Rodina

Jaké to je vychovávat těžce postižené dítě?

Romanek

Dokážete si to vůbec představit? Jak byste se s takovým osudem vyrovnávali? Kdo nezažil, asi nikdy nepochopí. Naskytla se nám příležitost do jedné takové rodiny nahlédnout a udělat o ní reportáž.

Jmenují se Šavarovi. Mají pětiletého, mentálně, smyslově a tělesně postiženého syna Románka. Románek je navíc nevidomý, po prodělané mozkové obrně ležící, epileptik a jeho mentální vývoj se zastavil na úrovni šesti měsíců. Narodil se předčasně v šestadvacátém týdnu těhotenství jako první z dvojčat. Jeho sestřička Nikolka bohužel po třech měsících zemřela. Románkův stav je prý nezvratný.

Romanek

Trochu moc na jedno dítě a jednu rodinu, nemyslíte? Naštěstí se jim po roce narodila zdravá holčička Julie, která jim dodává sílu, optimismus a naději.

Za rodinou Šavarových jsme se vydali do moravských Halenkovic – vesničky poblíž Napajedel.

Byla jsem odhodlaná jet sama autem, ale upřímně řečeno, z dé jedničky mám trochu hrůzu, takže jsem přivítala Radkovu nabídku, že mi bude dělat řidiče a zároveň fotografa. Sešli jsme se v šest, nastavil GPSku a vyrazili jsme.

Romanek

Cesta ubíhala nad očekávání celkem bez problémů, ale jak jsme se blížili, začala se mě zmocňovat tréma. Jak se budu tvářit, nebudu klást necitlivé otázky, nedopustím se nějakého trapasu? Přece jenom, nikdy jsem se s žádnou takovou rodinou nesetkala a nebyla jsem si jistá, jestli to zvládnu.

A jak budou reagovat oni? Nebude jim nepříjemné, že jim někdo cizí vstupuje do soukromí a ještě chce o něm psát? Je to přece jen citlivé téma a snadno spadnete do role slona v porcelánu. Můj tok myšlenek přerušil Radek. „Kam dál, máš přesnou adresu?“ A začal něco vyťukávat na GPSce.

Romanek

Stanuli jsme na okraji obce s půvabným názvem Halenkovice, která se rozprostírala mezi romanticky oblými kopci chřibské pahorkatiny.

Zavolala jsem panu Romanu Šavarovi a jeho příjemně optimistický hlas trochu rozptýlil mé obavy. „Než popisovat cestu, bude jednodušší pro vás zajet.“ Za chvíli přijel modrý favorit a z něho pokynula ruka, abychom ho následovali.

Romanek

Zaparkovali jsme před rodinným domem, kde Šavarovi bydlí s Romanovými rodiči. Vystoupali jsme po dřevěných schodech do prvního patra.

První, co mi v jednoduše zařízeném obýváčku padlo do oka, byla zvláštní židlička se stolečkem. Než jsem si to zajímavé vozítko stačila prohlédnout, přišla paní Šavarová. V náručí držela Románka – chlapečka s tenkýma pavoučíma nožkama. „On spinká,“ řekla jsme pološeptem… a první  trapas byl na světě. Románek je nevidomý a oči otevírá jen výjimečně, jak jsem se později dozvěděla. Ale maminka Petra, zřejmě zvyklá na podobné reakce neznalých, to přešla s úsměvem, předala Románka tatínkovi a podala mi ruku.

Romanek

Prvotní oboustranné rozpaky rozčeřila i čiperná Románkova mladší sestra Julinka, která proplouvala mezi rodiči a stydlivě se před námi schovávala.

RomanekPetra nám nabídla kávu, skvělé oříškové řezy a začali jsme si povídat. Byli nesmírně otevření, srdeční a žádná, ani ta nejintimnější otázka jim nebyla proti mysli. Přestože si prošli neuvěřitelně těžkým obdobím, mnoha krizemi a tvrdými zkouškami, vyzařovala z nich nesmírná pohoda a síla. Svůj osud přijali smířlivě a tvrdí, že nejhorší už mají za sebou a teď se těší z každého sebemenšího pokroku, který Románek udělá.

Třeba jen to, že se dokáže přetočit na posteli, vyvrací tvrzení lékařů, že bude jen bezvládně ležet. Že projevovuje své city. Radost i nelibost. Že se směje a někdy i pěkně vzteká. Že podle hlasu rozezná jednotlivé členy rodiny, že dokáže vyjádřit, kdy chce jít spát, co mu chutná a že začíná „žvatlat“.

