Vztahy

Jako bych slyšela svého otce!

Jak všechny velmi dobře víme, na světě se vyskytují dva základní druhy mužů: přitažliví mizerové a nudní spolehlivci. Většinou sice nejde o krystalicky čisté druhy, ale o směsku, jeden typ ale skoro vždycky zřetelně převažuje. Naprostá většina nás žen pak podvědomě inklinuje buď k jednomu nebo druhému typu a své životní partnery si vybírá z jednoho nebo druhého, ale pořád ze stejného „regálu". S osudovou pravidelností se tak vrháme do náručí okouzlujících mluvků, obchodníků s deštěm" nebo pijanů, kteří nás pak se stejnou pravidelností podvádějí, využívají, obelhávají nebo dokonce tlučou. Ta druhá skupina žen je na tom možná o něco lépe - vztah s nudným poctivcem vede ve většině případů v celkem přijatelné manželství, ve kterém sice zrovna nelétají jiskry, ale ani kuchyňské náčiní. I když taková žena občas v hloubi duše zatouží po trochu kořeněnějším pokrmu než je její každodenní kucmoch, většinou se spokojí s letmým oblíznutím. Spolehlivosti svého partnera si příliš váží, než aby riskovala jeho důvěru.

Zbývá si položit otázku - podle čeho si tedy vybíráme? Jak se stane, že některé ženy znovu a znovu dokážou naletět násilníkovi nebo kriminálníkovi, a jiným dotyčný smrdí sírou pekelnou už na dálku? Někteří psychologové se domnívají, že rozhodujícím faktorem je právě osobnost otce. Podle nich si vybíráme právě muže, které nám nějak otce připomínají - někdy svým typem a vzhledem, jindy způsobem chování, profesí, hlasem... Něco by na tom být mohlo. Otec je přece prvním mužem, se kterým vcházíme do bližšího kontaktu. Je naším prvním obdivovatelem, na něj vrháme první koketní pohledy a zkoušíme různé holčičí finty. Však i on žárlí, žárlí na každého uhrovitého klacka, který se k jeho holčičce byť jenom přiblíží. Táta s dcerou. Ve skutečnosti je v tom vztahu mnohem víc erotického, než se odvážíme si přiznat, i když k ničemu zakázanému" nedojde.

Je tedy osobnost otce pro nás skutečně osudná? Příklady některých žen bohužel napovídají, že by to mohlo podvědomě fungovat i tehdy, když byl otec nějak problematický, třeba alkoholik nebo násilník. I když hlava říká: Někoho takového? Nikdy!!", zbytek těla rozhodne jinak...
No, kdyby vás náhodou zajímalo, jak to je u mě, je to skoro učebnicový případ. :-))) Táta i muž, oba inženýři technického směru. Oba naprostí klaďasové (typ Mirek Dušín), manuálně velmi zruční (typ Ferda Mravenec), nesnášející odfláknutou práci a nedochvilnost. Ani jeden neumí vybrat dárek, neumí se obléknout a absolutně netuší, jak ženě správně zalichotit. Oba skvělí tátové. Oba milují jízdu na kole a sladké... a tak bych mohla pokračovat dál a dál.

Tak teď jsem zvědavá, co na to řekne vaše životní zkušenost. Potvrdí tuhle teorii, nebo vyvrátí?

Přitahují vás muži, kteří se podobají vašemu tátovi?
A v čem? Mají stejné oči, vlasy či postavu, nebo spíš vlastnosti a charakter?
Děláte to záměrně nebo podvědomě?
Nebo se spíš snažíte najít někoho, kdo je od vašeho otce naprosto odlišný?
Má (měl) snad vlastnosti, které byste u partnera nerada viděla?
Stává se vám, že v partnerovi najednou „uvidíte“ tátu?

Na vaše postřehy, příběhy a názory čekám na redakce@zena-in.cz
Ten nejhezčí jako vždy odměním dárkem.

   
09.07.2007 - Láska a vztahy - autor: Eva Jedelská

Komentáře:

 1. avatar
  [30] SARI [*]

  Semiramis: Nepsala jsem, že není schopen, jen to nesladí, toť vše. Nevidím v tom zase takovou tragošku.......

  superkarma: 0 10.07.2007, 23:29:05
 2. avatar
  [29] Semiramis [*]

  SARI: ...
  Dospělý chlap, který se není schopen sám obléknout - to jako myslíš vážně? Boha jeho...

  superkarma: 0 10.07.2007, 16:56:37
 3. avatar
  [28] femme [*]

  pažout: mám stejný pocit jako ty ten můj se lety taky mění k horšímu, má tendence všechny neustále buzerovat, neuznává jiný názor, než ten svůj a co je snad nejhroznější, hádá se se mnou o každou korunu ale za sebe bez skrupulí utrácí, naposledy si koupil motorku

  superkarma: 0 09.07.2007, 19:59:29
 4. avatar
  [27] IMI [*]

  pažout: taky jsem z těch, co si braly chlapa "úplně jiného" a čím jsme starší, najednou to vyplouvá - mrzí mne, že zejména mi tátu připomíná v okamžicích, kdy se dovede vytočit k nepříčetnosti kvůli blbosti ... na mne nikdy, ale u držkování naší mladé funguje na první našlápnutí ...

  superkarma: 0 09.07.2007, 18:05:05
 5. avatar
  [25] SARI [*]

  Manx: Můj manža je schopen si v podstatě všechno nachystat sám, ale těm věcem se vyhýbá, protože jednou se sám oblíkal - vzal si šedý ponožky, hnědý kalhoty a k tomu červeno černou pruhovanou mikynu .....tak už ti musí být jasný, proč asi mu věci chystám já.
  Otec je škrt celej život, a nejen to, má všechny nejhorší vlastnosti na světě a nejhorší snad je, že s..e na svoje děti a to já nesnesu......Nemluvím s ním a nikdy už mluvit nezačnu, je hnusnej a takový lidi nemají mít vůbec děti.

  superkarma: 0 09.07.2007, 16:54:25
 6. avatar
  [23] SARI [*]

  luca: no, na to je nejlepší najít mu ho sama Já chystám manželovi vždycky věci na oblečení, takže tím to mám vyřešené....

  superkarma: 0 09.07.2007, 16:33:01
 7. avatar
  [21] Dallea [*]

  Tak co jsem si již před několika měsíci uvědomila je, že můj milý je úplně stejný jako taťka v tom, že věci sice po sobě většinou uklízí (to taťka většinou nedělá), ale zato je dá jen tak ledabyle. Takže když chci, aby věci byly aspoň trochu uspořádané, tak to po něm musím "uklízet"

  superkarma: 0 09.07.2007, 15:59:48
 8. avatar
  [19] agail [*]

  Nebyl to záměr, ale drahoušek je přesný opak mého otce. Ale kdo ví, jak jednou dopadnu. že?

  superkarma: 0 09.07.2007, 13:29:51
 9. [18] Anai [*]

  Podvědomě asi ano, proto mám (ne, měla jsem) takovou smůlu ve vztazích!
  Charakter (bohužel: otec byl a je i ve stáří děsnej proutník a narcista - vnímá jen sám sebe)
  Viz první odpověď.
  Snažím se hledat opak, ale nějak se mi to nedařilo zatím až na to, že v žádném případě jsem nikdy nechtěla a nechci umělce!
  Ne!

  superkarma: 0 09.07.2007, 12:56:44
 10. avatar
  [17] Meander [*]

  Bože, nepřitahují! Můj táta byl malý tlouštík, všichni moji partneři byli výhradně vysocí hubeňouři.
  Ovšem až u toho (doufám) posledního zjišťuju, že jako by mému otci vypadl z oka. Ne zjevem, ale všemi špatnými vlastnostmi.

  superkarma: 0 09.07.2007, 12:43:10
 11. avatar
  [16] Irad [*]

  Snažím se najít člověka, co se mému otci podobat nebude.. Tuhle teorii už jsem slyšela mnohokrát.. a patřím k těm co říkají: "NIKDY!!" I když musím bohužel přiznat, že jsem s žádným klukem zatím nevydržela Ale to chce čas, ten pravý přijde a bude to naprosto rozlišná osobnost než je můj otec.. Flákače, alkoholika, despotu, násilníka .. opravdu nehledám..

  superkarma: 0 09.07.2007, 12:05:24
 12. [15] pažout [*]

  Myslela jsem si, že můj otec je úplně jiný než můj , ale jak manž. stárne,je úplně stejný jako byl táta. Nesnášel, když mě táta nikma nepouštěl a hlídal, sám je 100x horší, strašně se bojí o děti.Nemohli se ani cítit, teď táta umřel a manž. ho supluje tak dokonale, že je to až k nevíře. Dříve veselý a vtipný chlap se přes noc reinkarnoval na bručivého dědka(asi má přechod). Tátovi jsem měla jeho nálady za zlé, ale kam se hrabe na manžela. Musím se mu tam nahoru několikrát za den omluvit. A to jsem si brala pravý opak!

  superkarma: 0 09.07.2007, 10:56:22
 13. avatar
  [14] ellinor [*]

  Zařekla jsem se, že si nikdy nic nezačnu s někým, kdo by se jen z dálky podobal mým rodičům. Několik let jsem žila v naději, že můj muž je úplně, ale úúúplně jiný, ale teď zjišťuju, že se mému otci velice podobá. Známá mi říkala, že není divu, že jsem si vybrala za muže sociopata, když je jím podle všeho i můj papá.
  Teď tvrdě makám na tom, aby nebyli stejní mí synové, ale je to fuška

  superkarma: 0 09.07.2007, 10:45:36
 14. avatar
  [13] Suzanne [*]

  Vlastně - můj muž je celá moje matka

  superkarma: 0 09.07.2007, 10:36:57
 15. avatar
  [12] Suzanne [*]

  Můj muž ...určitě se v něčem podobá, ale nevím zrovna v čem...
  Ani oči, ani vlasy či postavu... možná tím, že jsou oba přitažliví oddaní spolehlivci.
  Rozhodně nic vědomého.
  Otec je charismatický sympaťák, pracovně schopný, s ženským pohledem na svět tam, kde mi to vyhovuje a s obrovským smyslem pro humor - teď si uvědumuju, že ač můj muž vypadá úplně jinak, tyhle vlastnosti má též, jen je trochu víc pečovatelský typ.
  Že bych viděla tátu v manželovi? To se mi fakt nestává

  superkarma: 0 09.07.2007, 10:34:37
 16. avatar
  [11] SARI [*]

  Přitahuje mě kdokoliv, kdo není podoben otci a to ani v nejmenším a taky doufám, že už na tomto světě nikdy nevyskytne nikdo, kdo by mu byl podoben.....

  superkarma: 0 09.07.2007, 10:28:39
 17. [10] boon [*]

  Muj není tátovi vůbec podobný teda trochu jo ale jen v tom že si nepamatuju datumi ( narozeniny , výročí ...). Občas jo chová se jak táta až moc starostlivě.

  superkarma: 0 09.07.2007, 08:48:48
 18. avatar
  [9] fialinka [*]

  Dlouho jsem si říkala, že takového chlapa, jako je můj otec, nikdy nechci, a taky jsem si takového našla... jenže jsem časem zjistila, že ten můj se v některých věcech vlastně tátovi dost podobá... ale na druhé straně zase i ten můj tatík rozhodně není tak špatný, jak jsem si jako teenager myslela, takže jsem vlastně spokojená

  superkarma: 0 09.07.2007, 08:06:28
 19. avatar
  [8] Pentlička [*]

  Když tak nad tím přemýšlím, tak můj bývalý a můj otec měli společnou jednu věc, a to, že to byli spolehliví lidé, rodinné typy. Jinak si nebyli podobní v ničem. Já sama jsem typ, kterému jsou sympatičtí ti nudní spolehlivci, hlavně musí být hodní a laskaví, jiných mužů se bojím a jsou mi protivní. A ještě mám ráda, když je muž inteligentní a vůdčí typ a to byli můj otec i můj exmanžel taky.

  superkarma: 0 09.07.2007, 07:40:12
 20. avatar
  [7] kareta [*]

  Ano, můj manžel je celý můj otec a já jsem celá svá tchyně

  superkarma: 0 09.07.2007, 07:23:03
 21. avatar
  [6] Evikus [*]

  Taky bych neřekla, že můj manžel je v něčem podobný mýmu taťkovi, to spíš bráchovi - brácha i manžel jsou oba Váhy a oba flegmatici. Můj brácha mě celej život svým laxním přístupem štval, a teď mě to čeká celej život
  Jinak taťka je taky kliďas, ale je víc akčnější než manžel a manžel je zase víc zručný - takový kutil. Oba mají ale něco do sebe

  superkarma: 0 09.07.2007, 07:07:08
 22. avatar
  [5] Blueberry [*]

  Otce jsem poznala az kdyz mi bylo 21. Snad proto muze vesele stridam, pokazde jiny typ a nikdy se nenudim.

  superkarma: 0 09.07.2007, 02:48:33
 23. avatar
  [4] *Kotě* [*]

  Žádný z mých partnerů se nepodobal mému otci ani náznakem, spíš byli jeho pravý opak. Zajímavé je, že s otcem mám skvělý vztah , přesto si nehledám jeho kopii

  superkarma: 0 09.07.2007, 02:36:01
 24. avatar
  [2] azur [*]

  Táta je černooký, černovlasý kliďas; můj muž je modrooký cholerik
  Nejsou si podobní vůůůbec v ničem, přesto oba miluju a nikdy bych nevyměnila tátovu klidnou náruč ani občasnou Itálii s

  superkarma: 0 09.07.2007, 00:31:02
 25. avatar
  [1] fructia [*]

  Když nad těmito otázkami zapřemýšlela, tak jsem došla k tomu, že můj je podobný mému otci akorát v tom, že je věrný a starostlivý a také mají stejnou barvu vlasů a očí.
  Jsem ráda, že můj pomáhá v domácnosti, což o taťkovi říct nemůžu. Vím ,že ženská ocení, když chlap oškrábne brambory

  superkarma: 0 09.07.2007, 00:10:14

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme