunka může vydržet 20 let i více...

Může korunka sama od sebe vypadnout?
Nemůže, tedy neměla by, pokud je lékařem správně nasazena, připevněna a pacient nekousne do abnormálně tvrdého materiálu (kámen apod.)

Může se zbytek zubu pod korunkou zkazit? Jak to poznáme?
Ano, může, ale pouze pokud se nechá pod korunkou malé množství kazivých hmot (lékař neodstraní dokonale zubní kaz), vznikne tzv. recidiva, která se zvětšuje. Kaz lze detekovat klinicky přímo v ústech, nebo rentgenologicky. Pacient sám není schopen toto poznat.

Používali se dříve jiné výplně zubů než dnes, na co si máme dát pozor? (myšleno před nasazením korunky)
Vývoj technologie ve stomatologii jde značně kupředu. Mezi materiály současnými a těmi třeba před 20ti lety je značný rozdíl.

Na co si dát pozor:
1) jestliže se čistí kanálky před zhotovením korunky, měl by se vždy používat tzv. kofferdam. Ideální je samozřejmě endodontické ošetření pomocí Mikroskopu.
2) Jestliže se zbrousí živý zub, měl by se do odevzdání stálé korunky ošetřit provizorní korunkou, nebo lakem. 
3) Brousit by se měl zub vždy takzvaně „na schůdek“, aby nebyla korunka převislá, což následně ztěžuje domácí péči o chrup
4) Důležitý je také výběr barvy z estetické hledisko (měl by vždy vybírat lékař současně s laborantem).

Na otázky Odpovídal MUDr. Tomáš Zábojník, děkujeme za jeho odpovědi

erpet

Více informací najdete na stránkách www.erpetmedical.cz 

Reklama