Během našeho hovoru se spokojeně převaloval na obrovském kruhovém polštáři, který mu nechali vyrobit. Tam se cítí v bezpečí. Bohužel, za chvíli budou čtyři stěny domova to jediné, co bude Románek znát. Jak roste, začíná mu být kočárek, ve kterém ho vozí, už těsný. A na nový, který stojí Romanekkolem padesáti tisíc korun, rodiče s nízkým příjmem nedosáhnou

Bez něj se nedostane ven, nemůže jezdit do speciální školky pro postižené děti ani do lázní, které mu každoročně pomáhají.

A to byl hlavní důvod naší návštěvy. Chceme Románkovým rodičům pomoct, udělat něco pro lidi, kteří si svůj osud nevybrali, ale s nesmírnou pokorou ho snáší.

 

Pozorovala jsem ty dva mladé rodiče, jak láskyplně objímají své děti a nečiní mezi nimi rozdíl. Na obě jsou stejně pyšní a radují se z každého jejich úsměvu. Došlo mi, jak si my lidé, co si životem proplouváme bez újmy, toho málo vážíme, bereme to jako samozřejmost, a trochu jsem se zastyděla.

Závěr naší návštěvy měl pro mě překvapivý konec. Pan Šavara mi Románka posadil na klín. Nevzpouzel se, neplakal ani neštípal, což prý občas cizím lidem dělá, ale schoulil se ke mně a za chvíli spokojeně usnul.

„Asi je mu u vás dobře,“ řekli oba svorně a pro mě to bylo to největší vyznamenání.

Romanek

Žena - in navázala spolupráci s občanským sdružením Život dětem a domluvila se s ním, že založí sbírkové konto, na které budou moci její čtenářky přispět.

Z mnoha dětských osudů jsme si vybrali Románka Šavaru. Rozhodli jsme se uspořádat sbírku a přispět tak na koupi nového, většího kočárku, bez kterého by byl postižený Románek odkázán přežívat jen v bytě, bez možnosti dál se rozvíjet a poznávat to málo, co mu život nabízí.

Skládací rehabilitační kočárek TOM 5 Streeter stojí 56 666Kč. Firma Patron ho vyrábí zakázkově, konkrétnímu dítěti na míru. Pojišťovna hradí částku 21 000 Kč. Zbývá tedy 35 666 Kč, na kterou bychom se rodině rádi složili.

Pomůžete také, milé čtenářky?

Pokud se k nám chcete připojit a přispět stejně jako my na kočárek pro Románka Šavaru, svůj finanční příspěvek můžete posílat na sbírkové konto, vedené u České spořitelny, a. s., č. ú.: 83297339/0800 a variabilní symbol 2323.

Tímto variabilním symbolem je označeno sbírkové konto magazínu Žena-in, na které přispěje nejen redakce, ale věřímě, že i naše čtenářky. O výši částky vás budeme průběžně informovat.

Děkujeme všem, kteří nejsou lhostejní

ROZHOVOR S ROMÁNKOVÝMI RODIČI SI MŮŽETE PŘEČÍST ZDE

   
15.03.2010 - Rodina - autor: Dana Haklová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [151] Valca [*]

  bela1 — #145 Né, no to si děláš srandu Sml15

  superkarma: 0 16.04.2010, 15:35:24

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [150] kyka [*]

  Článek jsem nedočetla.... mám doma dvě malé děti (6 m a 3 roky) a takovéto články prostě schopná přečíst nejsem. Ale přispěju ráda, nějaké penízky se určitě najdou, už mám napsané číslo účtu.

  Držím rodičům palce a přeju hlavně hodně duševní síly to všechno zvládat a být alespoň v rámci možností štastná rodina.

  superkarma: 0 09.04.2010, 10:32:37
 2. avatar
  [149] Tanzi [*]

  monca13 — #148Máš někde odkaz na ten článek..na ten rozhovor s tebou?

  Ráda bych si připoměla co byl tvůj sen, co jsi si přála.

  Pořád se mi mate v hlavě, že to bylo bydlení v Praze..dům v Praze..nebo tak nějak.

  A nezlob se, to ti fakt žádná sbírka nedá.Sml15

  Ale třeba si to špatně pamatuju, třeba to bylo jinak.

  superkarma: 0 06.04.2010, 23:24:32
 3. avatar
  [148] monca13 [*]

  To ale neznamená, že sama nic nepošlu. I když jsem zklamaná, nejsem zlá ani nepřející.

