Bulvár

Jaké to je, dostat padáka?


Dobrý den,

zaujal mě článek o tom, jak Marjánčina maminka přišla o práci. Sama jsem zažila něco hodně podobného, a tak se ráda podělím o své pocity – pokud to bude někoho zajímat.

 

Léta let pracujete v jednom podniku, a pokud vám je k padesátce, jste žena a k tomu poněkud konzervativní, doufáte, že tomu tak bude i nadále. Oddychnete si, že první vlna propouštění se vás netýká, a když se vás nebude týkat ani ta druhá, jste přesvědčena, že jste pro podnik nepostradatelná a svoji práci děláte fakt dobře. A snažíte se, co to dá, protože si toho koneckonců vážíte.

 

Sice tušíte, že třetí vlna propouštění na sebe nenechá dlouho čekat, ale snad to nějak dopadne. A dopadlo, den P je tu a padáka máte i vy. No co, doba je zlá, doba si to žádá, zatím nepropadáte panice, vždyť máte ještě tři měsíce času a odstupné vám také dají. Možná přijdou na to, že se asi unáhlili a  že vás budou ještě potřebovat. Jenže tři měsíce utečou jako voda a vy zjišťujete, že nejenže nepřišli na to, že se unáhlili, ale že jste si pro samou práci jinou práci ani nestačila hledat, natož najít. Stále nechápete, že se to stalo právě vám, vždyť práce máte tolik, že nevíte co dřív. Začínáte mít vztek, že jste neodešla ihned, jakmile jste tu zvěst obdržela, ale víte, že byste to stejně neudělala, protože chcete po sobě nechat pořádek a protože s kolektivem vycházíte dobře, prostě tam někde máte kořeny. A najednou je tu den, kdy jste na svém pracovišti naposled. Ideální je, když se to stane v létě, to si namlouváte, že  jdete na dovolenou. Potají zamáčknete slzu v oku, naposled zastrčíte židli a přemýšlíte co dál.

 

Vybavíte se teoretickými vědomostmi, jak shánět zaměstnání. Literatury a různého materiálu je v současné době k mání poměrně dost. Zjistíte si, jak řádně napsat životopis a pro jistotu se necháte zaevidovat na úřadě práce. Pak podniknete první kroky, protože léto je už pomalu pryč a vás to doma přestává bavit. Rozhodíte sítě mezi známé, od kterých se dozvíte: “jo, holka, u nás je to to samý, taky se bude propuštět“. Pak se vrhnete na inzeráty. Ty co vám nabízejí výdělek až 20 000 Kč týdně rovnou vynecháváte, protože blázen ještě nejste.

 

Navíc se nedozvíte nic konkrétního, ani když tam zatelefonujete, neprozradí o jakou oblast jde, natož  jakou práci vlastně nabízejí. Jedině když přijdete na schůzku, dozvíte se víc, odpoví tajemný hlas a nezapomene podotknout, jakou chybu uděláte, když nepřijdete. Jinde vám zase nabízejí 6 000 Kč, ale myslí měsíčně a hrubého. Proboha, z toho se snad nedá vyžít! Když zjistíte, že nemáte talent na to být pojišťovacím agentem či finančním poradcem, pak už vám toho moc nezbývá.

 

Občas se tedy nějaký ten solidní inzerát objeví, ale když tam zavoláte, důrazně vás sdělí, že je to práce v mladém kolektivu. Zajásáte, máte přeci mladé lidi ráda, ale když na druhé straně je hodnou chvíli trapné mlčení, pochopíte. Začínáte si být nejistá. A když si přiznáte, že vás sem tam bolí záda, občas trpíte depresí, vzdělání máte jen středoškolské, jazykové vybavení chatrné, ani přes dvacet let praxe vás nezachrání od toho, že začínáte ztrácet  zbytky sebevědomí a naděje. Chtěla byste být bud hodně mladá a nebo hodně stará, tahle doba vás holt vypekla – a vy jste jí tolik fandila. Jo, měla jste dost času na to si doplnit vzdělání, ale děti byly ještě školou povinné a vzdělání si přece doplňoval váš muž a někdo přeci taky musí prát, vařit, žehlit a uklízet, ne? Takže teď se aspoň honem vrhnete na počítačový kurz a oprášíte němčinu, ruštinu si ještě trochu pamatujete, ale tu zas tak moc nepožadují a když, tak odbornou. Můžete se ještě přihlásit do kurzu anglického jazyka, prý nikdy není pozdě. Nutně máte pocit, že jste zbytečná, nikdo nikde vás nepotřebuje.

