Zdraví

Jaké jsou postoje českých žen a gynekologů k hormonální antikoncepci

 

V průběhu loňského roku provedla výzkumná agentura Faktum Invenio mezi českými ženami průzkum, který mapoval jejich postoje k hormonální antikoncepci. Průzkumu se zúčastnilo pře 500 žen z celé republiky. Kromě žen se k dané problematice vyjadřovali i gynekologové. Zde jsou aktuální zjištění…

 

 

Jak české ženy vnímají hormonální antikoncepci

 • Hormonální antikoncepce přináší do života žen především pocit bezpečí, jistotu a klid ve smyslu ochrany před neplánovaným otěhotněním.
 • Vysoce oceňovaná spolehlivost hormonální antikoncepce umožňuje dopřávat si s partnerem pohodový sex bez starostí z neplánovaného početí.
 • Antikoncepce je považovaná za běžnou součást života, přičemž ženám záleží na její šetrnosti k organizmu.
 • Více než polovina z dotazovaných žen oceňuje i další přínosy antikoncepce – možnost upravit si a ovlivnit menstruační cyklus.
 • S užíváním antikoncepce souvisí pravidelné návštěvy gynekologa, což ženy na jedné straně obtěžuje, ale na straně druhé je jejich zdravotní stav pod stálým lékařským dohledem.

 

Jaká by měla být ideální antikoncepce

Podle výpovědí žen by měla ideální antikoncepce splňovat tato kritéria:

 • 100% spolehlivost ve smyslu ochrany před početím
 • Zdravotní nezávadnost (minimum vedlejších účinků)
 • Jednoduchá a časově nenáročná aplikace

 

Jsou mezi námi i ženy „trpitelky“

Ženy mění antikoncepci většinou na doporučení lékaře a to pouze v případě vážnějších vedlejších účinků. Ženy jsou málo informované o tom, že antikoncepci mohou svobodně měnit a vybrat si tu, která jim vyhovuje nejlíp. Bohužel, na rozdíl od žen v západních zemích ženy u nás přijímají roli „trpitelek“ a raději „protrpí“ nepříznivé vedlejší účinky své antikoncepce, než aby požádaly gynekologa o změnu. Z výzkumu vyplývá že až 53 % žen  používá stále svoji první antikoncepci!  

 

Výběr antikoncepce

Nejčastějším a zároveň nejdůležitějším zdrojem informací o hormonální antikoncepci jsou gynekologické ordinace. Častým zdrojem jsou však i doporučení od kamarádek nebo propagační letáky.

 

Téměř polovina z dotazovaných žen čerpá informace z ženských časopisů. V poslední době si ženy zvykly i na internet, který je časově i finančně nenáročný a na rozdíl od ostatních forem propagace zde ženy najdou mnoho odborných i laických informací.

 

Překvapivě partner nehraje ve výběru antikoncepce významnou roli!

 

Co na to gynekologové

Gynekologové se shodují v názoru, že výběr antikoncepce by měl být zohledněn následujícími faktory:

 • Věk ženy
 • Aktuální zdravotní stav
 • Zda pacientka kouří, nebo ne
 • Intenzita a pravidelnost menstruačního cyklu
 • Problémy s pletí

 

Lékaři pacientky informují o nových metodách a značkách hormonální antikoncepce, ale sami v tomto směru žádnou aktivitu nevyvíjejí. Reagují pouze v případech, kdy se u pacientek objeví obtíže se současnou antikoncepci. Ženy se tudíž musí ptát lékaře samy!

 

Jak gynekologové vnímají jednotlivé metody hormonální antikoncepce

 • Pilulka v očích lékaře vede v oblíbenosti u žen a tradici
 • Náplast představuje nejkomfortnější, nejbezpečnější a nejmodernější metodu. Jsou však finančně náročnější než pilulky.
 • Nitroděložní tělísko s hormony je lékaři považováno za komfortní a bezpečnou metodu, ale méně cenově dostupnou a ne zcela tradiční.
 • Injekce jsou vnímány nejméně pozitivně (vedlejší účinky a malá šetrnost k organizmu) a jsou i nejméně oblíbené u žen.
 • Z hlediska spolehlivosti jsou uvedené metody lékaři vnímány velmi podobně, pouze pilulky díky riziku „selhání lidského faktoru“ mírně zaostávají.

 

Zdroj: Markéta Šafová, Faktum Invenio

  

 

 

   
24.03.2006 - Zdraví - autor: Natálie Rolková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [133] Olinka01 [*]

  Někteří doktoři takoví holt jsou. Každý se tě ale aspoń zeptá, jestli nemáš něco s játrama nebo jsi neprodělala rakovinu a podobně a případně ti jí nepředepíše.

  superkarma: 0 27.03.2006, 12:22:19
 2. avatar
  [132] Meander [*]

  Olinka01: Doktor ti řekne, která je nejlepší. Bývá to ta, z jejíhož předepsání má největší provizi

  superkarma: 0 27.03.2006, 10:30:20
 3. avatar
  [131] Olinka01 [*]

  Ja mam cytologii v pořádku, dědičného taky nic a taky chodím 2x ročně jen proto, že beu HA. Jak to doktor vykazuje nevím, ale o ničem se nezmiňoval... .
  Mně to připadá jako blbost, že by nebyla na předpis. Doktor by měl rozhodnout, která HA je pro vás nejlepší a jestli vůbec je to vhodné užívat, protože tomu málokdo rozumí tak, aby si to rozhodoval sám. Sice řikáte, že rozumná ženská by to nijak nezneužila a při problémech by k doktorovi šla. Rozumné ale nejsou všechny.

  superkarma: 0 27.03.2006, 10:16:36
 4. avatar
  [128] Vivian [*]

  glennifer: natalia: nevím, jak zní příslušná legislativní úprava, ale mně ty preventivní prohlídky skutečně hradí pojišťovna 2x do roka, a lékařka to taky účtuje jako preventivní prohlídky...

  superkarma: 0 26.03.2006, 17:05:21
 5. avatar
  [127] Vanily [*]

  můj dr. taky chce ,abych chodila 2x ročně a to nic neberu.Prý by to tak mělo u žen po 25 být.Já to ale stihnu tak akorát jednou ročně...vždycky si povzdychne,že jsem tu zase dlouho nebyla...a to je tak všechno.

  superkarma: 0 26.03.2006, 15:50:23
 6. avatar
  [126] Lesana [*]

  K těm kontorlám - mně si taky MUDr zval na kontroly 2x do roka, když jsem užívala pilule (recept jsem dostala vždycky na čtvrt roku, na další čtvrtrok jsem pro něj vždycky jenom zaskočila na recepci) a MUDra si mě zve 2x do roka i teď, když mám Mirenu. Vždycky na pojišťovnu, jiný důvod než HA není

  superkarma: 0 26.03.2006, 11:49:46
 7. avatar
  [121] bednaroi [*]

  no tak to ja mam doktora vyborneho,vzdycky se me vypta na vsechno mozny, a dokonce mam i jeho soukrome cilso,protoze jsem mela dost velke problemy, tak kdyby nahodou neco.....
  Chopdila jsem na prohlidky snad kazdej tyden, a vubec me to nepobtezovala presto ze jsem musela posleze dojizdet 40 km, protoze jsem zmenila bydlistte,ale nedam na tohodle doktora dopustit,dokonce ma jeden den v tydnu otevreno az do osmi do vecera.
  HA beru uz nejmin 7 let, a v souvislosti s jejim uzivanim jsem nikdy nemela sebemensi problem, dokonce mi ji dotor po operaci srustu doporucil jako doplnkovou peci,beru Cilest, ani bolesti hlavy ani pribirani na vaze,proste nic,jsem spokojena.
  A pri predstave, ze bych pri sexu mesela furt neco hleidat me docela desi.