  1. na komentář reaguje Tanzánie — #149
  superkarma: 0 06.04.2010, 23:14:57
 4. avatar
  [147] monca13 [*]

  Už jste se naučili pořádat sbírky? Sml57

  A dokonce sami, ne přes Člověka v tísni nebo nějakou jinou organizaci.

  Myslím, že na tohle "rýpnutí" mám právo, i když už od vás nic nechci.

  superkarma: 0 06.04.2010, 22:57:43
 5. [146] dadma [*]

  Je to pěkné svinstvo.Pojištovna by měla zaplatit  takto postiženým lidem všechno.Lidi platí jako mourovatí a pořád na nic nejsou peníze.Dnes se zase snížili úhrady na léky od pojištoven.Manžel platí každé tři měsíce přes 2.000Kč.A to až nyní předtím platil za lék Plavix přes 1400Kč.každý měsíc.Moje sestra má také postiženou dceru a za léky doplácí měsíčně také 1.500,-Kč.Je to nedůstojné člověka pořád někoho o něco prosit.Hlavně, že jiní, kteří se obohatili bůhví jak neví roupama co dělat a občas nyní utrousí něco na charitu.

  superkarma: 0 01.04.2010, 17:23:12
 6. [145] bela1 [*]

  Valca — #141 a od ktereho roku to plati ja jsem dostavala jen peči od 3 leta jinak nic

  1. na komentář reaguje Valca — #151
  superkarma: 0 01.04.2010, 11:52:45
 7. [144] manola [*]

  Přeji Románkovi ať napříč lékařským prognostikám dělá další pokroky a ať to je spokojené a šťasné dítě,k čemuž hlavně potřebuje lásku své rodiny,které si velmi vážím,a přeji jí hodně sil

  superkarma: 0 31.03.2010, 15:20:29
 8. [143] Valca [*]

  http://www.reha.patron.eu/cs/katalog/detsky-program-reha-buggy/item-cnx30pyyy

  superkarma: 1 30.03.2010, 13:20:11
 9. [142] Valca [*]

  http://www.reha.patron.eu/cs/katalog/detsky-program-reha-kocarky/item-t4xyk0yyy

  superkarma: 0 30.03.2010, 11:57:03
 10. [141] Valca [*]

  Tanzánie — #138

  1. ten kdo má dítě postižené a ohodnocené stupněm 3, dostává 9000 kč od UMO a k tomu 3600 kč od sociálky do 7 let dítěte.

  2. ten kdo má dítě postižené a ohodnocené stupněm 2, dostává 5 tisíc kč od UMO a k tomu 4600 od soicálky do 7 let dítěte

  1. na komentář reaguje bela1 — #145
  superkarma: 0 30.03.2010, 10:33:56
 11. [140] Valca [*]

  bela1 — #130 Pokud dítěti, o které rodič pečuje a které zakládá nárok na rodičovský příspěvek, je přiznán příspěvek na péči podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, má rodič nárok na rodičovský příspěvek v poloviční výši

  superkarma: 0 30.03.2010, 10:30:24
 12. [139] Valca [*]

  Jo už to chápu, je to dobře,

  Pokud dítěti, o které rodič pečuje a které zakládá nárok na rodičovský příspěvek, je přiznán příspěvek na péči podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, má rodič nárok na rodičovský příspěvek v poloviční výši

  superkarma: 0 30.03.2010, 10:28:14
 13. avatar
  [138] Tanzi [*]

  Valca — #137 přečetla jsem si tvůj posl. příspěvek také 4x a také nerozumímSml54

  citace:

  budu brát jako moje kamarádka jenom na dádu 9000kč péči+3600 rodičák, pokud je péče 5000 je to +4600 Sml57

  Ale řešit to s tebou nebudu..nevím.

  - dala jsem jen odkaz, který čerpal ze stránek MPSV

  http://www.mpsv.cz/cs/2

  1. na komentář reaguje Valca — #141
  superkarma: 0 30.03.2010, 10:23:03
 14. [137] Valca [*]

  Tanzánie — #136 Tazi čtu to už po 4, ale asi jsem nějaká nevyspalá či co, můžeš mi česky vysvětlit ten první odstavec? :-D Ted mě sociálka řeší že budu brát jako moje kamarádka jenom na dádu 9000kč péči+3600 rodičák, pokud je péče 5000 je to +4600

  1. na komentář reaguje Tanzánie — #138
  superkarma: 0 30.03.2010, 10:15:31
 15. avatar
  [136] Tanzi [*]

  http://srdickari.cz/web/index.php/socialni-prispevky/prodlouzeni-rodicovskeho-prispevku