 

Pak najednou vysvitne hvězdička naděje. Zvou vás na konkurz! Bude to váš první, a tak už teď se vám podlamujou kolena. Chystáte se na pohovor, tajně si děláte testy inteligence a doufáte, že by to mohlo dopadnout. Jedná se o místo, které vás velice zajímá a máte pro ně i předpoklady.  Ale ouvej, máte jít na půl roku dopředu plánovaný drobný  chirurgický zákrok a pohovor je přesně v ten den. Dilema, co teď? Doufáte, že se to dá všechno nějak vyřešit a voláte do nemocnice. Snad to nebude problém. Nebude, pokud operaci odložíte, ale pak si počkáte další půlrok. To pro vás není přijatelné. Zkoušíte to umluvit, konečně nacházíte chápavé lidi, kteří vám chtějí pomoci a vycházejí vstříc. Kromě jednoho, a ten zrovna má jako na potvoru hlavní slovo. A dá vám vybrat, buď pohovor, nebo operaci. Vůbec nechápe, že potřebujete oboje, být zdravá a mít práci. Ano, zdraví je přednější, a tak si vybíráte operaci, dva dny čekáte  na desetiminutový zákrok a slzy beznaděje a vzteku vám tečou po tváři. 

                        

Jindy byste byla doktorům vděčná, teď se to nějak nehodí.

 

Takže se z konkurzu omluvíte, ano, chápou, je jim líto – vám taky a jak! Rychle se uzdravujete, abyste zase mohli ten koloběh rozjet. Začíná podzim, doma vás to už nebaví, všichni odejdou do práce – ještě že ji mají – a vás taková náplň práce jako uvařit, uklidit, vyprat až tak neuspokojuje. Manžel se na vás trochu mračí, asi je na vás naštvaný, že jste se rozhodla, jak jste se rozhodla a tím pádem zahodila možnou šanci, vždyť přece ten váš zdravotní stav není až tak hrozný.  Denně čtete inzeráty, okamžitě na ten, který vás oslovuje, voláte, abyste se vzápětí dozvěděli, že místo je již obsazeno. A najednou vás  zaujme titulek, jak si ministr práce a sociálních věcí posvítí na nemocné a jak připraví změny, které by vedly ke zvýšení pracovní morálky. A ještě s úsměvem dodá, jak nezaměstnanost klesá. Máte brečet nebo se smát?

 

 

Zdravím,  

   
30.08.2005 - Společnost - autor: Čtenářský příběh

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [55] EvaH [*]

  Amálie: Když to člověk vezme z té druhé strany, věřím tomu, že je i těžké vybrat si správné zaměstnance. Ale nevěř moc tomu, že ženskou s přirozeným sebevědomím a se zájmy to nezviklá.Sama jsem to zažila. Sháněla jsem intenzivně, nenudila jsem se doma ani minutu,naučila se další věci, ale stejně to byl děs.A manžel?V jednom podniku pracoval přes 20 let, po revoluci si udělal VŠ (aby nebyl pozadu) a nakonec výpověď dostal taky, práci hledal přes půl roku - ty konkurzy bys měla vidět - nakonec našel v soukromé sféře, s penězi šel dolů a navíc papírově má asi 7tis a zbytek (což taky není tak závratný) tzv. na dřevo. Spokojený není, hledá dál, leč marně. Jo, bude mu 50.

  superkarma: 0 31.08.2005, 21:27:35

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [54] Amálie [*]

  EvaH: něco na tom bude, že ti asi klesne sebevědomí, když o práci ne a ne zavadit...

  jenže to je právě to, kdo má přirozené sebevědomí a dost jiných zájmů, ten se zviklat moc nenechá. Samozřejmě, že rozlišuju mezi běžnou nervozitou a tu akceptuju a mezi vnitřní "rozervaností" a tu neakceptuju. Docela bych uvítala v týmu i někoho zralejšího, jenže to sebevědomí a možnosti takového kandidáta jsou většinou menší. Určitě na tom má vliv, že já vyrostla už většinou v polistopadové době, kdežto zraleší lidi jsou často ovlivněni minulou dobou. Hodně štětí

  superkarma: 0 31.08.2005, 11:46:08
 2. [52] a.... [*]

  Sarir: to mě přijde jako hodně velký omezení, já tohle SAMOZŘEJMĚ zvládám(kromě dalších jazyků a svý specializace)- pak se nikdo nemůže divit, že se nechytá...to holt je třeba na sobě pracovat a ne si jen stěžovat...

  superkarma: 0 31.08.2005, 09:41:01
 3. [50] a.... [*]

  EN:no jo holka, to máš ale hodně velký omezení,já jsem měla období hledání práce před 2 lety a to mě bylo taky přes 40,no a našla jsem něco do 2 měsíců, nakonec se mi tam moc nelíbilo, tak jsem si do dalších 2 měsíců našla tu současnou.Takže jeden handicap-věk- no problem, ale když k tomu přidáš ty další...

  superkarma: 0 31.08.2005, 08:54:31
 4. [48] EvaH [*]

  Amálie: Já bych ani tak nebláznila, ale tam kde jsem se o práci ucházela, ty testy skutečně vyžadovali.Byla to práce, kde byly i dost nutné. Jinak se nediv, že uchazečka nepřijde vždy "pohodová a vyrovnaná",ono po roce marného hledání tě nálada přejde a sebevědomí klesne na nulu.

  superkarma: 0 31.08.2005, 07:51:34
 5. avatar
  [47] brouk [*]

  super clanek Jezisi jak ja tohle znam.Bude mi 30 a uz jsem se taky dozvedela ze jsem stara .Uz dlouho si hledam praci domu abych si neco privydelala,ale zatim marne.Nevite nekdo o necem?

  superkarma: 0 31.08.2005, 00:55:46
 6. avatar
  [46] Vivian [*]

  To je hezky napsané
  Moje padesátiletá maminka byla před asi dvěma lety taky bez práce, bydlí na vsi, takže mi jí bylo líto, a říkala jsem si, jestli vůbec ještě něco najde... Mladá není, ale do důchodu ještě daleko ... No a nakonec našla Sice ne zrovna skvěle placenou, ale práci ve svém oboru , takže je spokojená
  Není to legrace, ale když člověk opravdu chce, je to o moc jednodušší.

  superkarma: 0 30.08.2005, 22:09:20
 7. avatar
  [44] Amálie [*]

  EvoH: když půjdeš na pohovor, prosim tě neblázni s testama a podobnejma kravinama. Když přijímam nové lidi a přijde mi podobně nevhodně radostí natřesená uchazečka, okamžitě jí v duchu škrtám. Stejné je to i s lidmi, co přijdou negativní a podmračení ve stylu "mně stejně nikdo nechce". Šanci má jen pohodovej vyrovnanej člověk a je mi jedno, jestli je mu 20 nebo 40.

  superkarma: 0 30.08.2005, 21:32:44
 8. avatar
  [43] sara.l [*]

  syja: nemáš zač

  superkarma: 0 30.08.2005, 16:28:46
 9. avatar
  [41] sara.l [*]

  syja: http://www.zena-in.cz/auditoria/auditorium_osobni.asp?stranka=1&id=1186 Tanzi myslela tenhle link

  superkarma: 0 30.08.2005, 16:15:35
 10. avatar
  [39] novinka [*]

  syja: pokud jsi přesvědčená o tom, že si u vás lidi múžou vydělat, tak proč ne.Ale věř, že to byste byli jedni z mála.Většinou to je tak, jak jak jsem to popisovala já a Fiona.Lidi dělají v úkole, dřou se jak blbci,dělají přesčasy a když překročí normu, tak na to hned vlítne normovač, páč se panu zaměstnavateli zdá, že jso ty normy měkké.A proč by měl dávat peníze lidem, když stejně jinou práci neseženou, když si může ty prachy využít pro sebe.

