Rodina

Jaké jsou dnešní babičky?

Přemýšlím o odpovědi a napadá mě jen jediné slovo: jiné. Dnešní babičky jsou rozhodně jiné než dřív, tím myslím třeba před padesáti lety. Změnila se i jejich role. Nebo se mi to jenom zdá?

granny

Myslím, že nezdá. Doba je jiná. Všechno se vyvíjí, mění se životní styl lidí. A jiná je i dnešní generace dětí. Jak by tedy mohly být stejné babičky?

Za posledních padesát let se babičky změnily hodně. Dříve to většinou bývaly ženy s šátkem a v zástěře, které žily pohromadě s mladými a pomáhaly a radily se vším, co bylo potřeba. Staraly se o dům, zahradu a zvířata a hlídaly děti, ideálně tak jako babička v knížce Boženy Němcové. Až tak to samozřejmě nechodilo, ale já si na svou prababičku i babičku takhle pamatuju. To už dnešní děti hned tak neuvidí.

A s tím souvisí i vztah babiček k vnukům. Dřív se nějak automaticky počítalo s tím, že babičky hlídají vnuky. Když se ale bavím s kamarádkami, stále častěji slýchám: nevím, co s dětmi, nemůžu nikam jet, mamka mi nepohlídá, naše babička vydrží hlídat sotva týden o prázdninách... Je to dáno částečně i tím, že dnešní ženy chodí později do důchodu, a tak hlídat nemohou, protože musí do práce. Myslím ale, že často je to tak, že prostě hlídat nechtějí - mají své zájmy a chtějí se věnovat sobě.

Což je samozřejmě pochopitelné. Kdy jindy by na sebe měla mít žena čas, než když jí z domova odejdou děti? Pak by se měla starat hlavně o sebe, chodit tam, kam dříve nestíhala, jezdit na dovolené, na které dřív neměla peníze. Ostatně dnešní babičky to hodně dělají, celkově jsou vzdělanější, mají větší přehled, chodí cvičit, jezdí na kole, zvládají techniku, mají mobil i počítač a na něm skype a facebook.

Vždycky si říkám, že není povinností babiček hlídat vnuky, je to jejich dobrá vůle a ochota pomoci. Povinnost starat se o děti leží na rodičích, a ti mohou být rádi, když je babička ochotná vnuky pohlídat. Kdo takovou babičku má, může být vděčný. A to já tedy jsem.

Jak jste na tom vy a vaše děti?

Téma dnešního dne zní: Vaše děti a babička

 • Jaké máte vztahy v rodině? Stýkáte se s babičkami?
 • Mají vaše děti rády babičku(y)?
 • Jaké jsou vaše babičky?
 • Jsou vaše babičky spíš ze „staré“ doby, nebo moderní?
 • Chodí do práce, nebo už jsou v důchodu?
 • Jsou ochotné hlídat vaše děti?

Napište mi, na vaše příspěvky se moc těším. Tentokrát mám pro vás jako dárek připravenou knížku Aleny Jakoubkové: Můžeš-li se vdát dnes, neodkládej to na zítřek (nakl. MOBA) a tři detektivní příběhy k tomu. Pište do dnešních 14.30 hodin na adresu redakce@zena-in.cz, heslo je BABIČKA.

Moc děkuju a přeju hezký den.

bab

   
07.08.2013 - Rodina - autor: Lucie Paličková

Komentáře:

 1. [24] Sluníčko sedmitečné [*]

  Právě je to i tím, že se chodí docela pozdě do důchodu. Já jsem na vnoučata také unavená životem, ale budu se snažit jim dát max. Třeba s nimi vařit fajn recepty nebo hrát hry.

  superkarma: 0 05.10.2015, 10:57:47
 2. [23] olinka55555 [*]

  Vnoučata nemám a kdybych je měla, udělala bych si na ně čas určitě, ale je to dost těžké, když mám do důchodu 10 let. Myslím, že tohle je problém většiny dnešních babiček - musí chodit do práce a buďme upřímné, už se dřív unaví a už není tolik energie jako dřív.

  Na druhou stranu - mně syna taky babičky nějak extra nehlídaly, ale když byla živa exmanželova teta, tak s ním bývala v létě na chatě, a to bylo opravdu super. Ale starat se o děti není povinností babiček, ale rodičů a pokud babičky hlídal chtějí, což většinou chtějí, tak je to prima pro všechny, jak už měkdo dole psal, je to bezva bonus.

  Moc ráda bych byla ten bonus:-))

  superkarma: 0 11.08.2013, 09:53:26
 3. [22] MaVy [*]

  mě nehlídá babička,poněvač s námi žije a je s ní víc práce než se 4letým synem,druhá žije 2500 daleko,ale občas si na víkend a na týden v prázdninách broučka bere švagrováSml16

  superkarma: 0 07.08.2013, 18:40:07
 4. avatar
  [21] Aneten [*]

  Moje tchýně nebyla nikdy hlídací. S její nezodpovědností bylo o strach svěřit jí dítě i kdyby byla ochotná. Sml80

  Moje babička i moje maminka byly zlaté hlídací babičky. Maminka se snaží hlídat i teď ségřino děti. Ale je jí 70 a je vidět, že na to už nemá tolik elánu. Sml15 

  Chápu, že dnešní babičky si chtějí užívat (a nedivím se), ale ...

  Moje děti milují i dnes, kdy jsou dospělé, svou babičku. A i dnes za ní rádi jedou. Znamená pro ně kus dětství, další láskyplnou bytost, která jim dala do života zas něco jiného, než mohou dát rodiče. Dneska sice najdete babičky na internetu, v letadlech, na kole ... Ale budou na ně vnoučata vzpomínat jako ty moje ? Nevím. Chtěla bych být babičkou jaké u nás v rodině byly a které děti milují i po letech. Ale půjde to ? Neodrostou mi moc ještě před důchodem ? A až jednou budu v důchodu, budu na to ještě mít, abych je mohla hlídat ? Cítím se ošizená o možnost být babičkou prodloužením odchodu do důchodu. 5 let je 5 let ... A kdo ví, co bude. Sml80

  superkarma: 0 07.08.2013, 18:18:04
 5. avatar
  [20] Pentlička [*]

  Věkem svým i svých dětí bych už babičkou být mohla, takže vím, že jsem úplně jiná, než byla moje babička. Ta byla doma, bydlela s námi, starala se o mě od mých 3 měsíců, kdy maminka musela zpátky do práce, vařila, nakupovala, uklízela, chodila se mnou do parku, četla mi, hrála si se mnou, později doháněla školu, když jsem byla stále nemocná. Nebyla to venkovská babička, ale měla šedé vlasy, které si nikdy nebarvila a spínala si je hřebínky za ušima a nosila šátek, doma zástěru, venku ale sukni a kabát. Báječně vařila, pletla, háčkovala a šila a uměla všecko opravit a v domácnosti udělat. Zároveń byla inteligentní, strašně ráda četla, chodila do kina a do divadla a kouřila levné cigarety, kterých se nedokázala vzdát ani na smrtelné posteli. Byla strašně hodná, nikdy na mě nezvýšila hlas, neřkuli zvedla ruku. Byla tichá, mírná, hodná, s nikým se nehádala, do manželství našim nekecala, táta ji miloval a ona jeho (byla to jeho tchýně). Umřela když mi bylo 8 let a nikdy na ni nezapomenu. Milovala jsem ji nejvíc na světě a stýská se mi po ní ještě dnes.

  superkarma: 1 07.08.2013, 18:13:16
 6. avatar
  [19] Odemětobě [*]

  Babičce bylo 51, když jsem se narodila a pamatuji si ji jako ženu v domácnosti, v zástěře, s bílými vlasy staženými do drdůlku. Mamce bylo 52, když se poprvé stala babičkou. Měla do důchodu 3 roky, byla to šmrncovní ženská, dobře oblečená, upavená a nesmírně obětavá. Díky ní jsem si mohla vzít paragraf jen na 3 dny, pak mi děti doléčila. Na pobyty u našich na Vysočině děti vzpomínají nesmírně rády. Já se stanu babičkou za pár měsíců. Jo, jsem šikovná baba, která bruslí, lyžuje,maluje se a nosí podpatky. Ovšem do důchodu přes 10 let. Jak vypomůžu své dceři, až se bude za 2 roky potřebovat vrátit do práce? Jedině finančně, aby si mohli dovolit chůvu. Budu babička víkendová, vánoční a na chvilku prázdninová.Protože z podprůměrného platu se žije těžce a ještě hůř když jde dítě do školky a školy. Kdyby měli plánovat dítě, až budou finančně za vodou, tak by byla už úplně stará matka a to taky není ok. Budu se snažit jezdit těch 100 km za vnoučetem jak to jen půjde a jak budu zvána.Sml16

  superkarma: 1 07.08.2013, 16:29:03
 7. avatar
  [18] denkas [*]

  Když sem ještě chodila do práce ,tak v létě byl týden pro vnoučata  a týden nášSml80a pak skoro týden o vánocích taky byly u nás. Teď když sem doma ,tak už "první" vnoučata odrostly,ale stejně se tu ukážou a ty malý mě sem strčí "po domluvě" kdykolivSml80 Ale sem s nima ráda,...

  superkarma: 0 07.08.2013, 15:12:50
 8. avatar
  [17] *Lorinka [*]

  ToraToraTora — #15 já si taky nepořídila děti, abych je "odhodila", ale co si budeme povídat, on si člověk od nich sem tam rád odpočine, zvlášť když jsou to děti hodně živé, které nedají hlídající osobě ani na chvíli odpočinout.

  Jinak ale já si nestěžuju, jen konstatuju, že se s manželem prostě díky absenci hlídání nikam nedostaneme a to máme babičky i dědečky všechny víceméně zdravé a hlídání schopné.

  superkarma: 0 07.08.2013, 13:54:04
 9. avatar
  [16] peetrax [*]

  ToraToraTora — #15 máš recht. Vzpomněla jsem si na kamarádku, kterak se čertila, že jí "tchyňa", co ještě chodila do práce na směny, jedinkrát odmítla hlídání dětí. Hlídací babičky jsou fajn bonus, pokud jsou, ale tvá poslední věta vystihuje vše.

  superkarma: 1 07.08.2013, 11:40:58
 10. avatar
  [15] ToraToraTora [*]

  já bych babičku němcové nechtěla. Sice krmila slepice, vyprávěla pohádky a šukala po stavení, ale jinak nic. Moderní babičky jsou furt v luftě, ale když máte štěstí, tak si na to luftování vezmou i vnoučata. Nezbavím se jich na dva měsíce, to ne, ale týden v Chorvatsku nebo v Krkonoších je prostě fajn a já jsem ráda, že babička luftí. Zbytek je na nás, ale nedělala jsem si děti s tím, že je odhodím.

  1. na komentář reaguje peetrax — #16
  2. na komentář reaguje *Lorinka — #17
  superkarma: 3 07.08.2013, 10:38:58
 11. avatar
  [14] Brixik [*]

  Vždycky je to na domluvě a musí se najít rozumná míra. Je fajn se dohodnout, že občas chcete být s manželem sami a ať vám pohlídá babička, ale nesmí se toho zneužívat.

  superkarma: 1 07.08.2013, 10:26:55
 12. [13] Pavla_b [*]

  *Lorinka — #8 Dnešní šedesátileté babičky necítí potřebu hlídat vnoučata a pomáhat mladým, protože samy ještě chodí do práceSml57.

  superkarma: 3 07.08.2013, 10:18:57
 13. [12] Rikina [*]

  Tak například když má milující matka měla na víkend mého mladšího syna, tehdy dvouletého, aby si užila vnoučka, tak se málem utopil ve vltavské tůni. Bylo to v lednu... Sml57 No a když vnoučky opět na víkend měla má rovněž milující tchyně, tak starší, tenkrát devítiletý,  skončil v nemocnici, protože mu celý den pořád cpala nějaké jídlo, až toho bylo zkrátka moc. To by se jistě babičce od Boženy Němcové stát nemohlo. Takže ano, babičky jsou dnes jiné... Sml16

  superkarma: 2 07.08.2013, 10:02:51
 14. avatar
  [11] ladouch [*]

  *Lorinka — #10 Já vnoučka hlídám často a ráda, mladí dělají směny 12 snacha v nemocnici a syn v nepřetržitém provozu, takže bez nás by to nezvládali, ale hlídám i když si chtějí někam spolu vyrazit, nevadí mě to a vnouček je u nás rád.Sml58

  superkarma: 0 07.08.2013, 10:00:03
 15. avatar
  [10] *Lorinka [*]

  ladouch — #9 moje máma mi občas pomůže, když potřebuji kvůli práci nebo lékaři, vyzvedne děti z ústavů, ale prostě nechce hlídat, pokud bychom šli s manželem za zábavou.

  Teď přes léto měla děti týden, zbytek řeším tábory a dovolenou, případně napracovaným náhradnním volnem, takže s manželem se potkáme na dovolené jen týden Sml80 

  1. na komentář reaguje ladouch — #11
  superkarma: 0 07.08.2013, 09:50:22
 16. avatar
  [9] ladouch [*]

  Jsem babička vnuka hlídám, když je potřeba, ale ještě více se musím starat o svou mamku, takže na nějaký velký odpočinek v důchodu to moc není.Sml22Sml22

  1. na komentář reaguje *Lorinka — #10
  superkarma: 0 07.08.2013, 09:43:21
 17. avatar
  [8] *Lorinka [*]

  Babičky si často čas udělat nechtějí. A naši (moji) rodiče už jsou poválečná generace, konkrétně moji rodiče také svými prarodiči hlídáni nebyli a tak už se pomalu přetrhává ta linka běžné pomoci mezi generacemi. Babičky (ty dnešní, řekněme cca 60-leté) necítí čato vůbec žádnou potřebu svým dospělým dětem s vnoučaty pomáhat. Já kupříkladu od své matky slýchám, že oni také žádné hlídání neměli a tak co já bych někde "trajdala". Jendou mám děti, tak se přeci "musím zcela věnovat jim". Jenže nejen naše babičky mají jiné možnosti, jiné možnosti máme i my a tak nás o to víc štve, že je při absenci hlídání nemůžeme využít. Jen závistivě sleduji, jak kamarádky chodí s manželi do kina, divadla, na koncerty, na večeře a my máme smůlu. Na placené hlídání bohužel nemáme peníze, resp. po zaplacení nějaké chůvy bychom se mohli tak maximálně jít někam projít, ale na kuklturu či věčeři už by nebylo.

  1. na komentář reaguje Pavla_b — #13
  superkarma: 0 07.08.2013, 09:19:42
 18. [7] snany [*]

  libuno — #1 Bohužel babičky také nemají čas, někdy dokonce méně než rodiče. Nebo si také nechtěji udělat čas, bohužel.

  superkarma: 0 07.08.2013, 08:59:04
 19. avatar
  [6] enka1 [*]

  marde — #5 Taky se neustále posunuje odchod do důchoduSml24

  superkarma: 4 07.08.2013, 08:45:27
 20. avatar
  [5] marde [*]

  Dnešní babičky nemají čas na hlídáníSml23

  1. na komentář reaguje enka1 — #6
  superkarma: 0 07.08.2013, 08:41:51
 21. avatar
  [4] enka1 [*]

  Sml16

  Zase asi nenapíšu, zvýšená hladina adrenalinu mi nedělá dobřeSml24

  superkarma: 0 07.08.2013, 07:55:21
 22. avatar
  [3] Věrulinka [*]

  Dnešní babičky jsou moderní Sml67

  superkarma: 0 07.08.2013, 07:29:16
 23. avatar
  [2] gerda [*]

  Ahoj, tak jsem trochu přispěla, babička je holt babičkaSml16

  superkarma: 0 07.08.2013, 06:19:09
 24. [1] libuno [*]

  Dobré ráno,

  právě jsem dopsala svůj příspěvek. Jen mohu konstatovat, že doba minulá se nedá srovnat s dnešní dobou, nicméně doufám, že existuje spousta babiček, které jsou v mém příspěvku.

  Babička Boženy Němcové zprostředkovaná filmy naší kinematografie byla také ideální. Nemyslím si, že dnešní babičky jsou jiné. Ale! Vypadají mladší, mají spoustu možností.

  Sportují, chodí do posilovny, na masáže, na kosmetiku, mají možnost vycestovat do zahraničí. Před mnoha lety byli mnohé doma. 

  Ale babička je babička. Dovolí více, má na vnoučata více času, více si ty děti užije. A hlavně nemusí pospíchat. Přeji všem babičkám hodně trpělivosti. To dnešním mladým chybí. Hezký den.

  1. na komentář reaguje snany — #7
  superkarma: 0 07.08.2013, 02:23:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme