Brýle mají nejen praktickou, ale i estetickou funkci a jsou velmi řešeným módním doplňkem. Je to jedna z prvních věcí, která na člověku upoutá pozornost. Sedí na našem obličeji. A právě jeho tvar je stěžejním kritériem, podle kterého bychom měli model vybírat.

Užitečné rady při výběru brýlí nám poskytla paní Jaroslava Abu Al Saudová.

brýle

Stejně jako například u výběru účesu, i při výběru brýlí se řídíme podobnými pravidly – tedy vyrovnat proporce tak, aby byl výsledný efekt vyvážený. Vycházejme z pěti hlavních typů obličeje, které všichni dobře známe – kulatý, hranatý, trojúhelníkový, hruškový a oválný.

Ať už ale máme obličej jakýkoliv, měli bychom při výběru brýlí dodržovat obecná pravidla, která platí pro všechny.

  • Horní linie obruby by měla kopírovat linii obočí, neměla by ji „přetahovat“.
  • Barva obruby by měla ctít barevnou typologii člověka. Někdy se uvádí, že by neměla být výrazně tmavší, než je barva vlasů, ale samozřejmě, že to neplatí stoprocentně. I blondýnka si může za určitých okolností dovolit výraznou barvu obrub.
  • Velikost brýlí by měla kopírovat obličej a být v zákrytu se spánkovou a následně lícní kostí.
  • Správná šířka nosníku je důležitá nejen pro pohodlí a správnou pozici brýlí, ale také kvůli elegantnímu „kopírování“ kořene nosu.

Jaké obroučky pro váš tvar obličeje?

brýle

Pokud se váš obličej vyznačuje hranatými, ostrými rysy, máte vystouplé lícní kosti, širokou čelist a hranatou bradu, vycházejte z hranatého typu obličeje, ke kterému se hodí oválnější brýle či zajímavé asymetrické obruby, které jakoby rozbijí geometrické tvary v obličeji a ten pak působí jemněji. Naopak se vyhněte hranatým, obdélníkovým obrubám – samozřejmě pokud nechcete cíleně podpořit ostré rysy.

Majitelé kulatých obličejů s podobnou výškou a šířkou, plnými tvářemi a zaoblenými liniemi mohou naopak volit výraznější, hranaté tvary brýlí, které oblé proporce vyrovnají. Stejně tak mohou sáhnout po bezobroučkových brýlích. Vyhnout by se měli kulatým obroučkám, které obličej ještě více zaoblí. Pozor si dejte také na malé obroučky, které by mohly tlačit na tvář, a tím by obličej ještě více „nafoukly“, či naopak moc velké brýle.

Trojúhelníkový typ obličeje se vyznačuje širší partií v horní části a postupně se zužující směrem k bradě. Zde je opět vhodné sáhnout po jemnějších obrubách, ne příliš výrazného tvaru. V tomto případě můžeme pracovat i s ohraničením obrub – výrazná horní linka bez spodního okraje by rozšířila již tak výrazné partie horní části obličeje, proto volme spíše opačnou variantu.

brýle

Zajímavý je rovněž hruškovitý tvar obličeje, který má užší partie ve spánkové části, a naopak širší lícní kosti a výrazné tváře. Pokud se v tomto typu obličeje poznáváte, vyzkoušejte opět trik s obrubami, tentokrát však se zvýrazněnou horní linií (která se nedoporučuje u trojúhelníkového obličeje), která tak zvýrazní i horní obličejovou část. Dolní obruba by měla být nenápadná, vhodná je tzv. vázaná obruba, kde jsou skla ze spodní části navázána silikonem.

Pokud disponujete oválným obličejem, můžete si gratulovat, hodí se k němu téměř vše. Omezení jsou daná spíš osobním vkusem a již zmiňovaným barevným typem nositelky či nositele.

Zdroj: Interoptik

Reklama