  superkarma: 0 30.08.2005, 15:40:40
 11. [36] Rikina [*]

  syja: ono taky když je člověku blíž k té padesátce, tak už má různé problémy, ne-li přímo nemoci, a makat rukama, zvlášť když to předtím nedělal, to už jaksi není to pravé ořechové. Nehledě k tomu, že není ten výkon, je takovej pracovník častěji nemocnej, a je taky větší pravděpodobnost, že si způsobí pracovní úraz.

  superkarma: 0 30.08.2005, 15:15:28
 12. avatar
  [35] novinka [*]

  syja: ty jsi přehlédla moji otázku?..jak je to u vás ve firmě?

  superkarma: 0 30.08.2005, 15:06:05
 13. avatar
  [31] novinka [*]

  syja: dělala jsem několik let mistrovou ve firmě, kde se taky dělalo v úkole..takže doufám, že větu..." záleží na dotyčném,kolik si chce vydělat" jsi myslela jen žertem.Sama dobře musíš vědět, že úkolové mzdy jsou "nastaveny" na minimální mzdu. A jestli to u vás ve firmě tak není, tak to mě zajímá co vyrábíte.

  superkarma: 0 30.08.2005, 14:26:13
 14. avatar
  [30] Kayty [*]

  já taky měla problém sehnat práci. Teď jsem spokojená,využiju cizí jazyky a nabyté znalosti.
  Souhlasím s názorem SYJI (21.).Taky máme problém sehnat spolehlivé a pracovité zaměstnance. Bohužel je to práce "rukama", tedy manuální a mladým lidem se tohle moc dělat nechce. Když mi borec řekne, že si představoval takovou brigádičku k sociálce nebo si přijde jenom pro razítko

  superkarma: 0 30.08.2005, 14:25:00
 15. avatar
  [28] hruška [*]

  jjjosefina: souhlasím s tím že by pár chlapů mohlo být na našem místě , jim se nelíbí nic , mladá , protože nemá potřebnou praxi , ta z malýmy dětma ,( děti sou furt nemocné),a ty starší protože už nemají 32 let

  superkarma: 0 30.08.2005, 14:05:51
 16. [25] tanecnice [*]

  Moc pekny clanek

  superkarma: 0 30.08.2005, 13:51:28
 17. avatar
  [24] tortora [*]

  syja:taky by mě to zajímalo

  superkarma: 0 30.08.2005, 13:50:40
 18. avatar
  [23] Tanzi [*]

  syja: http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=15738&id=5
  nevím odkud jsi ani jakou práci nabízíš, ale na tomhle auditku
  http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=15738&id=5
  dole na nástěnce jsou 4 ženy-in které by rády pracovaly..koukni tam, třeba jim pomůžeš.

  superkarma: 0 30.08.2005, 13:21:14
 19. [20] a.... [*]

  nerozumím tomu, že když někdo dobře ví, že podnik má problémy a propouští se, tak že si nehledá práci už dopředu.Přece je jasný, že když je firma neperspektivní tak tam nemám definitivu.
  K diskusi-myslím. že dnes srovnávat platy je naprosto o ničem, tabulky máme akorát u státních zaměstnanců a v souktomé sféře je to holt podik od podniku:Ty vysoké platy taky nemusíme závidět-je velmi pravděpodobné, že nejsou natrvalo-např. moje kamarádka brala cca 70 000,a to tak, že rok, pak ji vyhodili a byla rok a půl bez práce, protože hledala něco srovnatelného, nakonec se musela smířit s polovinou...

  superkarma: 0 30.08.2005, 13:07:47
 20. avatar
  [18] kris.jan [*]

  Manx: 30 let a bere stejně? , chudinka

  superkarma: 0 30.08.2005, 13:00:50
 21. [16] Rikina [*]

  gerda: já se jí tenkrát na zázemí neptala, ale štvalo mě to. No, je to dávná minulost, za posledních 15 let jsem přišla o práci mockrát a už jsem si skoro zvykla Dokonce jsem i jednou drze dala sama výpověď, což je v kraji ústeckém napováženou. Zde se pracovními příležitostmi neplýtvá, a člověk kolikrát vydrží neuvěřitelné věci, jen aby tu práci měl. Ale někdy co je moc, je moc. Dnes už mi problém s dětmi odpadl, dostudovaly a živí se samy, nicméně ani tak bych si nemohla dovolit být dlouho na podpoře. Maximálně tak měsíc, s odřenýma ušima.

  superkarma: 0 30.08.2005, 12:30:15
 22. avatar
  [14] Tanzi [*]

  moc pěkně napsané..opravdu tak jak to chodí.
  Bohužel

  superkarma: 0 30.08.2005, 12:26:34
 23. avatar
  [13] gerda [*]

  Rikina: všecko je o penězích. Ta zmiňovaná sousedka musí mít dobré finanční zázemí, jinak by jenom o podpoře těžko vyžila.

  superkarma: 0 30.08.2005, 12:21:38
 24. [11] Rikina [*]

  No jo - a teď co když jsem sice o nějaký ten pátek mladší, ale zase mám doma dvě školou povinné děti, které živím sama, a když jsem právě dostala padáka, musím vzít okamžitě jakoukoliv práci, protože jinak nemám příští měsíc nejen na nájem, ale ani na chleba. Nemůžu čekat, až skončí léto, a až mě to doma přestane bavit... ale zato vidím 50letou sousedku, jak se jde ráno do termálních lázní opalovat, celý dopoledne si tam bude číst knížku, a libovat si, jak je to bezvadné být nezaměstnaná, a že už to nějak na podpoře do důchodu doklepe. Stejně to nestojí za to hledat práci, nezná přece ty jazyky, neumí na počítači, a je plno mladších nezaměstnaných, nikde by ji nechtěli. Takhle může jet na chatu, chodit na houby, a má svatej klid a pokoj...

  superkarma: 0 30.08.2005, 12:18:21
 25. avatar
  [8] gerda [*]

  je to ze života. Jenom bych chtěla upozornit, že po odchodu ze zaměstnání a bez místa se musíte opravdu - i třeba jen na 2 měsíce- zaregistrovat na úřadu práce. Jinak za vás nikdo nebude platit pojištění a vy se pak ke svému úžasu dovíte, že to sami musíte doplatit zpětně. Mě to přišlo zhruba na 2 tisíce, vůbec mě to nenapadlo, protože jsem měla slíbené místo za pár týdnů a tehdy jsem si myslila, že nemá cenu se na tu chvilku hlásit. Omyl!!!

  superkarma: 0 30.08.2005, 12:12:24
 26. [7] jatunka [*]

  Já jsem si "užila" s hledáním práce po mateřské dovolené,
  to jsem ale byla drzá, dvě malé děti a chtěla jsem se někde nechat zaměstnat... Tehdy jsem dospěla k názoru, že nejlepší zaměstnanec je svobodný chlap kolem třicítky. Mladou holku nechtějí, brzy se vdá a půjde na MD, po ní jsou tu malé děti, takže zase nic a až děti odrostou, tak už bude bývalá mladá paní patřit do střední a předdůchodové generace.

  superkarma: 0 30.08.2005, 12:10:17
 27. avatar
  [5] kris.jan [*]

  Jako by to psala moje mamka, které je 43 let a heldala práci 1,5 roku. Nakonec našla, ale bere stejně jako já její 23 letá dcera

  superkarma: 0 30.08.2005, 11:53:44
 28. avatar
  [4] šája [*]

  Milá Evo, a co takhle zkusit se živit psaním? Tohle (ač smutné téma) nemělo chybu.....

  superkarma: 0 30.08.2005, 11:52:36
 29. avatar
  [3] soptice [*]

  ...a vo tom to je!!!

  superkarma: 0 30.08.2005, 11:49:05
 30. avatar
  [1] Palita [*]

  Hezky a výstižně napsané a hlavně ze života

  superkarma: 0 30.08.2005, 11:44:35

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme