Přemýšlím o odpovědi a napadá mě jen jediné slovo: jiné. Dnešní babičky jsou rozhodně jiné než dřív, tím myslím třeba před padesáti lety. Změnila se i jejich role. Nebo se mi to jenom zdá?

granny

Myslím, že nezdá. Doba je jiná. Všechno se vyvíjí, mění se životní styl lidí. A jiná je i dnešní generace dětí. Jak by tedy mohly být stejné babičky?

Za posledních padesát let se babičky změnily hodně. Dříve to většinou bývaly ženy s šátkem a v zástěře, které žily pohromadě s mladými a pomáhaly a radily se vším, co bylo potřeba. Staraly se o dům, zahradu a zvířata a hlídaly děti, ideálně tak jako babička v knížce Boženy Němcové. Až tak to samozřejmě nechodilo, ale já si na svou prababičku i babičku takhle pamatuju. To už dnešní děti hned tak neuvidí.

A s tím souvisí i vztah babiček k vnukům. Dřív se nějak automaticky počítalo s tím, že babičky hlídají vnuky. Když se ale bavím s kamarádkami, stále častěji slýchám: nevím, co s dětmi, nemůžu nikam jet, mamka mi nepohlídá, naše babička vydrží hlídat sotva týden o prázdninách... Je to dáno částečně i tím, že dnešní ženy chodí později do důchodu, a tak hlídat nemohou, protože musí do práce. Myslím ale, že často je to tak, že prostě hlídat nechtějí - mají své zájmy a chtějí se věnovat sobě.

Což je samozřejmě pochopitelné. Kdy jindy by na sebe měla mít žena čas, než když jí z domova odejdou děti? Pak by se měla starat hlavně o sebe, chodit tam, kam dříve nestíhala, jezdit na dovolené, na které dřív neměla peníze. Ostatně dnešní babičky to hodně dělají, celkově jsou vzdělanější, mají větší přehled, chodí cvičit, jezdí na kole, zvládají techniku, mají mobil i počítač a na něm skype a facebook.

Vždycky si říkám, že není povinností babiček hlídat vnuky, je to jejich dobrá vůle a ochota pomoci. Povinnost starat se o děti leží na rodičích, a ti mohou být rádi, když je babička ochotná vnuky pohlídat. Kdo takovou babičku má, může být vděčný. A to já tedy jsem.

Jak jste na tom vy a vaše děti?

Téma dnešního dne zní: Vaše děti a babička

  • Jaké máte vztahy v rodině? Stýkáte se s babičkami?
  • Mají vaše děti rády babičku(y)?
  • Jaké jsou vaše babičky?
  • Jsou vaše babičky spíš ze „staré“ doby, nebo moderní?
  • Chodí do práce, nebo už jsou v důchodu?
  • Jsou ochotné hlídat vaše děti?

Napište mi, na vaše příspěvky se moc těším. Tentokrát mám pro vás jako dárek připravenou knížku Aleny Jakoubkové: Můžeš-li se vdát dnes, neodkládej to na zítřek (nakl. MOBA) a tři detektivní příběhy k tomu. Pište do dnešních 14.30 hodin na adresu redakce@zena-in.cz, heslo je BABIČKA.

Moc děkuju a přeju hezký den.

bab

Reklama