eat

Tuky jsou nepostradatelnou složkou zdravého dětského jídelníčku. Rostoucí dětský organizmus tuky pro svůj vývoj a růst nutně potřebuje. Důležité jsou například pro správný vývoj buněk, využití vitaminů rozpustných v tucích (A, D, E, K) či pro tvorbu některých hormonů. Tuky také tvoří důležitou mechanickou ochranu vnitřních orgánů a podílejí se na udržení stálé tělesné teploty. Z těchto důvodů bychom dětem neměli tuky v jídelníčku jinak zásadně omezovat. Doporučované množství tuků v dětském jídelníčku je zhruba 30-40 % celkového denního příjmu energie. Platí pravidlo, že čím jsou děti mladší, tím je potřeba tuků vyšší. Proto je kladen důraz přednostně na druh tuku v dětském jídelníčku, než na jeho množství. To neznamená, že bychom měli děti tuky přecpávat! Naopak je dobré vědět, že děti tuky potřebují a my bychom je z jejich jídelníčků neměli vylučovat a to ani u dětí s vyšší tělesnou hmotností.

Je ale velice důležité umět správně vybírat ze široké nabídky pokrmových tuků na našem trhu.

V dětském, ale i dospělém jídelníčku by své místo měly mít přednostně tuky rostlinné. Jsou pro naše tělo cennější než tuky živočišné (např. máslo, sádlo, slanina), jelikož neobsahují cholesterol a navíc mají daleko více nenasycených mastných kyselin, z nichž některé jsou tzv. esenciální. Ty si naše tělo nedokáže vytvořit a je nutné mu je dodávat stravou. Nenasycené mastné kyseliny jsou obsažené zejména v rostlinných olejích a výrobcích z nich vyrobených, například v margarínech, dále v tucích ryb, ořeších a semínkách. Tyto látky mají pozitivní vliv na snižování hladiny cholesterolu v krvi a působí preventivně proti srdečně-cévním onemocněním.
Pro teplou kuchyni se hodí kvalitní jednodruhové rostlinné oleje, nejlépe olivový nebo řepkový. Tyto dva druhy mají podobné a velmi příznivé zastoupení jednotlivých mastných kyselin a navíc oba snesou poměrně vysoké teploty. Pro studenou kuchyni je vhodné volit pro namazání na pečivo nebo do pomazánek kvalitní rostlinné tuky, např. margaríny Rama, Flora, Perla apod. Výborným ukazatelem pro výběr tuku je obsah trans mastných kyselin, kterých by mělo být co nejméně.
Podle doporučení Světové zdravotnické organizace by měly být v jídelníčku dětí i dospělých zastoupeny 2/3 tuků rostlinných a 1/3 tuků živočišných. Toto množství živočišných tuků získáme konzumací masa, vajec, mléka a mléčných výrobků. Není proto nutné do dětského jídelníčku zařazovat máslo, slaninu apod. Přednost by mělo mít libové maso, polotučné mléko, sýry do 45 % tuku v sušině, jogurty do 5 % tuku.

Pozor je třeba dávat na tzv. skryté tuky, které nejsou vidět, přesto však jsou v potravinách obsaženy. Nemáme tedy pod kontrolou, kolik jich sníme. To je zvláště v případě dětí nevhodné. Proto je dobré omezit v jídelníčku dětí potraviny, které je obsahují. Tedy příliš tučná masa, uzeniny, paštiky nebo tučné mléčné výrobky. Tyto tuky jsou ale ukryté i v náplních a polevách na oplatkách či zákuscích.

I mezi těmi správnými tuky je třeba sledovat alespoň orientačně množství, které děti za den snědí. Proto pro bližší představu uvádíme nejen doporučená množství tuků pro děti různého věku, ale také praktickou ukázku toho, čím doporučené dávky pokrýt.

 

tabulka

 

10 g tuku obsahuje

10 g olivového oleje
12 g másla
14 g rostlinného tuku (Rama)
29 g turistického salámu
40,5 g dietních párků
41 g tvrdého sýra 45%
56 g taveného sýra 45%
77 g bílé klobásy
80 g šunkového salámu
90 g smetanový dezert
160 g hovězí svíčkové (počítáno samotné maso)
232 g telecích jater
300 ml plnotučného mléka
328 g ovocného polotučného jogurtu
345 g kapra
1250 g kuřecího masa (z prsou a bez kůže)

Reklama