  1. na komentář reaguje Valca — #137
  superkarma: 0 30.03.2010, 10:07:29
 16. [135] Valca [*]

  SENSITIVESKIN — #132 Takhle sebekriticky bych to asi nevyděla. Nevím jak kdo má zkušenosti, ale hodně často se ukáže až po 32 týdnu že je dítě poškozené. A to ajk víte, už s tím neuděláte nic. To je zákon.

  superkarma: 0 30.03.2010, 10:02:00
 17. [134] Valca [*]

  bela1 — #130 Ahoj, no já mám na postiženého 9 tisíc a na zdravého 7600, tedy to je na manžela víš. Ale tomu ted je též konec, na postiženého budu mít 9 tis kč, ale rodičák máš k tomu, víš to ,že máš nárok? Je k tomu 3600 kč nějak tak. Ono to dost lidi neví, taky jsem se s tím setkala, že toněkdo nevěděl. Toto trvá do 7 let, dále nevím. Ono se to stejně milionkrát ještě změní.

  superkarma: 0 30.03.2010, 09:59:49
 18. avatar
  [133] Tanzi [*]

  SENSITIVESKIN — #132 stačí číst

  ........Narodil se předčasně v šestadvacátém týdnu těhotenství jako první z dvojčat. Jeho sestřička Nikolka bohužel po třech měsících zemřela...

  superkarma: 0 29.03.2010, 15:03:11
 19. avatar
  [132] SENSITIVESKIN [*]

  já bych chtěla vědět,od jakého věku je dítě postižené... a pokud se již takto narodilo a bylo jasné ještě v těhotenství matky,že se narodí nemocné, je to nezodpovědnost rodičů, že mu připravili takovej život!

  1. na komentář reaguje Tanzánie — #133
  2. na komentář reaguje Valca — #135
  superkarma: 1 29.03.2010, 14:59:10
 20. [131] lleennaa [*]

  Ježíš,...no to jsem si zase početla...asi vyvrhnu oběd Sml43

  Já mám telku ještě z dob rudé hvězdy, koberec z výprodeje za litr, spíme na obyčejné rozkládací pohovce,...ale mám zdravou dceru, zdravého přítele...a to je u mne na prvním místě...

  Místo urážejících nesmyslných příspěvků by bylo fajn rodině pomoci informacemi, co si mohou pořídit, kde, za kolik, kolik jim na to přispěje pojišťovna, ale slušně!!!

  Napadat dobré duše, které se snaží pomoci i tou blbou pětistovkou...to je normálně hnus, velebnosti...Sml24

  superkarma: 0 29.03.2010, 13:33:20
 21. [130] bela1 [*]

  Valca — #113 Ja jsem tady dlouho nebyla ale pokud dostavas penize na peči tak mateřskou nedostaneš

  1. na komentář reaguje Valca — #134
  2. na komentář reaguje Valca — #140
  superkarma: 0 29.03.2010, 12:21:19
 22. [129] Broučínečka [*]

  Valca — #128 Drahoušku, nepiš mi prosím ty rozněžnělé zprávy, ok?

  to all: ona je Valca opravdu moc slušná:

  "Asi si pěkná píč.... když se hádáš všude ty rouro! Vem si lidi co píšou

  všema 10 a mají vysokou a  prostě to po sobě nečtou a jejich iq a pak si

  vem lidi co to píšou hodinu, nedělají chyby, neboli překlepy a jsou

  tupí jako tágo. Nevím kolik tije, ale pokud jsi starší 18 let, jsi

  nejvymaštěnější osoba tohoto blogu tuším...."

  superkarma: -6 27.03.2010, 15:13:47
 23. [128] Valca [*]

  Né pouze se bráním. nejsem žádnej samolibec. První jsou děti, pak manžel a dlouho nic a já! Proto nechápu jak někdo může mít samé nepotřebné věci a na dítě nemít, až je zdravé či ne. v této diskuzi už opravdu končím, je to nesmyslné. Mějte se

  1. na komentář reaguje Broučínečka — #129
  superkarma: -4 21.03.2010, 19:57:29
 24. avatar
  [127] manki [*]

  Eva Hliníková — #72 Souhlasím!!!! Sml22

  superkarma: 0 21.03.2010, 19:19:26
 25. avatar
  [126] Tanzi [*]

  Valca — #125 já ti to věřím, nemám důvod nevěřit.