  superkarma: 0 25.03.2006, 20:05:48
 8. avatar
  [120] sarobrouk [*]

  ellag: Kondom nemám ráda, chybí mi ten přímý kontakt, prostě tu gumu furt vnímám, jak "vrže". A přerušovano soulož bych asi moc často nechtěla. Jelikož mám nejradši, když jsme načasovaní na společný orgasmus, to je to nejkrásnější. A to bych si bez antikoncepce nemohla dopřát.

  superkarma: 0 25.03.2006, 15:45:32
 9. [119] natalia [*]

  pokud nema clovek naky problem, tak pojistovna proplaci vysetreni jenom jednou rocne! to znamena cytologii, jeterni testy-je to drahe a delaji s tim problemy. jinak HA beru asi 7 let a problem zadny. kazdy rok si zajdu na vysetreni: stery, krev, sono prsou, bez toho by mi doktor nic nenapsal. a to mu jako zdravotnik chvalim

  superkarma: 0 25.03.2006, 14:19:55
 10. avatar
  [118] Jeremi [*]

  Ťapina: Já jsem teda v dobách HA chodila na prohlídku taky dvakrát ročně. Jak to doktor účtoval pojišťovně, netuším, možná ne jako preventivní prohlídku, ale jako že jsem přišla s nějakým problémem.

  A pokud vím, tak četnost cytologie záleží na jejích výsledcích - když jsem mám všechno OK, řeknou, že zas za rok, když byl jednou nějaký problém, tak chtěli kontrolní stěry po půl roce.

  superkarma: 0 25.03.2006, 13:05:22
 11. avatar
  [116] Vivian [*]

  Ťapina: ale ona mi výslovně řekla, že pacientky, které berou hormony, by měly chodit na kontroly 2x do roka... to mi řekla ještě předtím, než jsem se jí svěřila s tou anamnézou A vím, že 2x do roka tam chodí všechny ženy, které berou HA nebo HRT. A pojišťovna mi to platí 2x ročně

  superkarma: 0 25.03.2006, 10:14:01
 12. avatar
  [115] Ťapina [*]

  Vivian: Tak to bude ono, ty máš rizikovou anamnézu. Prostě tě zařadil mezi rizikové pacientky z nějakého důvodu, proto ti pojišťovna platí prohlídky dvakrát denně. Já nemám v rodinné anamnéze nic kromě vysokého tlaku, ten mi pokaždé měří a zatím mám spíš nízký, a samotný fakt, že beru HA mě mezi rizikové neřadí, takže druhou prohlídku za rok bych si mohla tak jedině zaplatit ze svého.

  superkarma: 0 25.03.2006, 09:49:58
 13. avatar
  [114] Vivian [*]

  Žábina: 1. chodit tam samozřejmě nemusím, je to JEN doporučení.
  2. pochopitelně mi kontroluje i cytologii (ale chodím tam 2x ročně i když mám normální nález), vedle toho dělá kolposkopii, ultrazvuk malé pánve, palpační vyšetření, kontrolu krevního tlaku...
  Prostě užívám hormonální preparát a tudíž jsem o něco "rizikovější" než žena, která neužívá nic. Hormonální preparáty mají dost nežádoucích účinků, takže asi není od věci chodit na pravidelné kontroly...
  Každopádně je to opravdu JEN doporučení, takže kdybych chodila 1y za rok nebo třeba jen jednou za uherskej rok, tak by mi nemohla říct ani popel, prostě je to moje věc...
  Jenže vzhledem k tomu, že moje matka, babička i prababička měly tumory vnitřních rodidel, si tám já osobně ráda zajdu častěji... kdybych náhodou taky "zdědila" nějaký ten nádor...

  superkarma: 0 25.03.2006, 09:41:54

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [113] Žábina [*]

  Vivian: dobře to beru...ale řekni mi, CO tě tedy kontroluje když tam 2x ročně musíš chodit a říkáš že cytologie s tím nemá co dělat
  to by mě zajímalo, vážně..nemyslím to ironicky

  superkarma: 0 25.03.2006, 09:16:54
 2. avatar
  [112] Ladia [*]

  Chodím 2x ročně, beru HA, jinak mám vše OK

  superkarma: 0 24.03.2006, 19:24:26
 3. avatar
  [111] Vivian [*]

  damanka: asi všude Každý má svou pravdu, to je známá věc už od Platóna Ve zdravotnictví asi nikde žádná jednotnost neexistuje

  superkarma: 0 24.03.2006, 16:23:42
 4. avatar
  [109] Vivian [*]

  Ťapina: chodím 2x ročně a nález nemám, a doktorka u mě ani nevykazuje pojišťovně žádnou extra péči, tak nevím, jestli nebo jak to zdůvodňuje...

  superkarma: 0 24.03.2006, 16:01:23
 5. avatar
  [108] Ťapina [*]

  Pojišťovna platí preventivní prohlídku jenom 1x ročně, když chce doktor, abyste chodily dvakrát, tak to musí zdůvodnit tak, že byl nějaký nález. Samotné braní HA nestačí, já beru HA, chodím jednou ročně, tlak mi měří, ale jednou jsem přišla o měsíc dřív a nevzali mě, protože by to pojišťovna ještě nezaplatila.

  superkarma: 0 24.03.2006, 15:58:11
 6. avatar
  [107] Vivian [*]

  damanka: no a já jinam nechodím (nepočítám-li prevence u zubařky), takže si na tu gyndu klidně zajdu...

  superkarma: 0 24.03.2006, 15:46:58
 7. avatar
  [104] Vivian [*]

  Žábina: a na krev já zase vůbec nechodím

  superkarma: 0 24.03.2006, 15:21:07
 8. avatar
  [103] Vivian [*]

  Žábina: vždyť píšu, že ta doporučení nejsou závazná a každý doktor si to dělá podle svého uvážení... Já mám cytologii taky v pořádku, ale moje gynekoložka říká, že když beru hormony, je lepší chodit na kontrolu 2x do roka... taky občas ta cytologie v pořádku není...

  superkarma: 0 24.03.2006, 15:20:42
 9. avatar
  [102] Žábina [*]

  jo a ještě výsledky krve,to jsem zapomněla napsat

  superkarma: 0 24.03.2006, 15:11:19
 10. avatar
  [101] Žábina [*]

  Vivian: beru HA, mám cytologii v pořádku...dokud jsem neměla, chodila jsem 2x do roka - ale jen kvůli tomu, ne že beru HA
  teď to mám v pohodě a chodím 1x za rok
  a jsem už u jiného doktora, takže si nemyslím, že by to bylo špatně
  směrodatné jsou pro něj výsledky cytologie...

  superkarma: 0 24.03.2006, 15:10:48
 11. avatar
  [100] Vivian [*]

  (pokud máš normální cytologii a nebereš HA, chodíš samozřejmě jen 1x za rok).

  superkarma: 0 24.03.2006, 15:07:18
 12. avatar
  [99] Vivian [*]

  Žábina: nemáš pravdu.
  Ženy, které užívají hormony chodí na pravidelné kontroly 2x ročně (nebo by alespoň měly, ale jak už jsem psala, není to závazné).
  Cytologie s tím nesouvisí. Pokud máš nález na cervixu normální, chodíš 2x do roka, pokud se objeví nějaké buněčné změny, pozve si tě lékař dřív.

  superkarma: 0 24.03.2006, 15:06:48
 13. avatar
  [98] Meander [*]

  Žábina: I když čumí do mikroskopu?

  superkarma: 0 24.03.2006, 14:56:07
 14. avatar
  [97] Žábina [*]

  Meander: to já teda ne..já se mu musím pořád dívat do očí

  superkarma: 0 24.03.2006, 14:52:55
 15. avatar
  [96] Meander [*]

  Žábina: Já tam půjdu zase za 14 dní. Ale že by mu tam člověk klidně usnul?

  superkarma: 0 24.03.2006, 14:47:25
 16. avatar
  [95] Žábina [*]

  Meander: ale to se nám stát nemůže, viď
  dnes jsem tam zase byla..já bych tam chodila pořád

  superkarma: 0 24.03.2006, 14:44:27
 17. avatar
  [94] Žábina [*]

  Vivian: to jestli se chodí na kontroly 1x nebo 2x za rok nezáleží na tom, jestli bereš HA nebo ne ale na výsledcích cytologie!!

  superkarma: 0 24.03.2006, 14:43:56
 18. avatar
  [93] Meander [*]

  kareta: A co Pharmatex? Ale ten, pravda, dost leze do peněz

  superkarma: 0 24.03.2006, 14:28:34
 19. avatar
  [92] kareta [*]

  Vivian: No, ti MUDr. by mi nejraději nacpali HA, nebo drát, ale pesar- nejsou, není zájem. Je to zvláštní, bo nejsem sama, kdo by to bral jako alternativu. Asi to není tak výhodný byznys.

  superkarma: 0 24.03.2006, 14:21:36
 20. avatar
  [91] Meander [*]

  paviocko: Může být pečlivý, ale nebude si na mě vyskakovat.

  superkarma: 0 24.03.2006, 14:17:31
 21. avatar
  [90] Vivian [*]

  kareta: i když teď si vzpomínám, že jsem s pesarem přišla do styku v roce 97 nebo 98 na gynekologickém oddělení v nemocnici... možná bude nejlepší se zeptat přímo gynekologa, stejně by ses s ním musela poradit o vhodném rozměru, než by sis ho pořídila.

  superkarma: 0 24.03.2006, 14:16:21
 22. avatar
  [89] Vivian [*]

  kareta: pesary tady nejsou, přestaly se sem dovážet, protože prý o ně nebyl zájem... Prý se dají sehnat v Maďarsku nebo v Německu

  superkarma: 0 24.03.2006, 14:14:37
 23. avatar
  [88] paviocko [*]

  Meander: furt lepší, když je pečlivej než aby to bral jak na běžícím pásu a nestaral se o to, jestli ti HA vyhovuje nebo ne...

  superkarma: 0 24.03.2006, 14:12:35
 24. avatar
  [87] Meander [*]

  paviocko: Kdyby mně doktor vytknul zpoždění, nepřijdu už nikdy

  superkarma: 0 24.03.2006, 14:03:38
 25. avatar
  [86] kareta [*]

  Vivian, ty máš trochu přehled, nevíš, jak je to s pesary?? Mám EMINENTN9 zájem, ale prý nejsou na trhu

  superkarma: 0 24.03.2006, 13:58:30
 26. avatar
  [85] Vivian [*]

  paviocko: no tak to jo

  Lilinka: tak doufám, že je u tebe vše o.k. Obecně se ale opravdu doporučují kontroly po půl roce, přece jen ty syntetické hormony nejsou tak neškodné... A ženě by se měl taky pravidelně měřit tlak. Ale pochopitelně to jsou jen víceméně nezávazná doporučení, ne všichni gynekologové se jimi řídí (nemusejí).

  superkarma: 0 24.03.2006, 13:51:44
 27. avatar
  [84] paviocko [*]

  vivian: on mi nenadává, spíš mi to vytkne. Jsem ráda, že je pečlivej!

  superkarma: 0 24.03.2006, 13:42:45
 28. avatar
  [83] Lilinka [*]

  Vivian: beru HA, kontrola 1x za rok

  superkarma: 0 24.03.2006, 13:42:39
 29. avatar
  [82] Vivian [*]

  paviocko: každopádně to není povinné a je jen na tobě, kdy (a zda vůbec) tam přijdeš, takže pokud se ti to zrovna nehodí a přijdeš za měsíc, nemá doktor naprosto žádný nárok ti to vytýkat, je to jen tvoje věc.

  superkarma: 0 24.03.2006, 13:30:26
 30. avatar
  [81] Vivian [*]

  paviocko: ty si necháš od doktora nadávat?
  Normálně se chodí 1x za rok, ženy, které užívají hormony (tj. i HA), chodí 2x.

  superkarma: 0 24.03.2006, 13:29:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme