OBIV zimě, v době, kdy se Slunce přestěhovalo nad jižní polokouli a skamarádilo se s obratníkem Kozoroha, pociťujeme my, Evropané, notný úbytek denního světla. Dny jsou krátké a sluníčko se nachází nízko nad obzorem. Kvůli deficitu slunečního svitu ubývá zákonitě i denního světla, kvůli čemuž se mnozí z nás nemusejí cítit zrovna dobře. Pokud se zrovna nechystáte na větší rekonstrukci, kde byste rozšířili plochu fasádních nebo střešních oken, zajistěte si alespoň dostatek umělého osvětlení pomocí různých světel, svítidel, lamp a lustrů.

Ačkoliv světlo vnímáme víceméně podvědomě, právě ono ovlivňuje velkou měrou naši náladu a celkovou psychickou pohodu. Z tohoto důvodu bychom měli věnovat náležitou pozornost volbě a rozmístění jednotlivých zdrojů světla v našem domově.

Jaké světlo je příjemné?

OBIUmělé osvětlení by mělo mít dostatečnou intenzitu, přičemž by na druhou stranu nemělo být nepříjemně ostré. Mělo by vyzařovat teplé a měkké světlo s lehce nažloutlým nádechem, které svým charakterem připomíná světlo denní. Takové světlo je pro náš zrak přirozené a působí na nás pozitivním dojmem. Naopak působení bílého světla s modravým odstínem v nás vyvolá nepříjemný pocit zimy.

OBIIdeálně se jeví kombinace měkkého a bodového osvětlení. Měkké světlo by díky svému pozitivnímu vlivu mělo být umístěno tak, aby rovnoměrně osvítilo celý interiér. Bodové světlo by naopak mělo být nasměrováno tak, aby osvítilo pouze určitou část místnosti či jen určitý zajímavý objekt- květinu, polici s knihami nebo například schodiště. Jeho intenzita by měla být nižší, neboť jeho účelem je pouze napomáhat při orientaci nebo vyniknutí zvláštních zákoutí. Každopádně by se nemělo využívat jako centrální osvětlení, protože v interiéru způsobuje velké kontrasty a přechody ze světla do stínu.

Světlo do každého pokoje

V každé místnosti našeho domu by mělo být umístěno alespoň jedno centrální světlo. To nemusí být v provozu celý den, ale hodí se například při úklidu, večeři či jiné činnosti, která vyžaduje dostatek světla. V kuchyni by tak neměl chybět jak centrální zdroj světla, tak ani světlo, které dostatečně osvítí pracovní plochu. V obývacím pokoji je vhodné doplnit centrální stropní světlo o nástěnná svítidla s měkkým světlem, díky nimž vytvoříme příjemné domácí prostředí s dostatkem světla. Pro pohodlné čtení v křesle se hodí regulovatelné stojací lampy, jejichž širokou nabídku můžeme najít například v hobbymarketech OBI. V koupelnách se často setkáme s centrálním světlem doplněným o svítidlo nad zrcadlem, či po jeho stranách.

OBITip odborníka:

„Do prostor, kde trávíte jen krátký čas, použijte silnější úsporné žárovky, které dokáží dodat dostatek světla. V kuchyni, komoře, spíži, předsíni ale ani na WC byste neměli na světlo zbytečně čekat, a proto se ideálně jeví LED diody,“ radí Petr Dvořák z plzeňského OBI marketu.

Hit mezi světly

Pro použití nejen na chodbách a schodištích se v poslední době hojně využívají takzvaná LED svítidla. Získala si značnou oblibu především díky své nízké spotřebě, vysoké funkčnosti a atraktivnosti. Tato svítidla značně usnadní pohyb po domě v průběhu noci. Například při chůzi po schodech nebudete muset rozsvěcet hlavní světlo, postačí vám LED páska nalepená po obvodu schodů a vy dojdete zcela bezpečně do vašeho cíle. To vše za významné úspory elektrické energie. Musíte ale počítat s poněkud vyšší pořizovací cenou.

Klasická žárovka V roce 2011 končí výroba 60W standardních žárovek, které měly okamžitý maximální výkon. Jejich zásadní nevýhodou byla velká spotřeba a životnost pouze 1000 hodin.
Kompaktní úsporná zářivka Zdroj, který je schopný nahradit standardní žárovku. Kompaktní zářivka uspoří až 80 % energie při stejné svítivosti jako žárovka. Výhodou je i dlouhá životnost (až 15 000 hodin). Jejich nevýhodou bývá delší doba startu na plný výkon. Relativně vysoké pořizovací náklady se vzhledem k úspoře energie rychle vrátí.
LED technologie Moderní typ světelného zdroje využívající LED diody přináší největší finanční úspory. Nabízí velmi dlouhou životnost až 100 000 hodin a minimální spotřebu energie. Využívá se tam, kde je nutné dlouhodobé svícení, případně časté zapínání a vypínání světla. Funguje výborně i jako dekorativní osvětlení.
Halogenová žárovka Jedná se o nejlevnější zdroj nahrazující standardní žárovku, který zároveň ale ušetří nejméně. Tyto žárovky ušetří až 30 % energie a oproti standardním žárovkám mají dvojnásobnou životnost.
Reklama