  Ale víš ty píšeš a já pořád vidím jenom to : JÁ JÁ JÁSml15

  Už dole jsem ti psala, že i MY máme různé zkušenosti a ěř tomu nebo ne, také to nemáme jednoduché.

  To že o tom třeba  nepíšeme neznamená, že se to neděje...bohužel.

  superkarma: 2 21.03.2010, 10:24:15
 26. [125] Valca [*]

  Tanzánie — #124 Děkueme, ale všechny starosti opravdu neznáš. Davídka už měla párkrát málem zubatá. Museli jsme se přestěhovat, hlavně i kvůli patru, ted jsme v 1 patře, kdyby totiž tak nebylo, kolikrát sanitka ani nedojela včas. David je velmi ale velmi silný alergik, u nás tojipka jistí velmi často, astmatik, ani nemluvím. Je málo co může papat. Z ničehož nic modrání a horečky 40 -41 taní není neobvyklé.

  1. na komentář reaguje Tanzánie — #126
  superkarma: 0 21.03.2010, 10:10:20
 27. avatar
  [124] Tanzi [*]

  Valca — #122 držím vám palceSml72, aby Davídek prospíval a vy kolem něj neměli tolik moc starostí jako třeba má rodina nahoře v článku se svým chlapcem.

  A co se týče toho co o sobě píšeš v dalším příspěvku..co na to napsat.Sml15

  Já osobně si myslím, že tudy cesta nevede.

  Nic tím nezískáš, jen se sama užíráš.

  Věř tomu, že my všichni co naši blízcí nejsou ok, máme za sebou různé zkušenosti.

  Všichni jsme si prošlli tím svýmSml80Sml22Sml15, ale život jde dál.

  1. na komentář reaguje Valca — #125
  superkarma: 0 20.03.2010, 19:06:10
 28. [123] Valca [*]

  JInak ano umím být i cinická i zlá, to já vím, nikdy bych neřekla, že já taková někdy budu. Ale co se narodil Davídek, musela jsem čelit hodně moc věcem, jako třeba z jeho prvního půl roku jsme byli doma asi jenom 1 měsíc. Jinak nemocnice, a ty sestry, a vůbec. Zdravotnictví hnus. Koho by to nezměnilo

  superkarma: 0 20.03.2010, 18:58:17
 29. [122] Valca [*]

  Tanzi onojde asi o město...my třeba v plzni máme více možností. Jedna pro ty co mají příjem tak nějak normál- je človíček stacionář. Kde se platí tuším taxa 1800 a poté jenom za ty dny. Takže maximálně dáš třeba kolem 7 tisíc. a pak tu je, ještě další, co neplatíš nic, je to od státu, je to jakoby škola, v podstatě uplně to samé. Ale neplatíš nic. Nicméně nedala bych tam Dádu ani za milion. Nicméně pořád doufám že s jedním odkladem , tedy v 8 letech mi snad možná nastoupí do zvláštní školy. nedá se nic přepokládat. Ve dvou letech neděl nic, jenom ležel, a říkali že tak zůstane, sama jsi vidděla skutečnost. Takže kdo ví co bude za 3 roky....???? Velký otazník.

  1. na komentář reaguje Tanzánie — #124
  superkarma: 0 20.03.2010, 18:56:27
 30. avatar
  [121] Tanzi [*]

  Valca — #120 pochopila jsem tvou myšlenkuSml22, že se má vybírat na tzv nadstandart, že jiný kočárek by jim pojištovna hradila v plné výši..beru

  Ale už nesouhlasím, že příspěvek na péči je určen na nákup zdravotnických pomůcek (viz tvůj přísp. č.117)

  A hlavně se mi nelíbila tvá poznámka v příspěvku č.113, to tvoje: máte to?Sml3přišlo mi to ironické

  K tomu jsem napsala, že raději bych to (příspěvek) neměla, ale měla zdravé  dítě.Sml80

  A ještě ti dám jenom pro představu odkaz, kde když si sjedeš dolů na kapitolu

  http://www.slezskaostrava.cz/odbory/socialka/soc_sluzby.html

  Sazebník úhrad - úkony pečovatelské služby

  tak tam jenom pro představu kolik se počítají v ústavech jednotlivé úkony kolem potřebných.Sml68

  A vlastně né jenom v ústavech, pokud je postižený  doma a toto pro něj dělá někdo jiný, tak také jede podle nějakých (daných) sazeb.

  Tzn ten postižený si to z toho příspěvku zaplatí a ten kdo poskytuje (i rodič!) tak to má jako příjem.

  superkarma: 0 20.03.2010, 11:28:20

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme