Bulvár

Jaké Vánoce si uděláš…

Tak, a blíží se Štědrý večer.

Čas, kdy se připraví obrovská hostina a uštvaná hospodyně s rukama udřenýma až u ramen zasedne k rodinnému stolu a během jídla přemýšlí, jak vyřeší problém rodinné kasy, totálně vyčerpané nákupem dárků.

Nebo ne? Taky máte pocit, že v poslední době je módou kritizovat ty, kdo chtějí prožít Vánoce stejné jako za dob svého dětství?

Podívejme se na to, co se vlastně považuje za tradiční model.

Stromeček? Jistě, ten je nezbytnou dekorací vánoční nálady. Tradičně je to uříznutý stromek z lesa, který se pro tento účel speciálně pěstoval - je ho jistě škoda, ale není to, jako kdysi, vršek mladého stromu, který se takovým zákrokem nenapravitelně zmrzačí - pokud nezahyne. Než si vezmeme „zaručeně čerstvý“ stromek od šikovného kolegy, měli bychom se zajímat, jak ho kolega získal, protože pěstované vánoční stromky se „nastojato“ obvykle neprodávají. Umělý stromek je řešení na mnoho a mnoho let, jenom škoda, že vypadá pořád stejně. Ekologickým řešením je ovšem stromek v květináči, který přijde po svátcích zpátky do přírody. Pro podobnou nádheru ovšem musíme mít podmínky - mimo jiné se stromek musí postavit ve velice chladné místnosti, která jde dobře větrat, takže ve dvoupokojovém minibytě to nepřipadá v úvahu, pokud tam kromě stromečku mají bydlet i lidé. A krásným, levným a nenáročným řešením je vánoční kytka - větvě jehličnatých stromů ve váze, nazdobené stejně tak jako stromeček - snad až na tradiční hvězdu na špici. Protože stromky se v tomto období prořezávají, není to až takový přepych, za jaký se to běžně vydává.

Cukroví? To je jistě také nedílným koloritem Vánoc - a dá se napéct poměrně jednoduše - abychom mohli mít dvanáct tradičních druhů, můžeme smíchat kupované s domácím nebo upéct několik podobných druhů s různými náplněmi.

Kapr, salát a vůbec večeře? Tady vám poradím jen jedno: udělejte si Vánoce několikrát do roka. Pokud totiž získáte praxi, nebude vaření večeře zdaleka takovým hororem, jako když jednou za rok dostanete do kuchyně cosi příšerného, šupinatého a navíc s žábrami, co s despektem zírá na vaše marné pokusy o slavnostní menu.

A ty nešťastné dárky? Tak to už je plně ve vaší kompetenci… V některých rodinách se dávají dárky drahé a velké, kterými se má rodina oslnit, v jiných se dávají drobnosti, které se pečlivě vybírají dlouho dopředu tak, aby udělaly co největší radost. Bývá zvykem domlouvat se na nich dopředu, aby se nesešlo deset stejných krabiček se stejným obsahem. Hádejte, co potěší víc?

Organizace Štědrého večera je úplně na vás. Nenechejte se otrávit tvrzením hlasu v rádiu, že Štědrovečerní večeři už máte jistě dávno za sebou - hlas v rádiu se otravuje na šichtě a jedl by, až by brečel… A když nemůže on, aspoň provokuje ostatní. Kdo vaří, rozhoduje i o času jídla - a tak se k večeři zasedne tehdy, až je kuchařka vydýchaná, uklidněná a má jistě všechno hotové. A kdo má hlad dřív, může přijít pomoct - práce se jistě najde. Pozor jen na to, aby se nestalo to, co se pravidelně stává u nás - že se totiž vyčerpá prostorová kapacita kuchyně, a mně nezbývá nic jiného, než radit ode dveří.

A když jsme byli kdysi na návštěvě u příbuzných, překvapila mě jejich tradice: děti si na Štědrý večer samy nazdobí stromeček a ráno na Boží hod pod ním najdou dárky…  

        
   
23.12.2003 - Společnost - autor: Herta

Komentáře:

 1. avatar
  [9] Sanofi [*]

  Mili: Jako bych to psala já.... I já to cítím jako Ty, jen s tím rozdílem,že nejsme jen dva se , ale už nějaký ten pátek s námi slaví naše dvě děti.
  Taky nechápu ty uštvané a vystresované ženské,které pak klimbají nad vánoční večeří. Uklízím průběžně celý rok,tak nechápu, proč bych měla lámat rekordy před Vánocemi. Letos jsem začala péct až týden před Štědrým dnem a taky se to stihlo. Dárky kupuji už od listopadu,takže jsem ušetřena toho předvánočního běsnění. V prosinci už dokupuji jen maličkosti. Letos jsme poprvé nazdobili stromeček už večer před Štědrým dnem a musím říct, že to má něco do sebe.
  Takže takhle trávím Vánoce já a je to super. Klid a pohoda. Jó, horší to bude po svátkách.... Děsně stresující je pro mě návrat do práce. Ale to už je o něčem jiném

  superkarma: 0 27.12.2003, 13:46:20
 2. avatar
  [8] kosmokosmo [*]

  Ja jsem ustavana hospodyne........... hezky zbytek vanoc

  superkarma: 0 25.12.2003, 23:04:44
 3. avatar
  [7] Vivian [*]

  Dašenka: no vždyť já to taky tak říkám... Tohle byla ironie

  superkarma: 0 23.12.2003, 14:05:34
 4. avatar
  [6] Dašenka [*]

  Vivian:Já si myslím, že uštvané byly naše matky, ale my snad už nemusíme.Už jsou běžné úklidové firmy, když člověk nechce nebo nemůže sám,dárky už také nejsou podpultovní, takže to snad záleží už jenom na nás, jak si to zorganizujeme. A taky si myslím, že je třeba zapojit celou rodinku,aby pomohla a nenechala nás právě uštvat

  superkarma: 0 23.12.2003, 12:34:37
 5. avatar
  [5] Vivian [*]

  Prostě patří už jaksi ke koloritu českých Vánoc, že je hospodyně uštvaná...

  superkarma: 0 23.12.2003, 12:14:34
 6. avatar
  [4] sunnynka [*]

  Já si ale myslím, že uštvaných hospodyň i dnes dost Sice mezi ně taky nepatřím, ale znám takové .

  superkarma: 0 23.12.2003, 09:19:32
 7. avatar
  [1] Dašenka [*]

  Pajdi, proč zase ta uštvaná hospodyně? Jinak souhlas, že se člověk nemá nechat znervozňovat nikým a ničím. Hezké vánoce

  superkarma: 0 23.12.2003, 08:17:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme