Čtenářka Minerálka7 dostala nařízeno pít víno na tlak, a nechutnalo jí. Jeho krásu a lahodnost objevuje až nyní, jako dospělá…

Víno jsem pila poprvé jako cca 10letá holka - na nízký tlak mi paní dotkroka tehdy doporučila denně skleničku červeného vína a kávu. Přiznávám bez mučení, že nad kyselinkou ve víně jsem se ošklíbala a na mamce jsem dyndala čím dál menší skleničku, až mi ho asi po měsíci přestala dávat úplně. Za to slabé kafíčko s mlékem a cukrem jsem milovala, mamka mi ho dávala pít ze svátečního hrníčku z růžového porcelánu a já to měla pomalu jako nějaký obřad.
Znovu jsem se k vínu přiblížila v pubertě, najednou mi jeho pití připadalo ohromně dospělácké. Z našetřených peněz z brigády jsem si koupila v místní samoobsluze láhev bílého - tehdy žádný výběr nebyl, měli jedno bílé a jedno červené, tak jsem si vybrala podle toho, jak se mi líbila etiketa. V kuchyni jsem si „půjčila“ asi deckovou skleničku od hořčice, na které byl vyobrazený trpaslík, oboje jsem ukryla do sklepa mezi dříví a v noci jsem chodila tajně potichu ochutnávat. Nechutnalo mi, pokud si dobře pamatuji, vůbec, ale připadala jsem si ohromně světácky! Vydrželo mi to asi týden, pak jsem na utajenou láhev zapomněla - znáte to, na puberťačku přišla první láska a rázem mě zajímaly úplně jiné věci.
Opravdově se s vínem seznamuji až teď po mnoha letech díky příteli, který vyrostl na vinohradech na Slovensku. Umí o víně krásně vyprávět a ještě se nestalo, že by mi nabídl skleničku, která by mi nechutnala. S ním jsem prvně ochutnala slámové víno, ledové, barrique i „obyčejný“ burčák, učím se pomalu rozeznávat chutě a pít víno skutečně pro potěšení.
No a perlička na závěr - před dvěma lety táta uklízel sklep a co myslíte, že v něm neobjevil? Červená jsem byla až... až na patách, ale po letech jsme se tomu více-méně už jenom zasmáli.
Mineralka7
 Tento text nebyl redakčně upraven


Díky Minerálko7 za příspěvek. Já jako dítě také víno nesnášel a snažil se to v 16 překousat. Zvítězilo ale pivo. I kvůli ceně a dostupnosti. Ale nyní již dávám přednost jednoznačně vínu…

Dnešní téma dne je víno a vy:

  • Historky ze sklípků
  • Úvahy na téma víno a já
  • Příběhy z vinic a vinařství
  • Analýzy vinařského trhu
  • Pozvánky na zajímavá místa spojená s vínem
  • Propagační pamflety na vaše vinařství (bez příslibu okoštování vzorků nezveřejním)

Prostě vše co vás ve spojitosti s vínem napadne.

Na tohle vše čekám na známém redakčním e-mailu

redakce@zena-in.cz

A já slibuji, že šest nejlepších vín, která ochutnám tuto sobotu ze Svatomartinských vín, pošlu jedné z vás za příspěvek k dnešnímu tématu.

Reklama