Domácnost

Jako pes a kočka?

Říká se, že jsou jako pes a kočka. A myslí se tím, že si nerozumí a že se nemají zrovna lásce. A většinou toto přirovnání i odpovídá - mnoho lidí by řeklo, že kočky a psi jsou zapřisáhlí nepřátelé. Ovšem není tomu tak zdaleka vždy.

 

 

 

 

 

 

 

Smečka
Psi jsou zvířata smečková - jejich předci žili v hierarchicky organizovaných smečkách, a i když v období vyvádění mláďat se někdy dominantní alfa pár od ostatních oddělil, vazby ve smečce nemizely. Mláďata míval obvykle právě pouze alfa pár, do jejich výchovy však opět zasahovala celá smečka. Členové smečky spolu žili, hráli si, lovili i odpočívali - měli společné teritorium. A stejnou smečkou je pro psa domácnost, v níž žije.

Rodina
Kočky jsou bytostní individualisté - po čas páření se sice sdružují do rodin a některé druhy zachovávají vazby v rodině i déle, především matky mohou velmi dobře vycházet se svými potomky, ale v podstatě jim vyhovuje značná míra soukromí. Především dospělí kocouři špatně snáší konkurenci. Kočky mají každá vlastní teritorium - při společném soužití se mohou tato teritoria na čas překrývat, ale nikdy nesplynou úplně. Svou lidskou rodinu považuje kočka za své lovecké teritorium.

Jiný jazyk
Z jiného životního stylu psů a koček vyplývají jiné zvyky v sociálním chování a jiný druh komunikace. Porozumění mezi dospělým psem a dospělou kočkou je tak obtížné. Často proto dochází k tomu, že pes považuje kočku za kořist a tak se k ní chová, kdežto kočka psa za nevítaného vetřelce. Psi, kteří nemají příliš rozvinutý lovecký pud, pak obvykle kočky ignorují a dostatečně sebevědomé kočky postupují stejně.

soutěž - rozkošnice: ukkurum

Pes a kotě
Pokud se člověk rozhodne chovat kočku a psa, musí situaci pečlivě rozvážit. Pořídit k dospělému psovi kotě bývá, pokud je pes správně socializován, relativně snadné. Opačná varianta - soužití štěněte a dospělé kočky - bývá komplikovanější. Pes dokáže relativně snadno přijmout kotě jako člena smečky. Neznamená to samozřejmě, že vzal na milost všechny kočky - většina psů si nevšímá „svých“ koček, někdy je dokonce i chrání, ale pronásleduje dál kočky cizí.

Kočka a štěně
Dospělá kočka se s přítomností štěněte smiřuje daleko hůř, navíc je mnohem obtížnější kočce něco přikázat. Pokud však štěně přežije bez úhony začátek vztahu, může i zde dojít k úspěšnému soužití - pes se totiž kočce do jisté míry podřídí a naučí se její komunikační vzorce, stejně jako se zařadí na své místo v hierarchii lidské smečky.

Při sžívání se dospělých zvířat platí v zásadě stejné pravidlo - jednodušší je situace, kdy si ke psovi pořizujete kočku než naopak. Pokud jsou však obě zvířata mírná, nemusí dojít k problémům. Přesto je většinou nutností krmit je odděleně. Každé zvíře také musí mít svůj soukromý prostor, kam to druhé nevstupuje. Pak spolu mohou pes a kočka celkem spokojeně žít.

Máte psa a kočku? Jak funguje jejich soužití? Znáte nějaké takové domácnosti? Máte jen psa? Jaký má názor na kočky? Jste vyhraněně kočičí nebo psí člověk?

   
26.04.2007 - Dům a byt - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. avatar
  [7] vodfon, kolie [*]

  krásnéSml59

  superkarma: 0 05.02.2012, 21:29:28
 2. avatar
  [6] tomáš [*]

  Koťata jsme pořizovali k naší staré mírné vlčačce a obě bez problémů, jsou "její" a neublíží jim. Když má veselou náladu, tak je trošku prohání (starý kočičák ani nezmění rytmus chůze a má ji na háku). Z jedné misky nežerou a ve své boudě je neohřeje - ale vzpomíná, že když byl malý, tak to tak na dvorku bylo....

  superkarma: 0 26.04.2007, 14:54:23
 3. avatar
  [1] kočka123 [*]

  Mám a před rokem jsme si pořídili psa. Kočky jsou v bytě, pes na zahradě, když bereme psa domů na koupání, tak je veselo. Kočky prohání, ale když dostane drápkem do čumáku, tak dá chvilku pokoj a pak zase na novo. Dřív se kočky bály, ale teď jsou odvážnější, jednou ta mladší a divočejší ho dokonce honila. Je snima sranda.

  superkarma: 0 26.04.2007, 06:22:48

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme