dentist

Často se poslední dobou v médiích hovoří o zubařích, kteří si stejný úkon nechají proplatit pacientem i zdravotní pojišťovnou. Tento nešvar se rozmáhá hůř než chřipková epidemie, a tak jsme zjišťovali, jak se proti tomu bránit.

Přijdete si takhle k zubaři se zkaženým zubem, on vám ho vyvrtá a vyplní obyčejným stříbrným amalgámem a bude na vás chtít tři stovky. Přitom je tahle výplň plně hrazená zdravotními pojišťovnami. To se vám klidně může stát, protože se takové případy množí jako králíci. Jsou však dva případy, kdy po vás lékař peníze může chtít za cokoli.

  1. Jestliže nemá navázaný smluvní vztah s vaší konkrétní pojišťovnou, tudíž si úkon nemá u koho účtovat
  2. Jestliže vy nejste klientem žádné zdravotní pojišťovny

Jinak ovšem platíte jen nadstandardní služby (kterých je také požehnaně), třeba doplatek na bílou výplň, materiál na rekonstrukci zubní korunky a tak dále.

Mně osobně se stane málokdy, že bych u zubaře neplatila nic. Spíš musím mít v peněžence aspoň tisícovku. Ale co když už mě v ordinaci také okradli? Protože mě tato problematika zajímá, zeptala jsem se ředitele tiskového oddělení Ministerstva zdravotnictví Vlastimila Sršně:

Je možné získat seznam úkonů, které hradí zdravotní pojišťovny a pacient je má zdarma?
Výše úhrad stomatologické péče hrazené zdravotními pojišťovnami je pro letošní rok stanovena v příloze č. 11 k vyhl. č.464/2008 Sb. o stanovení hodnot bodu. Uvedeny jsou zde i částky částečné úhrady pojišťovnou. Na některých úkonech se totiž podílí pojišťovna jen částečně, zbytek doplácí pacient. (předpisy VZP najdete ZDE

V příloze č. 11 je uveden  vždy kód, název položky a výše úhrady, kterou hradí příslušná zdravotní pojišťovna.

Jak můžu svého lékaře zkontrolovat dodatečně?
Každý pojištěnec má právo požádat  zdravotní pojišťovnu, u které je pojištěn, o výpis z osobního účtu, kde jsou údaje o zdravotní péči za něj uhrazené. Výpis se zpracovává zpětně za  období posledních 12 měsíců.

Co mám dělat, když zjistím nesrovnalosti?
Každý pojištěnec má právo toto reklamovat. Pojišťovna pak kontrolou lékařovy dokumentace zjistí, zda byl úkon účtován oprávněně, či nikoli.

 A můžu si na zubaře stěžovat i jinde?
Pokud byste měli doklad o tom, že lékař za stejný úkon požadoval úhradu od vás i od zdravotní pojišťovny, můžete se v případě stomatologa obrátit  také na Českou stomatologickou komoru, která je oprávněna stížnost šetřit.

Ptát se na konkrétní váš případ můžete odborníků Svazu pacientů ČR na www.poradna@pacienti.cz

Jakou zkušenost máte se zubaři vy?

Reklama